Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Ενδιαφέρον προϊόν στα cnc είναι το crawlbot για μένα. Είναι πάλι ακριβό και γι'αυτό ίσως προσπαθήσω να φτιάξω ένα δικό μου, αλλά με σημεία αναφοράς για μετακίνηση στο υλικό είναι σαν να μην έχεις περιορισμό σε διαστάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το προσπαθήσεις κάνε κάνα worklog σε παρακαλώ μπας και βάλω και εγώ αρχή :) 

 

Εγώ μεγάλωσα τον Printrbot simple metal της ίδιας εταιρίας. Απο 15χ15χ15 είμαστε στο 32 στο x 30 στον ψ και 24 στο z. Worklog ΌΌΌΌΌΤΑΝ βρω χρόνο λολ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα το προσπαθήσω, αλλά θα αργήσει πολύ γιατί και εγώ 3d printer αναβαθμίζω και με τις μικροαλλαγές που κάνω, θέλει πολύ χρόνο. Όταν είναι 100% ολοκληρωμένο θα κάνω worklog-presentation.

 

Θα κάνω πρώτα ένα desktop cnc για να αποκτήσω σιγουριά και την εμπειρία που έχω στους 3d printer και μετά θα δοκιμάσω crawlbot.

 

32x30; τι εκτυπώνετε στα εργαστήριά σας; Full ΑΤΧ motherboard covers single piece; Μηχανικά ο σκελετός δεν με ενθουσιάζει για μεγάλωμα... Δεν αλλάζει το κέντρο βάρους των αξόνων με αρνητικά αποτελέσματα; Ακροφύσιο/κεφαλή άλλαξες; Η επιφάνεια είναι θερμαινόμενη; Γιατί θέλει 300+ watt άνετα για να ζεσταθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βάλει ακόμα θςερμαινόμενο πάτωμα. Δευτερα θα μπει το bed από αλουμίνιο 6mm να κάνω δοκιμές. 

Αν όλαπάνε καλά θα μπει και θερμαινόμενο πάτωμα με ένα ΑΤΧ τροφοδοτικό να το ζεσταίνει. 

Link to comment
Share on other sites

6mm; τέρας φτιάχνεις μου φαίνεται! Silicon ή kapton heater; Θα είναι δεύτερο τροφοδοτικό ή θα αντικαταστήσει και το αρχικό του εκτυπωτή; Έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις SSR σε πρίζα αντί τροφοδοτικό; Τέλος πάντων, όταν τελειώσεις τις δοκιμές φαντάζομαι θα μας πεις και τα αποτελέσματα. Καλή συνέχεια στο project σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατη επισκευή στο πλυντήριο ρούχων. 
Εδώ και μέρες κρέμασε η πόρτα από τη πάνω μεριά, οπότε άνοιξα τα πλαστικά να ρίξω μια ματιά. 
Η πόρτα στηριζόταν πάνω στον μεντεσέ σε δύο ψεύτικα "αυτάκια", αλλά το επάνω παρέδωσε πνεύμα. 
Από παλαιότερη εμπειρία σκεφτόμουν πόσες ημέρες θα έκαναν να μου φέρουν καινούργιο μεντεσέ, έτσι αποφάσισα να κάνω μια πατέντα.

 

100_3211.jpg

 

100_3208.jpg

Τα πάχος μετρήθηκε στα 7.38mm ενώ του μεντεσέ στο σημείο στα 10mm, αρκετό για τον πειραματισμό που είχα στο μυαλό μου.

 

100_3210.jpg

 

100_3212.jpg

 

Το κεφάλι μιας Μ4 άλεν ταιριάζει γάντι στη διάμετρο που θέλω.

 

100_3213.jpg

 

Μας λείπει το ύψος. Ψάχνοντας στο σορό βρήκα ένα plexiglass αποστάτη που δώσει το απαραίτητο ύψος.

 

100_3215.jpg

 

Το σημείο καθαρίστηκε από το παλιό σπάσιμο, πονταρίστηκε και ανοίχτηκε Μ4 σπείρωμα.

 

100_3216.jpg

 

100_3217.jpg

 

100_3219.jpg

 

Βαριόμουν να πιάσω τον μεντεσέ στη μέγγενη, έτσι η τρυπήθηκε ελαφρώς λοξά... μικρό το κακό.

