Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Αγάπη μεγειά!!!!! :D

Πολύ καλό το ξεβιδωτήρι!

Αλλά πιο καλή η "σάλτσα" που φωσφορίζει !

Ξέρεις ότι αυτή μπορεί να φέρει και φαγητό ε και μάλιστα στο σκοτάδι ! :p

Και όταν θελήσεις να κάνεις και fractal φωσφοριζέ, ξέρω που μπορείς να βρείς αρκετά kVolt!! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δανείζομαι παλιότερο βίντεο για να ρωτήσω. Το εργαλείο στο 3:13 παρακάτω ξέρει κανείς ποιο είναι; Ψάχνω κάτι αντίστοιχο. Αν έχει και σταθερή βάση για πάγκο, ακόμη καλύτερα, για να το χρησιμοποιήσω ως ρουτεράκι για ξύλο.

Λειαντήρας

 

Αλήθεια, μια και δεν το έχει φέρει η κουβέντα, σε τι κάνετε τα σχέδιά σας για τα πιο περίπλοκα πρότζεκτ; Sketchup, Freecad, κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

ρούτερ περιθωρίων λεγεται αυτό που φαίνεται στο 3:13

 

Αν δε κάνω λάθος έρχονται με τσοκ 6mm αυτά. Για να το βάλεις ανάποδα μπαίνει όπως και όλα δε θες κάτι ιδιατερο. Λίγο κόπο τρόπο και σχεδιασμό :)

 

Προσωπικά δουλεύω corel περισσότερο και λιγότερο sketch up

edit: Πάρε και λινκ ξέχασα μιας και δύσκολο να βρω ποιο απο ολα τα μακιτα ειναι

 

http://www.skroutz.gr/c/1032/frezes.html?keyphrase=router+%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B8%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη ! :T:

Για τα σχέδια....

Με σειρά προσέγγισης

Σκαρίφημα σε χαρτί με μολύβι και οι διαστάσεις υπολογισμένες, το βασικό μου και πολλές φορές το μοναδικό μου! :)

Sketchup για την ευκολία που δίνει στο 3D, την θέλει όμως τη προσπάθειά του.

AutoCAD για τα πιο περίπλοκα, αλλά αυτό θέλει πάρα πολύ δουλειά ακόμα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέγαμε για κατσαβίδια πήρα χθες ένα σετάκι της Proxxon που το είχα καιρό στο μάτι. Απο το λίγο που τα δούλεψα μου φάνηκαν καλά και στα 30ευρώ για 15τεμ τα θεωρώ καλή αγορά.

IMG_20160410_141152.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.... Σοκοροταινία για πάγκο κουζίνας που βρίσκουμε; Μου είπαν ότι μπαίνει με βενζινόκολλα αν θέλω να αντέξει αλλιώς παίζουν και οι κλασικές που μπαίνουν με σίδερο. Εχει κανείς εμπειρία να ρίξει ένα σπρώξιμο;

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί του στυλ "ξυλεία στα μέτρα σας " έψαξες??

Σίγουρα έχουν τα γνωστά leroy,praktiker αλλά τσιμπάνε λίγο τις τιμές.

 

Βενζινόκολλα απ`όσο ξέρω χρησιμοποιούμε στο pvc .Την άλλη την δουλεύουμε παραδοσιακά όπως είπες με το σίδερο. . .

Link to comment
Share on other sites

Μωρε από κατάστημα που κόβει ξύλα θα πάρω το πάγκο γιατί αν παω σε κανα leroy praktiker θα πρέπει να προσέχω το π0π0 μου :p

 

Μάλλον ο Λυγνος θα με σώσει πάλι.

 

Βάζουν καπλαμάδες στο πλάι στους πάγκους; Νόμιζα ότι είναι τύπου PVC. Thanks για τις πληροφοριές

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλεις , το κάλυμμα του σόκορου στο κόντρα κόψιμο.

 

DSCN7813-large.jpg

 

Εμένα το φέραν έτοιμο, και είναι από το ίδιο υλικό της επιφάνειας του πάγκου, με την ίδια σκληρότητα.

Οπότε, όπου σου κόψουν το πάγκο, θα σου το περάσουν και αυτό να είναι ομοιόμορφο και ανθεκτικό !

Και κάτι να προσέξεις στο πάγκο, από την κάτω πλευρά του εμπρός σόκορου κατά μήκος αυτού και περίπου κοντά στην κάτω κόχη του, να έχει ένα μικρό εξόγκωμα (είναι κάτι σαν μια γραμμή "κόλλας" για να σταλάζουν τα νερά έξω από τα συρτάρια, να μην γλείφουν δηλαδή και πάνε μέσα σε αυτά , αν γίνει κάνα "ατύχημα" ! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο εκεί που θα πάρω το πάγκο δε θα πάρω ταινία μιας και δεν έχει ο άνθρωπος. Χοντρέμπορας είναι και μου κάνει εξυπηρέτηση και καλή τιμή βασικά.

Στο χρώμα δε θα έχω πρόβλημα θεωρώ μιας και θα είναι μαύρος χωρίς μπλιμπλικια και μπιμπικια :p

 

Απο τη φώτο χρειάζομαι 100% τον καφέ :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μωρε από κατάστημα που κόβει ξύλα θα πάρω το πάγκο γιατί αν παω σε κανα leroy praktiker θα πρέπει να προσέχω το π0π0 μου :p

 

Μάλλον ο Λυγνος θα με σώσει πάλι.

 

Βάζουν καπλαμάδες στο πλάι στους πάγκους; Νόμιζα ότι είναι τύπου PVC. Thanks για τις πληροφοριές

Δεν χρησιμοποίησα την σωστή λέξη, ο καπλάμας που είπα... είναι φορμάικα.

Βενζινόκολλα χρησιμοποιούμε για την κόλληση.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος το είχε ξαναβγάλει προσφορά πριν μέρες. Τώρα το βλέπω με βαλιτσάκι και τρυπάνια. Δεν ειναι κακό....

http://www.e-shop.gr/drapano-kroystiko-ilektriko-bosch-pro-gsb-13-re-600watt-kasetina-4-trypania-0601217103-p-TLS.030915

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως, το είχε ξαναβγάλει. Νομίζω ακόμη καλύτερη προσφορά είναι το μπαταρίας 14.4 με τα επιπλέον παρελκόμενα (για όποιον θέλει να επενδύσει σε αυτή τη σειρά):

http://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-mpatarias-bosch-pro-gsr-144v-2-li-3x15ah-li-ion-l-boxx-p-TLS.030851

 

Το κοιτώ από την Κυριακή και δεν μπορώ να το πάρω απόφαση... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.