Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

 

 

18 hours ago, Seafalco said:

Πιστεύω ότι για να πάρεις πιο σωστή απάντηση , χρειάζεται να μας πεις κάτι παραπάνω.

Αυτά τ α δυο πλαστικά κομμάτια ήταν το ένα πάνω στο άλλο υπερκαλύπτοντας ένα τμήμα του, ή απλά ερχόντουσαν σε επαφή σε μια στενή ζώνη, στην οποία το ένα πάταγε πάνω στο άλλο;

Αυτά τα κομμάτια είναι πλαστικό συμπαγές, ή είναι σαν "ύφασμα" χοντρό ;

Τι δυνατότητες υπάρχουν για να πιστάρεις τα δύο κομμάτια (να τα πιέσεις με βάρος το ένα πάνω στο άλλο αφού μπεί η κόλλα, μέχρι να τραβήξει αυτή και να ενωθούν;

 Ρωτάω γιατί παίζουν διάφορες λύσεις ανάλογα το υλικό και την επιφάνεια συνεπαφής των δυο κομματιών.

Από υλικά κατ' αρχάς καλή λύση είναι οι πολυουρεθανικές μαστίχες συγκόλλησης (π.χ. Sikaflex 11fc) και για μεγάλες επιφάνειες απορροφητικές, δουλεύει καλά και η Βενζινόκολλα, αρκεί να είναι καλή ποιότητα και να μπορείς να πιστάρεις τα δυο κομμάτια.

Βάλε και καμιά φωτο ακόμα να δουμε τι παίζει ακριβώς ! :)

14 hours ago, karmen1983 said:

Ασφαλεια ζωης εχω για τα επομενα 17. Χμμμμ 100 ε; θα το σκεφτω :hehe:

 

@the_ar οτι ειπε ο Στέλιος θελουμε επιπλεον πληροφορίες αν και γενικα θες μια κόλλα ππυ μα κραταει μεν αλλα τη δυσκολη στιγμη να βγαιναι πχ.με θερμανση οπως ειπε ο Γιωργος (διαδικασια επανατοποθετησης που εγινε με θερμανση) αλλα δωσε κατι παραπανω και θα βγει το λαυράκι :) καθβς μπορεί να μη χρειαζεται να κανεις και τιποτα περα απο επανατοποθετηση με θερμανση πχ.

19 hours ago, GriGaS said:

Σε αντίστοιχη περίπτωση αντικατάστασης γρύλου του ηλεκτρικού παράθυρου, το ηχομονωτικό ήταν κολλημένο στο μέταλλο με μία μαστίχα την οποία εβγαλα ξυστή με κοπίδι και την  μαλάκωσα με σεσουάρ να ξανακολλήσει.

Πιστεύω ότι αν το δείτε θα είναι καλύτερα. Ορίστε ένα βίντεο.

 

Το εσωτερικό πλαστικό "θυληκώνει" στην πίσω πλευρά του εξωτερικού πλαστικού. Έτσι κρύβονται οι άκρες του υφάσματος-ταπετσαρίας του εσωτερικού πλαστικού. Το υλικό είναι συμπαγές πλαστικό και είναι δύσκαμπτο. Στην πίσω πλευρά έχουν και τα δύο ένα χνούδι (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω).

 

Το να πιστάρω τα κομμάτια είναι δύσκολο. Έχω δυο τρεις σφιγκτήρες αλλά δεν νομίζω να είναι αρκετοί για να ασκήσουν την απαιτούμενη πίεση μέχρι να σταθεροποιηθεί η κόλλα.  Η ταπετσαρία αποτελείται αποτελείται από δύο υφάσματα που ενδιάμεσα έχουν αφρολέξ και έχει πάχος 4-5 χιλιοστά. Αφού στο σημείο που θυληκώνουν τα πλαστικά υπάρχει ταπετσαρία και, επειδή το ύφασμα είναι αφρώδες, απαιτείται ομοιογενής πίεση περιμετρικά.

