Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

απλο σχεδιο.νορμαλ κουπαστη επανω και ισια καθετα

με ενα σχεδιο απλο ανα 3 καθετες βεργες.πιστευω η μικρη θα με κανει

απλα η αλλη το σκεφτηκα και σαν εργαλειο για μελλοντικη αλλη χρηση γιατι εχουν και μικρη διαφορα τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλή η σκέψη , αλλά η μεγάλη είναι 14 πόντους ύψος και δεν δίνει χέρι να την πιάσεις από αλλού, άρα στο ύψος της πρέπει να προσθέσεις και το χέρι σου ....

οπότε η διάσταση ανεβαίνει πολύ !

Πας σχεδόν στους 18 με 20 πόντους , αποκλείεται τα κάθετα να απέχουν τόσο μεταξύ τους !

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

remover δε θα είναι καλύτερη επιλογή αν έχεις στριμ0κ0λα σημεία;

Προσπαθείς να μου κλέψεις την δόξα ?? :p

 

Εγώ τον πήγα ακόμα πιο πίσω γιατί και με το remover δεν είναι τόσο εύκολο και αν πρόκειται για παλιά κάγκελα που σίγουρα θα είναι σάπια ίσως δεν αξίζει τον

κόπο. . . ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση  έχω κάνει χρήση ενός πιστολιού θερμής σιλικόνης  και στικς που πήρα από το ebay. Ενώ στην αρχή είναι καλά στερεωμένα μετά από κανένα 10ήμερο υπάρχει περίπτωση να πέσει. Τι φταίει; Επίσης πώς φεύγει σε περίπτωση θέλουμε να αφαιρέσουμε την κόλα από το ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

@rastafari

Καθε δουλεια εχει το παιδεμα της.Απλα στην προκειμενη χρονικη στιγμη

δεν αντεχω οικονομικα να βαλω τα ανοξειδωτα που ζαχαρωνω οπωτε θα παω για ενα

δευτερο βαψιμο (ναι μετα απο 15+ ετη βαφονται 2η φορα).Τα καγκελα ειναι μασιφ

βεργες με κλασσικη κουπαστη .Οπωτε απο σαπιλες και λοιπα δεν υφισταται θεμα.

@karmen1983   να υποθεσω  εννοεις διαβρωτικο?

δεν ειναι τοσο σκληρο το χρωμα οπωτε ελεγα με ενα τριψιμο να φευγαν τα χοντρα

και μετα ενα περασμα με χρωμα κατα προτιμηση hammerite  η σκεφτηκα και σφυριλατο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

@rastafari

Καθε δουλεια εχει το παιδεμα της.Απλα στην προκειμενη χρονικη στιγμη

δεν αντεχω οικονομικα να βαλω τα ανοξειδωτα που ζαχαρωνω οπωτε θα παω για ενα

δευτερο βαψιμο (ναι μετα απο 15+ ετη βαφονται 2η φορα).Τα καγκελα ειναι μασιφ

βεργες με κλασσικη κουπαστη .Οπωτε απο σαπιλες και λοιπα δεν υφισταται θεμα.

@karmen1983   να υποθεσω  εννοεις διαβρωτικο?

δεν ειναι τοσο σκληρο το χρωμα οπωτε ελεγα με ενα τριψιμο να φευγαν τα χοντρα

και μετα ενα περασμα με χρωμα κατα προτιμηση hammerite  η σκεφτηκα και σφυριλατο.

Καλησπέρα σου. Μία καλή δουλειά για να τα τρίψεις εύκολα είναι συρματένια βούρτσα σε γωνιακό δίσκο. Υπάρχουν ειδικές βούρτσες. Από χρώμα αν δεν θέλεις να τα ξαναβάψεις για άλλα 20 χρόνια πάρε Mobilac ενός συστατικού για αυτοκίνητο (ψάξτο και θα με θυμηθείς) !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει τα δικά μου με Hammerite. . . . . . .  Απογοήτευση ! ! !

Μετά από μερικά χρόνια έβγαλαν μαυρίλα και τόπους τόπους γραμμές σκουριά !

Αν δεν πας με τα παραδοσιακά (που να βρείς τώρα μινιο με μολυβδο μέσα!!), αστάρωμα και μετά βάψιμο !

Αυτό με το Mobilac, το έχω ακούσει κι εγώ, δεν ξέρω αν θέλει αστάρωμα από κάτω όμως!