 

100_3221.jpg

 

Back to business. Πιο στιβαρό από πριν έγινε.

 

100_3222.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχεις κανείς ιδέα πόσο θα κοστίσει μια κατασκευή όπως τις παρακάτω; Μιλάω μόνο για τις κολόνες.

 

Spoiler

garage1.jpg  tempotent_photo43.jpg

Η δεύτερη μου φαίνεται αρκετά στιβαρή και ποιοτική άρα και πιο ακριβή (επίσης σε μήκος θέλω ως τη προτελευταία σωλήνα (δεξιά - αριστερά) και αρκετά πιο κοντή). PS: Δεν με ενδιαφέρει να είναι γαλβανίζε / να μη σκουράζει κλπ. Ψάχνω για κάτι εύκολο και οικονομικό.

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2016 at 2:21 ΠΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Παιδιά, έχεις κανείς ιδέα πόσο θα κοστίσει μια κατασκευή όπως τις παρακάτω; Μιλάω μόνο για τις κολόνες.

 

  Reveal hidden contents

garage1.jpg  tempotent_photo43.jpg

Η δεύτερη μου φαίνεται αρκετά στιβαρή και ποιοτική άρα και πιο ακριβή (επίσης σε μήκος θέλω ως τη προτελευταία σωλήνα (δεξιά - αριστερά) και αρκετά πιο κοντή). PS: Δεν με ενδιαφέρει να είναι γαλβανίζε / να μη σκουράζει κλπ. Ψάχνω για κάτι εύκολο και οικονομικό.

 

Up!

 

Επίσης τι λέτε για το παρακάτω; Να το πάρω για μια στο τόσο που θα κολλήσω κάτι;

http://www.banggood.com/Mustool-MT223-60W-Adjustable-Temperature-Electric-Soldering-Iron-with-5pcs-Solder-Tips-p-1077119.html?utmid=924

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο αν δεν υπάρχει κάποιος σιδεράς στο φόρουμ δύσκολο να πα΄ρεις απάντηση

Ρώτα μερικούς και πάρε προσφορές :)

 

Για το δεύτερο για μια στο τόσο μια χαρά θα είσαι. Εγώ μέχρι πριν μερικά χρόνια ήμουν με ένα που πήρα από πλανόδιο στο δρόμο με 5 ευρώ :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, UltraB said:

Επίσης τι λέτε για το παρακάτω; Να το πάρω για μια στο τόσο που θα κολλήσω κάτι;

http://www.banggood.com/Mustool-MT223-60W-Adjustable-Temperature-Electric-Soldering-Iron-with-5pcs-Solder-Tips-p-1077119.html?utmid=924

 

χαχ, κι εγώ το έβλεπα αυτό και το έψηνα :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2016 at 2:21 ΠΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Παιδιά, έχεις κανείς ιδέα πόσο θα κοστίσει μια κατασκευή όπως τις παρακάτω; Μιλάω μόνο για τις κολόνες.

 

  Reveal hidden contents

 

 

Έτσι όπως το θέτεις δεν μπορεί κανείς να σου δώσει προσφορά.

Πρέπει να μας δώσεις διαστάσεις (φαρδος-πλάτος-ύψος) και φυσικά τι υλικό σκέφτεσαι να βάλεις από πάνω.

Μεταξύ γαλβανιζέ και μάυρου σιδήρου η διαφορά είναι μικρή.Τα υλικά και ο κόπος για να το βάψεις και να το βάφεις

κάθε 2-3 χρόνια δεν αξίζουν .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις τους ενδιάμεσους δεν θα είναι "δεμένη" η κατασκευή...

Για την κατασκευή στα δεξια υπάρχουν εξειδικευμένες εταιρίες που ασχολούνται με τετοιου τύπου στέγαστρα...

Πάλι όμως χωρίς διαστάσεις δύσκολα θα πάρεις τιμή.

Να ξέρεις πως και στις δυο περιπτώσεις παρόλο που είναι διαφορετικες,παίζει μεγάλο ρόλο στην τιμή και στον τρόπο

κατασκευής τους ο χώρος που θα τοποθετηθούν και τι υπάρχει κυρίως στο έδαφος για να στηριχτούν....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.