 

Εργοστασιακά, είχαν λιώσει το ένα πλαστικό πάνω στο άλλο ανά 3-4 εκατοστά.

 

 

   

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα να παθαίνω σεντονίαση :p

 

Να προσθέσω μερικά ακόμα για όποιον ενδοαφέρεται να το φτιάξει σε νέο Post Και αργότερα συμπληρώνω στο απο πάνω

 

Επειδή η βιβλιοθηκη ειδικά η διπλή που έκανα είναι μεγάλων διαστάσεων σφιγκκτήρες τόσο μεγάλους δεν έχω. Αλλά και να είχα πάλι θα έκανα αυτό που επέλεξα.

Ζήτησα από τον μάστορα να μου κάνει τρύπες για φερέμια. Τα φεράμια ντουλαπιών για όποιον δεν ξέρει (τα έχει δει σίγουρα πάντως) είναι αυτά εδώ

 

14.jpg

 

Η βίδα δεξιά βιδώνει πάνω στο ξύλο και φαίνονται 2 στη παρακάτω φωτογραφία

 

20161006_153630.jpg

 

Γυρνώντας το βαρελάκι λοιπόν παίρνει το κεφάλι της βίδας και το τραβάει προς αυτό. Οπότε λειτουργεί σαν σφυκτήρας. Σε κάθε "κουτί" μπαίνουν 8 στο σύνολο. 4 κάτω και 4 επάνω.

Και αυτά ήταν μέσα στη τιμή που ανέφερα και μου τα έδωσε ο ίδιος που μου έκοψε τα ξύλα.

 

Ολα τα παραπάνω λοιπόν τα αναφέρω για όποιον ενδιαφέρεται να ξέρει τι να πάει να ζητήσει.

 

Τέλος οι πλάτες είναι 8mm. Μπήκαν τελευταίες και βιδωτές από πίσω με μαύρες φρεζάτες βίδες.

Πρέπει να βάλετε πλάτη αλλιώς το πράμα θα πηγαίνει πέρα δώθε.

ΜΗΝ στηριχτείτε ποτέ στο ότι η πλάτη που σας κόβουν είναι απολύτως τετράγωνη. Μπορεί η γωνιάστρα του μάστορα να χάνει 1-2-3 χιλιοστά στα 2.5μέτρα. Ευτυχώς εμένα ήταν τετράγωνη κομπλέ.

Για να τη βιδώσετε λοιπόν πρώτα πρέπει να βεβαιωθείτε ότι η βιβλιοθήκη είναι με ορθές γωνίες. Ο τρόπος γι αυτό είναι να μετρήσετε τις διαγωνίους.

Αν είναι ίσες είστε έτοιμοι να βιδώσετε τη πλάτη. Αν όχι πρέπει να τις κάνετε ίσες με λίγο δεξιά λίγο αριστερά και μετά να μπει η πλάτη.

 

sshot-33.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την βιβλιοθήκη. Μπορεί να βγει ακόμα πιο οικονομικά αν πάτε σε αποθήκη ξυλείας και πάρετε ολόκληρο φύλλο mdf. Τα φύλλα είναι αν θυμάμαι καλά 3.66x1.83 μέτρα. Εκεί έχουν και cnc για πιο περίπλοκα κοψίματα. Κόστος φύλλου (είχα πάρει wenge) περίπου 75€. Κοψίματα γύρω στα 25€.

 

Αντί για pvc είχα βάλει ταινία σε όλα (την τοποθετείς εύκολα με ένα ηλεκτρικό σίδερο και κόβεις τα περισεύματα με μια απλή ξυστρά, φωτο πιο κάτω). Κόστος ταινίας 5€ για περισσότερα μετά από όσα θα χρειαστείτε.

 

Είχα βγάλει μια βιβλιοθήκη 60x30x180, 2 μινι φλιπεράκια (φωτο πιο κάτω) και τραπεζάκι για ένα από αυτά. 

