Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Ο απογυμνωτής είναι γνωστή αξία ! :)

Εγώ από την "ζήλια" μου ( :hehe: ) πήρα ένα σαν της Αγάπης (Stanley FAT Max) 

Μοναδικό σημείο προσοχής όταν έχεις να κάνεις με καλώδια που έχουν "σκληρή" μόνωση (από "τεφλόν" ), εκεί τείνει

να να μην αρπάζει το δόντι απογύμνωσης και να γλιστράει κάπως , οπότε απογυμνώνει λιγότερο από ότι θέλεις, ή και καθόλου κάποιες φορές.

Η λύση είναι να σφίξεις το ρυθμιστικό πίεσης και  δεν υπάρχει θέμα πλέον.

Όλο το θέμα βρίσκεται στο ότι το "μαχαίρι" που έχει για να αρπάξει στη μόνωση δεν είναι πολύ κοφτερό.

Αυτά σε σύγκριση με έναν Knipex (12 42 195) που έχω ο οποίος έχοντας εξαιρετικά αιχμηρό μαχαίρι, δεν καταλαβαίνει τίποτε από σκληρά καλώδια και χωρίς να έχει ρύθμιση προσαρμόζεται αυτόματα.

Εκείνος βέβαια έχει άλλο πρόβλημα (με τις πολύ παχιές μονώσεις ) αλλά γι' αυτές οι καλύτεροι είναι αυτοί με τα ρομβοειδή μαχαίρια, οι οποίοι κάνοντας τέσσερα περιμετρικά αρπάγματα στη μόνωση,  δεν σηκώνουν. . .  αντίρρηση ! :)

 

Η λαβή για τα κοπίδια είναι καλή και μάλιστα δίνει τη δυνατότητα για ομοιογενές πιάσιμο προς όλες τις κατευθύνσεις κοπής, από εκεί και πέρα παίρνει και όλων των ειδών τα νυστέρια οπότε δεν θες κάτι άλλο ! :T:

 

Αυτά τα κλειδιά /καστάνιες και μάλιστα με προφόρτιση μέσω ελατηρίου τα είχε κάποτε το Lidl και πήρα δύο (μεγάλο μικρό) κάνουν καλή δουλειά και πιάνουν γερά.

Βέβαια είναι λίγο ογκώδη σε σχέση με ένα κλειδί καστάνιας, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα ! :)

Αν θυμάμαι καλά δεν είχαν τη μια σιαγόνα με δοντάκια, οπότε αυτά που δείχνεις εσύ θα κάνουν και σαν σωληνοκάβουρες, το μόνο μειονέκτημα που βλέπω είναι ότι μη έχοντας προφόρτιση, για να χρησιμοποιηθούν σαν καστάνια θα πρέπει να φροντίζεις εσύ να διατηρείς τον "γάτζο" τους πάντα σε επαφή με το παξιμάδι!

Μικρό το "κακό" βέβαια καθώς είναι απλά θέμα συνήθειας !

 

Κοφτάκια και πενσάκια για ηλεκτρονικά υπάρχει η ακριβή λύση με εργαλεία που έχουν άρθρωση box joint και κάνουν ένα σκασμό € (30 - 60) και τα άλλα με Lap joint  που έχουν πολύ πιο λογικές τιμές (10- 20 €)

Μιλάω πάντα για επώνυμα γιατί τα no name είναι επικίνδυνα!

Έχουν τύχει περιπτώσεις και σε εμάς εδώ και σε εμένα -μυτοτσίμπηδο-  και στη Αγάπη που έσπασε το κοφτάκι και το κομμάτι του καρφώθηκε στα γυαλιά προστασίας που ευτυχώς φόραγε  ! ! !

Το κακό με τα φτηνά δεν είναι ότι δεν κόβουν, αλλά ότι είναι σκληρά με ένα φτηνιάρικο τρόπο!

Εννοώ ότι έχουν βαμμένο σε υψηλή σκληρότητα όλο το εργαλείο, και όχι μόνο την κόψη του, οπότε αν το ζορίσεις . . . σπάει το εργαλείο ( ! ) αντί να κάνει ένα δοντάκι η κόψη του!

