Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Το έχω ψάξει όντως.

 

Από dewalt εχω δει τον παρακάτω μιας και μπαταρίες υπάρχουν

http://www.skroutz.gr/s/2530858/Dewalt-DCG412N.html?from=catspan

και σε ρεύματος μετά δε ξέρω μάρκα κλπ Αν έχεις καμια πρόταση ρίχτην :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπαιρνα τροχό επαναφορτιζόμενο και δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω κιολας να έχουν ρυθμιστή για τις στροφές.

Μην τον βλέπεις μόνο σαν εργαλείο κοπής αλλά σκέψου οτι μπορεί να χρειαστεί να καθαρίσεις,να γυαλίσεις κλπ.

Με επαναφορτιζόμενο ναι μεν θα τα έχεις αυτά αλλά . . .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια πάνω κάτω βλέπω αυτόν απο την κίτρινη αλλά ειλικρινά αφού δε θα ειναι μπαταρίας δεν εχω κόλλημα στη μάρκα

http://www.skroutz.gr/s/94006/Dewalt-D28136.html

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω δουλέψει αρκετά όλους ακόμα και τον 230 σε καθημερινή βαριά και πολύωρη χρήση.

Για μένα αξίζουν τα λεφτά τους και τα βγάζουν με το παραπάνω.

Για την χρήση που τον θέλεις θα σου μείνει για πάντα και δεν θα σου κάνει πουθενά "κιχ" .

Αν "αντέχεις" για μένα χτύπα τον!!

 

btw έχω τον D28152 μια 10ετια κοντά και παρόλο που έχει περάσει πολύ δύσκολα μαζί μου συνεχίζει να δουλεύει ρολόι!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι !! :)

Λοιπόν δυο πράματα που πρέπει να προσέξεις :

1. Αν μπορείς να βρεις με αντικραδασμικό αντίβαρο.

2. Να έχει χαμηλό προφίλ εμπρός για να μπορεί να χώνεται στα στενάχωρα!

3. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι ρεύματος, γιατί όπως είπε και ο Βασίλης αυτές οι δουλειές που απαιτούν τροχό μπορεί να χρειαστούν και ώρα

αλλά και για να μην έχεις το μπούγιο της μπαταρίας επάνω του, είναι που είναι εργαλείο που κυριολεκτικά δεν ξέρεις σε τι γωνία θα χρειαστεί να το δουλέψεις, μην έχεις να παλεύεις και με τον όγκο της μπαταρίας, εκτός κι αν σκοπεύεις να τροχίζεις πάνω σε καμιά σκάλα! :p

 

Εγκυκλοπαιδικά ....

https://www.metabo.com/com/en/machines/cutting-grinding-and-milling/angle-grinders/angle-grinders-o100-150-mm/wba-12-125-quick-600436180-angle-grinder.html

 

https://www.metabo.com/com/en/machines/cutting-grinding-and-milling/angle-grinders/flat-head-angle-grinders/wevf-10-125-quick-inox-613080000-flat-head-angle-grinder.html

 

https://www.metabo.com/com/en/machines/cutting-grinding-and-milling/angle-grinders/flat-head-angle-grinders/wef-15-125-quick-613082000-flat-head-angle-grinder.html

 

Πλάκα πλάκα η Metabo έχει "αναρίθμητα" μοντέλα τροχών!!

Εγκυκλοπαιδικά είπαμε έ! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

metabo να πω την αλήθεια μου δεν έχω δουλέψει και δεν μπορώ να έχω γνώμη.

Μεταξύ πάντως  hilti,wurth και dewalt που έχω "στίψει" αρκετά οι πρώτοι δυστυχώς ήταν απελπιστικοί.

Οι δευτεροι καλοί,ελαφριοί με λίγους κραδασμούς αλλά ο τρόπος που κλείδωνε ο προφυλακτήρας δεν ήταν

για πολλά πολλά.Επίσης συμπάθησα αρκετά την ροδέλα με το ελατήριο που χρησιμοποιούν για να σφίγκουν τον δίσκο η οποία

ανοίγει με το χέρι.

Οι τελευταίοι έχουν ένα ωραίο,πρακτικό "σφιχτηράκι" το οποιο ανοιγει-κλείνει με το χέρι και αντέχει περισσότερο από τον προφυλακτήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, ούτε κι εγώ έχω δουλέψει! :)

Δυο τροχούς έχω (μεγάλο 2KW, και μικρό 600W ?)και οι δυο Bosch μπλε είναι και δουλεύουν μια χαρά !:)

Έχουν δουλέψει αρκετά για τις δουλειές της οικοδομής, αλλά όχι σαν επαγγελματικά, οπότε δεν έχω άποψη επί της μακροζωίας τους!

