Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

6 minutes ago, Asxetius said:

BOSCH PFS 55 - Ηλεκτρικό πιστόλι για βάψιμο

 

003.thumb.jpg.f02a855c333a3a31fcac88bf9c

Παρα πολύ όμορφα όλα και τα εργαλεία και τα L boxχ και το Land/range rover :hehe: . Να τα χαίρεσαι.

 

Θέλω να σε ρωτήσω για το πιστόλι βαφής. Είσαι ευχαριστημένος; Πόσο portable είναι; Απο θόρυβο πως πάει; Και φυσικά πόσο καιρό το έχεις και για τι συχνότητα χρήσης μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Asxetius said:

[...]
Yπάρχουν και τα εργαλεία για τις  ηλεκτρονικές κατασκευές... κάποια άλλη φορά....

ή ας ανοίξει κάποιος ένα θέμα "Το εργαστήριο μας" ή "Το garage μας" για να γίνει πλήρη παρουσίαση.

 

Μπορείς κι εσύ να ανοίξεις ένα ;)

Ωραίο και το "τερατάκι" στο τέλος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παρα πολύ όμορφα όλα και τα εργαλεία και τα L boxχ και το Land/range rover :hehe: . Να τα χαίρεσαι.

 

Θέλω να σε ρωτήσω για το πιστόλι βαφής. Είσαι ευχαριστημένος; Πόσο portable είναι; Απο θόρυβο πως πάει; Και φυσικά πόσο καιρό το έχεις και για τι συχνότητα χρήσης μιλάμε;

To 'χα πάρει το 2007. Το χρησιμοποίησα κάπου 10-15 φορές εκείνη τη χρονιά.

 

Από τότε δεν έτυχε να κάνω κάτι που να έχει μεγάλη επιφάνεια ή να είναι πολλά κομμάτια.

Τελευταία χρησιμοποιώ σπρευ. Με βολεύουν γιατί έχω λίγα κομμάτια και τα ρίχνω 4-5 χέρια.
Μέχρι να στεγνώσει το κάθε χέρι, δεν έχω όρεξη να καθαρίζω κάθε φορά :)


Μια χαρά ήταν. Για το θέμα της φορητότητας δεν είχα θέμα.

Θόρυβο? δεν θυμάμαι να ήταν ενοχλητικός... έχουν περάσει και 8-9 χρόνια  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράματα !!! :D

Καλοδούλευτα , παλιά και καινούρια και πάντα με έμπνευση ! :)

Και μιας και ο λόγος για την έμπνευση !

Μια χαρά πολύ επαγγελματικά έγιναν τα κάδρα/ράφια και πολύ ωραία η ιδέα για το βάψιμο της κορνίζας ! :T:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα κι εγώ δυο μικρά ψώνια, ένα γιατί ήταν ευκαιρία και το χρειαζόμουν και το άλλο ... έτσι γιατί μου άρεσε η ιδέα !

Αρχή το ακονιστήρι ...

 

20160317_171201-large.thumb.jpg.6f47c4d9  20160317_171210-large.thumb.jpg.92167613

 

Που δεν είναι για μολύβια ! :p

Δεν πιστεύω ότι είναι και το καλύτερο, απλά ανεκτό, αλλά με τα τρυπάνια γενικής χρήσης μια χαρά δουλειά θα κάνει!

Τώρα για να του βάλω σκαρπέλο επάνω...μόνο αν έχει χρησιμοποιηθεί σαν καλέμι ! ! !

Ο δίσκος τους έχει κάπως χοντρό κόκκο και δεν κάνει για φινίρισμα, απλά θα στο φέρει σε μια ανεκτή κατάσταση, διορθώνοντας τη γεωμετρία  της κόψης και

μετά ... ο έχων τα γένια θα βρει και τα χτένια! :)

 

Το άλλο όμως είναι ανέλπιστα καλό και η τιμή "χωμα" !