Και φυσικά υπάρχει και το θέμα του ποιοτικού ελέγχου, γιατί μπορεί το κακό να γίνει και χωρίς ζόρι ! (  @karmen1983  )

Η σωστή προσέγγιση εδώ είναι το εργαλείο να είναι φτιαγμένο από ανθεκτικό ατσάλι και οι κόψεις του να έχουν επιπλέον σκλήρυνση με επαγωγική βαφή. Έτσι όσο και να το ζορίσεις δεν σπάει και το χειρότερο που έχει να συμβεί είναι να κάνει δόντι η κόψη του!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω υπερβολή ο stanley max όταν με 10 δολάρια παίρνεις αυτόν που έστειλα.Αλλά ο καθένας βλέπει ανάλογα με την τσέπη του προφανώς. Ναι αν και δεν έχει χρειαστεί να το ρυθμίσω ακόμα το γνωρίζω για το ρυθμιστικό που λες.

 

Για τη λαβή θα συμφωνήσω και εγώ πολύ πιο ξεκούραστη από το νυστέρι,επειδή το δοκίμασα, και για αυτό κατέληξα εκεί βέβαια μετά από παρότρυνση δική σου σε προηγούμενα ποστ.

 

Τα κλειδιά απλά σκέφτηκα ότι με 2 τέτοια έχεις γλιτώσει από κασετίνες βάρος και όγκο και δοκιμές για αυτό ρώτησα.

 

Μάλιστα Στέλιο δηλαδή να μην πάρω κάτι φθηνό;Απορώ πάντως πως γίνεται να σπάσει το κοφτάκι από τα ηλεκτρονικά. Δεν έχω εμπειρία για αυτό  Σε έξοδα πάλι θα μπω.. :p  Για τα κατσαβίδια; Κάτι σε κασετίνα μας βρίσκεται; Πηγαίνω σε φίλους για πισί και τέτοια και δεν έχουν ούτε κατσαβίδια στο σπίτι.. Παθαίνω λίγο σοκ όταν το ακούω.. Οπότε μια μικρή φορητή κασετίνα που να έχει και για να ανοίγει κινητά θα με βόλευε πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος τα είχαμε πει και σε προηγούμενο ποστ. Αυτός που πήρες είναι αντίγραφο του Stanley για να μη πω ότι φαίνεται ίδιος. Οταν τον αγόρασα και εγώ και λίγο αργότερα ο Στέλιος καν δε το είχαμε εντοπίσει στο banggood.

 

Τώρα για το κοφτάκι. Αν δε μου συνέβαινε ούτε και εγώ θα το πίστευα.

Εσπασε την ώρα που πήγα να κόψω καλώδιο ανεμιστήρα και πίστεψέ με δεν ήταν φθηνό κοφτάκι αλλά μάρκας. Κάπου έχω ακόμα τα γυαλιά φυλαγμένα σαν ενθύμιο. 

 

Θέλω να καταλήξω ότι αν το χρησιμοποιείς μια στο τόσο δεν αξίζει να πας πχ σε κάτι τέτοιο

http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%82/%CF%80%CE%B5%CE%BD%CF%83%CE%B5%CF%83-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1-grips/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%86%CF%84%CE%B5%CF%83/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%86%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%B2-%CF%84-wiha-mini-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B7?Itemid=108

 

Αν το χρησιμοποιείς δώστα και θα το έχεις μια ζωή. Από εκεί και πέρα αν είναι να σου τύχει θα σου τύχει και επειδή έπαθα και ευτυχώς είχα προνοήσει, φόρα και γυαλιά και ας νομίζεις ότι αυτό που κάνεις είναι ακίνδυνο.

 

Για κατσαβίδια κασετίνα που είπες

 

Εχω αυτό 

http://www.aliexpress.com/item/6032-D-32-in-1-Toolkits-Multifunctional-Tool-Screwdriver-Kit-with-Tweezer-for-Maintenance-Screwdrivers-for/32633785087.html?spm=2114.40010408.3.7.mYp6Xk&s=p

 

Και πήρα και δεύτερο. Τα χρησιμοποιώ σε κάθε review που κάνω και είναι μια χαρά. Αν βάλεις τη σωστή μύτη στη βίδα θα τα έχεις για καιρό.

Απο εκεί και πέρα αν θες κάτι πιο ποιοτικό και που σαφέστατα θα κρατήσει περισσότερο σε κακοτοπιές εχω να σου προτίνω και αυτά που τα έχω επίσης

 

http://www.e-shop.gr/set-15-tem-katsabidia-orologopoioy-proxxon-28148-p-TLS.220031

 

 

Αυτά απο εμένα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστά θυμάσαι ναι το είχα πάρει τότε απλά δεν έγραψα εντυπώσεις..Αντιγραφή πρέπει να ναι όπως λες είναι ολόιδιο.. Δεν γνώριζα ότι τον είχατε παλιά και τον έβγαλε μετά οπότε δικό μου το λάθος.

