Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Ρε παιδιά, εγώ θέλω να την φτιάξω, όχι να την αγοράσω έτοιμη. Προφανώς γιατί θα μου πάει ο κούκος αηδόνι, συν ότι έχω τα χέρια και είναι κάτι που μπορώ να το φτιάξω.

 

Το μόνο που θέλω είναι οι σωλήνες και να κάνουν αυτό το Γ. Όλα τα άλλα θα τα κάνω εγώ.

Τώρα που το σκέφτομαι θα χρειαστώ και δύο βάσεις όπως της δεύτερης φωτογραφίας που θα αγοραστούν και αυτές.

 

Σκέφτομαι να μην βάλω ενδιάμεσους σωλήνες καθώς θα είναι πιο μικρό και πιο κοντό αλλά θα δείξει στην πορεία από την στιβαρότητα του.

PS: Λέω να τρυπήσω τον σωλήνα και να τον βιδώσω στο κέντρο της βάσης ώστε να γλιτώσω το δεξιά -  αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GriGaS έγραψε:

Επειδή κατά καιρούς είχες ιστορίες με γείτονες, να ξέρεις ότι αυτές οι κατασκευές χρειάζονται και κάποια άδεια....

Πέρα από τον τρελό που παρκάρει όπου βρει ακόμα και στα πάρκινγκ των ανθρώπων, όλα μια χαρά. Επίσης ούτε καν του έχω αναφέρει κάτι, απλά εδώ το έγραψα ότι μου την έδινε αυτό που έκανε.

 

Επίσης είναι από την πίσω μεριά του σπιτιού αυτός σε άλλη γειτονιά, καμία σχέση με εκεί που θα μπει (αν μπει τελικά) το στέγαστρο.

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2016 at 0:17 ΠΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Πρόσφατη επισκευή στο πλυντήριο ρούχων. 
Εδώ και μέρες κρέμασε η πόρτα από τη πάνω μεριά, οπότε άνοιξα τα πλαστικά να ρίξω μια ματιά. 
Η πόρτα στηριζόταν πάνω στον μεντεσέ σε δύο ψεύτικα "αυτάκια", αλλά το επάνω παρέδωσε πνεύμα. 
Από παλαιότερη εμπειρία σκεφτόμουν πόσες ημέρες θα έκαναν να μου φέρουν καινούργιο μεντεσέ, έτσι αποφάσισα να κάνω μια πατέντα.

 

100_3211.jpg

 

100_3208.jpg

Τα πάχος μετρήθηκε στα 7.38mm ενώ του μεντεσέ στο σημείο στα 10mm, αρκετό για τον πειραματισμό που είχα στο μυαλό μου.

 

100_3210.jpg

 

100_3212.jpg

 

Το κεφάλι μιας Μ4 άλεν ταιριάζει γάντι στη διάμετρο που θέλω.

 

100_3213.jpg

 

Μας λείπει το ύψος. Ψάχνοντας στο σορό βρήκα ένα plexiglass αποστάτη που δώσει το απαραίτητο ύψος.

 

100_3215.jpg

 

Το σημείο καθαρίστηκε από το παλιό σπάσιμο, πονταρίστηκε και ανοίχτηκε Μ4 σπείρωμα.

 

100_3216.jpg

 

100_3217.jpg

 

100_3219.jpg

 

Βαριόμουν να πιάσω τον μεντεσέ στη μέγγενη, έτσι η τρυπήθηκε ελαφρώς λοξά... μικρό το κακό.

 

100_3221.jpg

 

Back to business. Πιο στιβαρό από πριν έγινε.

 

100_3222.jpg

εχει 7 ευρο στο Κομινη με τον κωδικο που γραφει επανο του στο πισω μερος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαζί με το pocketNC λέω να πάρω και ένα Wazer :) όταν τύχω το τζόκερ 

 

Ηθελαν 100.000$ για να προχωρήσει το project 

και σε 6 μέρες έχουν τα έχουν μαζέψει 9 φορές (900.000$)
και έχουν ακόμη 53 μέρες

 

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αx μου αρέσει ηευκολία της ιντερνετικής παραγγελίας αλλά το απο κοντά έχει άλλο αντίκτυπο στη τσέπη :D

 

Μέρες σκεφτόμουν μια αγορά και με τη βοήθεια του @rastafari και του @Seafalco είχα καταλήξει σε 3 μοντέλα. Τελικά δε πήρα κανένα από τα τρία :p 

 

Κλασικά πήγα από τον Παυλάτο (αχ με έχει φάει αλλά χαλάλι του) το συζήτησα και μου λέει γιατί να πας σε 140Α αφού μπορείς να πας σε 200Α.

Ναι ρε μα΄στορα αλλά δε θέλω να φάω και όλο το μηνιάτικο που δε ρέει κιολας πλέον.

