Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

@Lorimer Ωραίος ο μάστορας  ! ! ! :T: 

Ελπίζω (για το καλό σου ! !  :whip:) να υπάρχουν φωτογραφίες από την κατασκευή για ένα worklog ! :innocent:

Έστω και mini ! :p

 

@vellamos Είδες αμα γίνεται "χαμός" στο thread ( :D ) εγώ απάντησα στον Lorimer  γιατί είναι και η ηλικία (απλά δεν είδα ότι μέχρι να δω τι ςείχε γραφτεί και να απαντήσω , γύρισε η σελίδα και πόσταρες και εσύ! LOL! 

 

Αλλά οι "σοφές" κουβέντες έχουν ευρεία εφαρμογή !

Οπότε αν για το φίλο το Lorimer ισχύει μια φορά το αίτημα, για σένα που έχεις και τις αισθητικές "ανησυχίες" σου, ισχύει δυο ! ! !

Χαίρομαι πραγματικά όλους τους "τρελούς" εδώ μέσα και πιστέυω ότι έστω και ελειπτική να είναι, μια ματιά στο πώς και το γιατί μιας κατασκευής έιναι πραγματικά καταλύτης για την διάδοση της "ασθένειας" ( :p ) και η δουλειά σου είναι πολύ καλή για να μείνει στην "επιφάνεια" μόνο !

Οπότε "ανασκουμπώσου" . . . θέλουμε φωτορετπορτάζ! :T: 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν μερικες αλλα απο εδω και περα θα εχει αναλυτικη παρουσιαση

 

edit:: μαλλον αναφερεσαι στην κασκευη απο πανω που θα συμφωνησω με εσενα οτι πρεπει να ειναι δυνατη

Έγινε επεξεργασία από vellamos
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος vellamos έγραψε:

edit:: μαλλον αναφερεσαι στην κασκευη απο πανω που θα συμφωνησω με εσενα οτι πρεπει να ειναι δυνατη

Και το μπερδεμα πάει γαϊτανάκι ! LOL! ! !

Τελικά και στους δύο  αναφέρομαι . . .  αλλά τα πράγματα με πήραν από κάτω  !  :hehe:

Ελπίζω να είναι φανερό πλεόν, τόσο το μπερδεμα , όσο και ότι δεν παλεύω άλλο !  :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την κατασκευή με τα προφίλ αλουμινίου δεν υπάρχει log αλλά μπορείτε να ρωτήσετε ότι θέλετε, πραγματικά έχω κάνει διατριβή επί του θέματος.

Επιγραμματικά να πω ότι το κόκπιτ είναι για racing games, flight simulators και κανονική δουλειά γραφείου. Ακόμη και για ύπνο κάνει...

Το κάθισμα είναι από SEAT Ibiza δεκαετίας 90, στοίχισε 70€ και είναι η δεύτερη αποτυχημένη επιλογή, το πρώτο ήταν από ένα φορτηγάκι αγνώστων λοιπών στοιχείων.

Λατρεύω αυτά τα υλικά, έχω μελετήσει πάρα πολύ τους συνδέσμους τους, είναι σταθερά σαν τανκ, πεντακάθαρα, προσαρμόσιμα σε κάθε διάσταση, επεκτείνονται απεριόριστα και το κόστος τους δικαιολογείται από τα πλεονεκτήματά τους. Περισσότερες φωτό εδώ:

https://flic.kr/s/aHsks9EwWp 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, geochal said:

Τελικά τα πρόλαβα. Πάντως ευχαριστώ karmen για την προσφορά. Τώρα μένει το δύσκολο κομμάτι. Χρόνος για να τα δουλέψω

 

Το Tap & wrench το μεταλλικό κουτί με το Tap & Die σετ δεν έχουν κοινό αυτό με το σπείρωμα? Πως και ο αγόρασες δυο φορές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα σύντομα που διάβασα στο μαγαζί έχουν κάτι διαφορετικό. Αύριο μόλις τα ανοίξω θα σου πω αν θέλεις τις διαφορές τους. Οπωσδήποτε όμως έχουν και κοινά στοιχεία

