Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Το πλακαάκι θα το περάσεις ΧΩΡΙΣ κρούση και όταν το περάσεις με το καλό και πιάσεις τσιμέντο βάλε τη κρούση να κάνει τη δουλειά της.

Μετά ότι σου είπε και ο @Lakisss

Υπάρχουν ειδικά τρυπάνια για πλακάκι αν το ψάξεις.

 

Επίσης, κάνε ένα τσεκ στο πάτωμα μη περνάει τίποτα απο κάτω πριν τρυπήσεις. Σωλήνες, ηλεκτρολογικά κλπ.

 

 

Για το δράπανο του lidl που λέτε δε νομίζω να βρείτε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά και με μπαταρία λιθίου :)

Ακόμα έχω το 14,4 και ζει και βασιλεύει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Επίσης, κάνε ένα τσεκ στο πάτωμα μη περνάει τίποτα απο κάτω πριν τρυπήσεις. Σωλήνες, ηλεκτρολογικά κλπ.

 

"Ο παθός είναι μαθός" ! :T:

Να προσθέσω κάτι που θα αυξήσει  τη μακροζωία της στήριξης.

Να χρησιμοποιήσεις όσο πιο χοντρές βίδες μπορείς (σε σχέση με την οπή του εμποδίου) και αρκετά μακριές και να βάλεις μακριά πλαστικά ούπα. Έτσι θα έχεις καλή σύσφιξη , αλλά κυρίως θα έχεις ένα μεγάλο μήκος της βίδας μέσα στο μπετό και έτσι αυτή θα αντιστέκεται καλύτερα στις κάθετες ως πρός την άξονά της δυνάμεις.

Επίσης αν δεν έχει το εμπόδιο (μάλλον δεν θα έχει) ελαστικό υπόστρωμα, να παρεμβάλλεις μεταξύ εμποδίου και πατώματος, μια λαστιχένια λωρίδα που θα κόψεις από μια παλιά σαμπρέλα. (αν δεν έχεις ζήτα από κανά βουλκανιζατέρ μια παλία σαμπρέλα. Αυτό θα βοηθήσεις στην καλύτερη πρόσφυση του εμποδίου στο πάτωμα και θα περιορίζει της παράλληλες με το πάτωμα κινήσεις , βοηθώντας έτσι την μακροημέρευση του εμποδίου! :)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το πλακαάκι θα το περάσεις ΧΩΡΙΣ κρούση και όταν το περάσεις με το καλό και πιάσεις τσιμέντο βάλε τη κρούση να κάνει τη δουλειά της.

 

Σε αυτό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και να προτείνω με κρούση αλλά με χαμηλές στροφές και χωρίς πίεση στο δράπανο ??!!

Βέβαια αν στο σημείο που τρυπάει δεν έχει πιάσει σωστά η κόλλα παραμονεύει το κρακ αλλά σίγουρα δεν θα κάψει το τρυπάνι και θα τρυπήσει την ίδια μέρα :p

Από την άλλη για τρυπήματα χωρίς κρούση σε πλακάκια,μάρμαρα,γρανίτες χρησιμοποιούμε άλλου είδους τρυπάνια . . .

 

Link to comment
Share on other sites

Να "διαφωνήσω" κι εγώ με τη σειρά μου ! :p

Σωστό γενικά για ένα πλακάκι με "στήθος μάρμαρο", αλλά πολύ συχνά τα πλακάκια είναι πολύ ευπαθή σε κρούση, οπότε είναι προτιμότερο από ένα ξεκολλημένο πλακάκι (για να μην σκεφτώ το ραγισμένο!!) να το παλέψεις λίγο, η ακόμα καλύτερα να πας στη σωστή λύση που και οι δύο προτείνατε (το ειδικό τρυπάνι).

Αν και υπάρχουν τώρα τρυπάνια με ειδικό τρόχισμα στα βίντια τους, που κόβουν και χωρίς κρούση χωρίς να "ανάβουν" (και μάλλον αυτά έχει κατά νου η Αγάπη) και μετά μόλις περάσεις τα δύσκολα, το γυρνάς σε κρούση!

Γενικά μιλώντας στα πλακάκια μπάνιου (που έχουν μόνο επιφανειακή σκλήρυνση) η μέθοδος της "απαλής" κρούσης, είναι θαυματουργή!

Έχω ένα δράπανο της bosch που είχε ειδικά γι' αυτό, soft start και 'εσπαγε  το "γυαλί" από το πλακάκι και μετά συνέχιζε άνετα με κανονική κρούση στο εσωτερικό του!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν το δεύτερο bosch που μας δείχνεις έχω και γω κατά νου Στέλλιο αλλά της wurth το οποίο χωρίς κρούση τρυπάει και μπετό.

Το συγκεκριμένο μόλις το δούλευες με κρούση  στην δευτερη-τρίτη τρύπα το έχανες.

Δεν θυμάμαι ακριβώς τον τύπο του αλλά θα στο χρωστάω. . .

