Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Και μπράβο και σε σένα, γιατί είναι και στον άνθρωπο να "κερδίζει" τον άλλο!

Αυτά δεν γίνονται "μονόπαντα", γιατί αν ήσουνα καμιά "γεροπαράξενη" θα ήθελε πολύ "ψυχή" να κρατάει αυτή τη στάση ο

αξιέπαινος κ. Παυλάτος!

'Μεγειάαααααα!!!!!! :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η ταμπακιερα τελικα ειναι πολυ βολικη και οντως πηρα αλλες δυο. Στα θετικα οι πολλες διαφορετικες θηκες που μπαινουν οπου βολευει για να φτιαξεις ας πουμε κατηγοριες. Για εξοικονομιση χωρου τυπωσα και ενα δυο και θα τυπωσω μερικα ακομα ωστε να μην πιανουν 2-3 τεμαχια ενα ολοκληρο σκαφακι. 

 

Γενικα παντως money well spent που λενε και στο χωριο μου. 

 

DSCN8984_20160805_221506.jpgDSCN8985_20160805_221511.jpg

Α και το δωρακι σημερα ηταν μια μπαλα ποδοσφαιρου με τις υπογραφες των παιχτων της μπαρτσελονα χαχχαχααχχα

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πριν καταθέσω τα όπλα θα επικαλεστώ την χρυσή ατζέντα του @ΓιαγκΤ

Γιάγκο ψάχνω μία ντίζα που λέγεται στο χωριό μου 1/4″ -16 Acme Rod. Τραπεζοειδής είναι η βλακεία περι τα 6mm διάμετρο

Τη βρήκα μόνο σε έναν αμερικάνο και μάλλον δε στέλνει ελλάδα.

 

Εχεις ιδέα που μπορεί να βρεθεί εδω;

Φυσικά αν γνωρίζει και κάποιος άλλος με χαρά θα τον ακούσω :D 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πριν καταθέσω τα όπλα θα επικαλεστώ την χρυσή ατζέντα του @ΓιαγκΤ

Γιάγκο ψάχνω μία ντίζα που λέγεται στο χωριό μου 1/4″ -16 Acme Rod. Τραπεζοειδής είναι η βλακεία περι τα 6mm διάμετρο

Τη βρήκα μόνο σε έναν αμερικάνο και μάλλον δε στέλνει ελλάδα.

 

Εχεις ιδέα που μπορεί να βρεθεί εδω;

Φυσικά αν γνωρίζει και κάποιος άλλος με χαρά θα τον ακούσω :D 

Από τι μηχάνημα είναι και τι δουλειά κάνει αυτό;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από τον Παυλάτο μαζί με έναν φίλο μου να πάρει κάτι πράγματα και λέω μιας και μπήκα να πάρω και μία ταμπακιέρα.

Βέβαια μόλις με είδε ο Παυλάτος μου λέει σου έχω δωράκια. Λέω τι δωράκια; 

Μου έδωσε δύο καπέλα (το ένα μου το πήραν ήδη γρρρρρρρρρ) δύο μπρελοκάκια, ένα μικρό μέτρο fatmax και το φοβερό; Μία μπαταρία για το δραπανοκατσάβιδο που είχα πάρει στα 275 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Αυτό που έγινε αλλαγή με το πολύπαθο προηγούμενο.

Ο λόγος της μπαταρίας είναι ότι έπεσε και άλλο η τιμή του μοντέλου και δεν ήθελε να νιώθω ότι έδωσα περισσότερα από όσα θα έδινα λίγο καιρό μετά.

Τι να πω για τον άνθρωπο ότι και να πω θα είναι λίγο.

 

Η ταμπακιέρα μου αρέσει πάρα πολύ και μάλλον θα πάρω και άλλες.

DSCN8981.JPG

Μεγεια.

Η ταμπακιερα είναι παρα πολυ βολικη. Οπως λες την φτιαχνεις στα μετρα σου. Είναι και stanley οποτε no fear.

One tip, αν την ανοιξεις να πάρεις κατι, παντα να κλεινεις τα κλακ, γιατι αν πεις, αφου θα ξαναπαρω κατι σε 15sec, σίγουρα θα τη ριξεις και θα ψαχνεσαι.

