Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

πριν 20 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Λοιπον το πείραμα έγινε περιμένω να στεγνώσει (μάλλον απο αύριο)

Ντάξει η διαδικασία είναι εύκολη δεν θέλει τίποτα τρελό αλλά γίνονται όλα μπάχαλο :p καμία σχέση με τη γκλάμουρ κατάσταση στο youtube :hehe: 

 

Εβαλα στη μέσα λεκάνη νερό και μερικά πλακάκια και απο πάνω ένα ξύλο μαζί με ένα αλουμίνιο για να μη σηκωθεί προς τα πάνω το μέσα καλούπι. Υπομονή και βλέπουμε! Προφανώς και θα έχω κάνει λάθη αλλά ευτυχώς το τσιμέντο είναι φθηνό σαν πρώτη ύλη οπότε μαθαίνουμε και προχωράμε στο επόμενο :) 

 

20161112_143915.jpg20161112_144136.jpg20161112_144503.jpg20161112_151118.jpg

 

 

Εμείς κλέφτες θα γίνουμε? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγάλαμε τα καλούπια. Πραγματικά δε το περίμενα τόσο λείο :D

 

Θα κάνω το επόμενο με γκρι τσιμέντο και ίσως προσθέσω και χρώματα να κάνει νερά

Μένει τρίψιμο και να βάλουμε και κάνα διακοσμητικό μέσα...... ίσως και πέριξ θα δείξει :) 

 

20161113_114542.jpg20161113_114555.jpg

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

Εμείς κλέφτες θα γίνουμε? 

Παππούυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :D 

 

καλώς τον!

Εχεις πολλά δίκια αλλά δε βρήκα ΤΙΤΑΝ :redface:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μόλις βγάλαμε τα καλούπια. Πραγματικά δε το περίμενα τόσο λείο :D

 

Θα κάνω το επόμενο με γκρι τσιμέντο και ίσως προσθέσω και χρώματα να κάνει νερά

Μένει τρίψιμο και να βάλουμε και κάνα διακοσμητικό μέσα...... ίσως και πέριξ θα δείξει :) 

 

20161113_114542.jpg20161113_114555.jpg

 

Παππούυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :D 

Φαιό cement με λευκό & λίγες χρωματιστές ψηφίδες !!!!

Ακούραστη είσαι τελικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη πολύ σένιο έγινε το μπολάκι ! :T:

Και τελικά ούτε μια φυσαλίδα για δείγμα, στην εξωτερική πλευρά !

Για τους χρωματισμούς που λές μπορείς να ρίξεις μέσα χρώμα ειδικό για τσιμέντο (είναι σε σκόνη) έχει σε διάδορα χρώματα (ώχρα, κόκκινο/μπορντώ, μπλέ ) θυμάμαι τώρα που χρησιμοποιούσαμε στα βιομηχανικά δάπεδα.

Άμα θές να γίνει παιχνίδι με δυο χρώματα, φτιάχνεις σε δύο δοχεία τα διαφορετικά χρώματα και μετά ρίχνεις τις δυο ποσότητες έχρωμου τσιμέντου μέσα στο δοχείο για το καλούπι, κάνεις ένα ελαφρά ανακάτεμα για να μπερδευτούν τα χρώματα αλλά να μην ομογενοποιηθούν , και μετά βάζεις και το επάνω μπόλ .

Από εκεί και πέρα η διαδικασία είναι η ίδια!

Καλή συνέχεια στις δημιουργίες ! :D

 

@costas1965  Παππού καλώς ήρθες στη παρέα ! :)

Άντε γιατί το καθήκον του "μοναδικού" παππού, μου έπεφτε βαρύ ! ! ! :hehe:

Έυχομαι καλή παραμονή και δημιουργικό άνεμο να πνέει πάντα πρίμα ! :T: 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το τσιμέντο και με νερά νομίζω θα είναι ακόμα καλύτερο.

 

Ερώτηση:

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ προφίλ αλουμινίου για κατασκευές στην Αθήνα;

Κάτι σαν αυτά ψάχνω: http://product.item24.gr/en/home/products/product-catalogue/products/profiles.html

Έχω βρει αυτό http://aluminium-profile.gr/aluminium-profiles/ σε Ελλάδα, αλλά θα ήθελα να δω από κοντά δείγματα πριν αγοράσω κάτι.

Κάτι μου είχε προτείνει η Karmen 30 σελίδες πριν, αλλά το θέμα είναι ότι θέλω σύστημα για κατασκευές και όχι κάποιους αλουμινάδες. Δηλαδή μαζί με τα διάφορα προφίλ να μπορώ να πάρω και παξιμάδια για τα κανάλια, καλύμματαμεντεσέδες κλπ. Επίσης όταν το προφίλ 40χ40 ας πούμε έχει τρύπα στο κέντρο θέλω να είναι τρύπα για να μπορώ να κάνω M8 σπειρώματα για παράδειγμα.

 

Επίσης τρύπες και σπειρώματα δεν έχω κάνει ποτέ σε παχύ αλουμίνιο. Έχετε κάποια συμβουλή, κάτι που πρέπει να προσέξω; Έχετε κάποια μάρκα λυπαντικού κοπής/σπειρωμάτων να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Απο κινητο με περυχαινεις και παλι. 