Link to comment
Share on other sites

Επ.

Tην εχω κανα 1,5 χρονο.Ειχα ποσταρει τότε στο Αγορές μας.

RDsSytN.jpg

+Σέγα την οποιά την έχω στο υπογειο right now.

Τροχο έχει DCG412

Aπτά παραπάνω μόνο το μεγάλο ''κομπρεσεράκι'' είναι με ρευμα.

Για τη δουλεια που τα έχω γενικά ανακαινήσεις-υδραυλικά σκαψίματα κτλπ μας βολέυουν αφάνταστα.Τα πιο φαγανά σε μπαταρία ειναι σέγα και τροχός.

Να πω, πως η πρώτη παρτίδα που είχαμε πάρει δλδ περιπου τα μισά απο αυτά δεν είχαν λαστιχάκια έκει που μπαίνει η μπαταρία και 2-3 ράγισαν.Στα μετέπειτα μοντέλα βάλαν και δε μου δημιουργησαν κανένα πρόβλημα.Ο τροχός δεν εχει ρυθμιστή στροφών.

Γενικά απίστευτη δύναμη. 4αΗ-18V, νομίζω είναι τα τοπ μοντέλα της dewalt,δε τα θεωρώ βαριά και απο metabo fanboy έγινα dewalt, λάτρεψα και τη διχρωμία τους.

 

Έγινε επεξεργασία από artyom
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου το σαν μερικά δισεκατομμύρια βελόνες που χτυπάνε τη σκουριά και την "καίνε" !

η ακτίνα έχει τόσο μικρές διαστάσεις που θα πρέπει να καθαρίζει και όχι μόνο την επιφάνεια , αλλά και τους πιο μικρούς πόρους του μετάλλου!

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι και την θερμοκρασία του laser σε τοσα πολλα kw εδω ουτε 1w laser και σκανε τα μπαλονια σε δευτερολεπτα.

Όποτε λογικά θα πρεπει να ειναι καθαρο το μεταλλο απο εφλεκτες ουσιες γιατι αλλιως.....

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, digitaltiger said:

Φανταζομαι και την θερμοκρασία του laser σε τοσα πολλα kw εδω ουτε 1w laser και σκανε τα μπαλονια σε δευτερολεπτα.

Όποτε λογικά θα πρεπει να ειναι καθαρο το μεταλλο απο εφλεκτες ουσιες γιατι αλλιως.....

Δεν είναι μόνο το laser, αλλά και η σκουριά η ίδια. Στο στρατό είχαμε μάθει να κάνουμε ένα "φευτο-πλάσμα φερίτη".

Στην πράξη είναι σκουριά σε τρίμματα την οποία "ανάβαμε" με μικρή ποσότητα εκρηκτικού.

Αυτό αν το έκανε σε μια μεταλική πόρτα, πχ καταφύγιο, το τρυπούσε γιατί η θερμοκρασία ξεπερνούσε τους 700°. Φαντάσου δηλαδή ότι η καύσιμη ύλη ήταν το σίδερο...

Το σημαντικό δε ήταν, πως επειδή η σκουριά περιέχει το οξυγόνο που χρειάζεται για την καύση μέσα (οξείδιο του σιδήρου FeO), δε μπορούσες να τη σβήσεις με τίποτα. Έκαιγε, μέχρι να καεί όλο το οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα laser καθαρισμού κυκλοφορούν ευρέως, σε ισχείς που κυμαίνονται από ~100W (τα φτηνότερα και πιο διαδεδομένα) έως και ~1kW (όπως αυτό στο βίντεο). Τα πιο εύχρηστα είναι πλέον τα Diode-Pumped Solid-State Lasers (DPSSLs). Είναι πολύ πιο συμπαγή από τα παλαιότερα χρησιμοποιούμενα CO2-lasers και χρειάζονται ελάχιστη συντήρηση, αλλά γι αυτό είναι και πανάκριβα.

 

Η διεργασία απομάκρυνσης της σκουριάς (ή μπογιάς) είναι ελάχιστα καταστροφική, γιατί τα οξείδια του μετάλλου (ή τα χρωστικά πολυμερή) εξαχνώνονται απορροφώντας ταχύτατα την ενέργεια της δέσμης, ενώ το μέταλλο που αποκαλύπτεται από κάτω είναι ισχυρά ανακλαστικό στα μήκη κύματος που λειτουργεί το laser.

 

Η μίξη σκουριάς με σκόνη δραστικού μετάλλου (θερμίτης) και η ανάφλεξή της είναι αρκετά διαφορετική διεργασία και παράγει όντως πολύ υψηλή θερμοκρασία, αλλά δεν έχει την ίδια επιλεκτικότητα με το laser.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.