Θα σε φτιάξω εγώ μου λέει :hehe: 

 

Οπότε αντι να αγοράσω ηλεκτροκόλληση 140Α πήρα μία 200Α

Πήρα μια ηλεκτρονική μάσκα τη πιο τοπ που είχε

Πήρα μία τσάντα για μεταφορά εργαλείων

Πήρα και άλλη μία κούπα για το καφέ μου

και πήρα και άλλα δύο δώρα (ακριβουτσικα) αλλά μου είπε να μη τα αναφέρω και θα το σεβαστώ όπως και τη τελική τιμή αγοράς :) 

 

Πάντως μου βγηκαν όλα μαζί όσα υπολόγιζα για την 140αρα ηλεκτροκόλληση και τη μάσκα. Οπότε money well spent που λένε και στο χωριό μου.

 

Να τον ευχαριστησω για μία ακόμα φορά και ειδκά για την επίδειξη του εργαλείου αλλά και την ώρα που μου αφιέρωσε για να με μάθει να κάνω τις πρώτες μου κολλήσεις :D

 

https://www.pavlatos-tools.gr/ilektrosygkolliseis/inverter/Ilektrokollisi-inverter-MATTECH-200A-7.0KWA-MMA-200T1-69S-022003

https://www.pavlatos-tools.gr/ilektrosygkolliseis/maskes-prostasias-ilektrokollisis/maska-ilektrosugkollisis-imperia-kaska-me-ilektroniko-filtro-65625-p-2131-html

https://www.pavlatos-tools.gr/ergaleiothikes/anoichti-tsanta-ergaleion-technikou-stanley-fatmax-p-352-html

 

20160926_130337.jpg20160926_130350.jpg20160926_130402.jpg20160926_123142.jpg20160926_120613.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές ! ! ! ! ! :D

Έ ρε κόλλημα που έχει να πέσει !

Αγάπη το πρώτο πράμα που  θα φτιάξεις είναι μια στράντζα για αλουμίνια! :T:

Και μετά . . .  μια  βάση για ένα αμόνι και ένα μικρό καμίνι!

Τώρα που μπήκες στα "ζεστά", είναι μικρό  το βηματάκι μέχρι τα ... σφυρήλατα!  :p 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Μάστορας! 
Και για να έχουμε καλή αρχή . . .

http://books.eudoxus.gr/publishers/CID_00035/CID_00035-0031-ABS.pdf

 

στο κεφάλαιο 13:

http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_a00030a.pdf

 

και για γενική χρήση, για να μπαίνουν ιδέες δηλαδή !

http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_b00009.pdf

 

Και για λοιπές περιέργειες!

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=66

 

Καλό διάβασμα και Μεγειές ! ! ! ! !

 

 :D

 

Α και κάτι ακόμα . . . πές μου τι ξέχασες να πάρεις !! :hehe:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά !! ! !

Το ματσακόνι . . . πάει στα κομμάτια, ήταν λογικό να σκεφτείς ότι αυτό εννοούσα!

Αλλά τη φωτό της "εγγονής" μου που τη βρήκες! ! ! ! :hehe:

Τελικά έχει μέσα στα παρελκόμενα της ηλεκτροκόλλησης και σφυρί ε!

Μπράβο ! ! !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν από καμιά δεκαετία, που είχε έρθει ένας τεχνικός του ΟΤΕ στο σπίτι, επειδή δεν ξέραμε ποιο είναι το ζεύγος που έρχεται από το κουτί της πολυκατοικίας, χρησιμοποίησε ένα εργαλείο, που το συνέδεσε στο καλώδιο στην πρίζα, και πήγαμε κάτω στο κουτί και ακουμπούσαμε ένα ένα τα ζεύγη μέχρι να το βρούμε που θα κάνει θόρυβο. Βλακωδώς, βέβαια, δεν το σημείωσε το ζεύγος, και τώρα που ψάχνω να δω, γιατί η ταχύτητα συγχρονισμού έχει πέσει 15-20%, δεν μπορώ να κάνω δοκιμή κάτω. Οπότε

α. Ξέρει κανείς πως το ψάχνω αυτό το εργαλείο;

β. Έχει κανείς τέτοιο εργαλείο;

 

Μερσί μποκού

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύμετρο με τζιτζικι θες μωρε ή μια μπαταρία και ένα μπαζερ να κάνεις ένα αλλά να σε ρωτήσω γυμνό αγωγό έχεις; 

 

Πολύμετρο λογικά έχεις. Επέκτεινε με ενα μακρύ καλώδιο το ένα άκρο του πολυμέτρου και βάλε το άλλο κροκοδιλάκι στο καλώδιο κάτω.

Οπου ακουσεις τζιτζικι εκει εισαι. Απλά θα χρειαστείς δεύτερο άνθρωπο να αλλάζει στο επόμενο καλώδιο μέχρι τα βρείτε τα ζεύγη ή να κάνεις πάνω κάτω.

