Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Πολύ καλή τιμή όντως για τα χαρακτηριστικά τους. Δε τα έχω δουλέψει αλλά τα βλέπω σε μαγαζί εργαλείων που πάω συχνά να φεύγουν 2-2 κάθε φορά.

Ευχομαι να τα χαρείς :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές και καλές δουλειές! ! ! :D

Θυμήσου, θέλουμε feedback μετά από χρήση ε!! :)

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

βαριεμαι να γκουγκλαρω, το παλμικο κατσαβιδι τι διαφορες εχει με ενα δραπανοκατσαβιδο ?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με λόγια απλά έχουν μεγαλύτερη ροπή απο τα δραπανοκατσάβιδα. Αν βάλεις τη σωστή μύτη μπροστά επειδή λειτουργεί με παλμό/κρούση/χτύπημα δε παίζει να "πηδήξει" η μύτη απο τη βίδα και να τη διαλύσει. Επίσης είναι πιο μικρά σε μέγεθος, δεν χρειάζεται να τα κρατάς με τα 2 χέρια μιας και δεν παίζει να σε γυρίσουν όπως κάνει ένα δυνατό δραπανοκατσάβιδο αν ζοριστεί. Απλά πατάς σκανδάλη και βιδώνουν μόνα τους.

 

Εχουν φυσικά και κάποια κακά. Ενα από αυτά είναι ο θόρυβος, οπότε τα μεσημέρια τα ξεχνάς σε ώρες κοινής ησυχίας. Και επίσης αν δεν προσέχεις με αυτά παθαίνεις κάτι τέτοιο

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Ενδιαφέρον φαίνεται το μικρό κατσαβιδάκι

 

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1620

Μάλλον είναι η ελαφρώς πιο ευέλικτη εκδοχή του δικού σου. Λογικά παίρνουν και τον ίδιο αντάπορα για φόρτιση, εάν το σκέφτεσαι.

Πάντως εάν σου περισσέψει το άλλο, έχε με στο νού σου :).

 

1 hour ago, Papakitou said:

Καλημερα

Αρχισαν οι μπαταριες αλλα και το ιδιο το Bosch gsr 14.4 που εχω μερικα χρονια να κανουν νερα και με ετρωγε η τσεπη..

Και κατεληξα στο παρακατω σετακι σε τιμη δελεαρ, και μετα απο πολυ σκεψη και ενω ειδα οτι με τα χρηματα αυτα επαιρνα ενα εργαλειο αντι για δυο προτιμησα τα Bulle ..

Τιμια εργαλειακια λενε οσοι τα εχουν παρει..

Κρουστικο δραπανοκατσαβιδο 18v

παλμικο κατσαβιδι 18v με 2 μπαταριες 4αρες..

 

14922953_10211505646620161_326390535_o.jpg

Ένα ολόκληρο κατοστάρικο κάτω από την προσφορά των Dewalt του eshop, και μάλιστα με μερικές μύτες στη συσκευασία, δεν είναι καθόλου άσχημα. Τα "κίτρινα" βέβαια έχουν άλλη χάρη :). Καλορίζικα και περιμένουμε εντυπώσεις (εγώ ειδικά για το παλμικό).

 

edit @karmen1983 με αφορμή την παλιά φωτογραφία, ποιον χωροστάτη έχεις? Έχω ξεμείνει από αλφάδι και λέω να μαζέψω για έναν (και καλά) φτηνό Bosch.

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω βρει το φορτιστή :hehe: 

Μου το έχει ζητήσει ο Lakisss. Αν δε το θελει τελικά με χαρά (μόλις αξιωθώ να βρω τον φορτιστή) θα στο στείλω πακετάκι

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

edit @karmen1983 με αφορμή την παλιά φωτογραφία, ποιον χωροστάτη έχεις? Έχω ξεμείνει από αλφάδι και λέω να μαζέψω για έναν (και καλά) φτηνό Bosch.

ετούτο βέβαια βλέπω έχει τσιμπήσει η τιμή εκτός αν δε θυμάμαι καλά το πόσο τον πήρα... 45 αν δεν κάνω λάθος

 

https://www.skroutz.gr/s/4485166/Stanley-Cubix.html

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το εργαλείο δεν άντεξα και το άνοιξα μόνο για να πάρω μυρωδιά πως είναι. Επειδή έχω δύο προβλήματα ένα ιατρικό και ένα προσωπικό  και θα με απασχολήσουν πιστεύω μέχρι Κυριακή φωτογραφίες από Δευτέρα.

το μικρό κατσαβιδάκι

 

Πέμπτη 10.11. - Lidl Hellas

Το έχω αγοράσει αλλά κάθεται στο κουτί ακόμα. Σε ένα φίλο που το αγόρασα έχει μείνει ευχαριστημένος σχετικά με την δύναμή του. 

Ως πλεονέκτης μαζί πήρα μαζί και το σετ με τα 18 V (Παλμικό, Σπαθοσέγα και τροχό που βγαίνει κάτω από το Κατσαβίδάκι)

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=60527

Τελικά έχω μείνει ευχαριστημένος γιατί σε όλες τις μικροδουλειές (σε χρόνο) κόψε, τρόχισε κλπ. μου έλυσαν τα χέρια από τα καλώδια έχοντας αρκετή δύναμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει εννοειται οτι αν αντεχε η τσεπη μου και τα χρησιμοποιουσα καθε μερα το dewalt XR 18 θα επαιρνα, αλλα ...

Αυτο με το παλμικο , οτι εχει πολυ ροπη και σπαει βιδες ειναι ενα θεμα, και το δικο μου δεν εχει ρυθμιση ροπης απο οτι ειδα..

Σημερα το βραδυ θα κανω κατι τρυπες στον τοιχο να βαλω ενα ραφι οποτε θα χρησιμοποιησω και τα δυο και θα γραψω τις πρωτες εντυπωσεις.

Θα προσπαθησω για κανενα βιντεακι..  αν και δυσκολο γιατι πρεπει να κραταω τη σκουπα :p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα έχει το κίτρινο ρύθμιση ροπής αλλά πλέον το έμαθα (οκ αφού έσπασα τα μουτρα μου 2-3 φορές :p )

 

Με το μαλακό θέλει και να μη πατάς τη σκανδάλη τέρμα. Σιγά σιγά μέχρι να το μάθεις πως συμπεριφέρεται στα διάφορα υλικά. Μετά θα είστε αχώριστοι φίλοι :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω θέλω review από τη μινι σέγα πλιζ πλοξ :D

 

καλοδούλευτα να ειναι!!!

 

Α α α α και για τη σταθερότητα του σπαστού πάγκου παρακαλω :) 

 

(απο κέντρο βίδας η αγορά; )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.