Αν δουλέψεις συρματόβουρτσα, θα φορέσεις γάντια και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΓΥΑΛΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ και ένα χοντρό σχετικά πανοφόρι, ή ποδιά.

Εκτός και αν σου αρέσει ο . . . βελονισμός ! :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αυτό με το Mobilac, το έχω ακούσει κι εγώ, δεν ξέρω αν θέλει αστάρωμα από κάτω όμως!

Οδηγίες εφαρμογής


Οι επιφάνειες καθαρίζονται από παλαιά χρώματα, σκουριές, σαθρές ύλες, λάδια και σκόνες. Για την απομάκρυνση ή σταθεροποίηση της σκουριάς μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα προϊόντα PRERUST και RUSTABIL αντίστοιχα.
Το MOBILAC εφαρμόζεται σε 2 διαστρώσεις. Για απόλυτη αντισκωριακή προστασία σε εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες, προτείνεται να εφαρμόζεται 1 διάστρωση με αντισκωριακό αστάρι (REDOX, GRIDOX) και δύο διαστρώσεις MOBILAC.

 

http://www.chrotex.gr/uploads/pdf/mobilac_ftx.pdf

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα εργαλεία και κατασκευές πάνε και τα αναλώσιμα και πρώτες ύλες-εξαρτήματα. Ψάχνω αρκετά πράγματα για τα project μου και το google δεν βοηθάει και πολύ στο να βρω καταστήματα στην Αθήνα. Επίσης μερικές φορές βρίσκω καταστήματα, αλλά δεν έχουν ακριβώς αυτό που ψάχνω. Παράδειγμα βρίσκω γυαλόχαρτο σε μαγαζί με εργαλεία, αλλά έχει μέχρι p320, ενώ εγώ ψάχνω p2000 (τελικά βρήκα σε είδη μοντελισμού). Ή να βρίσκω αστάρι σε σπρέυ, αλλά να είναι γενικής χρήσης ή για πλαστικά, ενώ εγώ ψάχνω filler (γεμιστικό) και sandable (να μπορείς να το τρίψεις με γυαλόχαρτο μετά). Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να ανοίξω νέο θέμα, αλλά ας γράψω μερικά πράγματα που ψάχνω σε αυτό το post και αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω τα παρακάτω στην Αθήνα θα με βοηθούσε πολύ.

 

1. Ιμάντες χρονισμού HTD 3M πλάτους 6mm (μόνο GT2 βρίσκω στο grobotronics)

2. Βηματικά motor από τα κοντά-λεπτά (20mm πάχος)

3. Aluminium profile και hiwin linear guideways

4. VALCHROMAT (χρωματιστό και ανθεκτικό τύπου MDF)

5. Χρωματιστές βίδες (Ελλάδα από ότι κατάλαβα μέχρι μαύρες και πολύ μου είναι μάλλον)

6. Καλό ξύλο (για παράδειγμα κέδρο, ebony, mahogany)

7. Paracord για sleeving αλλά πιο χοντρό από αυτό που χρησιμοποιούμε στo pc modding.

8. 3Μ κόλλες σε spray.

 

Έχω και άλλα... αλλά θα γράφω μέχρι αύριο μάλλον. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Απο κινητο οποτε οτι μπορω και χονδρικα αλλα με ενα google θα τα βρεις. Οπου θυμαμαι δ/νση θα στην λεω. Αν βρω αλλο μαγαζι στους σελιδοδεικτες μου οταν παω στο pc θα σου πω

 

Για τα προφιλ αλουμινίου πάρε τηλέφωνο τον Μανουσαρίδη στη Νεα Ιωνια. Αν δεν έχει πάρε τον Αργυρακη στο Ταυρο. Ποντου είναι η οδός.

Τα εψαχνα και εγω τελευταια αλλα ολο ελεγα απο αυριο παρε τους τηλεφωνπ

 

Χρωματιστες βιδες προφανως εννοεις ανοδιωμένες θα βρεις ΑΝ θα βρεις σε μικρά νουμερα (τυπου Μ4) σε καταστηματα με μηχανές/μοτοσυκλέτες. Ενα καλο σημειο να κανεις ερωτήσεις ειναι η οδος καλλιροης πισω απο το συγγρου φιξ