 

20160317_172325-large.thumb.jpg.f4c77bad

 

20160317_172352-large.thumb.jpg.fd39861a  20160317_172335-large.thumb.jpg.5c388871

 

Όλο το σασί είναι αλουμινένιο (το μόνο πλαστικό είναι ένα καπάκι στη βάση του τροχού) .

Κραδασμούς δεν έχει σημαντικούς, τα αναμενόμενα από τους δίσκους λείανσης.

Θόρυβο δεν κάνει καθόλου (λόγω σύγχρονού κινητήρα) και από το λίγο που δοκίμασα κάνει μια χαρά τη δουλειά του.

Η κόκκωση των δίσκων του είναι καλή για τις συνηθισμένες δουλειές και απ΄ ότι φαίνεται θα είναι  ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο!

Όταν θα έχω περισσότερα από τη χρήση τους θα επανέλθω! :)

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά για μαγνητικά μάγουλα (σιαγόνες) μέγγενης, και θεωρώ ακριβό το 20αρικο που ζητάνε.

Αναρωτιόμουν  αν μπορούν να φτιαχτούν, να κοπούν  δύο κομμάτια μεταλλικές γωνιές και να μαγνητιστούν.

Ένα άλλο θέμα είναι να είναι οι σιαγόνες από σκληρό μέταλλο, ώστε να μην τις τρώει η λίμα στο λιμάρισμα,  αφού αυτό με απασχολεί περισσότερο.

Ίσως αν θερμαινόταν το μέταλλο ώσπου να πυρώσει, και μετά να "έσβηνε" σε μπάνιο από λάδι. Την γνώμη σας.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Έριξα μια ματιά για μαγνητικά μάγουλα (σιαγόνες) μέγγενης, και θεωρώ ακριβό το 20αρικο που ζητάνε.

Αναρωτιόμουν  αν μπορούν να φτιαχτούν, να κοπούν  δύο κομμάτια μεταλλικές γωνιές και να μαγνητιστούν.

Ένα άλλο θέμα είναι να είναι οι σιαγόνες από σκληρό μέταλλο, ώστε να μην τις τρώει η λίμα στο λιμάρισμα,  αφού αυτό με απασχολεί περισσότερο.

Ίσως αν θερμαινόταν το μέταλλο ώσπου να πυρώσει, και μετά να "έσβηνε" σε μπάνιο από λάδι. Την γνώμη σας.

 

για να βαψεις το μεταλο πρεπει να το πυρωσεις και να το κανεις μπανιο οπως ανεφερες. θυμαμαι τον παππου μου που εφτιαχνε κλαδευτηρες και γενικοτερα μαχαιρια και εργαλεια ,τα πυρωνε τοσο οσο να μην μαγνητιζονται και αμεσως το επερνε και το εβαφε. ειναι περιττο να πως πως ακομα χρησιμοποιω εργαλεια του και το καλυτερο ειναι ο,τι θα ειναι για παρα πολλα χρονια ακομα 'ζωντανα' . ελπιζω να βοηθησα λιγο :;

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2016 at 00:21, το μέλος Lakisss έγραψε:

Έριξα μια ματιά για μαγνητικά μάγουλα (σιαγόνες) μέγγενης, και θεωρώ ακριβό το 20αρικο που ζητάνε.

Αναρωτιόμουν  αν μπορούν να φτιαχτούν, να κοπούν  δύο κομμάτια μεταλλικές γωνιές και να μαγνητιστούν.

Ένα άλλο θέμα είναι να είναι οι σιαγόνες από σκληρό μέταλλο, ώστε να μην τις τρώει η λίμα στο λιμάρισμα,  αφού αυτό με απασχολεί περισσότερο.

Ίσως αν θερμαινόταν το μέταλλο ώσπου να πυρώσει, και μετά να "έσβηνε" σε μπάνιο από λάδι. Την γνώμη σας.

 

Νίκο καλησπέρα!

Το είδα το θέμα που βάζεις , αλλά με "πήρε η μπάλα" και έτσι ... 