Η soft κρούση που περιγράφεις(αν το καταλαβαίνω σωστά) είναι ακριβώς αυτό που προσπάθησα να εξηγήσω και εγώ :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς όπως το είπες ! :T:

Πολύ μαλακό ξεκίνημα με πολύ λίγες στροφές οι οποίες προοδευτικά αυξάνονται και αυτό το κάνει μόνο του.

Αυτό το δράπανο έχει και έλεγχο ροπής (σταματάει να περιστρέφεται αν το ζορίσεις πάνω από τη ρύθμιση που βάζεις στο ρυθμιστικό που έχει.

Προφανώς εκμεταλλεύεται τη δυνατότητα αυτή και ξεκινάει αυτόματα με πολύ χαμηλή ροπή και σιγά σιγά !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι μια χαρά παρακολουθώ...το βασικό είναι να αντέξει από τους αγαρμπους γυναικείους χειρισμούς παρκαρίσματος . Μαλώνουμε κάθε φορά που παρκαρει τόσο πίσω που δεν ανοίγει το πορτ-παγκάζ...υποθέτω ότι το όριο θα γίνεται αντιληπτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για το δράπανο του lidl που λέτε δε νομίζω να βρείτε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά και με μπαταρία λιθίου :)

Ακόμα έχω το 14,4 και ζει και βασιλεύει

 

τέλεια, θα πάω την τρίτη να το τσιμπήσω!!

 

κάποιο set με βασικά bits έχει να προτείνει κάποιος? θα ταιριάζει ότι σετ και να πάρω ή πρέπει να προσέξω κάτι σε διαστάσεις κλπ? γιατί έχω δει στο skroutz σετ από διάφορες μάρκες αλλά δεν έχω ιδέα αν θα ταιριάζουν!

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nameless1 said:

κάποιο set με βασικά bits έχει να προτείνει κάποιος? 

 

Είναι πολύ πιθανό να έχει κανένα σετάκι και στο Lidl. Από κατάστημα που πέρασα συμπτωματικά προχτές είχαν μείνει από προηγούμενη προσφορά στα 4.99€, αν θυμάμαι καλά. Πάντως, σχεδόν όποια και πάρεις, θα ταιριάζουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ότι σετ και να πάρεις θα σε εξυπηρετήσει και αργότερα ανάλογα με τις δουλειές που θα κάνεις, εμπλουτίζεις τη συλλογή σου (διαφορετικά μήκη και πιο "περίεργες" μύτες κλπ)

Ένα σχετικά πλούσιο σετ (πρόσεξε στα πιο "κινήσιμα" νούμερα έχει περισσότερες από μία μύτες) είναι της Stanley:

http://www.xrwmatopwleio.gr/ell/product/%CE%A3%CE%AD%CF%84-%CE%BC%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%82%CF%83%CE%AD%CF%84-%CE%BC%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%82-stanley%CE%BC%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%82-stanleySTANLEY-1-13-902?ref=bestprice.gr

Το οποίο είναι σε καλή προσφορά.

Αλλά με αυτή τη λογική (ενδεχομένως χωρίς πολλαπλές μύτες , θα βρεις και άλλα, αρκετά από αυτά είναι εκεί στο 5€ .

Καλές αγορές, μόνο κοίτα να μην πάρεις το "δικό" μου δραπανάκι !  :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αρχικά ότι σετ και να πάρεις θα σε εξυπηρετήσει και αργότερα ανάλογα με τις δουλειές που θα κάνεις, εμπλουτίζεις τη συλλογή σου (διαφορετικά μήκη και πιο "περίεργες" μύτες κλπ)

Ένα σχετικά πλούσιο σετ (πρόσεξε στα πιο "κινήσιμα" νούμερα έχει περισσότερες από μία μύτες) είναι της Stanley:

http://www.xrwmatopwleio.gr/ell/product/%CE%A3%CE%AD%CF%84-%CE%BC%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%82%CF%83%CE%AD%CF%84-%CE%BC%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%82-stanley%CE%BC%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%82-stanleySTANLEY-1-13-902?ref=bestprice.gr

Το οποίο είναι σε καλή προσφορά.

Αλλά με αυτή τη λογική (ενδεχομένως χωρίς πολλαπλές μύτες , θα βρεις και άλλα, αρκετά από αυτά είναι εκεί στο 5€ .

Καλές αγορές, μόνο κοίτα να μην πάρεις το "δικό" μου δραπανάκι !  :D

 

 

Ευχαριστώ πολύ θα ψάξω τα σετάκια από βδομάδα!