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Lorimer έγραψε:

Για προφίλ αλουμινίου υπάρχει ο Κουμάκης με υλικά της Bosch Rexroth

www.koumakis.gr.  Έχω αγοράσει τέτοια εξαρτήματα και έφτιαξα ένα cockpit και έμεινα πολύ ευχαριστημένος

Αθήνα

Λεωφόρος Αθηνών 86, Τ.Κ. 10442 Αθήνα
Τηλ: +30 210.5140557
Φαξ: +30 210.5142224

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Θα επικοινωνήσω αύριο μαζί τους, γιατί από item ούτε στο ελληνικό email, ούτε στο enquiry από το επίσημο site μου απάντησαν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

To πάνω μέρος με τα υπόλοιπα μπλιμπλίκια ? :) 

To είπε στη συνέχεια :
 

πριν 9 ώρες, το μέλος Lorimer έγραψε:

Περισσότερες φωτό εδώ:

https://flic.kr/s/aHsks9EwWp 

:)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20161111_173358.jpg

20161111_184459.jpg

20161111_185346.jpg

20161110_140606.jpg

20161111_173352.jpg

20161111_185353.jpg

Δεν ξερω γιατι αλλα το απο πανω μνμ δεν επαιρνε το κειμενο!!!

 

Αρχικα να ξεκαθαρισω πως σε οτι αφορα τις κατασκευες, δεν εχω ξαναεπιχειρησει ποτε τιποτα στο παρελθον. Ειμαι ενας αχρηστος και μισος και τα χερια μου εντελως απαιδευτα!!! Τολμαω ομως να δειξω την πρωτη στα χρονικα προσπαθεια μου σ αυτο το thread οχι λογω του αρτιου αποτελεσματος αλλα λογω της χαρας μου που το κανα μονος μου! Η ιδεα μπηκε οταν περισσεψαν δυο "κουτια" που παλια χρησιμευαν ως βαση υπολογιστη και subwoofer και ηταν ενσωματωμενα σ ενα γραφειο. Ειπα να χρησιμοποιησω το ενα σαν πρωτη υλη προς κατασκευη βασεων ηχειων.... Ολα εγιναν πανω σ ενα τραπεζι, με μονο ενα ηλεκτρικο τρυπανι-κατσαβιδι το οποιο πρωτη φορα επιανα στο χερι. Να ειστε επιεικεις!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η συναρμολόγηση δε μοιάζει να την έκανε κάποιος άχρηστος πάντως :) 

Πάρα πολύ καλή δουλειά και καλή αρχή σου εύχομαι με πολλά περισσότερα.

 

Μια συμβουλή μόνο. Πετάξου σε ένα μαγαζί με είδη επιπλοποιίας και αγόρασε σοκοροταινία να καλύψεις τα σόκορα της μελαμίνης. Τόσο για το θέμα της αισθητικής όσο και για την υγρασία, ειδικά όταν θα περνάει από τη βάση καμιά σφουγγαρίστρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187 δεν φαίνεται για δουλειά αρχαρίου αλλά να θυμάσαι κάτι κανένας δεν ήξερε. Όλοι προσπαθήσαμε ρωτήσαμε και μόλις βρεις (όπως εδώ) πρόθυμους να σε συμβουλεύσουν με την γνώση τους μαθαίνεις. Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

Αυτο θα ηταν το επομενο που θα ρωτουσα!! Πως λεγεται αυτο το μαυρο πλαστικο για να καλυψω το γυμνο ξυλο!! Σοκοροταινια λοιπον! Ευχαριστω!!