 

Αλλη συμβουλη για να μη κάνεις επέκταση γιατί δεν ειναι εύκολο να έχει 10-20-30 μέτρα καλώδιο είναι:

 

Α) Αν έχεις βοηθητικό αγωγό χρησιμοποιείς αυτόν για γη

Β) Αν τα ζευγάρια σου ξεχωρίζουν απο χρώμα δηλαδή επάνω έχεις  

ασπρο-μαυρο

ασπρο-κόκκινο

ασπρο-φουξια

 

Χρησιμοποιείς ένα απο τα μοναδικά χρώματα ή μαύρο ή κοκκινο ή φουξια σαν κοινη βοηθητική γη

 

Γ) Αν δεν εχεις όμως τέτοια χρώματα και είναι όλα μπλε-κόκκινο ξερω γω πιάνεις ένα ζευγάρι και βραχυκυκλώνεις το μπλε με το κόκκινό του πάνω στο σπίτι

μετά πας κάτω και μετρας ποιο είναι βραχυκυκλωμένο και το κανεις βοηθητική γη. 

 

 

Αν το πρόβλημα σου είναι ήδη βραχυκύκλωμα θέλει προσοχή η ανακάλυψη. Βέβαια κάτσε να κάνω το φοβερό mention @Seafalco

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, deninho said:

Πριν από καμιά δεκαετία, που είχε έρθει ένας τεχνικός του ΟΤΕ στο σπίτι, επειδή δεν ξέραμε ποιο είναι το ζεύγος που έρχεται από το κουτί της πολυκατοικίας, χρησιμοποίησε ένα εργαλείο, που το συνέδεσε στο καλώδιο στην πρίζα, και πήγαμε κάτω στο κουτί και ακουμπούσαμε ένα ένα τα ζεύγη μέχρι να το βρούμε που θα κάνει θόρυβο. Βλακωδώς, βέβαια, δεν το σημείωσε το ζεύγος, και τώρα που ψάχνω να δω, γιατί η ταχύτητα συγχρονισμού έχει πέσει 15-20%, δεν μπορώ να κάνω δοκιμή κάτω. Οπότε

α. Ξέρει κανείς πως το ψάχνω αυτό το εργαλείο;

β. Έχει κανείς τέτοιο εργαλείο;

 

Μερσί μποκού

http://www.alifragis.com.gr/ell/product/Ανιχνευτής-καλωδίων-E-Sun-EM-415

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@deninho

Σε συνέχεια όσων είπε η @karmen1983   (  :T:  ), και για να υπάρχει και μια εικόνα, έφτιαξα αυτό σαν πρόχειρο οδηγό:

 

Έλεγχος συνέχειας τηλεφωνικού καλωδίου_01.png

Φυσικά είναι αναγκαστικά "τηλεγραφικό" το ύφος, αλλά εδώ είμαστε για ότι χρειαστεί ! :)

Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι το τηλεφωνικό σου καλώδιο έχει παραπάνω από ένα ζευγάρια, βέβαια!

Αν διαπιστώσεις  ότι το ενεργό ζευγάρι έχει κάποιο πρόβλημα, τότε το αλλάζεις με το καλύτερο από τα άλλα.

 

Προσοχή, οι μετρήσεις της συνέχειας των αγωγών θα χρειαστεί κάποια πάνω κάτω, γιατί κάθε αγωγό θα τον ελέγχεις μόνο του.

Δηλαδή μην μπεις στον πειρασμό να βραχυκυκλώσεις όλα τα σύρματα μεταξύ τους στο απώτερο άκρο, γιατί ναι μεν θα διαπιστώσεις αν κάθε σύρμα έχει συνέχεια, αλλά

δεν θα μπορέσεις να διαπιστώσεις, αν τα γκρί πάνε σωστά στα ζευγάρια τους!

Συνεπώς δεν θα μπορείς να ελέγξεις αν υπάρχει cross talk!

Καλή συνέχεια!  :D

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

https://www.pam.gr/index.php?route=product/product&product_id=1078

Κατ' αρχάς καλορίζικα και καλοδούλευτα. Αλλά εκτός από το ματσακόνι δεν κοιτάς κανένα γαντάκι ηλεκτροκόλλησης , καμιά ποδιά και ότι άλλο χρειάζεται για να μην καίγεσαι καθόσον σε ηλικία είσαι μικρά...... και τα κακά της ηλεκτροκόλλησης πολλά. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η χαρα του μεγαλου παιδιου που δε σταματα να παιζει ποτε σημερα.

 

Πηγα απο το κεντρο βιδας λογω του event της Dewalt. Ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω δισκοπριονα, φαλτσοπριονα, παλμικα, κρουστικα κλπκλπκλπ αλλα και...... ραδιόφωνα. 

 

Περασαμε υπεροχα τα εργαλεία πολυ καλά  (οχι ολα βεβαια) αλλα τα παιδια ηταν ενα και ενα. Αψογη εξυπηρετηση και σωστη προβολη του εκαστοτε εργαλειου. Βεβαια ως γυναικα μπορεσα να δοκιμασω τα παντα με καποιον απο διπλα να μιλαει ή να κοιτάει αλλα το διασκεδασα :hehe:

 

Το ολο στυλ μου αρεσε και θα ηθελα να δω και αλλα απο αλλες εταιρίες. 

 

Μικρο φωτορεπορταζ

 

 

20160927_155707.jpg

20160927_155711.jpg

20160927_155717.jpg

20160927_155725.jpg

20160927_155808.jpg

20160927_160034.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.