Είχες ποτε θεματα ραγισματος στις μπαταριες dewalt? 3 μου εχουν ραγισει, μου τις αλλαξαν αλλα δεν βαλαν κανα λάστιχο ξερω γω στην ενωση ωστε να μην το ξαναπαθει.

Και κατι τελευταίο, ηρθα σαλαμινα για κατι δουλειες υδραυλικου και δεν γνωριζουν τη θερμοκολλητικη σωληνα. Την πρασινη. Τους ρωταω και με βλεπουν σαν εξωγηινο. Λολ μου φανηκε πολυ παραξενο. Αυτα.

Ααα και καρμεν πες λιγο απο που αγοραζεις τα dewalt. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κάποιος συνάδελφος έχασε το πολύμετρο των δοκιμών μας, και αναζητώ πολύμετρο με μία λειτουργία ολίγον τι περίεργη: πηγή έντασης 0-20mA. Να σας προλαβω αυτό που χάθηκε ήταν fluke και κοστίζει 1100€ ύστερα από τόσα χρόνια που το έχουμε. (789)

Υπάρχει κάποιο πολύμετρο που να μην είναι εντελώς της ξεφτιλας και εκτός από τα κλασσικά αμπερόμετρο, βολτόμετρο, ωμομετρο, να είναι και πηγή; Έχετε κάτι στα υπόψιν σας;

Είμαστε σε φάση αναδιοργάνωσης των εργαλείων και έτυχε μένα ο κλήρος:

Δραπανο/βιδολογος μπαταρίας που να έχει δύναμη να τρυπήσει κουτί ανοξείδωτο 1-2 χιλιοστά μαξ, έχετε κατά νου κάτι; Προσοχή, μόνο μερικές τρύπες τον μήνα και κυρίως βιδολογος θα είναι. Απλά να είναι επαγγελματικό. Μου είπαν από ένα τοπικό μαγαζί για makita dd538 αν δεν κάνω λάθος με 2 3αρες μπαταρίες και θήκη στα 325€.(τελική τιμή) πως σας ακούγεται; 80νιουτομετρα λέει ο μαγαζατορας σύμφωνα με το manual. Ο καυκας προτείνει το dewalt που στο site έχει 280€. Συγγνώμη για το κατεβατο και ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, karmen1983 said:

1/4 θέλω με 16tpi *πάσα ανα ίντσα ειναι αυτα μάλλον

Το πρόβλημα ειναι το σπείρωμα που δεν ειναι μετρικό δηλαδή Μ6, Μ8, Μ10 κλπ

και γιατί δεν την τυπώνεις; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

1/4 θέλω με 16tpi *πάσα ανα ίντσα ειναι αυτα μάλλον

Το πρόβλημα ειναι το σπείρωμα που δεν ειναι μετρικό δηλαδή Μ6, Μ8, Μ10 κλπ

Θεοδοσιάδης (http://www.theodosiadis.gr/) για όλα τα ανοξείδωτα. Κοίταξε τον κατάλογο με τις βίδες στην σελίδα 21 έχει και ντίζες με αγγλικό σπείρωμα

http://www.theodosiadis.gr/images/stories/proionta/fasteners.pdf σελίδα 21

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις και για να μην υπάρχει παρανόηση . . .

Η Αγάπη πρέπει να  θέλει μια ντίζα αυτού του είδους:

 

1280px-Acme_thread.jpg

 

240px-Acme_thread.svg.png

Οι 29είναι κρίσιμο μέγεθος, δεν κάνουν οι 30 μοίρες που έχουν τα Μετρικά τραπεζοειδή σπειρώματα!

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Trapezoidal_thread_forms

 

Είναι ειδική βίδα /ντίζα με Imperial τραπεζοειδές σπείρωμα (ACME)  για κίνηση μηχανισμών σε εργαλειομηχανές και άλλες εφαρμογές όπως είναι αυτή που την ενδιαφέρει (3D printer)

Το πρόβλημα είναι στη διάσταση και. . .  εδώ είναι που σε θέλω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα ! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panos444 έγραψε:

