Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Να ανεβάσεις όσες φωτογραφίες θες και όσο αναλυτικά θες τη συνέχεια του εγχειρήματος :)

 

να σου ευχηθώ καλή υπομονη και επιμονή. Αξίζει πάντως και ο χώρος είναι κυριολεκτικά γήπεδο για τέτοιες δουλειές!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 24 October 2016 at 3:24 PM, karmen1983 said:

Αυτό θα πει ταχύτητα :hehe:

 

Παρέλαβα κιολας. Μικρούλης, ελαφρύς και ότι ακριβώς ήθελα :) 

Πάω να κάνω και το registration μη το ξεχάσω :p 

On 24 October 2016 at 3:24 PM, karmen1983 said:

Αυτό θα πει ταχύτητα :hehe:

 

Παρέλαβα κιολας. Μικρούλης, ελαφρύς και ότι ακριβώς ήθελα :) 

Πάω να κάνω και το registration μη το ξεχάσω :p 

 

20161024_151445.jpg

20161024_151745.jpg20161024_151805.jpg

 

Κατ'αρχάς καλορίζικο Αγάπη.

Από την άλλη, θα γίνω λίγο "Κασσάνδρα", το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ένα μεγάλο ελάττωμα, ζεσταίνεται ΠΟΛΥ (δηλαδή ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) μετά από λίγη χρήση, σε σημείο που το κρατάς μόνο με γάντι δερμάτινο. Είναι γνωστό το θέμα στην bosch (υπάρχουν αναφορές και στο avclub, δεν τις βρίσκω τώρα, αλλά τον έχω κι εγώ τον τροχό και αντιμετωπίζω το πρόβλημα αυτό...) 

 

Στη θέση σου θα το επέστρεφα και θα πήγαινα για τον dewalt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@vellamos

Όλα καλά, αλλά δείξε μας και το ποδηλατάκι! ! ! !

Και μη κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις  ! ! !

Ναι γι' αυτό που χρησιμοποιείς για να πηγαίνεις    από τη μια μεριά στην άλλη του              ε          ρ           γ           α             σ                τ             η             ρ              ί             ο                υ        !        !       !       !     !:D

ΔΕΝ τα δείχνουν αυτά έτσι!!

Λένε πάρτε ένα καρεκλάκι και μια βαθειά ανάσα και μετά . . . μας στέλνεις αδιάβαστους  ! ! :hehe:

Το δικό μου εργαστήριο (το ένα εκ των τριών :embarrassment: ) χωράει -μη πω ότι περισσεύει κιόλας, στο χώρο του ΤΡΑΚΤΕΡ ! ! ! !

(Ακουσον άκουσον ... Τρακτερ! ! !)

 

Μου άρεσε ότι η παραδοσιακή τεχνολογία έχει βρεί περίοπτη θέση!

Για πες πόσων ετών είναι το κασάρι (θαμνοκόπτης )?

 

Να ΄σαι καλά και εύχομαι αστείρευτες ιδέες και πάντα κέφια για την πραγματοποίησή τους !  :D

Και φυσικά, πιο πολύ απ΄ όλα, εύχομαι να έχεις και το τρόπο να το γεμίσεις μηχανήματα και εργαλεία, έτσι για να πάρουν τα όνειρα εκδίκηση!  :T:

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Qparadox έγραψε:

Κατ'αρχάς καλορίζικο Αγάπη.

Από την άλλη, θα γίνω λίγο "Κασσάνδρα", το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ένα μεγάλο ελάττωμα, ζεσταίνεται ΠΟΛΥ (δηλαδή ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) μετά από λίγη χρήση, σε σημείο που το κρατάς μόνο με γάντι δερμάτινο. Είναι γνωστό το θέμα στην bosch (υπάρχουν αναφορές και στο avclub, δεν τις βρίσκω τώρα, αλλά τον έχω κι εγώ τον τροχό και αντιμετωπίζω το πρόβλημα αυτό...) 

 

Στη θέση σου θα το επέστρεφα και θα πήγαινα για τον dewalt.

dewalt έχω και μάλιστα μεγάλων κυβικών. Αυτόν τον ήθελα πιο πολύ για τριψίματα και όχι κοψίματα.

Εχει θέμα ακόμα και στο τρίψιμο; Δεν έχω χρειαστεί προς το παρόν να τον δουλέψω πολύ ωρα για να ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τρίψιμο τον χρησιμοποιώ (με δίσκο γυαλόχαρτο) και καταλήγω μετά από λίγη ώρα να βάζω χοντρό γάντι.

 

Για κοψίματα δεν τον χρησιμοποιήσει καθόλου, αλλά όσο ζορίζεται, τόσο περισσότερο ζεσταίνεται (προφανώς!)