Λοιπόν, κατ' αρχήν για να "βάψεις" ένα μέταλλο, θα πρέπει να έχει κάποια ποσότητα άνθρακα μέσα του (πχ να είναι χάλυβας εργαλείων) 'η γενικά χάλυβας και όχι απλό μαλακό σίδερο, που χρησιμοποιούν συνήθως στα στραντζαριστά και στις γωνιές που βρίσκουμε στα σιδεράδικα.

Αλλά πιστεύω ότι το θέμα το βλέπεις λίγο λάθος.

Αν χρησιμοποιήσεις σαν πρόσθετα μάγουλα ένα πολύ σκληρό υλικό, τότε θα έχει πρόβλημα η λίμα σου !

Αν θέλεις να το δοκιμάσεις πάντως μπορείς να παίξεις με ένα πολύ σκληρό υλικό όπως είναι οι ράβδοι από ταχυχάλυβα που χρησιμοποιούν στα κοπτικά των τόρνων μετά από το κατάλληλο τρόχισμα.

 

56f133d726739_Atsalakiakobaltiou-large.t

 

Αυτά είτε με μια κατασκευή συγκράτησης είτε με κόλληση με μπρουτζοκόληση πάνω σε ένα σιδερένιο φορέα μπορούν να γίνουν σκληρά μάγουλα που δεν θα φθείρονται από τις  λίμες.

Αλλά γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις αναλώσιμα μάγουλα από αλουμινογωνιά και να τα αλλάζεις όποτε φθείρονται πολύ !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχθές "επανεμπλούτισα" τη εργαλειοθήκη με ένα απαραίτητο για μένα εργαλείο,  που κατά περίεργη συγκυρία χάθηκε* παρέα με ένα επίσης απαραίτητο εργαλείο !

(* Το πιο πιθανό είναι να τα φύλαξα κάπου και .... μόνο ο Ύψιστος ξέρει! :(  )

large.Eclipse-Center-Punch-Ball-headed_0

 

Μια αυτόματη πόντα της Eclipse, που αποτελεί σήμα κατατεθέν της υψηλής ποιότητας Αγγλικής μηχανουργίας.

 

large.Eclipse-Center-Punch-Ball-headed_0

 

Η δύναμη του πονταρίσματος είναι ρυθμιζόμενη από ~6 κιλά (με την κεφαλή πλήρως ξεβιδωμένη) έως τα ~23 κιλά, όταν η σφαιρική κεφαλή είναι τελείως βιδωμένη.

 

large.Eclipse-Center-Punch-Ball-headed_0  large.Eclipse-Center-Punch-Ball-headed_0

 

Το άκρο της που κάνει την πονταρισιά είναι τροχισμένο στις ~ 90 μοίρες γωνία και αποτελείται από πολύ σκληρό υλικό, πράγμα που το επιβεβαιώνω κι εγώ καθώς η 15ετής προϋπηρεσία της "Κύριος οίδε που την καταχώνιασα" μικρότερης αδελφής της, δεν προκάλεσε την παραμικρή φθορά στην αιχμηρότητα της μύτης αυτής.

 

large.Eclipse-Center-Punch-Ball-headed_0

 

Και επιπλέον αυτού, η μύτη αυτή αλλάζει είτε για να την αντικαταστήσουμε με μια ίδια, η με μύτη άλλης μορφής (γράμματα , αριθμούς κλπ)

 

large.Eclipse-Center-Punch-Ball-headed_0

 

Σειρά τώρα έχει η αντικατάσταση του άλλου χαμένου εργαλείου!

Και βάζω στοίχημα, ότι μόλις πάρω και εκείνο, τότε και μόνο τότε .... θα βρω και τα χαμένα!!  :p

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση της δύναμης πονταρίσματος είναι απαραίτητη !

