Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δε κατάλαβα γιατί δε μπορεσες να βγάλεις άκρη με το αλφάδι. Αυτή είναι η δουλειά του.

Τεσπα με DIY εργαλεία

 

1)Μέτρο από το πάτωμα ίσως σε κάθε άκρη της οθόνης? (ναι οκ προυποθέτει ίσιο πάτωμα)

2) πιάσε ένα λάστιχο και βάλε μέσα νερό λαϊκιστη κάνε ένα αλφαδολάστιχο.

Αν η στάθμη πάει στα ίδια σημεία στην δεξιά και στην αριστερή άκρη της τηλεόρασης τότε είναι οκ

Μπορεί και να μη πιάνω το πρόβλημα αλλά είμαι κρεβατωμένη και χάλια οπότε πάσο αν το πήγα πολύ μακριά.

Κοίτα, όπως κοιτάμε, κάθετα, κάνει μια χαρά δουλειά, εγώ το θέλω όμως οριζόντια. Τι εννοώ.

 

Αν πάρεις ένα κλασσικό αλφάδι, βάλε το ξαπλωτό πάνω σε ένα τραπέζι αντί όρθιο. Δε δείχνει συνέχεια το ίδιο. Πιστεύω θα καταλάβεις τι θέλω να πω.

Άλλο παράδειγμα που βρήκα μόλις τώρα. Βάλε το σε ένα φύλο ντουλάπας και ανοιγόκλεισε το.

 

PS: Περαστικά! :lazy:

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετείς το αλφάδι πάνω στην οθόνη. Εάν η φυσαλίδα είναι ανάμεσα στις 2 γραμμές όπως φαίνεται στην αριστερή ένδειξη της φωτογραφίας είσαι εντάξει. Εάν όχι, παίζεις με την οθόνη μέχρι να το φέρεις στη μέση. Οι άλλες 2 ενδείξεις μη σε μπερδεύουν, είναι κλίσεις 1.5% και 3.5% για σωληνώσεις.

alfadi.jpg

Εντωμεταξύ είχες απαντήσει και τώρα κατάλαβα τι ρώταγες. Το σκαριφηματάκι σου μάλλον είναι από επάνω. Αυτό που θες να μετρήσεις δεν μετριέται με αλφάδι, καθ'ότι το αλφάδι λειτουργεί με τη βαρύτητα και εσύ θες να δεις εάν η οθόνη σου είναι παράλληλη με τον τοίχο. Εάν κατάλαβα καλά, και υποθέτοντας ότι υπάρχει τοίχος πίσω από την οθόνη, θα μετρήσεις με ένα μέτρο την απόσταση των άκρων της από τον τοίχο. Εάν οι αποστάσεις είναι ίσες είσαι εντάξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Κοίτα, όπως κοιτάμε, κάθετα, κάνει μια χαρά δουλειά, εγώ το θέλω όμως οριζόντια. Τι εννοώ.

 

Αν πάρεις ένα κλασσικό αλφάδι, βάλε το ξαπλωτό πάνω σε ένα τραπέζι αντί όρθιο. Δε δείχνει συνέχεια το ίδιο. Πιστεύω θα καταλάβεις τι θέλω να πω.

Άλλο παράδειγμα που βρήκα μόλις τώρα. Βάλε το σε ένα φύλο ντουλάπας και ανοιγόκλεισε το.

 

PS: Περαστικά! :lazy:

Ωραίος, λογικά θα κάνω δουλειά με το μέτρο αν και δεν είναι η καλύτερη λύση γιατί δε βολεύει. Γι αυτό δε το έκανα απ την αρχή.

 

Εντωμεταξύ στο παραπάνω μήνυμα μου (#521) υπάρχει ένα "Δε" που δε πρέπει και δε μπορώ να το κάνω edit.
Το παραπάνω είναι σωστό.

 

Για να το πω πιο σωστά, ήθελα να δω αν κάτι είναι παράλληλο με κάτι άλλο. Το αλφάδι δε μπορεί να το κάνει αυτό (προφανώς :p ).

'Η πως οι οικοδόμοι πριν φτιάξουν ένα τοίχο ελέγχουν αν θα είναι ίσιος; Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Κοίτα, όπως κοιτάμε, κάθετα, κάνει μια χαρά δουλειά, εγώ το θέλω όμως οριζόντια. 