 

Αν θυμάμαι καλά, έλεγε δίπλα ο Κυριάκος, ότι η bosch γνωρίζει το πρόβλημα, και γι'αυτό ο ρότορας του μοτέρ θεωρείται ως "αναλώσιμο" (μεταξύ άλλων έχει και χαμηλή τιμή).

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω τα πόστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

On 25/10/2016 at 1:58 PM, karmen1983 said:

2. Δύο σφιγκτήρες γωνιών της Stanley https://www.skroutz.gr/c/704/diafora-ergaleia.html?keyphrase=stanley+0-83-122

 

Πολλοί βολικοί πραγματικά δε το περίμενα

 

20161025_135436.jpg

 

Το έχω αυτό όπως και STANLEY 0-83-121 (6€) , δεν ήξερα ποιό θα βολέψει και αγόρασα ένα από το καθένα :p Τελικά τα χρησιμοποίησα μια φορά XD. Αν είναι για μικρό δουλείες το δεύτερο είναι καλύτερο αν είναι για μεγάλα φύλλα (ντουλάπια) αυτό που πήρες, αν δεν θες να σκας τσάμπα λεφτά τότε φυσικά αυτό που πήρες για μικρές και μεγάλες δουλείες, έχει και η woolfcraft κάτι μικρά 3051000 με ελατήριο ( σετ 8€) και ένα μεγάλο 3415000 (26€) δεν ξέρω φυσικά πιο είναι καλό αν και έχω μια ένσταση προς τα μικρά (3051000) ότι το ελατήριο δεν θα είναι και πολύ ακριβείας και στα μεγάλο η τιμή μου φαίνετε ακριβή.

 

Σύντομα προβλέπονται κάποιες ξυλουργικές εργασίες, του τέστιν ο πατέρας θέλει ντουλάπα και με αφορμή αυτόν αφού θα τα σκάσω στα μεταφορικά θα πάρω και εγώ ξύλα για κάποια project δικά μου π.χ. παπουτσοθήκη αλλά και κάποια άλλα.

 

Το «πρόβλημα» είμαι λίγο σκατόχερος και δεν τα πάω καλά στης κάθετες διατρήσεις, για κάποιο λόγο μπαίνω υπό γωνία (dirty mind intended) οπότε θέλω «κάτι» να με βοηθήσει για να έχω μεγάλη ακρίβεια, κοίταξα λίγο να δω τι υπάρχει  και θέλω γνώμες.

 

woolfcraft 4522000 40€ μου φαίνετε καλό, δυο κολονάκια για ακρίβεια (αν δεν έχουν τζόγο), φορητό και bonus η υπό γωνιά τρύπες (για εύκολα δεσίματα/ενώσεις) οπότε δεν θα χρειαστώ κάτι σαν το 4642000 που έχει 37€ ή 468500, τιμή αλμυρή αλλά με ψήνει!

woolfcraft 4521000 20€ οκ τιμή καλή αλλά μάλλον θα έχει άπειρο τζόγο αν πάω να κάνω φρεζάρισμα για μεντεσέ…

woolfcraft 3406000 βάση δραπανου 35€

woolfcraft  5027000 βάση δραπανου 100€ € αλλά αυτή είναι ακριβή, αν είναι να σκάσω τόσα ίσως είναι καλύτερα να πάρω κάποιο δραπανο κολονάτο….

 

edit φοτο απο τα παραπάνω.

Spoiler

4522000

csm_4522000_FS01_15_e1f4216bd7.jpg

 

4642000

4642_FS_02.jpg

 

4685000

4685000_4006885468504_FS01_01.jpg

 

4521000

4521000_1_1_18.jpg

 

3406000

csm_3406T1_KLEIN_07_1d759fecaa.jpg

 

5027000

5027_000_FS_17.jpg

 

 

Όπως καταλάβατε η τιμή μετράει, αν περίσσευαν απλά θα έπαιρνα το ακριβότερο (ψέματα και πάλι θα ρώταγα γνώμη :P)  αλλά η φτήνια τρώει τον παρά και θέλω κάτι που να μου μείνει και να χρησιμοποιώ όχι να το έχω και να λέω τι μλκια αγόρασα… Need help if U may!

 

Η woolfcraft έχει πολλές μικρό μλκιες, δεν έχω ιδέα αν αξίζει γενικά σαν εταιρεία.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά της wolfcraft τα έχω είναι για χάρισαμ όποιος τα θέλει :p 

 

Το μεγάλο είναι καλό αλλά όπως είπες και εσύ ακριβό. Παρόμοιας λογικής πάντως έχει κάτι τσινουα το λερόι με μερικά ευρώ σε κόκκινο χρωματάκι και κάνουν δουλειά.

 

Γι αυτό που θες βάση με τόσα λεφτά όχι δε θα έπαιρνα. Με τόσα όπως σωστά είπες έχω πάρει κολωνάτο δράπανο.

