Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Papakitou έγραψε:

Κανενα τιμιο σε νορμαλ τιμιο σετ με καρυδακια αλλα να ειναι HEX ή εστω με ανταπτορα σωστο εχει να προτεινει καποιος;

Αυτά του LIDL που βγάζει κατά καιρούς είναι ότι πρέπει. Πόσο μάλλον για τα λεφτά τους, άπαιχτα!

 

Ακόμα το μετανιώνω που δεν είχα πάρει την καστανιά που είχε βγάλει πριν κανένα μήνα στα 12-13€ :p

 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ψάχνει impact για το παλμικό.

 

@Papakitou όπως σου είπα και στο πμ δεν εχω πάρει ειδικά για το παλμικό. Εχω πάρει μερικά από τα απλά για τα νούμερα που χρησιμοποιώ συνήθως.

Ο @IOANNISTSA αν δεν κάνω λάθος έχει πάρει...

Link to comment
Share on other sites

H wera, η wiha, η beta κλπ είναι εταιρίες που βγάζουν σοβαρά εργαλεία και εξαρτήματα. Σίγουρα δε θα μετανιώσεις την αγορά.

Αν τα χρησιμοποιείς πολύ αξίζουν. Αν δουλεύεις τα κλασικά νουμεράκια μια στο τόσο imho δε θα τα έδινα όπως και δε τα έδωσα :) 

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές! ! !!  :)

Καλά κολλήματα ! :T:

Η αλήθεια είναι ότι και πονεί και σφάζει η τιμή του!

Αλλά  για το θέμα μακροζωίας, για όσο μπορεί να έχει αξία, το δικό γαλάζιο Weller εξακολουθεί ακμαίο μετά από 30+ χρόνια ! :D

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μεγειές! ! !!  :)

Καλά κολλήματα ! :T:

Η αλήθεια είναι ότι και πονεί και σφάζει η τιμή του!

Αλλά  για το θέμα μακροζωίας, για όσο μπορεί να έχει αξία, το δικό γαλάζιο Weller εξακολουθεί ακμαίο μετά από 30+ χρόνια ! :D

 

Και εγώ νομίζω ότι το έχω από το Γυμνάσιο...  στη 30ετία κάπου είμαστε.
Μ'αρέσει που 'χα πάρει και ανταλλακτική μύτη.... ακόμη την πρώτη έχω :)

 

weller.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μη πετάτε έτσι τις δεκαετίες. Μερικοί μερικοί νιώθουμε άβολα....... ακόμα :p 

 

 

Σε άλλα νέα σχεδόν τελείωσα με το θέμα ταράτσας και πόρτας. Η μόνωση έγινε μια χαρά στο ταρατσάκι και η πόρτα άλλαξε πρόσωπο. Μένει ένα πέρασμα χρώματος ακόμα μιας και χρειάστηκε να ξαναστοκάρω ένα σημείο και θα είμαστε πανέτοιμοι για την επόμενη νεροποντή :D 

 

20161103_120044.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Βρε παιδιά μη πετάτε έτσι τις δεκαετίες. Μερικοί μερικοί νιώθουμε άβολα....... ακόμα :p 

Χαχαχαχα !
Έλα,  μη "στεναχωράσαι" , μετά από ποοοολλά χρόνια -που εύχομαι να κυλήσουν ευτυχισμένα και δημιουργικά :) -

θα έχεις και εσύ την "ευχαρίστηση" να ξαφνιάζεις έτσι τους νεαρούς φίλους της παρέας! :D

 

Για τα άλλα νέα :

Μια χαρά δουλειά έγινε και χωρίς να βγει το προϊστορικό απολίθωμα από τη θέση του (άσε που τελικά θα έμοιαζε με ιεροσυλία, τόσο χρονώ που είναι ! !  :p )

Αγάπη στην πόρτα γύρω -γύρω στην κάσα ( η και στην πόρτα, ανάλογα τη θέση) σκέφτεσαι να βάλεις κάνα ελαστικό προφιλάκι τύπου " Ω" (αυτά που είναι κούφια μέσα)  από το Μπένο?

Σε χωράει το κενό που έχει τριγύρω?

Αν ναι, θα είναι πολύ καλό και δεν θα μπαίνει τίποτε μέσα και δεν μιλάω μόνο για τη βροχή! ;)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

 

Λές γύρω από την κάσα εξωτερικά της ! 