 

Δεν είναι δύσκολα, θέλει χρόνο, υπομονή και, πάνω απ'όλα, μεράκι.

 

Εξαιρετική δουλειά Carmen, μπράβο!

ksistra.jpg

IMG_20130821_212317.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για το MDF θα διαφωνήσω ειδικά για βιβλιοθηκη. Θα κάνει κοιλιά πολύ ευκολα και μετά θα θέλει και βάψιμο (βελατουρα και βερνικι) οπότε....

 

Ειναι άλλες οι δυνάμεις που ασκούνται απο τα βιβλία (btw κανονικά τα μεγάλα βιβλιοπωλεία θέλουν μελέτες στατικότητας) και άλλο το μηχανάκι που έφτιαξες και μου θυμίζει άλλες εποχές. BTW θέλω κάποια στιγμή να κάνω και εγώ ένα αλλά που.......

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Ξέχασα να πω ότι, επειδή με απασχολούσε το θέμα βάρος, από κάτω από κάθε ράφι έβαλα άλλη μια σανίδα για να μην λυγίζει. Κανονικά θα φαινόταν αλλά έκανα την βιβλιοθήκη μου όπως στην εικόνα πιο κάτω και οι έξτρα σανίδες δεν φαίνονται!

39796_0_L.jpg

Ωπ, λάθος μου. Χρησιμοποίησα μελαμίνη σε όλα και όχι mdf. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αρχισα να παθαίνω σεντονίαση :p

Η σοφία του λαού μας είναι απέραντη!

"Όποιος κάτσει με στραβό, το πρωί αλληθωρίζει!"

Οσιομάρτυς  Αγάπη, η Σεντονάτη! ! !   :p

 

Αγάπη, τι να λέμε τώρα !

Τέλειες βγήκαν ! :T:

Αλλά αυτό που κάνει τη διαφορά, είναι η περιγραφή ! :innocent:

Και χωρίς πλάκα τώρα, πολύ καλή η ιδέα της μινιμαλιστικής χρήσης εργαλείων,

έτσι για να παίρνουμε θάρρος και οι υπόλοιποι ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος the_ar έγραψε:

Πιστεύω ότι αν το δείτε θα είναι καλύτερα. Ορίστε ένα βίντεο.

 

Το εσωτερικό πλαστικό "θυληκώνει" στην πίσω πλευρά του εξωτερικού πλαστικού. Έτσι κρύβονται οι άκρες του υφάσματος-ταπετσαρίας του εσωτερικού πλαστικού. Το υλικό είναι συμπαγές πλαστικό και είναι δύσκαμπτο. Στην πίσω πλευρά έχουν και τα δύο ένα χνούδι (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω).

 

Το να πιστάρω τα κομμάτια είναι δύσκολο. Έχω δυο τρεις σφιγκτήρες αλλά δεν νομίζω να είναι αρκετοί για να ασκήσουν την απαιτούμενη πίεση μέχρι να σταθεροποιηθεί η κόλλα.  Η ταπετσαρία αποτελείται αποτελείται από δύο υφάσματα που ενδιάμεσα έχουν αφρολέξ και έχει πάχος 4-5 χιλιοστά. Αφού στο σημείο που θυληκώνουν τα πλαστικά υπάρχει ταπετσαρία και, επειδή το ύφασμα είναι αφρώδες, απαιτείται ομοιογενής πίεση περιμετρικά.

 

Εργοστασιακά, είχαν λιώσει το ένα πλαστικό πάνω στο άλλο ανά 3-4 εκατοστά.

Έτσι όπως το βλέπω, δεν παίζει ζέσταμα και κόλληση, δεν έχεις τα μέσα και αμφιβάλω αν τα ε΄χουν και οι ταπετσέρηδες για να κάνουν αυτή τη δουλειά.

Αλλά μπορείς  να κάνεις μια χαρά δουλειά χρησιμοποιώντας συγκολλητική μαστίχα η οποία είναι αρχικά μαλακή σαν σιλικόνη, αλλά μετά γίνεται σαν λάστιχο.