Με το κλασικό αλφάδι, μόνο κατά προσέγγιση μπορείς να υπολογίσεις κοιτάζοντας τη φυσαλίδα. Αν θες ακρίβεια μόνο ψηφιακό αλφάδι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Με το κλασικό αλφάδι, μόνο κατά προσέγγιση μπορείς να υπολογίσεις κοιτάζοντας τη φυσαλίδα. Αν θες ακρίβεια μόνο ψηφιακό αλφάδι.

Το απλό αλφάδι δε νομίζω να το υπολογίζει αυτό που θέλω. Η πιο εύκολη και απλή λύση είναι να μετρήσω τις άκρες του αντικειμένου από τον τοίχο πχ όπως είπε και ο Γιώργος, και αυτό θα κάνω μιας και θεωρώ ότι θα κάνω δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στους άρρωστους κατ' αρχήν ! :)

Γιατί δεν μας περιγράφεις ποια είναι ακριβώς η κατάσταση, γιατί για κάθε θέμα υπάρχει άλλη αντιμετώπιση !

Εγώ τόση ώρα σχεδίαζα για να σου απαντήσω για το πως φέρνεις ένα monitor παράλληλο με μια γραμμή αναφοράς, ας πούμε την εμπρός άκρη του γραφείου σου !

Στο βάζω εδώ γιατί μπορεί να βοηθάει, αλλά πες ποιο ακριβώς είναι το θέμα σου (το Λακωνίζειν δεν είναι πάντα καλό !!! :p )

 

UltraB_01.pngUltraB_02.png

Αν τώρα είναι οθόνη σε τοίχο , τότε κάνεις προβολή στο πάτωμα με ένα ζύγι (φτιάχνεις δηλαδή το σημείο Β κρεμώντας το ζύγι από το σημείο Α)  , και μετά μετράς την κάθετη απόσταση της προβολής από τη γραμμή αναφοράς σου !

Και αυτό που σου είπε ο Γιώργος, αν έχεις πρόσβαση στον τοίχο και είσαι βέβαιος ότι είναι κατακόρυφος και ότι δεν κάνει μέσα έξω στις δύο άκρες της οθόνης.

Το μέτρο πάντα κάθετα προς την γραμμή αναφοράς η το επίπεδο αναφοράς !

:)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

@Seafalco δεν πάς καλά.... :p:p:p

Σε ένα γενικό ερώτημα, απαντάς γενικά  και πλήρως, και  . . . . . . όποιον πάρει ο Χάρος! ! ! ! :hehe:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Περαστικά στους άρρωστους κατ' αρχήν ! :)

Γιατί δεν μας περιγράφεις ποια είναι ακριβώς η κατάσταση, γιατί για κάθε θέμα υπάρχει άλλη αντιμετώπιση !

Εγώ τόση ώρα σχεδίαζα για να σου απαντήσω για το πως φέρνεις ένα monitor παράλληλο με μια γραμμή αναφοράς, ας πούμε την εμπρός άκρη του γραφείου σου !

Στο βάζω εδώ γιατί μπορεί να βοηθάει, αλλά πες ποιο ακριβώς είναι το θέμα σου (το Λακωνίζειν δεν είναι πάντα καλό !!! :p )

 

UltraB_01.pngUltraB_02.png

Αν τώρα είναι οθόνη σε τοίχο , τότε κάνεις προβολή στο πάτωμα με ένα ζύγι (φτιάχνεις δηλαδή το σημείο Β κρεμώντας το ζύγι από το σημείο Α)  , και μετά μετράς την κάθετη απόσταση της προβολής από τη γραμμή αναφοράς σου !

Και αυτό που σου είπε ο Γιώργος, αν έχεις πρόσβαση στον τοίχο και είσαι βέβαιος ότι είναι κατακόρυφος και ότι δεν κάνει μέσα έξω στις δύο άκρες της οθόνης.

Το μέτρο πάντα κάθετα προς την γραμμή αναφοράς η το επίπεδο αναφοράς !

