Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Προβληματισμος , ψανχνομαι για μικρο ηλεκτρικο κατσαβιδι για μοναδικη χρηση σε εργαστηριο υπολογιστων. To πρωτο που ειχα ηταν ενα bosch ixo  ( μοντελο 2008 ) το οποιο το 2010 διαλυθηκε μετα απο ζορι . Παιζει μετα απο επισκευη  αλλα πολυ αργα , η μπαταρια δεν κραταει.  Επειτα αγοραστηκε (2010) το black and decker as36ln , καλη λαβη αρκετα δυνατο εχει και καστανια ενα πολυ καλο εργαλειο για την χρηση που το εκανα. Τα θεμα ειναι οτι η μπαταρια αρχιζει να μην κραταει και  η σκανδαλη επισκευαστηκε ηδη 2 φορες. Οποτε ψαχνομαι για κατι καλο , και ακουω γνωμες.

Συναδελφος μου προτεινε το bosch gsr 3.6 mx2 GSR Mx2Drive Professional Cordless Screwdriver Drill/drivers | Bosch Professional

Αρνητικο οτι δεν εχει καστανια , θετικο οτι ειναι μπλε σειρα bosch και βρισκεις λιγο πολυ πιο ευκολα ανταλλακτικα.

 

Aν και φανατικός της Bosch :)
θα σου λεγα να πάρεις και πάλι το black and decker as36ln
 

Τα πράγματα νομίζω είναι απλά, αγοράζεις  ένα εργαλείο που το ξέρεις

και το κυριότερο.... έχεις ήδη αρκετά ανταλλακτικά από το παλιό :):)

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ημέρα παραλαβών σήμερα :)

 

Eίχα αυτά...

 

010a.jpg

 

...και σήμερα προστέθηκε αυτό...


BOSCH GWS 10.8-76 V-EC γωνιακός τροχός σε συσκευασία LBOXX

015.jpg

... αυτό το MADE IN GERMANY δεν το περίμενα...

016.jpg

... αυτό το ήξερα (brushless motor)... 

017.jpg

... μαζί είχε 2 δισκάκια για μέταλλο και ένα από αυτά....

018.jpg

... υπάρχει και 2η παραλαβή για την οικογένεια των 10.8v...

BOSCH GAS 10.8 V-LI μαζί με την πλαστική θήκη για LBOXX σκουπάκι για καθαρές δουλειές :) 

019.jpg

... και 3η παραλαβή....  2 ηλιακά πάνελ 10w για ένα πρότζεκτ που σκέφτομαι πολύ καιρό

 

020.jpg  021.jpg

Ηταν ωραία μέρα η σημερινή :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2016 at 1:56 ΜΜ, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Συναδελφος μου προτεινε το bosch gsr 3.6 mx2 GSR Mx2Drive Professional Cordless Screwdriver Drill/drivers | Bosch Professional

Αρνητικο οτι δεν εχει καστανια , θετικο οτι ειναι μπλε σειρα bosch και βρισκεις λιγο πολυ πιο ευκολα ανταλλακτικα.

Εχω το προηγούμενο μοντέλο εδώ και μια 8ετία και είμαι 100% ευχαριστημένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

To τροχάκι το έχω δει από τότε που βγήκε και φαίνεται βολικό και κομψό. Καλορίζικα όλα και καλές δουλειές :) 

 

To επόμενο κάποια στιγμή θα είναι το BOSCH GRO 10.8 V-LI (το DREMEL ας πουμε, στην μπλε σειρά της BOSCH)
GRO108VLI.jpg

 

... και θα το τριβείο όταν το βγάλουν στο μέλλον,
υπάρχει ήδη σε πράσινο (μάλλον το δοκιμάζουν για να γίνει μπλε :)  )

psm 10.8.jpg

... κάτι άλλο ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ δεν μπορώ να σκεφτώ :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lakisss έγραψε:

Ποιος ο λόγος να πάρεις dremel-οειδές μπαταρίας; Τι την θες τη φορητότητα σε τέτοιο εργαλείο, σε πάγκο δεν το δουλεύεις;

 

Στον πάγκο υπάρχει το Dremel 4000 με το καλώδιο.

Στα σημεία που δεν έχει ρεύμα θα πηγαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι !

Και από ότι λένε διασταυρωμένες πληροφορίες ( aka @karmen1983 :T: ) είναι καλά κομμάτια και τα δύο! 

Με 15€ το τριβείο τι πληρώνεις (!!!) για να μην πω για τα 55€ του πνευματικού ! :o 

Αν και το τελευταίο έχει ένα μικρό κουσούρι, άνευ σημασίας για την χρήση που θα του γίνει.