Όπως εσύ ανάλογα τι ποντάρεις ρυθμίζεις πόσο δυνατά θα χτυπήσεις με το σφυρί τη πόντα , έτσι και η αυτόματη σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις την δύναμη της κρούσης της.

Γιατί άλλη δύναμη θέλει το ποντάρισμα σε ένα παφυλάκι αλουμινίου και άλλη δύναμη το σημάδεμα ενός χαλύβδινου μπλοκ.

Επίσης σημαντικό είναι ότι με το ποντάρισμα ιδιαίτερα σε λεπτά μαλακά φύλα , δεν θέλεις να σου βγεί καρούμπαλο από πίσω.

Οπότε ή θα πας να ποντάρεις σε πολύ σκληρή επιφάνεια , ή θα ποντάρεις μαλακά !

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα ράφια-κορνιζες (φώτο λίγο πιο πίσω) σκέφτομαι να φτιάξω και κάτι ακόμα από κατω για να ολοκληρωθεί το έργο σε κείνο το τοίχο. Χρειάζομαι ένα ράφι περίπου στο 170cm το οποίο σκέφτομαι να είναι από μελανίνη (ίσως) για να ταιριάζει με τα υπόλοιπα έπιπλα του σαλονιού (ανοιχτό δρυς) .Εχει στο ικεα αυτά τα floating αιωρούμενα ράφια που μου αρέσουν και αν και δεν είναι ακριβά με τρώει να το φτιάξω μόνος.

Θέλω να δουλέψω με μελανίνη αλλά δε θέλω να φαίνονται οι άκρες και να κολλάω αυτή τη ταινία. Στα υπόλοιπα έπιπλα δε φαίνονται καθόλου άκρες και σκέφτομαι πως θα το κάνω. Πρέπει να κοπούν φαντάζομαι 45μοιρες οι πλευρές για να ενώσει όμορφα η γωνία αλλά δεν ξέρω αν θα κάτσουν όμορφα όλες οι πλευρές. Ίσως θα χρειαζόταν "μπισκοτα" ή κάτι αντίστοιχο αλλά δεν έχω τέτοιο μηχάνημα.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. Οποία τεχνογνωσία δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Στη μελαμίνη έχεις κάποιους περιορισμούς μιας και κόβοντας τη πάνω στρώση χάνει και πολύ απο τη δύναμή της. Αν έχω καταλάβει καλά θες να κάνεις 2 45αρες γωνίες σε δύο μελαμίνες και να τις ενώσεις; Προσωπικά δε τη πολυεμπιστεύομαι σε τέτοιες καταστάσεις.

Αν δοκιμάσεις πρόσεχε μη σου ξεφτύσει στα σημεία κοψίματος πάντως. Βάλε ταινία και κόψε με την ταινία τη μελαμίνη

 

Αλλη λύση είναι να πας σε ξύλο πχ έλατο που έχουν Leroy/praktiker αλλά και αποθήκες ξυλείας σε πολύ πιο οικονομικές τιμές και να περάσεις ένα βερνίκι εμποτισμού και να τελειώνει εκεί το όλο στορυ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για πές και τι διαστάσεις σκέφτεσαι να έχει (πλατος , βαθος , παχος κλπ) γιατί μπορεί να γίνεται , μπορεί και όχι, γιατί όπως είπε και η Αγάπη,

η μελαμίνη είναι ψαθυρό υλικό και δεν έχει μεγάλες αντοχές! 

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις θέλω να είναι 170cm μήκος 30cm φάρδος και 10 πόντους αν θα βγει το πάχος του. Αυτό που θέλω να φαίνεται είναι το "σοκορο" εκεί που κολλάς την ταινία και σκέφτηκα μήπως να τα κάνω γωνία και να ενώσουν με κόλλα και δε ξέρω γω τι άλλο. Ξέρω μελαμινη είναι δύσκολη στο κόψιμο γιατί πετάει "γρεζια" έχω ψιλοξαναδουλεψει στο παρελθόν και μου σπάσανε τα νεύρα...!