:)

 

Εντάξει, τι να πω, καταπληκτικός όπως πάντα! Θέλω να κάνω ακριβώς ότι δείχνεις στην πρώτη φωτογραφία :)

Ευχαριστώ για το κόπο σου και την όλη ανάλυση!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

Ότι δείχνει το δεξί σκαρίφημα, το κάνεις και για τις δύο γωνίες.

Τώρα στη πράξη δεν χρειάζεται διπλό τρίγωνο για την προβολή, σου κάνουν και δύο ωραία τετράγωνα κουτάκια τα οποία θα τα φέρεις πρόσωπο με τις δυο γωνίες της οθόνης και μετά θα μετρήσεις την απόσταση της ακμής τους,( που ακουμπά στην γωνία της οθόνης), μέχρι εμπρός στο γραφείο.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα "δίχτυ σκίασης"  για να σκεπάσω μια σιδερένια πέργκολα που έχω στην ταράτσα.

Ο πωλητής πρότεινε να μην το δέσω με σύρμα αλλά με σπάγκο,σκοινί ή tire wrap.

 

Είχε κάνει την ίδια δουλειά με σύρμα και σε όποια σημεία είχε κάνει τα δεσίματα το σύρμα "άναβε" από την

θερμοκρασία και του έλιωσε το δίχτυ με αποτελεσμα φυσικά να σκιστεί.

 

Εν μέρη είναι λογικό αλλά δεν μου στέκει απόλυτα καθώς το γαλβανιζέ συρμα και γενικά τα γαλβάνια δεν "ανάβουν" τόσο πολύ από τον ήλιο.

Δεματικά δεν θέλω να βάλω γιατί μέχρι του χρόνου δεν θα έχει μείνει τίποτα αλλά και το δέσιμο με σπάγκο μου φαίνεται μεγάλη ταλαιπωρία. . .

 

Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ . . .

Link to comment
Share on other sites

Το τρόπο στήριξης και τεντώματος του πανιού έχει αυτό που πήρες?

Είναι με μεταλλικά φιτίλια , έχει πλαστικά κλιπς πάνω στην ούγια, έχει περασμένο σχοινί στην ούγια και βγάζει θηλιές ανά διαστήματα?

Όποιος και από αυτούς όμως και αν είναι το μέσο στερέωσης δεν έχει επαφή με το πανί το ίδιο!

Οπότε ποιο είναι το θέμα σου?

Κάτι χάνω προφανώς, . . . .  :)

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου οτι κόπηκε από τόπι το κομμάτι οπότε στις άκρες στις 2 πλευρές μόνο είναι κάπως έτσι

dixti-skiasis-e125_biostalis-500x554.jpg

οπότε δεν έχω πρόβλημα να περάσω σχοινί να δέσω και να τεντώσω.

Στην μέση όμως δεν έχει τίποτα και σίγουρα πρέπει να το δέσω καθώς μιλάμε για ένα κομμάτι 28τμ(4x7).

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις δεματικά εξωτερικού χώρου (UV stabilized zip ties) δεν πρόκειται να χαλάσουν σύντομα. 3 χρόνια θα τα βγάλουν άνετα. Αν δεν ασκούνται μεγάλες δυνάμεις από τον αέρα, μπορεί να μη χρειαστεί να τα αλλάξεις ποτέ. Ο σπάγγος υποψιάζομαι ότι θα χαλάσει γρηγορότερα.

 

Όσο για το σύρμα, μπορεί να μη ζεσταινόταν από τον ήλιο, αλλά από την επαφή με το σίδερο της πέργκολας. Εκπλήσσομαι πάντως από την ευασθησία του υλικού του σκίαστρου, θα φανταζόμουν ότι αντέχει σε τέτοιες θερμοκρασίες μια και προορίζεται για προστασία από τον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

Σκέψου οτι κόπηκε από τόπι το κομμάτι οπότε στις άκρες στις 2 πλευρές μόνο είναι κάπως έτσι

 

οπότε δεν έχω πρόβλημα να περάσω σχοινί να δέσω και να τεντώσω.

Στην μέση όμως δεν έχει τίποτα και σίγουρα πρέπει να το δέσω καθώς μιλάμε για ένα κομμάτι 28τμ(4x7).