Καλο ξυλο σημαίνει μασιφ δε ξερω πως το εχεις στο μυαλο σου αλλα αν δε βρεις ρεταλι σε μαραγκο γειτονιας θα πρεπει να αγορασεις μεγαλο κομματι και μαλιστα ακατεργαστο που σημαινει θα πρεπει να το φερει στα ισια καποιος με ξεχονδριστηρα/πλανη και να το πληρώσεις αδρα. Τεσπα σου αφηνω και δύο του τομεα Καλλιγας οδος Πουλοπουλου Θησειου. Εχει τα παντα απο ξυλο στη κυριολεξια. Και ο δευτερος ειναι ο Κανελλοπουλος στην Αισχυλου στη Δαφνη

 

Για το VALCHROMAT ρωτας τον Κανελλοπουλο που ασχολειται και με MDF, Μελαμινες κλπ περα απο μασιφ βεβαια δε χανεις κατι να ρωτησεις και τον Καλλιγα

 

edit: Ααααα μιας και μου ηρθε. Ισως σε μικρά κομματια  σε μασιφ ξυλο να μπορει να σε εξυπηρετησει ο Φραγκος σρτην οδο Αθηνας στο κεντρο.

 

On 8/6/2016 at 9:41 ΜΜ, το μέλος mer έγραψε:

Έχω μια ερώτηση  έχω κάνει χρήση ενός πιστολιού θερμής σιλικόνης  και στικς που πήρα από το ebay. Ενώ στην αρχή είναι καλά στερεωμένα μετά από κανένα 10ήμερο υπάρχει περίπτωση να πέσει. Τι φταίει; Επίσης πώς φεύγει σε περίπτωση θέλουμε να αφαιρέσουμε την κόλα από το ξύλο.

Προσπαθω να καταλαβω  και μαλλον το προβλημα σου ειναι οτι το Stick σιλικονης φευγει απο το εσωτερικό της υποδοχης που εχει το πιστολι. Υποθετω οτι εχεις το σωστο νουμερο στικ και οτι δεν το επαθες ενω εβαζες δευτερο στικ αφου τελειωνε το πρωτο σωστα;

Για το πως φευγει η απαντηση ειναι ισοπροπυλικη αλκοολη. Βιοντεο παρακατω

 

 

 

On 8/6/2016 at 10:56 ΜΜ, το μέλος 2cpu έγραψε:

@karmen1983   να υποθεσω  εννοεις διαβρωτικο?

Ναι

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήμουν σαφής. Έχω κολλήσει δύο διακόπτες  και ένα καλώδιο σε ξύλο. Το καλώδιο και ο ένας διακόπτης έχουν πέσει μετά από κάποιο διάστημα και αιωρουνται. Ο ένας όμως είναι εκεί έναν μήνα και δεν έχει κουνηθει. Τι φταίει και δεν έχουν κολλήσει καλά τα υπόλοιπα; Ευχαριστώ για το βίντεο και για το υλικό θα πάω να προμηθευτώ ισοπροπυλικη αλκοολη 

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα με αυτές τις κόλλες είναι ότι δεν κάνουν χημικό δεσμό με τις επιφάνειες (όπως και πολλές άλλες άλλωστε), αλλά πέρα από αυτό είναι παχύρευστες και παγώνουν γρήγορα εκεί που ακουμπάνε.

Αποτέλεσμα είναι ότι η επιδερμίδα τους (το σημείο με το οποίο έρχονται σε επαφή με την προς συγκόλληση επιφάνεια, να κρυώνει πολύ γρήγορα και να μην μπορεί να διεισδύσει στους πόρους της επιφάνειας. Έτσι αυτό που αρχικά συγκολλά τα δύο αντικείμενα είναι πρακτικά , τα λίγα σημεία που κατάφερε η κόλλα να "πιαστεί" στην επιφάνεια.

Αυτά όμως κάτω από τη διαρκή επίδραση της βαρύτητας, τελικά υποχωρούν και αρχίζουν οι . . . αιωρήσεις!

 

Πως το αντιμετωπίζουμε τώρα αυτό :

1. Προετοιμασία της επιφάνειας με καλό καθάρισμα με ένα απολιπαντικό (οινόπνευμα, καθαρή βενζίνη κ.λπ.)

2. Ελαφρό αγρίεμα της επιφάνειας με ένα γυαλόχαρτο ( αυτό μπορεί να μην είναι επιθυμητό βέβαια σε όλες τις περιπτώσεις) 

3. Ζέσταμα της προς συγκόλληση επιφάνειας με ένα θερμοπίστολο έτσι ώστε η κόλλα να μην παγώσει με το που θα ακουμπήσει επάνω της, και να της δοθεί χρόνος να διεισδύσει στους "πόρους" της επιφάνειας.  (Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό αν η επιφάνεια είναι ευθερμαγωγή (μεταλλική ας πούμε ! )

4. Το 3 βέβαια προϋποθέτει ότι θα χρειαστεί να κρατήσεις το αντικείμενο λίγη περισσότερη ώρα στη θέση του, οπότε πάρε τα κατάλληλα μέτρα γι' αυτό !