Καλησπέρα σας, κάποιος συνάδελφος έχασε το πολύμετρο των δοκιμών μας, και αναζητώ πολύμετρο με μία λειτουργία ολίγον τι περίεργη: πηγή έντασης 0-20mA. Να σας προλαβω αυτό που χάθηκε ήταν fluke και κοστίζει 1100€ ύστερα από τόσα χρόνια που το έχουμε. (789)

Υπάρχει κάποιο πολύμετρο που να μην είναι εντελώς της ξεφτιλας και εκτός από τα κλασσικά αμπερόμετρο, βολτόμετρο, ωμομετρο, να είναι και πηγή; Έχετε κάτι στα υπόψιν σας;

Δυστυχώς το θέμα που βάζεις δεν δέχεται φτηνές απαντήσεις, γιατί η φτήνια πληρώνεται σε άλλα επίπεδα (πήγαινε πάλι , ξαναρύθμισε κλπ κλπ) αρκετά ακριβότερα!

Αν δεν κοιτάει λόγω κόστους σε FLUKE  μπορεί να δει σε Yokogawa

http://www.ebay.co.uk/itm/201381557611

 

http://priniotakiselectronics.gr/index.php?route=product/product&path=65&product_id=176

 

Αλλά δε βλέπω να έχει ιδιαίτερη διαφορά (από Ελλάδα εννοώ) .

Μια ιδέα θα ήταν ένα όργανο πηγή σαν αυτά :

 

https://www.amazon.com/Extech-412440-S-Calibration-Source-Checker/dp/B000NI2BOC

 

και υπάρχουν και τα τσινουά (και άλλα Ανατολικά)  βέβαια, αλλά εκεί προχωράς με δική σου ευθύνη ! :)

 

http://www.aliexpress.com/store/product/DC-Current-Source-0-20mA-Process-Loop-Calibrator-True-RMS-Multimeter-DCA-0-05-Accuracy-2in1/917544_729664283.html

 

http://www.indiamart.com/visma/process-calibrator.html

 

Επόμενη λύση για θαρραλέους . . . . τα μεταχειρισμένα

Με λίγα λόγια . . . . . .θέλει ποοολύ ψάξιμο!  :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι εταιρικό, οπότε δεν γίνεται μεταχειρισμένο/ebay/paypal διότι θα μας δαγκώσει το mng. Δεν μας νοιάζει η "απόλυτη ακρίβεια". Εξηγούμαι: στο 1mA είμαι οκ για την πηγή και τα υπόλοιπα που μετρά στο 1% το περιθώριο λάθους είναι πάλι αποδεκτά. Βρήκα ένα fluke 787 προχθες στο ebay στα 120+40μτφ και ήμουν έτοιμος να το αγοράσω και να τους πω αυτό είναι και τέλος. Εν τω μεταξυ είχα άγνοια πόσο κοστίζει αυτό το πολύμετρο, μιας και όταν έψαχνα για μένα χωρίς πηγή έβρισκα με 200-300€ ίδιας μάρκας. Σκέτη πηγή "επώνυμη" πόσο περίπου κοστίζει; Δεν μπορώ να βρω ούτε τέτοια οικονομική.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, το θέμα δεν με έχει απασχολήσει τελευταία κι έτσι δεν ξέρω να σου πω, μπορώ να ρωτήσω όμως και ίσως σου έχω νέα μετά από κανα δυο μέρες!  :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα αυτό το κοπτικό για το Dremel

Στοιχίζει 18-20€

 

644.jpg

Πήρα αυτά από ebay με 5€ (διαφορετικά προφίλ... τεμάχια 10)

 

bit_01.jpg

 

έκανα μερικές δοκιμές... μια χαρά τα βλέπω

 

bit_03.jpg

 

με την βάση έχω ένα κανονικό-μικρό router :)

bit_02.jpg

 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2016 at 11:38 ΠΜ, το μέλος Asxetius έγραψε:

Πήρα αυτά από ebay με 5€ (διαφορετικά προφίλ... τεμάχια 10)

 

bit_01.jpg

 

έκανα μερικές δοκιμές... μια χαρά τα βλέπω

 



 

 

 

 

 

 

Αν μπορείς και ένα λίνκ γιατί και εγώ ψάχνω παρόμοια.

Μήπως κανείς ξέρει που πουλάνε velcro, είχα πάρει από ebay αλλά οι τιμές έχουν εκτοξευθεί.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.