Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν δε κάνω λάθος το είχε ξαναβγάλει προσφορά πριν μέρες. Τώρα το βλέπω με βαλιτσάκι και τρυπάνια. Δεν ειναι κακό....

Δραπανο κρουστικο ηλεκτρικο Bosch pro gsb 13 re 600watt + κασετινα + 4 τρυπανια 0601217103 - Δραπανα-κατσαβιδια (TLS.030915)

Καλούλι φαίνεται !:)

Τα κάνει όλα και συμφέρει!

Και παρά τη "δίαιτα" που το έκανε το e-shop, είναι ελαφρύ και βολικό.

Αν σκεφτείς ότι τα τρυπάνια έχουν κάνα 15ρι, και βάλεις και τη βαλίτσα....σίγουρα ξεπερνάνε κατά πολύ τη φτηνότερη τιμή!

:T:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παράγγειλα πριν μέρες απο @Banggood μερικά νουμερα απο τρυπάνια μεντεσέδων συγκεκριμένα τα παρακάτω

 

http://www.banggood.com/Alloy-Forstner-Drill-Bit-Woodworking-Hole-Saw-from-15-65MM-p-963476.html

 

Σήμερα είπα να κάνω μια δοκιμή μιας και είναι αρκετά φθηνά για να είναι αληθινά :p

 

Πήρα ένα μαλακό ξύλο συγκεκριμένα ένα καδρονάκι απο έλατο και έκανα δοκιμή με το πιο μεγάλο που παράγγειλα. 40mm δηλαδή.

 

IMG_20160412_145831.jpgIMG_20160412_145914.jpg

 

Πρώτες παρατηρήσεις. Επειδή έχω δουλέψει και άλλα τρυπάνια μεντεσέδων με πολλαπλάσια τιμή απο το συγκεκριμένο, είναι ότι κόβουν αργάααα. Θέλει δηλαδή το χρόνο του.

Ενα άλλο που είδα είναι ότι περιμετρικά στην τρύπα που κάνουν αφήνουν ένα "βαθούλωμα". Περιμετρικά δηλαδή η τρύπα είναι πιο βαθιά. 

 

IMG_20160412_145922.jpg

 

Αν το δουμε το τρυπάνι βλέπουμε ότι οι "ακίδες" στη περίμετρο είναι πιο ψηλά από ότι τα "μαχαίρια που κόβουν τον υπόλοιπο κύκλο. Κάτι που δεν έχω ξανασυναντήσει σε τρυπάνι μεντεσέδων.

 

IMG_20160412_150308.jpg

 

 

Για να καταλάβετε και τη διαφορά παρακάτω έχω ανοίξει μία τρύπα με ένα επώνυμο τρυπάνι μεντεσέ που κάνει 5 φορές όσο κάνει αυτό απο banggood. Το τρύπημα έγινε πολύ γρήγορα και ο κύκλος κάτω είναι σε ένα επίπεδο. Αριστερά το επώνυμο δεξιά Αυτό απο banggood.

 

IMG_20160412_150147.jpgIMG_20160412_150150.jpgIMG_20160412_150141.jpgIMG_20160412_150340.jpg

 

Τώρα στο διαταύτα. Αν είμαι ευχαριστημένη; Σε γενικές γραμμές ναι :)

Εχω σχεδόν μία πλήρη σειρά με τρυπάνια μεντεσέδων και ας αργούν να κόψουν. Σιγουρα βέβαια θα τα δοκιμάσω και σε μελαμίνη να δω τι λένε που εκεί με ενδιαφέρει πολύ το αποτέλεσμα. Τώρα το μικρό κουσούρι που έχουν θα το δεχτώ μιας και δε με πολυνοιάζει :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Όντως, το είχε ξαναβγάλει. Νομίζω ακόμη καλύτερη προσφορά είναι το μπαταρίας 14.4 με τα επιπλέον παρελκόμενα (για όποιον θέλει να επενδύσει σε αυτή τη σειρά):

Δραπανοκατσαβιδο μπαταριας Bosch pro gsr 14.4v 2-li 3x1.5ah li-ion + l-boxx - Δραπανα-κατσαβιδια (TLS.030851)

 

Το κοιτώ από την Κυριακή και δεν μπορώ να το πάρω απόφαση... :)

Αφού θα το πάρεις.
Το μόνο που καταφέρνεις τώρα είναι να το καθυστερείς  :) 

Link to comment
Share on other sites

Mε τα ίδια χρήματα βρίσκεις το Bosch GSB 10.8v 2-Li, με 2 μπαταρίες 2.0Αh, και  L-Βοχχ

Εχει ροπή 30 αντι 34,
αλλά είναι μικρότερο, ελαφρύτερο κατά 200γρ, και είναι κρουστικό :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να λέμε και τις στραβές μας μπας και κάποιος άλλος σωθεί από τη "μαλακί@" που κάναμε.