 

Τώρα το πόσο κάθετα θες να μπεις για να κάνεις ντουλάπια δε το καταλαβαίνω, εκτός αν εννοείς γενικά.

 

Γιατί στα ντουλάπια (αν μιλάμε μελαμίνης) μόνο συνατμολόγηση έχεις να κάνεις και κανένα τρύπημα. Από εκεί που θα πάρεις τις μελαμίνες και θα σου περάσουν ταινία/PVC θα σου ανοίξουν και τρύπες για μεντεσέδες και καβίλιες/φεράμια. θα τα πάρεις θα πας σπίτι κυρίλάτος και θα τα συναρμολογήσεις.

 

Αν μιλάμε τώρα για μασίφ ξύλο αλλάζει το πράμα.

 

Ο οδηγός αυτός είναι πολύ καλός http://www.wolfcraft.com/en/products/p/drill_guides/1_tecmobil_mobile_drill_stand/s/p/index.html και κάποια στιγμή θα ήθελα να τον πάρω, αλλά όλο το αφήνω...

Αυτόν δε θα τον αγόραζα http://www.wolfcraft.com/en/products/p/drill_guides/1_tecmobil_200_mobile_drilling_aid/s/p/index.html

 

Αυτός έχει το καλό της φορητότητας και της ευκολίας αλλά δε θα σε βοηθήσει στο άνοιγμα για τρύπες μεντεσέ

http://www.wolfcraft.com/en/products/p/drill_guides/1_accumobil_mobile_drilling_aid/s/p/index.html

όπου μιλάμε για 35mm.

 

Αν όμως είναι γι' αυτές το πρόβλημα να σου κάνω μία τρύπα σε αλουμίνιο ή σε χοντρό ξυλο και να τη πάρεις για οδηγό. 

 

 

ΥΓ Το pocket hole jig δε κατάλαβα που κολλάει με τα υπόλοιπα :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έκανα edit και έβαλα σε spoiler τις φοτο για να μην ανοίγουν τα Link αν δεν θέλουν.

 

Καρμεν μελαμίνη θα είναι η ντουλάπα του πατέρα, τα δικά μου MDF ή ξύλο, τις τρύπες για τους μεντεσέδες αυτή τη φορά θα ζητήσω να τις κάνουν, την τελευταία φορά τις είχα ανοίξει εγώ με τρυπάνι, το αποτέλεσμα ήταν καλό αλλά γενικά θέλω μεγαλύτερη ακρίβεια εξου και η σκέψεις για αγορά εργαλείου.

 

Τα pocket hole jig δεν θα μου χρησιμευόσουν τώρα αλλά μου αρέσει που το 4522000 σου δίνει την δυνατότητα να τρυπήσεις υπο γωνία οπότε κατά κάποιο τρόπο τα υποκαθιστά.

 

Για το μικρό 4521000 και μένα μου φαίνεται μούφα, οπότε το θέμα είναι αν έχει κάποιος τον 4522000 να μας πει τι ακρίβεια έχει ή πόσο τζόγο έχει, αν έχει τζόγο η επόμενη επιλογή είναι βάση δραπανου επίσης και αν δεν αξίζει (είτε λόγο κόστους είτε λόγο ακρίβειας) τότε το κολονάτο δραπανο είναι μονόδρομος….

 

Δεν έχω εμπειρία για να αποφασίσω.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

Τα pocket hole jig δεν θα μου χρησιμευόσουν τώρα αλλά μου αρέσει που το 4522000 σου δίνει την δυνατότητα να τρυπήσεις υπο γωνία οπότε κατά κάποιο τρόπο τα υποκαθιστά

τσου δε το υποκαθιστά 

 

Και στο MDF έχεις τις ίδιες επιλογές με τις μελαμίνες πάντως από εκεί που θα το πάρεις. Τώρα αν θα έβαζα MDF σε ντουλάπι μάλλον όχι :) 

Είναι φθηνό μεν αλλά βαρύ δε, δεν ειναι και ότι πιο υγιεινό κατά το κόψιμο/τρύπημα και σκευρώνει εύκολα αν μιλάμε για μακριά κομμάτια. επίσης είναι ευαίσθητο στο νερό και την υγρασία και θέλει βάψιμο, οτι γλυτώσεις από το κόστος του θα το δώσεις σε βελατούρα και χρώμα

 

Για τι χρήση θα είναι τα ντουλάπια;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον αυτών που είπε η Αγάπη, την κάθετη βάση για δράπανο μην της απορίπτεις γιατί μπορεί να κάνει κάτι που πλην κάποιων radial, κανένα κολωνάτο  δεν μπορεί να κάνει !

