Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Έχω μία πρόταση @Lakisss!!! Αν είσαι Αθήνα έρχεται η @karmen1983 με την φρεζοκαβιλιέρα, εγώ με τα δράπανα και τις βίδες εσύ βάζεις τα υλικά και τα ψητά και έτοιμη η ντουλάπα !!!!

(Ελπίζω να έχεις χιούμορ αλλά η βοήθεια αν χρειαστείς αληθινή):amen:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στην συγκεκριμένη αλλά γενικά, μου φαίνεται δύσκολο το να κόψεις 45 μοιρών φάλτσο και να είναι τέλειο ώστε όταν τα ενώσεις να έχει τέλεια εφαρμογή και να είναι 90 μοιρες, ας πούμε με σέγα είναι σχεδόν αδύνατο  (εκτός αν μιλάμε για επαγγελματική 200€ ξέρω γω που δεν έχω άποψη), γενικά η «ανησυχία» μου είναι στο αν η βάση είναι αρκετά στιβαρή και ακριβής ώστε να στο επιτρέψει.

 

Δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη, απλά το αναφέρω σαν τροφή για σκέψη, στα 60€ είναι η πιο επώνυμη σε σχέση με άλλες (skill Einhell ktl)

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

Δεν αναφέρομαι στην συγκεκριμένη αλλά γενικά, μου φαίνεται δύσκολο το να κόψεις 45 μοιρών φάλτσο και να είναι τέλειο ώστε όταν τα ενώσεις να έχει τέλεια εφαρμογή και να είναι 90 μοιρες, ας πούμε με σέγα είναι σχεδόν αδύνατο  (εκτός αν μιλάμε για επαγγελματική 200€ ξέρω γω που δεν έχω άποψη), γενικά η «ανησυχία» μου είναι στο αν η βάση είναι αρκετά στιβαρή και ακριβής ώστε να στο επιτρέψει.

 

Δεν έχω άποψη για την συγκεκριμένη, απλά το αναφέρω σαν τροφή για σκέψη, στα 60€ είναι η πιο επώνυμη σε σχέση με άλλες (skill Einhell ktl)

Τα φάλτσα για να κοπούν σωστά και με τη μέγιστη ακρίβεια θέλουν ή παγκοπρίονο ή φαλτσοπρίονο όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

Με δισκοπρίονο χειρός για να βγάλεις την απόλυτη ευθεία ή το απόλυτο φάλτσο θες

 

Για την ευθεία -> ράγα κοπής ή να φτιάξεις μία

 

 

Για το φάλτσο -> ή να το βάλεις ανάποδα στον πάγκο ή να φτιάξεις έναν οδηγό που θα τα κάνει ας πούμε όλα έχοντας το δισκοπρίονο απο πάνω

 

 

Οι σέγες καλές χρυσές αλλά ισχύουν τα ίδια και με περισσότερους περιορισμούς. Η σέγα είναι εργαλείο καλό αλλά όχι ακριβείας για ευθείες και φάλτσα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Oι σέγες καλές χρυσές αλλά ισχύουν τα ίδια και με περισσότερους περιορισμούς. Η σέγα είναι εργαλείο καλό αλλά όχι ακριβείας για ευθείες και φάλτσα.

Λύσεις υπάρχουν...  :) 

 

odigos segas.jpg

 

Οδηγός σέγας..

https://toolshouse.gr/εργαλεια/εξαρτήματα/οδηγοί-και-βάσεις/wolfcraft-6915000-οδηγός-για-σέγα-psd-250/

Link to comment
Share on other sites

Και για τη πράσινη σειρά υπάρχει :) 

 

Το θέμα είναι ότι η σέγα λόγω της παλινδρόμισης και της μονής στήριξης χάνει τη καθετότητα. H λάμα έχει τη τάση να λυγίζει στο ζόρι. Και γι αυτό το λόγο (μαζι με πολλούς ακόμα) υπάρχουν οι πριονοκορδέλες.

Στον οδηγό του @Lakisss που αναφέρω πιο πάνω μέσω σχημάτων και μπλα μπλα γίνεται μια πολύ καλή ανάλυση γιατι δε μπορεί η σέγα.

 

Υπάρχουν βέβαια σέγες τύπου festool με ειδικό σύστημα στήριξης και ειδικές λάμες που κόβουν αρκετά κάθετα έως εντελώς κάθετα σε μαλακό ξύλο και μέχρι ένα ορισμένο πάχος. Απο εκεί και πέρα αρχίζουν τα προβλήματα ακόμα και για τις πολύ ακριβές σέγες :) 

 

Αν είναι όμως κάποιος να δώσει ένα σωρό λεφτά για μία τέτοια σέγα και τις αντίστοιχες λάμες ή τους οδηγούς ας πάει κατευθείαν σε ένα παγκοπρίονο :p 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα είναι δεδομένα στη χρήση σέγας.

Δεν κόβει απόλυτα ευθεία λόγω ταλάντωσης της λάμας, πράγμα που ισχύει και στα φάλτσα. Έστω ότι καταφέρετε να κόψετε σχεδόν ευθεία και πάτε να γωνιάσετε ξύλα, θα δείτε ότι υστερεί και αλλού στη κοπή, αφού πετάει το υλικό και θα φαίνεται χάλια.

Την καθαρότητα της κοπής του δίσκου δεν τη φτάνει όπως και να' χει.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία πήρα κάτι λάμες με περίεργα δοντάκια που λέει ότι κάνει καλή κοπή. Μόλις  τις δοκιμάσω θα ενημερώσω...