 

Θα το δω κοφτάκι όμως χρησιμοποιώ κυρίως για ακροδέκτες ηλεκτρονικών αφού έχω κάνει κόλληση σε διάτρητη. Για χοντρά καλώδια που λες έχω κόφτη.

 

Τα κατσαβίδια μου φαίνονται πολύ καλά τα φθηνά και φορητά δεν θέλω κάτι ακριβό. Για κινητά κάνουν αυτά; Δεν ξέρω γιατί και το κάθε κινητό βάζει περίεργες βίδες...

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έχει από PH00 έως PH02 άρα στα σταυροκατσάβιδα είσαι κομπλέ

Εχει torx έχει allen έχει ίσια. Τώρα αν πέσεις σε καμιά περίπτωση περιπτωσάρα ίσως να χρειαστείς και κάποια από τις σπάνιες που έχει ή κάποιο άλλο. Αλλά γενικά με έχει καλύψει σε όλα το συγκεκριμένο σετ. Δε μου έτυχε σε θέματα λαπτοπ και κινητών να χρειαστώ κάποια που να μη την είχε

 

 

edit: Δεν έκοψα χοντρό καλώδιο αν αυτό εννοείς. Αλλά καλώδιο ανεμιστήρα υπολογιστή :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτά τα καστανόκλειδα που έδειξες έχουν καλύτερο πιάσιμο από αυτά που είχα πάρει :

20160527_214102-medium.jpg

 

20160527_214220-medium.jpg  20160527_214215-medium.jpg

 

20160527_214115-medium.jpg  20160527_214141-medium.jpg

 

20160527_214410-medium.jpg  20160527_214423-medium.jpg

 

Δε λέω ότι αυτά γλιστράνε, αλλά πιάνουν σαν απλό γερμανικό κλειδί και σίγουρα δεν κάνουν για "σωληνοκάβουρες" !

Και μιας και το ψάχνεις προς τα εκεί για δες και αυτό το μικρό θαύμα!

Δεν της αντιστέκεται τίποτε, ακόμα και αρχαία σκουριασμένα παξιμάδια ! :)

 

 

Και σαν σχόλιο για τις τιμές που λέμε για κοφτάκια ας πούμε, όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις να κόβεις . . .

http://gedoreuk.com/default/products-1/gedore-2012/pliers-range/electronic-pliers/electronic-side-cutters

 

Με σκληρότητα ακμών 60-63 HRC.

Και αν αυτά φανούν ακριβά, δες το επόμενο , να σου φανούν πάμφθηνα !!! :hehe:

 

http://gedoreuk.com/default/products-1/gedore-2012/pliers-range/electronic-pliers/electronic-side-cutter-carbide/8306-10-electronic-side-cutter-carbide

 

Εδώ η λέξη κλειδί είναι : Hardness 84 - 86 HRA

 

Και ευτυχώς δεν έχουμε ανάγκη από τέτοια εργαλεία! 

Αλλιώς απλά -όταν οι απαιτήσεις ανεβαίνουν - δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, βγάζεις το "χωραφάκι" στο σφυρί ! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Α καλά... Ναι χοντρό είχα καταλάβει δεν μπορούσα να φανταστώ ότι μιλούσαμε για ανεμιστήρα υπολογιστή. Αυτό το σετ είναι καλύτερο σε σχέση με αυτό που πρότεινες; Αν όχι που υστερεί; Γιατί το βρήκα πολύ φθηνά εδώ 

 

@Seafalco Στέλιο αυτό αν δεν κάνω λάθος αυτό πρέπει να είναι παπαγαλάκι ή γκαζοτανάλια. Έχει τύχει να δανειστώ αυτό το εργαλείο το συγκεκριμένο από γνωστό μου επαγγελματία. Αν μιλάμε για το ίδιο απλά ρημάζει τα πάντα.. Δεν του αντιστέκεται τίποτα πραγματικά πολύ χρήσιμο και πρέπει να υπάρχει σε κάθε εργαστήριο

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω δοκιμάσει το σετάκι αλλά λογικά ίδια ποιότητα θα είναι πάνω κάτω θεωρώ. Απλά έχεις περισσοτερες επιλογές σε μυτούλες και τη προέκταση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To cross εννοεί PH=philips

 

