Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Αντώνη καλά είναι για τα λεφτά τους αλλά όχι για πολλά πολλά. Και λογικό φυσικά.

Τα Stanley πιο πάνω δε ξέρω τι λένε δε τα έχω δει καν από κοντά και @djkostas αν κάνεις δοκιμή πες μας δύο λόγια. 

 

Σε άλλα νέα φορτίζω μπαταρίες γιατί αύριο παραλαμβάνω τα ξύλα για τις βιβλιοθήκες :D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, karmen1983 said:

Τα Stanley πιο πάνω δε ξέρω τι λένε δε τα έχω δει καν από κοντά και @djkostas αν κάνεις δοκιμή πες μας δύο λόγια. 

 

Κι εγώ δεν τα ήξερα σαν εργαλεία και ούτε είχα καμιά επαφή πρωτύτερα. (εκτός από μια φαλτσέτα, που είναι κορυφαία btw)

 

Επέλεξα το συγκεκριμένο βαλιτσάκι γιατί ήθελα κάτι που να περιέχει "όλα" όσα μπορεί να χρειαστώ στις μικροδουλειές που μπορεί να κάνω μόνος μου (σπίτι/αυτοκίνητο),

σε σχετικά λογική τιμή.

Η ποιότητα μου φαίνεται καλή, τα καρυδάκια και άλλα μπιτάκια εφαρμόζουν τέλεια, χωρίς προβλήματα και μεγάλες ανοχές.

Από ανθεκτικότητα θα χρειαστώ αρκετό καιρό να εξάγω συμπέρασμα, αλλά δεν νομίζω να έχω πρόβλημα, μιας και ούτε με τα εργαλεία του κιλού που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα είχα κάποιο. Τα πρώτα τέστ πάντως (σε μισοκολλημένες βίδες του αυτοκινήτου) τα πέρασαν αφήνοντας άριστες εντυπώσεις.

Γενικά (και τελείως αόριστα) θα τα κατέτασσα κάπου στη μέση της ποιοτικής κλίμακας, καλύτερα από τα φτηνά σετ του κιλού αλλά καμιά σχέση με Facom/Beta.

 

ΥΓ. Είναι απίστευτη η ευκολία να έχεις όλα σου τα εργαλεία ταξινομημένα σε ένα βαλιτσάκι, αντί να ψάχνεις κάθε φορά μέσα σε σακούλες, συρτάρια και γενικού τύπου εργαλειοθήκες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πιστεύω ότι εδώ είναι το ιδανικότερο μέρος για να πάρω απάντηση.

 

Ξήλωσα το εσωτερικό της πόρτας του αυτοκινήτου μου για να αλλάξω ταπετσαρία. Αυτό αποτελείται από 2 κομμάτια πλαστικά τα οποία έχουν κολλήσει λιωνοντας το ένα πάνω στο άλλο. Τα χώρισα γιατί χρειαζόταν να ντυθεί μόνο το ένα κομμάτι. Ξέρει κανείς τι εργαλείο χρειάζομαι για να το ξανακολλήσω; Σκέφτομαι κολλητήρι αλλά είπα να ρωτήσω μήπως κάνω πιο σωστή δουλειά.

 

Αν είμαι πολύ off topic, πείτε μου να διαγράψω το μύνημα.

IMG_20161005_155142.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση αντικατάστασης γρύλου του ηλεκτρικού παράθυρου, το ηχομονωτικό ήταν κολλημένο στο μέταλλο με μία μαστίχα την οποία εβγαλα ξυστή με κοπίδι και την  μαλάκωσα με σεσουάρ να ξανακολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι για να πάρεις πιο σωστή απάντηση , χρειάζεται να μας πεις κάτι παραπάνω.

Αυτά τ α δυο πλαστικά κομμάτια ήταν το ένα πάνω στο άλλο υπερκαλύπτοντας ένα τμήμα του, ή απλά ερχόντουσαν σε επαφή σε μια στενή ζώνη, στην οποία το ένα πάταγε πάνω στο άλλο;

Αυτά τα κομμάτια είναι πλαστικό συμπαγές, ή είναι σαν "ύφασμα" χοντρό ;

Τι δυνατότητες υπάρχουν για να πιστάρεις τα δύο κομμάτια (να τα πιέσεις με βάρος το ένα πάνω στο άλλο αφού μπεί η κόλλα, μέχρι να τραβήξει αυτή και να ενωθούν;

 Ρωτάω γιατί παίζουν διάφορες λύσεις ανάλογα το υλικό και την επιφάνεια συνεπαφής των δυο κομματιών.

Από υλικά κατ' αρχάς καλή λύση είναι οι πολυουρεθανικές μαστίχες συγκόλλησης (π.χ. Sikaflex 11fc) και για μεγάλες επιφάνειες απορροφητικές, δουλεύει καλά και η Βενζινόκολλα, αρκεί να είναι καλή ποιότητα και να μπορείς να πιστάρεις τα δυο κομμάτια.

Βάλε και καμιά φωτο ακόμα να δουμε τι παίζει ακριβώς ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος (τον έχω καμιά 15ρια+ χρόνια) είναι για 115mm δίσκο,

Είναι ρυθμιζόμενος, και μικρός ΄(750 Watt νομίζω) αλλά "σκυλί μονάχο" !

Του έχω "βγάλει το λάδι" τόσα χρόνια, και εκείνος αγέρωχος εξακολουθεί ακάθεκτος !

Αύριο θα δω μοντέλο και θα σου πω περισσότερα!

Καλή ξεκούραση ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

LOL!

Λες ε! :hmm::unsure::embarrassment:

 

"Ύπαγε οπίσω μου σατανά" ! :p 

 

Ε καλά θα έχουν ανάλογο μικρό φαντάζομαι !

Θα δούμε αυριο!

Τώρα πάω να πάρω αγκαλιά το Μορφέα, επειγόντως !  :hehe:

 

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλεια ζωης εχω για τα επομενα 17. Χμμμμ 100 ε; θα το σκεφτω :hehe:

 

@the_ar οτι ειπε ο Στέλιος θελουμε επιπλεον πληροφορίες αν και γενικα θες μια κόλλα ππυ μα κραταει μεν αλλα τη δυσκολη στιγμη να βγαιναι πχ.με θερμανση οπως ειπε ο Γιωργος (διαδικασια επανατοποθετησης που εγινε με θερμανση) αλλα δωσε κατι παραπανω και θα βγει το λαυράκι :) καθβς μπορεί να μη χρειαζεται να κανεις και τιποτα περα απο επανατοποθετηση με θερμανση πχ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Το ρυθμιζόμενο που έχει ποσταριστει μερικές σελίδες πιο πριν .

Ευχαριστώ, μερικές σελίδες πίσω κοίταξα (με αναζήτηση) αλλά δεν υπήρχε κάποια αναφορά σε 'κολλητήρι' παρά μόνο το link βρήκα αφου το διευκρίνησες ,

είδα αυτό που λες αλλά η αγορά θα γίνει από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με την αναζήτηση είναι ότι δε βοηθάμε και εμείς. Γινανε ποστς χωρίς να αναφέρεται η λέξη κολλητήρι :hehe: Αρα δύσκολο να το έβρισκες με αυτον τον όρο αναζήτησης :)

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.