 

Η αληθεια ειναι οτι οι ατελειες υπαρχουν μεν αλλα δεν φαινονται στις φωτος.. Λογω αρχαριου στο τρυπημα, καποιες τρυπες μου βγηκαν λιιιιηο στραβες με αποτελεσμα καποια κομματια να μην εφαρμοσουν ακριβως οπως ηθελα και να υπαρξει μια μικρη αποκλιση στο "ισιωμα".. Στη μια βαση ας πουμε, το κατω κοντρα πλακε ειναι καθε αλλο παρα ευθυγραμμισμενο!! Χαχα.. Δεν πειραζει ομως! 

Το επομενο λεω να ειναι ενα μικρο ρακ που θα φιλοξενησει ενισχυτη, blueray player και θα κρυβει το πολυ καλωδιομανι ωστε στο επιπλο να μπει ενα κεντρικο! Ισως και 2 βασεις τοιχου για ενα ζευγος surround back ηχειων... Ιδεες υπαρχουν.. Χρημα και χρονος λειπει!

 

Ετχαριστω για τα καλα λογια!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

20161111_185353.jpg

 

Μια χαρά τις βρίσκω, αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί δεν μοίρασες τις αποστάσεις της πάνω βάσης στη κολώνα.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Η αληθεια ειναι οτι οι ατελειες υπαρχουν μεν αλλα δεν φαινονται στις φωτος.. Λογω αρχαριου στο τρυπημα, καποιες τρυπες μου βγηκαν λιιιιηο στραβες με αποτελεσμα καποια κομματια να μην εφαρμοσουν ακριβως οπως ηθελα και να υπαρξει μια μικρη αποκλιση στο "ισιωμα".. Στη μια βαση ας πουμε, το κατω κοντρα πλακε ειναι καθε αλλο παρα ευθυγραμμισμενο!! Χαχα.. Δεν πειραζει ομως! 

Δε θες να δεις το πρώτο μου δημιούργημα γι' αυτό τα λες :p

 

Συμβουλες :)

 

Η μελαμίνη είναι εύκολο υλικό αλλά ευαίσθητο (έχει αισθήματα ένα πράμα :hehe: )

 

Πρώτα θα τρυπάς με λεπτό τρυπάνι, μετά θα κάνεις την υποδοχή της φρέζας (είναι αυτό) και μετά θα περνάς τη βίδα σου. Το καλύτερο είναι φυσικά  μεταξύ τρυπήματος και βιδώματος να είναι ακίνητα τα κομμάτια)

 

Το ξύλο απο κάτω που λες είναι επίσης μελαμίνη. Το κόντρα πλακέ είναι αυτό εδώ

 

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Το επομενο λεω να ειναι ενα μικρο ρακ που θα φιλοξενησει ενισχυτη, blueray player και θα κρυβει το πολυ καλωδιομανι ωστε στο επιπλο να μπει ενα κεντρικο! Ισως και 2 βασεις τοιχου για ενα ζευγος surround back ηχειων... Ιδεες υπαρχουν.. Χρημα και χρονος λειπει!

Πριν προχωρήσεις ρώτα να σου πούμε αν ξέρουμε. Και όπως λέω συχνά πυκνά, όποιος θέλει να μάθει ρωτάει, ακούει, κρίνει και πράττει.

Κανένας δε τα ήξερε από τη κοιλιά της μάνας του :) 

 

Σε άλλα νέα τώρα. Με κάνατε και ζήλεψα και πήγα σήμερα lidl.

Οποιος θέλει πράγματα έχει από όλα και σε ποσότητες στο lidl Δάφνης στην οδο Ηπείρου

 

Πήρα ένα θερμοπίστολο πιο πολύ για τη μακριά μύτη που έχει και ένα σετ από μύτες παρακαλώ επειδή είδα και είχε σετάκι με μύτες robertson που δεν ειχα καθόλου. Ειχε και bit για βιδοθηλιές (είχα τέτοιο αλλά δε βαριέσαι)

Μπήκε όπως είναι μέσα στην εργαλειότσαντα για δύσκολες στιγμές.

 

Και ένα σετ γυαλισματος/στιλβωσης.

 

Α πήρα και μανιτάρια:hehe: 

 

20161115_134309.jpg20161115_134317.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.