Σημαντικό εδώ ότι αν η επιφάνεια που θα προθερμανθεί είναι ξύλινη, η κόλλα θα πιάσει καλά μεν, αλλά για αρκετή ώρα συγκριτικά, θα παραμείνει ρευστή οπότε θα χρειάζεται υποστήριξη.  

Επίσης αν η ποσότητα της κόλλας είναι αρκετή, μην βιαστείς να τις αφαιρέσεις την υποστήριξη, γιατί το εσωτερικό της είναι ακόμα ρευστό και θα θερμάνει τις πιο εξωτερικές στρώσεις, με αποτέλεσμα το αντικείμενο είτε να ξεκολλήσει , είτε να "στραβοκάτσει" !

 

Γενικά ισχύει ότι στις ανεστραμμένες συγκολλήσεις (εκεί που η βαρύτητα τείνει να απομακρύνει τα αντικείμενα μεταξύ τους) καλό είναι να καταφεύγουμε σε πιο στιβαρές στερεώσεις (π.χ. για καλώδια όπως στην περίπτωσή σου, με καναλάκι βιδωτό, ή και με ρόκα βιδωτά).

Το ξέρω ότι είναι λίγο παραπάνω μανούρα, αλλά σάμπως δεν είναι μανούρα να το κολλάς και να ξεκολλάει ! :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@mer η συγκόλληση με θερμόκολλα γενικά δεν είναι αξιόπιστη για τέτοιες δουλειές. Αφενός είναι αρκετά ασθενής, αφετέρου ταιριάζει καλύτερα σε στιλπνές επιφάνειες. Προσφέρεται για σταθεροποίηση σε σημεία που δεν δέχονται καταπονήσεις, αλλά και πάλι συνήθως η κόλλα προορίζεται να μπορεί να αφαιρεθεί.

 

Αν η κατασκευή σου με τους διακόπτες είναι κάπως μόνιμη, θα σου πρότεινα να τους βιδώσεις στο ξύλο και να χρησιμοποιήσεις την κόλλα μόνο για να σταθεροποιήσεις το καλώδιο.

 

Σαν γενική συμβουλή για την εφαρμογή κόλλας με θερμοπίστολο, άφηνέ τη να ζεσταθεί πολύ καλά και πέτα μια σταγόνα στο ξεκίνημα, που μπορεί να έχει κρατήσει σκόνη ή ξένα σώματα από την τελευταία χρήση. Όσο πιο ζεστή και λεπτόρευστη είναι η κόλλα και όσο πιο στιπλνές και καθαρές οι επιφάνειες, τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Seafalco said:

Πως το αντιμετωπίζουμε τώρα αυτό :

1. Προετοιμασία της επιφάνειας με καλό καθάρισμα με ένα απολιπαντικό (οινόπνευμα, καθαρή βενζίνη κ.λπ.)

2. Ελαφρό αγρίεμα της επιφάνειας με ένα γυαλόχαρτο ( αυτό μπορεί να μην είναι επιθυμητό βέβαια σε όλες τις περιπτώσεις) 

3. Ζέσταμα της προς συγκόλληση επιφάνειας με ένα θερμοπίστολο έτσι ώστε η κόλλα να μην παγώσει με το που θα ακουμπήσει επάνω της, και να της δοθεί χρόνος να διεισδύσει στους "πόρους" της επιφάνειας.  (Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό αν η επιφάνεια είναι ευθερμαγωγή (μεταλλική ας πούμε ! )

4. Το 3 βέβαια προϋποθέτει ότι θα χρειαστεί να κρατήσεις το αντικείμενο λίγη περισσότερη ώρα στη θέση του, οπότε πάρε τα κατάλληλα μέτρα γι' αυτό !

Σημαντικό εδώ ότι αν η επιφάνεια που θα προθερμανθεί είναι ξύλινη, η κόλλα θα πιάσει καλά μεν, αλλά για αρκετή ώρα συγκριτικά, θα παραμείνει ρευστή οπότε θα χρειάζεται υποστήριξη.  