7 * CRV socket: M2.5, M3.0, M3.5, M4.0, M4.5, M5.0, M5.5
-35 * Screw driver:
-10 * Torx screw driver: T3, T4, T5, T6, T7, T8, T9, T10, T15, T20
-8 * Hex screw driver: H0.9, H1.3, H1.5, H2.0, H2.5, H3.0, H3.5, H4.0
-5 * Cross screw driver?1.0, 1.5, 2.0, 2.5, 3.5
-7 * Straight screw driver: 1.0, 1.5, 2.0, 2.5, 3.0, 3.5, 4.0
-1 * Triangle screw driver: 2.0
-1 * Star screw driver: 0.8
-2 * Y screw driver: Y2.0, Y2.5
-1 * Circle screw driver: 1.5

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω την ιδια κασετινα..απο eshop..

 

Καθολου ευχαριστημενος.

 

Οι μυτες ειναι ΠΟΛΥ μαλακες.. και χαλανε πολυ ευκολα σε μια πολυ καλα σφιγμένη βιδα (με την σωστη μυτη).

 

γνωμη μου ειναι να πας για την πιο ακριβη κασετινα.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πενία τέχνας κατεργάζεται !

 

Αν και εδώ η φτώχεια αναφέρεται στο χρόνο περισσότερο ! :)

Το τελευταίο διάστημα ο "Κίτσος" (βλέπε HP dv7) αποφάσισε να κόψει τις πολλές ανάσες!

Το ανεμιστήρι του άρχιζε να γκρινιάζει, ώσπου τελικά έγινε ακατάστατη η λειτουργία του και οι θερμοκρασίες χτυπήσανε ταβάνι (90φεύγα !!!!)

Πέσανε τα σχετικά τηλέφωνα και δρομολογήθηκε η λύση ( @karmen1983 ,    @Κοπρίτης +bro  :T: )   , αλλά μέχρι τότε....

 

Laptopdiyauxfan1-large.jpg  Laptopdiyauxfan2-large.jpg

 

Κάπου στα συρτάρια έβοσκε ένα ανεμιστηράκι από κάποιο χαλασμένο netboock, ένα κουτί έλειπε και ...βρέθηκε ! :p

 

Laptopdiyauxfan4-large.jpg  Laptopdiyauxfan5-large.jpg

 

Laptopdiyauxfan3-large.jpg

 

Οι θερμοκρασίες έπεσαν καμιά 15ρια με 20 βαθμούς !

Η "θερμοπληξία" αποσοβήθηκε  και μας έμεινε το "χαμόγελο της επιτυχίας " !!! :hehe:

Για να μη σχολιάσω ότι το χάλκινο φύλλο έπαιξε το ρόλο mounting bracket! :p

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και απλά θα άλλαζες πακέτο όταν χάλαγε ε?   LOL! ! ! !

:hehe:

Πλάκα πλάκα, με βλέπω να σχεδιάζω ένα προσάρττημα στη βάση του laptop έτσι ώστε όταν κάθεται σε αυτήν να έχει εξωτερική υποβοήθηση

το airflow του !

Μμμμμ!!!!

:hmm:

:rubik:

:slap:

:dance:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα ! :T:

Αλλά σαν πολύ παρέμβαση πέφτει ανάμεσα στα πτερύγια !

Άσε που στο δικό μου είναι πολύ πυκνά !

Ξέρεις τι θα έπαιζε τέλεια, κάτι mini Aic contition που είχαν βγάλει για 5,25 bay!

 

http://www.amazon.com/Masscool-PC-AirCon-PAC-400/dp/B000SBZOAC

 

Αυτό να τροφοδοτεί με παγωμένο αέρα την είσοδο του λαπτοπ! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco Πόσο πάει η επέμβαση, γιατί έχω και εγώ έναν ασθενή;  :hehe::hehe:Καλοκαίρι ήρθε έχω hp g6 πάσχει άπειρα.. και το έχω πεντακάθαρο.. Ωραία η πατέντα Στέλιο

Έγινε επεξεργασία από mer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το είδος της κατασκευής που έχουν τα κάγκελα.

Αυτό είναι πιο μαζεμένο σε διαστάσεις και θα μπει πιο εύκολα ανάμεσα στα κάγκελα (ανάμεσα στα κατακόρυφα σίδερα αν τα κάγκελά σου είναι ας πούμε σαν μια σκάλα γυρισμένη στο πλάι)

Εσύ ξέρεις τις διαστάσεις ... :)

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.