Πολύ καλά έκανες! :T:

Sikaflex FC11 έβαλες?

Καλά δεν είναι πραγματικά θαυματουργό υλικό ! :)

Αυτό που σου λέω εγώ είναι αν σε χωράει να βάλεις το προφιλάκι ,

σαν αεροστοπ γύρω στο άνοιγμα της πόρτας για να μην μπαίνει το κρύο και η βροχή άμα έχει ανεμόβροχο !

Link to comment
Share on other sites

Αααααααα οχι δε χωραει. Αν θυμασαι δεν εκλεινε. Πλεον αφου πυρωθηκε και σφυροκοπηθηκε στα σημεία που ειχε πεταξει "ροζους" κλεινει οριακα. Δε με παιρνει για κατι παραπανω. Ισως οριακα το 1μμ λαστικο που εχω αλλα θελει πολυ δοκιμη για το που μπορει να μπει. Θα το δω απο αυριο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη δίκιο έχεις !

Μη βάλεις λάστιχο καλύτερα γιατί αν δεν είναι ομοιομορφο το κενό θα σου βγάλει τα χέρια η πόρτα για να την κλείνεις!

Βάλε καλύτερα αφρώδες λεπτό αεροστοπ που είναι πολύ πιο ευπροσάρμοστο, και βλέπεις πως θα πάει!

ΕΚτός και αν το 1mm που λες το λάστιχο , είναι από αυτό το αφρώδες!

 

Link to comment
Share on other sites

μαστορια τι κανετε?

 

ειχαμε εναν ημιυπαιθριο εδω σπιτι τον οποιο λεγαμε να κανουμε δωματιακι προσωρινα γιατι ενιοτε εχουμε επισκεψεις.

 

τρυπημα στην κασα δεν ηθελα να κανω, ουτε να χαλασω χρημα, οποτε:

 

γυψοσανιδα 120*208

ταπετσαρια πρακτικερ και κολλα

4 ζητα σχεδιασμενα blender και τυπωμενα εδω σπιτικα

λιγο αυτοκολλητο μαξιλαρε για παραθυρα (νομιζα ηταν διπλης οψης αλλα δεν ηταν...)

4 αλλενοβιδες και παξιμαδια

 

ναι στα πρωτα 2 ζητα εφαγε ακυρο η εκτυπωση τραβηχτηκε ενα καλωδιο :D

 

 

20161031_233819.jpg

20161031_233833.jpg

20161031_233842.jpg

20161025_121614.jpg

20161025_110847.jpg

1478326287799988921100.jpg

IMG-20161101-WA0000.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Ασχολήθηκα λίγο με τα νέα αποκτήματα.

Σκοπός ήταν να κάνω μια επέκταση για να μπορέσω να αλλάξω print bed στον Prusa i3 Hephestos για να τυπώνω απο 20χ20 cm  ->  20χ30 cm.

Επίσης μια τρύπα που να επικοινωνεί με το ντουλάπι απο κάτω στο οποίο έχω τa filament stored σε ίκεα storage box και ρολλάρουν έλευθερα ώστε να τα τραβάει ο printer και να κρύψω και τα psu του.

Η moto saw σέγα έχει μεγάλη ακρίβεια και το θετικό είναι ότι μπορείς να προσαρμόσεις ηλεκτρική σκούπα και να ρουφάει τα πριονίδια.

Έκοψα διάφορα ξύλα χωρίς κανένα θέμα κατα κύριο λόγο κόντρα πλακέ 6mm.  Έκανα και μια μαμακία αποτομη κίνηση και έσπασα μια λάμα -_-

O keter απο την άλλη είναι υπερπρακτικός και μου φάνηκε αρκετά σταθερός.  Ανέβηκα και πάνω και "χοροπηδαγα" και δεν κατάλαβε μία :lol:

Γενικά αρκετά ευχαριστημένος, θα τα δοκιμάσω εκτενέστερα και θα ενημερώσω !!:hehe:

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αψογος!!!

 

Ρε συ η Motosaw είναι πολύύύύ μικρή τελικά ε; :hehe: 

Την είχα για πιο μεγαλούτσικη

 

Ωραία και τα εκτυπωμένα κομμάτια του εκτυπωτή. καλορίζικη η αναβάθμιση :) 

 

btw μαγνητάκι για τη σπάτουλα ή κάποιο άλλο κόλπο;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.