 

Ξεκίνησα για μια δουλειά μισής ώρα και ούτε λίγο ούθτε πολύ κατέληξα να παιδεύομαι πάνω απο μία ώρα.

 

Η προετοιμασία είχε γίνει σωστά. Σε σαπουνόνερο τα στριφώνια, αλφάδι στο τοίχο, σημάδια, τρύπημα, πέρασμα ούπα και βίδωμα.....

 

 

^A4F8E7120DA4C97CB14524DC116113AD025E60897C47D8135C^pimgpsh_fullsize_distr.jpg^D3D07482648F1BB8EE985813C541F7778D83CF1F1F2E42A0AF^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

 

Το τελευταίο στριφώνι είχε διαφορετική άποψη όμως για το πως θα περάσω το μεσημέρι μου...

 

^346AE0B259A13FBC0FB4496A783E9A0870917C6375328E4E05^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

 

 

Κόπηκε σα καρότο το άτιμο και το ακόμα χειρόιτερο; Μα φυσικά έμεινε μέσα στο τοίχο το κομμάτι που λείπει.

Χρησιμοποίησα ουπα της Hardpast. Ονομα και πράμα οπότε στο ζόρισμα επάνω (υπόψιν ο τοίχος είναι πέτρα) το πλαστικό κλείδωσε το στριφώνι, ο τοίχος δεν έδωσε τζόγο, το παλμικό δεν έλεγε να το ακούσει η χ@ζη που το κρατούσε και το στριφώνι χαιρέτησε κλέφτηκα.

 

Το τι έγινε μετά ήταν.......

Το ούπα δεν έλεγε να βγει μιας και το στριφώνι μέσα το είχε κάνει ένα με τη πέτρα

Πήρα ένα τρυπάνι κοβαλτίου και για 15 λεπτά πάλευα να φάω το στριφώνι

Μετά έφαγα το ούπα και πέρασα νέο στην ίδια τρύπα.

Το ότι μπόρεσα και έβαλα εκ νέου ούπα στην ίδια τρύπα μετά από αυτή τη ταλαιπωρία δεν ήταν μαστορική αλλά προσφερόταν ο τοίχος. Αν ήταν με τούβλο δε νομίζω να γλίτωνα τη μετακόμιση της τρύπας.

Αυτα και τα παλμικά με το μέτρο και με σεβασμό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To σαπούνι για να γλυστρά όμορφα και το νερό για να μην πολυζεσταθεί και κάψει το πλαστικό του ούπα. Οταν γυρνάς στριφώνι με παλμικό ειδικά οι τριβές είναι πολλές, αλλά ακόμα και απλό τρυπάνι να το κάνεις φουντώνει. Αν βιδώσεις στριφώνι και για τον Α ή Β λόγο το βγάλεις αμέσως, δε πας να το πιάσεις με τα χέρια :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση ?? :p

Αντί να παιδευτείς να ξετρυπήσεις το στριφώνι για να το βγάλεις γιατί δεν έκανες μια τρύπα στην γωνιά

2 πόντους πιο πάνω/κάτω να το βάλεις σε άλλη θέση ??

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω γιατί δεν ήθελα να κάνω "σουρωτήρι" το τοίχο και γιατί η βίδα που έκοψε ήταν αυτή που έπιανε τη γωνιά στη μέση κάτω. Ηθελα και τη συμμετρία τρομάρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν και εφόσον πρόκειται για την κάτω δεν έχεις και πολλά περιθώρια.

Βέβαια την συγκεκριμένη και καθόλου να μην την έβαζες δεν θα άλλαζε κάτι στο θέμα στήριξης,

τουλάχιστον με τον τρόπο που είναι τοποθετημένη η γωνιά . . .

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μεγάλα είναι τα ράφια, και τι βάρος θα σήκωναν?..... ώστε να βάλεις στριφώνια.