Τώρα αν δε μου βγει έχω και mdf ακόμα περίσσευμα! Θα πέσει πάλι στοκαρισμα και βαψιμο

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις θέλω να είναι 170cm μήκος 30cm φάρδος και 10 πόντους αν θα βγει το πάχος του. Αυτό που θέλω να φαίνεται είναι το "σοκορο" εκεί που κολλάς την ταινία και σκέφτηκα μήπως να τα κάνω γωνία και να ενώσουν με κόλλα και δε ξέρω γω τι άλλο. Ξέρω μελαμινη είναι δύσκολη στο κόψιμο γιατί πετάει "γρεζια" έχω ψιλοξαναδουλεψει στο παρελθόν και μου σπάσανε τα νεύρα...!

Τώρα αν δε μου βγει έχω και mdf ακόμα περίσσευμα! Θα πέσει πάλι στοκαρισμα και βαψιμο

Βασικά ζόρικο το βλέπω αυτο που σκέφτηκα δε θα βγει ωραίο. Έκοψα κάτι ρετάλια 45μοιρες και πετάει γρεζι και αν όχι πολύ στο μέλλον θα χαλάσει γρήγορα η γωνία. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις! Αν φτιάξω κάτι τελικά θα το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος spaka έγραψε:

Μετά τα ράφια-κορνιζες (φώτο λίγο πιο πίσω) σκέφτομαι να φτιάξω και κάτι ακόμα από κατω για να ολοκληρωθεί το έργο σε κείνο το τοίχο. Χρειάζομαι ένα ράφι περίπου στο 170cm το οποίο σκέφτομαι να είναι από μελανίνη (ίσως) για να ταιριάζει με τα υπόλοιπα έπιπλα του σαλονιού (ανοιχτό δρυς) .Εχει στο ικεα αυτά τα floating αιωρούμενα ράφια που μου αρέσουν και αν και δεν είναι ακριβά με τρώει να το φτιάξω μόνος.

Θέλω να δουλέψω με μελανίνη αλλά δε θέλω να φαίνονται οι άκρες και να κολλάω αυτή τη ταινία. Στα υπόλοιπα έπιπλα δε φαίνονται καθόλου άκρες και σκέφτομαι πως θα το κάνω. Πρέπει να κοπούν φαντάζομαι 45μοιρες οι πλευρές για να ενώσει όμορφα η γωνία αλλά δεν ξέρω αν θα κάτσουν όμορφα όλες οι πλευρές. Ίσως θα χρειαζόταν "μπισκοτα" ή κάτι αντίστοιχο αλλά δεν έχω τέτοιο μηχάνημα.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. Οποία τεχνογνωσία δεκτή!

στα επιπλα που λες οτι δεν φαίνονται καθόλου άκρες,  δεν ειναι μελαμινες κομμένες σε 45μοιρες.

αν δεν κάνω λάθος, ειναι φτιαγμενα απο καποιο mdf ή κατι αντοιστιχο που μετα εχει κολληθεί σε ολες τις πλευρές φύλλο laminate, γιαυτό δείχνουν ετσι ομοιόμορφα.

δες το βιντεο παρακατω να καταλαβεις.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε ή κάτι τέτοιο θα είναι βρε ή μασίφ ξύλο για τέτοιες ενώσεις που λες ή ντυμένο με καπλαμά (αχ όνειρα)

 

Να ρωτήσω κάτι μπας και γνωρίζει κάποιος. Σε γωνιακό τροχό (για ψιλοπράματα τον θέλω) τι να προσέξω;

 

Link to comment
Share on other sites

Να παίρνει δίσκο 125

Να είναι από 700W και πάνω

Να έχει "ρυθμιστή" για τις στροφές

Να έχει τον διακοπτη εκκίνησης στο πλαί

 

Επειδή αποκλείεται να μην το έχεις ψάξει έστω και λίγο αν έχεις βρει κάποιον dewalt τον παίρνεις άφοβα. . .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.