Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Ναι... στο εξοχικο στη Λαμια.. δεν παταω και πολυ, ειναι και ψιλοερημικα, δεν θελει και πολυ.. Δεν εχω κατι αξιας, αλλα η ταλαιπωρια και η διαδικασια ολη ειναι δράμα..

 

Κατι μπρουτζινα αντικειμενα πηρανε παλια της γιαγιας μου, και εναν αποκωδικοποιητη..

 

Link to comment
Share on other sites

υποθέτω ότι η αστυνομία πήρε αποτυπώματα και αυτό ήταν όλο ε;

Ή δε την κάλεσες καν; 

 

Τι να πω καλές επισκευές αν και πιο πολύ είναι το ψυχολογικό σε αυτά... κρίμα και για τα πράγματα της γιαγιάς σου!

Link to comment
Share on other sites

Δηλωσα το συμβαν, αποτυπωματα να μου κανουν χαλια τα παντα με την σκονη δεν ηθελα..

δεν εχει και νοημα κιολας.. Τα εφτιαξα ολα πορτα και το σπιτι αυθημερον και γυρισα..

Εχει γεμισει ο τοπος γυφτους εκει δεν βγαζεις ακρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τη βαση του δραπανου την ειχα παρει και εγω πριν μερικα χρονια.

το αρνητικο ειναι οτι εχει ενα τζογο, μερικα χιλιοστα, δεξια-αριστερα με αποτελεσμα να δυσκολεύει λιγο στο κεντράρισμα.

βέβαια κατα την λειτουργία του δραπανου και το κατεβασμα του μοχλου τείνει να πηγαινει προς το τερμα αριστερο ευρος του τζογου, ετσι οταν πας να κεντράρεις στο σημείο που θελεις να τρυπήσεις κουνάς το δραπανο να παει οσο αριστερα γινεται, και σταθεροποιείς εκει το προς τρύπημα αντικείμενο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά με 20ευρώ και μέγγενη μέσα δε περιμένω να είναι τέρας ακρίβειας. Απλά επειδή πολλές φορές θέλω να κάνω μία τρύπα κάπου κάθετη και το κολωνάτο δεν ειναι και το πιο Portable εργαλείο συν τους περιορισμούς που έχει λόγω της κολώνας σκεφτόμουν να πάρω τη βάση, να βάλω ένα τρυπάνι επάνω και αφού μπορεί να περιστραφεί από ότι καταλαβαίνω το τρυπάνι πίσω από τη μεταλλική βάση να ανοίξω τη τρύπα που θέλω.

 

Θεωρώ ότι θα κάνει για τέτοια δουλειά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ψήνω για την βάση και για τα 2 σετάκια μετα bits (71 +56).

Δεν ξέρω μοιάζουν αρκετά με τα metabo και ακούω καλά λόγια.

Από την άλλη

https://www.amazon.de/dp/B00G3Q9VEG/ref=ord_cart_shr?_encoding=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

 

Δεν ξέρω τι να κάνω..

 

BTW : Here we go again...:p

 

20161110_163907.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικες οι μπλε πεταλούδες ακα τρυπάνια φτερού! Παίζει να ειναι από τα καλύτερα στην αγορά τα συγκεκριμένα.

 

Metabo έχω το πιο μικρό σετάκι και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Τα έχω δουλέψει και στο παλμικό παρόλο που δεν ειναι για impact. Το σκεφτόμουν και το μεγάλο σετ αλλά το άφησα για χάρη των wiha. Στα 41 που βγαίνουν απο αμαζον ειναι πιο φθηνά από ότι Ελλάδα!

Πάντως για τα bits του lidl ακούω καλά λόγια γενικά. Αν τα πάρεις και δοκιμάσεις δώσε κάνα feedback

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks :)

Μπορεί να πάρω το 71 set του lidl για πρόχειρο και να χτυπήσω και τα metabo για κάτι καλύτερο.

 

Θα ενημερώσω και για τις πεταλούδες έχω διαβάσει καλά λόγια επίσης.

 

PS. Πάω να στήσω την keter :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2016 at 11:06 ΜΜ, το μέλος rastafari έγραψε:

Ψήνομαι για το θερμοπίστολο αυτήν την Πέμπτη μιας και πριν λίγες μέρες χαλασε αυτό που είχα . . .

 

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=60506

 

 

Το τσίμπησα και σαν πρώτη εντύπωση έμεινα ευαχαριστημένος.

Έρχεται μέσα σε πλαστικό βαλιτσάκι με 3 μύτες και 3 σωληνάρια διάφανης κόλλας.

Το καλώδιο μπαίνει απ`ευθείας στην βάση είτε στο μπιστόλι.