Στα Element system 77260319B.jpgπου τα δίνουν για 70 κιλά ανά ράφι,  βίδες (5 χ 70 ή 80) χρησιμοποιούν.

 

Αυτή ήταν η οδηγία του φίλου που δουλεύει στο κατάστημα,

και αυτό έχω κάνει αρκετές φορές χωρίς πρόβλημα, 

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη από περιέργεια για δες έχουν τα στριφόνια κάποια ένδειξη για την αντοχή τους (σιγά μην έχουν δηλαδή, αλλά ... λέμε! :) )

Και μια και δημιουργήθηκε το θέμα ας βάλω μερικά χρήσιμα εδώ:

 

Grade_Class_Properties.giftable1.giftorques.gif

 

Και ένα πολύ χρήσιμο site:

http://www.lwfasteners.com.tw/index.php?option=module&lang=en&task=pageinfo&id=20&index=1

 

Από όπου και ο πίνακας που ακολουθεί (τα δικά μας είναι στο τέλος του!

 

t01.jpg

 

Και μιας και το έφερε η κουβέντα δε κάνεις και εσύ κάνα....Τρισάγιο! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

@Asxetius element system έχω βάλει στην αποθήκη δεν έχει σχέση με τις γωνίες που πέρασα. Δε το προτίμησα μιας και ήθελα ένα ράφι μόνο. Στα element δε μπαίνει στριφώνι μιας και δε θα μπορείς να κουμπώσεις το ράφι στις κοντινές σε αυτό υποδοχές. 

 

Ο λόγος που περνάω στριφώνια είναι 1. γιατί έχω 2. γιατί μπορώ :p και 3 γιατί με τη πέτρα όσο να 'ναι είναι πιο φιλικά μιας και βρίσκουν το ψαχνό που πρέπει. Το βάρος που θα σηκώσουν είναι άγνωστο προς το παρόν αλλά σε καμία περίπτωση δε θα φτάσει τα 70 κιλά :)

 

Στέλιο δε γράφουν επάνω τίποτα τα στριφωνια αλλά και να γράφανε θα κόβανε και πάλι. Το παλμικό με προειδοποιησε όπως είπα αλλά εγώ δεν ακουσα και συνέχισα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

To σαπούνι για να γλυστρά όμορφα και το νερό για να μην πολυζεσταθεί και κάψει το πλαστικό του ούπα. Οταν γυρνάς στριφώνι με παλμικό ειδικά οι τριβές είναι πολλές, αλλά ακόμα και απλό τρυπάνι να το κάνεις φουντώνει. Αν βιδώσεις στριφώνι και για τον Α ή Β λόγο το βγάλεις αμέσως, δε πας να το πιάσεις με τα χέρια :)

Η κλασσική μέθοδος είναι σάλιο στη βίδα. Το καλύτερο πιστεύω είναι να βουτάς τη βίδα σε λίγο Svelto, Ava.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τα ηχεια απο το home theater σε τετοια ραφια αλλα επειδη εφαγα αρκετες φωρες το κεφαλι μου γιατι εκανα δουλειες με το pc,και ιδιαιτερα μετα απο ενα καλο χτυπημα τα κατεβασα και τα εβαλα σε σταντ..μονο την τηλεοραση την εχω σε ενα ραφι οπως ειναι στην φωτο της καρμεν αλλα μεγαλυτερο σε μηκος..κατα τα αλλα ακριβως το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

@Asxetius element system έχω βάλει στην αποθήκη δεν έχει σχέση με τις γωνίες που πέρασα. Δε το προτίμησα μιας και ήθελα ένα ράφι μόνο. Στα element δε μπαίνει στριφώνι μιας και δε θα μπορείς να κουμπώσεις το ράφι στις κοντινές σε αυτό υποδοχές. 

 

 

Ολα αυτά γνωστά, εκτός τα BOLD :):):) 

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2016 at 2:18 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μιας και λέγαμε για κατσαβίδια πήρα χθες ένα σετάκι της Proxxon που το είχα καιρό στο μάτι. Απο το λίγο που τα δούλεψα μου φάνηκαν καλά και στα 30ευρώ για 15τεμ τα θεωρώ καλή αγορά.

IMG_20160410_141152.jpg

 

Στο crazysundays του eshop... 26.95€

http://www.e-shop.gr/set-15-tem-katsabidia-orologopoioy-proxxon-28148-p-TLS.220031

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.