Μπορεί να ανοίξει τρύπα στη μέση του "πουθενά" , αδιαφορώντας για το offset της κολώνας σε σχέση με τον άξονα του δραπάνου.

Αρκεί να μπορεί να περιστραφεί το τμήμα που ανεβοκατεβαίνει γύρω από την κολώνα της βάσης :

 

DSCN8916-large.jpg

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Havic έγραψε:

Τα pocket hole jig δεν θα μου χρησιμευόσουν τώρα αλλά μου αρέσει που το 4522000 σου δίνει την δυνατότητα να τρυπήσεις υπο γωνία οπότε κατά κάποιο τρόπο τα υποκαθιστά.

 

 

Δυστυχώς δεν το υποκαθιστά , γιατί στηνκαθετη βάση αν την βάλεις να τρυπήσει λοξά , δεν θα υπάρχει τίποτε που να εμποδίζει την μύτη του τρυπανιού να λοξέψει προς τα επάνω. Ενώ στο pocket hole jig το τρυπάνι δουλεύει μέσα σε ένα μεταλλικό κύλινδρο που το καθοδηγεί αυστηρά χωρίς κανένα τζόγο!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Havic έγραψε:

Για ρούχα, δεν θα καλύψει όλο τον τοίχο θα είναι έπιπλο κάτι απλο όχι κάτι τρελό.

Μελαμίνη βαλε τότε :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Qparadox έγραψε:

Εγώ για τρίψιμο τον χρησιμοποιώ (με δίσκο γυαλόχαρτο) και καταλήγω μετά από λίγη ώρα να βάζω χοντρό γάντι.

 

Για κοψίματα δεν τον χρησιμοποιήσει καθόλου, αλλά όσο ζορίζεται, τόσο περισσότερο ζεσταίνεται (προφανώς!)

 

Αν θυμάμαι καλά, έλεγε δίπλα ο Κυριάκος, ότι η bosch γνωρίζει το πρόβλημα, και γι'αυτό ο ρότορας του μοτέρ θεωρείται ως "αναλώσιμο" (μεταξύ άλλων έχει και χαμηλή τιμή).

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω τα πόστ.


Πόσο είναι η λίγη ώρα?

 

Μήπως κάπου στις οδηγίες γράφει με τι ρυθμό μπορείς να το δουλεύεις? π.χ. 15 λεπτά χρήση 5 λεπτά stop

 

Eχω ένα γείτονα που πουλάει πλυστικά μηχανήματα. Κάποιοι πήγαν να πάρουν μηχάνημα των 500€ για πλυντήριο αυτοκινήτων :)

Aν ένα μηχάνημα των 500€ έκανε τέτοια δουλειά, για ποιο λόγο να υπάρχουν τα μηχανήματα των 3000-4000+ ?

 

Aυτό που θέλω να πω είναι μήπως μερικές φορές έχουμε μεγάλες ή υπερβολικές προσδοκίες από κάτι οικονομικό που πήραμε?
Μήπως πρέπει να το ψάχνουμε περισσότερο? Να ρωτάμε κάποιους που τα δουλεύουν? Και όχι μόνο έναν :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στο παραπάνω οτι τα τροχουδάκια αυτά δεν ζεσταίνονται στο κόψιμο καθώς εκεί

δεν ζορίζουμε ποτέ τον δίσκο αλλά στο τρόχισμα και στο γυαλοχαρτάρισμα που πατάμε τον δίσκο

και τον δουλευουμε πολύ περισσότερο χρόνο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω "οικονομικό" πιο πάνω..... εννοώ οικονομικό της εταιρείας.


Το συγκεκριμένο που πήρε η karmen είναι το 4ο στην μπλε σειρά  της Bosch

από τα 46 που μέτρησα στο eshop.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Asxetius said:


Πόσο είναι η λίγη ώρα?

 

Μήπως κάπου στις οδηγίες γράφει με τι ρυθμό μπορείς να το δουλεύεις? π.χ. 15 λεπτά χρήση 5 λεπτά stop

 

Eχω ένα γείτονα που πουλάει πλυστικά μηχανήματα. Κάποιοι πήγαν να πάρουν μηχάνημα των 500€ για πλυντήριο αυτοκινήτων :)

Aν ένα μηχάνημα των 500€ έκανε τέτοια δουλειά, για ποιο λόγο να υπάρχουν τα μηχανήματα των 3000-4000+ ?

 

Aυτό που θέλω να πω είναι μήπως μερικές φορές έχουμε μεγάλες ή υπερβολικές προσδοκίες από κάτι οικονομικό που πήραμε?
Μήπως πρέπει να το ψάχνουμε περισσότερο? Να ρωτάμε κάποιους που τα δουλεύουν? Και όχι μόνο έναν :) 

Μια δοκιμή του τροχού θα σου λύσει κάθε απορία! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.