 

Σε λίγες ώρες θα πάρω ένα καινούριο δράπανο: BOSCH GSB 13 RE. Θα βοηθήσει το παλίο μου 550 RE στις δουλειές του ΣΚ (κατασκευή κουζίνας).

Μαζί με ένα δανικό: Makita MLT100. 

 

Τώρα ψάχνω σιδερένιο ταχυτσόκ σε φυσιολογική τιμή για το 550RE, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω;

 

Υ.Γ. Φωτογραφίες από την κουζίνα το πριν και το μετά σε λίγες μέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο 30αρι τα βλέπω.

http://e-metallon.gr/ergaleia-synergeioy/2930-tsok-drapanou-automato-kastanias-13mm-1-2-peacock.html

http://raptopoulos.gr/index.php?route=product/product&product_id=2266 (χλωμό να κάνει αλλά φαίνεται καλό)

εδώ της bosch https://www.skroutz.gr/c/961/spare-parts.html?keyphrase=ταχυτσοκ&page=2

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Με αλλαγές τσοκ δεν έχω καλή σχέση και δε μπορώ να βοηθήσω. Νομίζω όμως ότι πρέπει να κοιτάς τα 1/2"

 

Σε άλλα νέα πήγα από praktiker στη πειραιώς για μία βόλτα. Είχε πολύ πράμα από B&D και bosch. Είδα και τα δισκοπρίονα της B&D από κοντα.

Είδικά το KS1400L-QS μου φάνηκε πολύ σοβαρό σαν εργαλείο. Βέβαια ήταν και ασήκωτο σχεδόν. Αλλά λίγο έλειψε να μπει κατα λάθος στο καρότσι μου καθώς με κάρτα θα ερχόταν κάπου 93-94ευρω. Τελικά δεν έγινε το άλμα :p 

Το  CD601-QS είχε πολύ καλή βάση και πιάσιμο. Και είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το Bosch PKS 55A που έχω σε αίσθηση

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το θέμα είναι ότι η σέγα λόγω της παλινδρόμισης και της μονής στήριξης χάνει τη καθετότητα. H λάμα έχει τη τάση να λυγίζει στο ζόρι. Και γι αυτό το λόγο (μαζι με πολλούς ακόμα) υπάρχουν οι πριονοκορδέλες.

.......................................................

...............................

Αν είναι όμως κάποιος να δώσει ένα σωρό λεφτά για μία τέτοια σέγα και τις αντίστοιχες λάμες ή τους οδηγούς ας πάει κατευθείαν σε ένα παγκοπρίονο :p 

 

Tα κάθε εργαλείο είναι για κάποια συγκεκριμένη δουλειά.


Το ότι εμείς θέλουμε να ξεφεύγουμε εκτός προδιαγραφών ή να το χρησιμοποιούμε για κάτι παραπάνω εκτός τον σκοπό  που σχεδιάστηκαν

δεν σημαίνει ότι το εργαλείο είναι λάθος.  Δεν κάνει σωστή δουλειά, γιατί δεν είναι σχεδιασμένο για αυτή την δουλειά.

 

Νομίζω... :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να λέμε κάτι διαφορετικό :) 

Δεν έβγαλα λάθος τις σέγες :p 

 

 

Σε άλλα νέα και μιας και πιάσαμε τα ξυλουργικά και τα δισκοπρίονα προσφορά από το eshop Skil δισκοπρίονο με ράγα. Η ράγα πρέπει να είναι πλαστική αλλά νομίζω είχαν γράψει κάποια παιδιά στο avclub οτι κάνει μια χαρά τη δουλειά της

 

http://www.e-shop.gr/diskopriono-ilektriko-skil-1250w-190mm-rages-f0155166gr-p-TLS.090301

 

Γενικά ρε γαμώτο πολλές προσφορές τελευταία. Λεφτά θελουμε και χώρο, πότε θα βγάλουν από δαύτα προσφορές; :hehe: 

 

 

edit: Ηρθε και η νέα μικρή πριονοκορδέλα της Metabo BAS 261 από ότι είδα που αντικαθιστά την  BAS 260 Swift

https://www.skroutz.gr/s/10327608/Metabo-BAS-261.html?keyphrase=bas+261

Και ήρθε και η πιο μεγάλη BAS 318. 

https://www.skroutz.gr/c/953/diafora-hlektrika-ergaleia.html?keyphrase=BAS+318

Απο το καλοκαίρι περίμενα τα νέα μοντέλα αλλά δε περίμενα τέτοιες τιμές. Ιουυυυυυ και κλαψ

 

 

κακία Mode on το μαντέμι κοστίζει και το βγάλανε μάλλον..... EDIT2: η κακία θα με φάει έχουν μαντέμι. grey cast iron saw table

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξει ζωγραφισε. Το ειδα απο κινητο αλλα αυριο θα πεσει μελετη.

 

Στα ταπεινα νεα μολις ειδα κ ανεβασαν στο lidl εργαλεια

 

 http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1627

 

Παρολο που τα ειδαμε πριν μερικες μερες καλο ειναι να εχουμε και την ανεση του site

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι κεντραδόροι ειναι καλοί; Γιατί αν ειναι αυτοί καλοί αξίζει η αγορά μόνο γι' αυτούς ανεξάρτητα από τα ποτήρια:hehe:

 

και εγώ ψήνομαι για τη βάση

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.