Σε μια δοκιμή που έκανα μετά το κόλλημα το ξανακούμπωσα στην βάση,να ζεσταίνεται δηλαδή,

και δεν έσταξε παρόλο που του είχα πάνω την πιο χοντρή μύτη απ όλες!!

 

Για την δραπανο-βάση το πρωί άκουσα θετικά σχόλια από φίλο που την έχει ο οποίος μάλιστα για ευκολία

έχει αντικαταστήσει τις απαραίτητες βίδες με πεταλούδες για να μην χρειάζεται να χρησιμοποιεί κλειδί...

Κρατάω φυσικά τα μειονεκτήματα που αναφέρθηκαν παραπάνω αλλά και γω για παρόμοια χρήση με την karmen

το θέλω... Για ποιο extreme καταστάσεις υπάρχει πρόσβαση σε επιδαπέδιο κολωνάτο αλλά και σε φρεζοδράπανο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω γμτ αλλά με ψήνει τώρα που σε διάβασα πιο πολύ για τις μύτες αγρρρρρρ

είπα δε θα αγοράσω άλλο εργαλείο μέχρι να παρω το DW745. Με βάζεις σε πειρασμό :p (και δε το θέλω και πολύ :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, karmen1983 said:

καλορίζικες οι μπλε πεταλούδες ακα τρυπάνια φτερού! Παίζει να ειναι από τα καλύτερα στην αγορά τα συγκεκριμένα.

 

Metabo έχω το πιο μικρό σετάκι και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Τα έχω δουλέψει και στο παλμικό παρόλο που δεν ειναι για impact. Το σκεφτόμουν και το μεγάλο σετ αλλά το άφησα για χάρη των wiha. Στα 41 που βγαίνουν απο αμαζον ειναι πιο φθηνά από ότι Ελλάδα!

Πάντως για τα bits του lidl ακούω καλά λόγια γενικά. Αν τα πάρεις και δοκιμάσεις δώσε κάνα feedback

Από bits έχω ένα μικρότερο σετ (αυτό με τα 71 είναι σύνθεση από 3 σετ που βάζει κατά καιρούς το lidl). Δεν έχω ούτε καλά ούτε κακά από την ελαφριά (και σε δυνάμεις και σε χρόνο) χρήση που τους έχω κάνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το επαναφορτιζόμενο δράπανο του lidl, και επειδή έχω ένα μόνιμο άγχος με τις μπαταρίες (δηλαδή τι θα γίνει όταν έρθει η ώρα τους να παραδώσουν πνέυμα), τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? είναι με κάποια άλλη επόνυμη μάρκα συμβατές ώστε να τις αναζητήσω, ή επισκευάζονται ? (με παραξενέυει πώς έχουν χωρέσει 20 volt εκεί μέσα και φοβάμαι μήπως δεν είναι συστοιχία, αλλά ένα ενιαίο μπλοκ -και άντε να το βρείς-  )

Link to comment
Share on other sites

@colt3003 δεν χρειάστηκα να πάρω για το δικό μου ποτέ αλλά φίλοι και γνωστοί αναφέρουν ότι με κάνα 20αρικο παίρνεις μπαταρία από το σερβις ( HOUSTON SERVICE Νέα ιωνία) του lidl

https://www.xo.gr/profile/profile-911238134/el/

 

Κάνε ενα τηλ να ρωτήσεις πόσο κοστίζει για το συγκεκριμένο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α επομένως τα υποστηρίζουν οι ίδιοι. Καλό είναι αυτό !

Αυτό πάντως που μου έχει γυαλίσει (για αυτή τη φορά), είναι το σέτ των σπειροτόμων. 2 φορές μέχρι τώρα του αντιστάθηκα και δεν το είχα πάρει, και τα έφερε η κατάρα έτσι που το μετάνιωσα και τις 2 φορές σε πολύ μικρό διάστημα. Λέω να μην επαναλάβω το λάθος....

 

Link to comment
Share on other sites

Το είδα χθες που μου έσκασε email από το κανάλι του. Ο συγκεκριμένος έχει πολύ ωραίες και έξω από τα συνηθισμένα κατασκευές! Αξιζει η εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για να ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος.

 

Ψάχνω ένα είδος τσιμέντου το οποίο όταν στεγνώσει να αφήνει γυαλάδα. Σίγουρα θα μου πει κάποιος ότι θα πρέπει να ειναι και σωστό το καλούπι που θα μπει με λεία τοιχώματα κλπ.

Εστω λοιπόν ότι έχουμε το τέλειο γυαλισμένο καλούπι. Αν μπει απλό κλασικό τσιμέντο θα βγει γυαλιστερό στα τοιχώματα; Ή υπάρχει κάποιο είδος τσιμέντου ειδικά για τέτοιους σκοπούς;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.