Η σκανδάλη του -όπως στην πλειοψηφία των δραπάνων- μπορεί με το πάτημα ενός κουμπιού να "κλειδωθεί" στην θέση ΟΝ.

Η συναρμογή αυτού του κουμπιού με την σκανδάλη δεν είναι τέλεια και υπάρχει ένας μικρός τζόγος ο οποίος επιτρέπει στην σκανδάλη -όταν την κλειδώσεις με το κουμπί και την αφήσεις ελεύθερη- να μετακινηθεί ελάχιστα προς τη θέση OFF.

Όταν λοιπόν είσαι στις χαμηλές σκάλες ρύθμισης (Α, Β και λίγο στη C) με το που αφήνεις τη σκανδάλη οι στροφές μειώνονται και στην Α ειδικά σταματάει το δράπανο, αλλά ακούς το μοτέρ να προσπαθεί .

Προφανώς η ρύθμιση του ποτενσιόμετρου που κινείται από τη σκανδάλη αξιοποιεί όλη τη διαδρομή του (από την αρχή της) , οπότε ακόμα και αυτή η ελάχιστη μετακίνηση της σκανδάλης είναι σημαντική !

Επειδή όμως το συγκεκριμένο εργαλείο δεν πρόκειται να δουλέψει σε κάθετη βάση (άλλη είναι η δουλειά του) και μάλιστα σε τόσο χαμηλές ταχύτητες, αυτό το πρόβλημα δεν έχει σημασία! :)

Το άλλο θέμα που έχει είναι ότι από ότι άκουσα, τα συνοδευτικά του (τρυπάνια ) δεν είναι  και πρώτη ποιότητα και πως θα μπορούσε άλλωστε όταν ένα καλό τετράφτερο SDS τρυπάνι μπορεί να κάνει 10€ (για τα μικρά νούμερα μιλάω !). Αλλά αυτό το προσπερνάω γιατί από αυτά υπάρχουν αρκετά και σε όλα τα νούμερα που χρειάζομαι.

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με γειά τα νέα σου εργαλεία  :)

 

Η τιμή είναι πολύ καλή, όταν το αντίστοιχο Einhell έχει 22€

και ΔΕΝ έχει 3  χρόνια εγγύηση.

 

Το καλό με το γωνιακό τριβείο είναι ότι τα αναλώσιμα του,
είναι ίδια με τα BOSCH οπότε δεν θα ξεμείνεις ποτέ.
 

Το σκεφτόμουν και εγώ κάποια στιγμή αλλά έκανα αρκετή υπομονή
και πήρα το πράσινο BOSCH.

 

Καλοδούλευτο και πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ για κατάστρωση σχεδίων σκαριφημάτων κλπ, αμέσως μετά την κατανάλωση του περιεχομένου ! :p

Έτσι για να έχει και μια πρόσθετη διάσταση το πράγμα ! :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν το είχε ανεβάσει η April δαύτο το είχε κάνει για τον νέο χορηγό της την Triton. Δε το ήξερα μιας και έβλεπα το βίντεο χωρίς ήχο και έλεγα. Τι στο γιουδα τα θέλει τόοοοοοσα κατσαβίδια. Τελικά κατάλαβα αργότερα :p

 

Το κρέμασμα των εργαλείων για να είναι άμεσα προσβάσιμα, είναι πολύ ωραίος τρόπος οργάνωσης, αρκεί να μη τα θες συχνά να τα πηγαινοφέρνεις για εξωτερικές δουλειές.

Με έχει βολέψει πάρα πολύ. Ενας ακόμα εύκολος τρόπος ειδικά για τα δράπανα είναι αυτός εδώ

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα κάνει ερωτήσεις τα εργαλεία ήρθαν και εντυπώσεις δεν έγγραψα... Σρυ.

Πήρα από το banggood αυτό η καλύτερη αγορά μακράν... Τόσον καιρό παιδευόμουν όχι με αναπτήρες όχι με κόφτη όχι με πένσα ε με αυτό δεν έχεις ποτέ κομμένο καλώδιο και η δουλειά σου γίνεται σε 1''. Επίσης έψαχνα για νυστέρι τελικά δεν ήξερα τι να πάρω πήρα αυτό το φθηνό για τη χρήση που θέλω μια χαρά μου κάθισε.

 

Τώρα ψάχνω για κοφτάκι και πενσάκι για δουλειές για ηλεκτρονικά κλπ. Επίσης ψάχνω και για κατσαβίδια που να ανοίγουν κινητά λαπτοπ κλπ. Κάτι φθηνό που να κρατάει αν έχετε να προτείνετε. Κάτι τέτοιο έχει δοκιμάσει κανείς ή έχει στην κατοχή του; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.