Με τη διαφορά ότι αυτή είναι με βάση πολυουρεθάνης και έχει πολύ ισχυρή πρόσφυση σε ποικίλα αλλά και ανόμοια υλικά !

Όπου υπάρχουν τα πατήματα βάλε στο ένα από τα δύο κομμάτια λίγη "κόλλα" και προσάρμοσε τα κομμάτια μεταξύ τους πιέζοντας με το χέρι σε κάθε σημείο το ένα κομμάτι πάνω στο άλλο.

Το σημείο που θα μπει η κόλλα είναι αρκετά μέσα στην αναδίπλωση του περιμετρικού κομματιού , οπότε αν δεν βάλεις υπερβολική ποσότητα σε κάθα σημείο , δεν θα εχεις ξεχειλίσματα!

Καλού κακού, μετά την εφαρμογή, βάλε επάνω λίγο βάρος (κανα βιβλίο ) έτσι ώστε να μην ανασηκωθεί πουθενά το ένα κομμάτι από το άλλο!

Η μαστίχα που σου πρότεινα πιο πάνω είναι εξαιρετικά ισχυρή και δεν θα ξεκολλήσει αν το υλικό δεν τρίβεται από μόνο του.

Αν δείς ότι τρίβεται πότισέ το με λίγη κυανοακρυλική κόλλα στιγμής (την στιγμιαία εννοώ) έτσι ώστε να στερεοποιηθεί το τριβόμενο υλικό.

Βέβαια πρέπει να σιγουρευτείς ότι η η ρευστή κόλλα στιγμής δεν μπορεί να διαποτίσει το υλικό και να προβάλει στην άλλη πλευρά του σαν λεκές!

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις και ενα τοπικό τρίψιμο με ένα γυαλόχαρτο χοντρό έτσι ώστε να απομακρυνθεί ότι τρίβεται και ετσι η μαστίχα να πέσει πάνω σε σταθερό υλικό.

Αν θελήσεις να ξεκολλήσεις τα κομμάτια, απλά κόβεις με ένα κοπίδι την κόλλα εκεί που έχει πιάσει αυτή ανάμεσα στα δύο κομμάτια.

Μπορείς να το κάνεις γιατί αυτή η μαστίχα παραμένει πάντα ελαστική.

 

Καλή συνέχεια ! :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος. Μάλλον σε αυτή τη λύση θα καταλήξω. Τριβές δεν υπάρχουν άρα δεν έχουμε πρόβλημα. Με την θερμοκρασία αυτή η μαστίχα πως τα πάει; Το αυτοκίνητο όταν είναι σταθμευμένο, κυρίως το καλοκαίρι, αναπτύσσει μεγάλες θερμοκρασίες στο εσωτερικό του. Υπάρχει περίπτωση να μαλακώσει η μαστίχα; Δεν το νομίζω αλλά ρωτάω καλού κακού.

 

Edit: Οκ, κοίταξα τις προδιαγραφές σε μια τέτοια μαστίχα και αντέχει από -40 έως 80ο Κελσίου. Δεν νομίζω να φτάνει τόσο πολύ η θερμοκρασία στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.

Έγινε επεξεργασία από the_ar
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το υλικό είναι κατάλληλο και για εξωτερικές χρήσεις και αντέxει μέχρι τους 80 βαθμούς celsius*.

Οπότε δεν νομίζω ότι μπορεί να έχεις πρόβλημα !

Αλλά αν το φοβάσαι ιδιαίτερα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κόλλες υψηλής θερμοκρασίας (υπερβολή βεβαίως ! ):

 

http://ektoxeftis.com.gr/index.php?categoryID=17&productID=481

 

https://www.esmarket.gr/silikoni-upsilis-thermokrasias-bison-kokkini-280ml/

 

Καλή συνέχεια!

 

*Edit: . . .  :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στελιο καλησπερα!