 

Νικαια εχει ενα μαγαζι cnc step αν θυμαμαι καλα και ειχε παρει ενας γνωστις μου ενα kress. Μου ειχε πει οτι εχει απο ολα. Για τσεκ

 

 

 

 

Για τα σπειρωματα θα σου απαντησω αυριο πιο ανετα. Γενικα αν παιζει με βημα πανω απο 0.75 δεν εχεις να φοβηθεις και πολλα στα σπειρωματα στο αλουμινιο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αποθήκευσα το site. Έχει τα παξιμάδια με την μπίλια με ελατήριο που θέλω, αλλά δεν ξέρω αν πουλάνε σκέτα προφίλ γιατί νομίζω κυρίως έτοιμα cnc μηχανήματα πουλάνε. Θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αύριο μάλλον να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος GregEl έγραψε:

Επίσης τρύπες και σπειρώματα δεν έχω κάνει ποτέ σε παχύ αλουμίνιο. Έχετε κάποια συμβουλή, κάτι που πρέπει να προσέξω; Έχετε κάποια μάρκα λυπαντικού κοπής/σπειρωμάτων να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ δεν έχω δει διαφορά στα λιπαντικά σε αλουμίνιο, είναι μαλακό υλικό και δεν ζορίζει τα κολαούζα. Ακόμα και με λεπτό απλό λαδάκι κάνεις δουλειά.

Τι να προσέξεις; Καταρχάς τι εννοείς παχύ αλουμίνιο; Σε μασίφ βέργα θα ανοίξεις; Τυφλή τρύπα η διαμπερής;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι οι τρύπες κυκλωμένες με κίτρινο στην εικόνα που επισυνάπτω.

holesprofile.png

Σε ένα 40χ40 profile της item για παράδειγμα έχει 4mm πάχος αλουμίνιο γύρω από την κεντρική τρύπα. Εντάξει 4mm δεν είναι τρομερό πάχος, αλλά δεν είναι και απλό φύλλο 1mm. Ίσως είναι όντως τόσο μαλακό σαν υλικό που δεν πρέπει να ανησυχώ παραπάνω.

 

Παρεπιπτόντως, ξέρετε αν έχει η item εισαγωγέα-μεταπωλητή στην Ελλάδα; Στο επίσημο site έχει στοιχεία επικοινωνίας για Γερμανία μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Οσo κ να σου φαινεται περιεργο πιο δυσκολο ειναι να πετυχεις σπειρωμα στο 1mm παρα στα 4mm :)

 

 Πες τι σπειρωματα θες να κανεις. Ειμαι σιγουρη οτι ολα θα ειναι με βημα 1 και τα πθο μικρα που ειπα πιο πανω δε σε απασχολουν και δε θα εχεις περιορισμους προβληματα. Οπως σου ειπε και ο lakisss ολα τα λιπαντικα κανουν ακομα και το wd40 :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα σπειρώματα γίνονται στις κεντρικές τρύπες των προφίλ για να βιδώσουν οι M8 βίδες των συνδετικών όπως δείχνει η προηγούμενη εικόνα κάτω αριστερά τις 2 βίδες. Οι τρύπες γίνονται από τις πλευρές των προφίλ ώστε να μπορεί να φτάσει το κατσαβίδι τα κεφάλια για βίδωμα. Οκ δεν ανησυχώ πλέον, εφόσον μου λέτε ότι είναι εύκολο υλικό ειδικά σε τέτοια μεγέθη. Μάλλον κάτι σε λάδι που έχω και για plexiglass θα χρησιμοποιήσω ή θα πάρω κάποιο άλλο φθηνό λυπαντικό. Νομίζω πρέπει να φτιάξουμε μια αφίσα ή spray stencil για τα προσωπικά μας εργαστήρια και για μηχανουργεία που να λέει "Όταν αμφιβάλλεις, βάλε WD40" "When in doubt, use WD40" αν και το κλασσικό πλέον σχόλιο είναι "το WD40 δεν είναι λυπαντικό" όπως λένε στο reddit. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ρωτήσω το cnc step και θα συνεχίσω να ψάχνω για εισαγωγέα item-εναλλακτικό κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αφου μιλας για Μ8 το μονο που θα σε φοβησει ειναι αυτο που ειπα και δεν απαντησες. Το βημα του κολαουζου. 

 

Αν εισαι πανω απο 0.75 δεν φοβασαι τπτ. Αν εισαι εκει ή πιο κατω πχ 0.5 τοτε θελει ΠΟΛΥ προσοχη

 

Το wd40 κανει μια χαρα δουλεια. Μην αγχωνεσαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος GregEl έγραψε:

Παρεπιπτόντως, ξέρετε αν έχει η item εισαγωγέα-μεταπωλητή στην Ελλάδα; Στο επίσημο site έχει στοιχεία επικοινωνίας για Γερμανία μόνο.

http://www.itemhellas.gr/

http://www.wiw.gr/greek/aspropyrgos_item_hellas_ltd/

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.