Το χρησιμοποιώ για σκίαση στο αυτοκίνητο, όπως θα δεις στην φωτογραφία στην γωνία έχω βάλει πρόκα (μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο

γερό κομμάτι ξύλου ή κάτι αντίστοιχο) για να μπορέσω να το δέσω με το σχοινί και να το τεντώσω απ'τις 4 γωνίες.

Στο μέσον κατά μήκος έβαλα σχοινί, το έδεσα με τα δεματικά σε 3 σημεία ώστε και να τεντώσει και να μην ανασηκώνετε με τον αέρα. 

5 χρόνια που το έχω δεν έχει κοπεί/σκιστεί

DSC_0237.JPG.

Link to comment
Share on other sites

@acct

Η ευαισθησία-αντοχή του υλικού είναι που με προβληματίζει και εμένα καθώς τάζει ισχυρή ανεμοθράυση και σκίαση 90%.

Για να ισχύει το δευτερο λογικά σημαίνει οτι πέρα από την πυκνή πλέξη αντανακλά και την ηλιακή ακτινοβολία που φτάνει

αρκετα υψηλές θερμοκρασίες.

Φυσικά και δεν περιμένω να αντέξει για πάντα.Με 2-3 χρόνια θα είμαι ευχαριστημένος...

 

@idonthave

Στην δικιά σου περίπτωση τα ενδιάμεσα σχοινιά για να το κρατάνε τεντωμένο σίγουρα βολεύουν.

Στην δικιά μου σκεφτόμουν μήπως χρησιμοπιήσω καδρονάκια 30x15 με 3-4 βίδες ίσα ίσα να πιάσουν

και πάλι μόνο κατά μήκος της πέργκολας. . .

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, rastafari said:

αντανακλά και την ηλιακή ακτινοβολία που φτάνει αρκετα υψηλές θερμοκρασίες.

Στο βαθμό που αντανακλά, δεν αυξάνει καθόλου η θερμοκρασία. Η ενέργεια του ανακλώμενου φωτός επιστρέφει στην ατμόσφαιρα. Το πανί επιτυγχάνει σκίαση και απορροφώντας την ηλιακή ακτινοβολία, που ανεβάζει λίγο τη θερμοκρασία του, αλλά αυτό συνήθως δεν είναι πρόβλημα. Η θερμότητα από άλλες πηγές (όπως το καυτό μέταλλο της πέργκολας) είναι το πρόβλημα. Από όλα μαζί συμπεραίνω ότι μάλλον το σκίαστρο είναι απλό νάυλον (πολυαμίδιο), οπότε λογικά θα σου αντέξει τουλάχιστον τόσο όσο και τα δεματικά και μάλλον πάνω από 2-3 χρόνια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

Στην δικιά σου περίπτωση τα ενδιάμεσα σχοινιά για να το κρατάνε τεντωμένο σίγουρα βολεύουν.

Στην δικιά μου σκεφτόμουν μήπως χρησιμοπιήσω καδρονάκια 30x15 με 3-4 βίδες ίσα ίσα να πιάσουν

και πάλι μόνο κατά μήκος της πέργκολας. . .

Το πρώτο καιρό στο μέσο είχα χρησιμοποιήσει κλαδί 2cm διάμετρο αλλά με τον αέρα είχα θέμα ή αν έπεφτε χαλάζι ή χιόνι βούλιαζε.

Εσύ που έχεις σταθερή κατασκευή δεν θα έχεις θέμα με τα καδρονάκια. Χρησιμοποιείς το ένα κάτω απ'το δίχτυ το άλλο από πάνω, βιδώνεις όπως το

έχεις σκεφτεί και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με προβληματισε και εμενα η μεταφορα της θερμοκρασιας οχι τοσο απο τα σιδερα της περγκολας που θα ειναι καλυμενα αλλα απο τα συρματα.Αλλα και παλι ομως αυτο μου κανει εντυπωση και ψαχνω μια πιο λογικη εξηγηση.

 Χωρις να ειμαι σιγουρος το υλικο ειναι HDPE.

 

@idonthave

Δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να κανω "σαντουιτς" εφοσον στην προκειμενη περιπτωση εχω επιφανεια να βιδωσω απο την κατω μερια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.