 

Να σε ρωτησω ο τροχος bosch που εχεις θυμασαι μηπως το μοντελο; Ειναι 115 ή 125; 

Το λοιπόν:

Ο τροχός είναι αυτός:

 

Bosch GWS 6-115 E_comm-large.jpg  20161007_203334-large.jpg

 

Είναι ρυθμιζόμενος και όπως βλέπετε μικρός σε διαστάσεις!

Η επιτομή της βολικότητας !  :)

 

Για σύγχρονο υποκατάστατο . . . 

. . .  δεν χρειάζεται :)

Διατίθεται ακόμα, άλλωστε δεν βγαίνουν και τόσο πολλοί γωνιακοί τροχοί με ρύθμιση στροφών

http://www.e-agros.gr/index.php?target=products&product_id=33036

 

Αλλά υπάρχει και αυτός που ε΄χει πιο πολλά πλεονεκτήματα και κυρίως σχεδόν σταθερές στροφές (αυτές που επιλέγουμε ) ανεξάρτητα από το φορτίο!

 

http://www.metabohellas.gr/metabo-1000-watt-wev-10-125-quick.html?___SID=U

 

6.00388.00.jpg

 

Από ότι τον κόβω οι διαστάσεις τους είναι πολύ μικρές και είναι και 1000Watt (550 W στην έξοδο! )

Τσιμπάει βέβαια λίγο στην τιμή, αλλά Metabo γαρ ! :)

Καλή διασκέδαση ! :D

 

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σειρα οποτε πες μου και τιμη plz :p αν και ο δικος σου στα 80 ειναι ταμαμ.

 

 

 

Στέλιο αστο ειδα τη τιμη :p

Ο dewalt ξαφνικα ειναι πολυ βολικός :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική όπως πάντα η δουλειά της Αγάπης!!!

 

πριν 18 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Όσοι μπαίνουν σε αυτό το δίλλημα συνήθως καταλήγουν σε μαγαζιά τύπου ΙΚΕΑ και αγοράζουν έπιπλα με ημερομηνία λήξης.

Σε αυτό το σημείο διαφωνώ. Στην διάσταση ας πούμε 80χ200 το IKEA έχει την Billy στα 48 ευρώ και έχει και την Galant στα 179 ευρώ. Με 10 χρόνια εγγύηση, φαντάζεσαι πως δεν μιλάμε για έπιπλο με ημερομηνία λήξης. Και στο ΙΚΕΑ, όπως και παντού ισχύει το ό,τι πληρώνεις παίρνεις...

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Γιώργο μη μου συγκρίνεις 200ευρώ βιβλιοθήκη (που και πάλι είναι με μοριοσανίδα και πλαστικό)  με μία που κάνει 48.

 

BTW την 48ευρώ την έχω ακριβώς 1 χρόνο. Και βαζω επάνω κουτες από hardware καμια μητρική και καμια κάρτα γραφικών. Βοηθητικό έπιπλο στο στούντιο που φωτογραφιζω. Είναι για πέταμα πλέον.

 

Το Point μου είναι ότι στο ευρος τιμής που παίζει η DIY το αντίστοιχο IKEA φάνηκε ότι υστερεί σε πολλά. Σαφέστατα και μπορείς να επιλέξεις αθάνατα έτοιμα έπιπλά ή να παραγγείλεις, όπως πχ τις βιβλιοθήκες που έχω από πλακάζ. Αλλά ξέρεις τι; Στις καλές εποχές που άντεχε και η τσέπη, η μία έκανε 3 χιλιάρικα :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:


Tι θα βάλεις στην βιβλιοθήκη και έβαλες 25mm πάχος ?

Μη νομίζεις ότι τα βιβλία είναι αφρός. Αν συγκεντρωθεί το βάρος σε μικρή επιφάνεια έχεις θέμα. http://www.michanikos.gr/topic/15160-Κατασκευαστικό-ερώτημα-Μέγιστο-βάρος-σε-βιβλι/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.