 

μάλλον στα Lidl στα Μελίσσια θα πάω, αμα συμπέσουμε θα τα βρούμε μωρέεε :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει αυτο εδω το τρυπανι της bosch στα 200E .Ηθελα να κανω 2 τρυπες σε πλακακι μπανιου με ειδικο τρυπανι για πλακακι.Με βγηκε ο πατος πραγματικα μου ηρθε να το πατησω μια με το σφυρι να τελειωνω .Την πρωτη μπαταρια την εξαντλησε και χρησιμοποιησα και λιγο την δευτερη  μπαταρια.Σαν δραπανο δεν καταλαβε τπτ εγω εγινα μουσκεμα  

 

Έγινε επεξεργασία από Stavros Apo
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θέλει ζόρι το τρυπάνι :hehe:

 

Οταν το ξανακάνεις πίεσε αρκετά μέχρι να του σπάσεις τη γυαλάδα. Μετά θα πηγαίνει μόνο του.

Οχι απλα το εκανα αυτο που λες ,να φανταστεις φοβομουν μην ριξω το ντουβαρι 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυο είναι οι περιπτώσεις που δικαιολογούν την κατάσταση αυτή που περιγράφεις.

Πρώτο το πλακάκι είναι από εξαιρετικά σκληρό κεραμικό, πιο σκληρό από το βίντι που έχει το τρυπάνι, πράγμα που γίνεται αλλά δεν παίζει με την καμία (την απολύτως καμία) για υλικό πλακιδίων σπιτιού!!!

Δεύτερο και "απείρως" πιθανότερο, το τρυπάνι που χρησιμοποίησες να μην έχει βίντι με τις κατάλληλες προδιαγραφές, διότι άλλο να λές ότι είσαι κάτι , και άλλο να είσαι πράγματι!

Τα πλακάκια για βαριά χρήση έχουν σκληρότητα κατά Mohs περίπου 5, ενώ τα καρβίδια των κοπτικών έχουν περίπου 9 κατά Mohs σκληρότητα.

Εκτός και αν έπεσες στην περίπτωση , το υλικό να είναι το σωστό , αλλά άσχημα τροχισμένο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχετε υποψιν σας καποιο ανιχνευτη υλικων χειρος (μεταλλου, καλωδιων, κλ.π.), αξιοπιστο, για ερασιτεχνικη χρηση?

Με τον ορο αξιοπιστο δεν εννοω απαραιτητα την μακροζωια του (που και αυτο θα συγκαταλεγονταν στα θετικα του), οσο την δυνατοτητα του ανευρευσης υλικων.

Η χρηση του θα ειναι περιστασιακη, και φυσικα εκει που υφισταται δυσκολια η και αδυναμια προσδιορισμου υποκειμενου προβληματος. 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις με τη λέξη αξιόπιστος αλλά ας τα αναφέρω :)

 

Προσωπικά έχω αυτόν

http://www.skroutz.gr/s/4329567/Bosch-PMD-7.html

 

Επώνυμος είναι, αξιόπιστος είναι (δεν εχω πέσει ακόμα σε κανα καλώδιο) ΑΛΛΑ...

 

Οπως όλοι οι φθηνοί ανιχνευτές, γιατί ναι είναι φθηνός, έχει κάποια κουσούρια και μάλιστα σπαστικά κάποιες φορές. Μη περιμένεις για παράδειγμα να θες να ανοίξεις μία τρύπα κοντά στο ψυγείο και να μη κελαηδάει σα τρελός και ας μην έχει τίποτα ο τοίχος απο πίσω. Οι φθηνοί επηρεάζονται πολύ απο το τι υπάρχει όχι μόνο μέσα στο τοίχο (που αυτό μας καίει) αλλά και στο πλάι.

 

Ξαναλέω όμως ότι μετά απο 2 περίπου χρόνια που τον έχω δεν έχω πέσει σε κάνα καλώδιο ή σωλήνα :)

 

Καλά λόγια έχω διαβάσει και γι' αυτόν εδώ

http://www.skroutz.gr/s/4505470/Black-Decker-BDS202.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2016 at 19:23, το μέλος Lakisss έγραψε:

Ψάχνω να βρω παρόμοιους αποσβεστήρες κραδασμών. 

Ο συγκεκριμένος αν θυμάμαι πρέπει να είναι από παλιό πικαπ, και είναι από πολύ μαλακό λάστιχο.

 

56d32cf22db11_100_7433(1077x807).thumb.j56d32cfcdd0df_100_7430(1077x807).thumb.j

Πρώτο post στο forum :)

Δεν ξέρω αν σου κάνουν, αλλά μπορείς να βρεις σε CD/DVD drive...  αν το αποσυναρμολογήσεις.
Εχω διαλύσει αρκετά για να πάρω αποσβεστήρες, μικρές βίδες,  και λοιπά εξαρτήματα.
Η μπαταρία είναι ΑΑΑ για να καταλάβεις το μέγεθος.

 

DSC02551.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον !

Τα άσπρα μάλλον -ίσως και τα μπλε-  είναι ότι πρέπει και βλέπω ότι έχει και αποσβεστήρες για δύο λαμάκια (π.χ. φιστικί) .

Μια χαρά απόδοση είχαν οι ¨λεηλασίες" ! :)

>>>>Asxetius>>>>Sxetikotatus ! ! ! :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.