Επίσης αν η ποσότητα της κόλλας είναι αρκετή, μην βιαστείς να τις αφαιρέσεις την υποστήριξη, γιατί το εσωτερικό της είναι ακόμα ρευστό και θα θερμάνει τις πιο εξωτερικές στρώσεις, με αποτέλεσμα το αντικείμενο είτε να ξεκολλήσει , είτε να "στραβοκάτσει" !

 

Γενικά ισχύει ότι στις ανεστραμμένες συγκολλήσεις (εκεί που η βαρύτητα τείνει να απομακρύνει τα αντικείμενα μεταξύ τους) καλό είναι να καταφεύγουμε σε πιο στιβαρές στερεώσεις (π.χ. για καλώδια όπως στην περίπτωσή σου, με καναλάκι βιδωτό, ή και με ρόκα βιδωτά).

Το ξέρω ότι είναι λίγο παραπάνω μανούρα, αλλά σάμπως δεν είναι μανούρα να το κολλάς και να ξεκολλάει ! :) 

1. Καλή ιδέα.

2.3. Δεν μπορούσα να το φανταστώ :p

Τα υπόλοιπα τα φανταζόμουν ότι ισχύουν στην πράξη.

33 minutes ago, acct said:

@mer η συγκόλληση με θερμόκολλα γενικά δεν είναι αξιόπιστη για τέτοιες δουλειές. Αφενός είναι αρκετά ασθενής, αφετέρου ταιριάζει καλύτερα σε στιλπνές επιφάνειες. Προσφέρεται για σταθεροποίηση σε σημεία που δεν δέχονται καταπονήσεις, αλλά και πάλι συνήθως η κόλλα προορίζεται να μπορεί να αφαιρεθεί.

 

Αν η κατασκευή σου με τους διακόπτες είναι κάπως μόνιμη, θα σου πρότεινα να τους βιδώσεις στο ξύλο και να χρησιμοποιήσεις την κόλλα μόνο για να σταθεροποιήσεις το καλώδιο.

 

Σαν γενική συμβουλή για την εφαρμογή κόλλας με θερμοπίστολο, άφηνέ τη να ζεσταθεί πολύ καλά και πέτα μια σταγόνα στο ξεκίνημα, που μπορεί να έχει κρατήσει σκόνη ή ξένα σώματα από την τελευταία χρήση. Όσο πιο ζεστή και λεπτόρευστη είναι η κόλλα και όσο πιο στιπλνές και καθαρές οι επιφάνειες, τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα.

 

Επειδή ανέφερε και ο @Seafalco τέτοια λύση, το ξέρω το θέμα είναι ότι είμαι φοιτητής σε σπίτι που νοικιάζω και δεν θέλω να παρέμβω με οποιοδήποτε τρόπο. Σαφώς άμα ήταν κάτι μόνιμο ή κάτι δικό μου θα είχα προχωρήσει σε τέτοια υλοποίηση χωρίς δεύτερη σκέψη. Κυρίως η όλη υλοποίηση είναι κρυφός φωτισμός και δεν θέλω να φαίνονται τα καλώδια και οι διακόπτες.. Ευχαριστώ για τις προτάσεις και για τις ιδέες.

Έγινε επεξεργασία από mer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πως μπορώ να δω αν κάτι είναι σωστά κεντραρισμένο οριζόντια; Με το κλασικό αλφάδι δεν κατάφερα να κάνω κάτι.

 

Τι θέλω να κάνω. Θέλω να δω αν η οθόνη είναι πιο μπροστά ή πιο πίσω από δεξιά η αριστερά. Πχ:

1abe2f14056b4a5a80aa40f2f631bf33.png

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβα γιατί δε μπορεσες να βγάλεις άκρη με το αλφάδι. Αυτή είναι η δουλειά του.

Τεσπα με DIY εργαλεία

 

1)Μέτρο από το πάτωμα ίσως σε κάθε άκρη της οθόνης? (ναι οκ προυποθέτει ίσιο πάτωμα)

2) πιάσε ένα λάστιχο και βάλε μέσα νερό λαϊκιστη κάνε ένα αλφαδολάστιχο.

Αν η στάθμη πάει στα ίδια σημεία στην δεξιά και στην αριστερή άκρη της τηλεόρασης τότε είναι οκ

Μπορεί και να μη πιάνω το πρόβλημα αλλά είμαι κρεβατωμένη και χάλια οπότε πάσο αν το πήγα πολύ μακριά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.