Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Όταν θα βγεί το εικονογραφημένο λεξικό, ξέρουμε πλέον ποια φωτογραφία θα έχει στο λήμα "Αξιοποίηση χώρου" ! :T:

Ένα μπράβο είναι λίγο ! 

Τελικά rigol ήτανε ! :)

Και μια αδιάκριτη ερώτηση: Το ιστορικό σιδεροπρίονο τι μάρκα είναι και από πότε είναι !  ?

 Τα τροφοδοτικά ιδιοκατασκευή ε?  :T:

Και πάλι μπράβο και εύχομαι καλή διασκέδαση !

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, karmen1983 said:

Ευχαριστω πολυ Κωστα :T:

 

Εισαι και εσυ απο αυτους που ειναι σε μικρο χωρο γμτ. Δε πειραζει ορεξη να υπαρχει :) 

Απο κινητι εθμαι αλλα νομιζω ο παλμογραφος ειναι rigol?

  

 

Είναι μικρή η αποθήκη σχεδών 2 τ.μ. και προσπαθώ να τα χωρέσω όλα με τάξη.

Ο παλμογράφος είναι Rigol 1054z "Hacked":lol:
 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι, μολις τελειωσα με την μεταφορα και ολα δειχνουν να λειτουργουν καλα.

ετσι λοιπον αρχισα με την αμμο που τοποθετηθηκε και στρωθηκε

DSCN1099.JPG

DSCN1100.JPG

συνεχισα με τον βραχο

DSCN1101.JPG

και προσπαθησα να κρυψω οσο γινεται τους κυκλοφορητες τον θερμοστατη και τους σωληνες απο το εξωτερικο φιλτρο

DSCN1102.JPG

επομενο βημα ηταν να βαλω οσο νερο ειχα απο το παλιο για να καρατησω βιολογια

DSCN1104.JPG

Χρειαστηκα ακομα 140 λιτρα αλατονερο για να γεμισω και σειρα ειχε το φιλτρο που κραταει και την βιολογια  του ενυδρειου

DSCN1112.JPG

αφου μπηκε και αυτο εγινε μια προχειρη τακτοποιηση καλωδιων(δεν εχω φωτογραφια) και να το αποτελεσμα

DSCN1105.JPG

 

απο αυτο λειπει ακομα η μπλε λαμπα που την εχω παραγγειλει και λογικα θα την εχω αυριο. αυτη βοηθα για την αποχρωση κυριως αλλα και για το ξημερωμα και το σουρουπωμα που χρειαζονται τα ψαρια και κυριως τα ασπονδυλα. ακομα δεν εχει καθαρισει εντελως και με την μπλε θα γεινει πιο "καθαρο" το νερο. τεστ δεν εχω κανει ακομα γιατι δεν εχει νοημα αλλα ελπιζω αυριο τα αποτελεσματα να ειναι καλα και να μην εχω καμια ανοδο τιμων.

 

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Seafalco said:

Όταν θα βγεί το εικονογραφημένο λεξικό, ξέρουμε πλέον ποια φωτογραφία θα έχει στο λήμα "Αξιοποίηση χώρου" ! :T:

Ένα μπράβο είναι λίγο ! 

Τελικά rigol ήτανε ! :)

Και μια αδιάκριτη ερώτηση: Το ιστορικό σιδεροπρίονο τι μάρκα είναι και από πότε είναι !  ?

 Τα τροφοδοτικά ιδιοκατασκευή ε?  :T:

Και πάλι μπράβο και εύχομαι καλή διασκέδαση !

 

 

 

Thanks να σαι καλά :)

 

To ιστορικό σιδεροπρίονο είναι απο κάτι εργαλεία που έχω απο τον συγχωρεμένο πατέρα μου σίγουρα είναι 30 χρονών !

 

Τα τροφοδοτικά και τα 2 ιδιοκατασκευή το ένα απο 550 atx psu και το αλλό είναι με το DPS3012 και ένα usb power meter.

 

https://www.aliexpress.com/item/RD-DPS3012-Constant-Voltage-current-Step-down-Programmable-Power-Supply-module-buck-Voltage-converter-color-LCD/32685179404.html?spm=2114.13010608.0.0.tGncUb

 

https://www.aliexpress.com/item/1pcs-AC-80-260V-100A-Volt-Amp-meter-AC-Multi-function-meter-Voltage-Ampere-power-energy/32373505087.html?spm=2114.13010608.0.0.tGncUb

 

https://www.aliexpress.com/item/400W-36V-11A-Single-Output-Switching-power-supply-for-CCTV-camera-LED-Strip-light-AC-to/936022784.html?spm=2114.13010608.0.0.tGncUb

 

https://www.aliexpress.com/item/RD-OLED-USB-3-0-protection-instrument-meter-USB-voltmeter-ammeter-power-capacity-voltage-current-mobile/32436833041.html?spm=2114.13010608.0.0.tGncUb

 

 

 

14 minutes ago, karmen1983 said:

Αααααα να σε ζαλισω λιγο σορρυ :/

 

Οι βασουλες για τον imax τυπωμενες;

 

Ναι 3d printed σαν το case του PIR που έχω στην αποθήκη για να το παίζω techy :hehe:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Kostas7GTR έγραψε:

Here we go ;)

1.jpg

 

 

Κάτι σε πιλοτήριο μου φέρνει στο μυαλό

pil.jpg

 

----------------------------------------------------------------------------------------

Mάλλον είμαι τυχερός που έχω  2 χώρους (18 και 12τμ)

Αυριο θα ρίξω ένα συμμάζεμα :)
 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kostas7GTR Και από εμένα μπράβο για τον χώρο. Πολύ όμορφος και οργανωμένος. Όντως δεν είναι για κλειστοφοβικούς, αλλά αν αυτό έχεις, βολεύτηκες φαντάζομαι. Μόνο το μπουρί υπάρχει για εξαερισμό; Θα με ενδιέφερε πολύ να μας πεις για το ifixit kit που έχεις, ποιά έκδοση είναι, από που το αγόρασες και αν βγήκε καλό ποιοτικά στον χρόνο-σε κάλυψε στα περισσότερα project σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, GregEl said:

@Kostas7GTR Και από εμένα μπράβο για τον χώρο. Πολύ όμορφος και οργανωμένος. Όντως δεν είναι για κλειστοφοβικούς, αλλά αν αυτό έχεις, βολεύτηκες φαντάζομαι. Μόνο το μπουρί υπάρχει για εξαερισμό; Θα με ενδιέφερε πολύ να μας πεις για το ifixit kit που έχεις, ποιά έκδοση είναι, από που το αγόρασες και αν βγήκε καλό ποιοτικά στον χρόνο-σε κάλυψε στα περισσότερα project σου.

Thanks man να σαι καλά.

 

Το μπουρί που λές είναι σωλήνας αλουμινίου τύπου φυσαρμόνικα και τον έχω για τις αναθυμιάσεις απο το κολλητήρι το preheater και το σταθμό για να

 

μην σου έρχονται στην μούρη μιας και δεν είναι οτι καλύτερο.

 

Τον τραβάς όπου θες στον χώρο εργασίας και μετά τον μαζεύεις πάλι στην θέση του να μην πιανει χώρο.

 

Για την απορρόφηση των αναθυμιάσεων έχω απέξω ένα Delta 12αρι και ρουφάει σαν τρελός (απορώ πως τον είχαμε κάποτε στο pc μας :p)

 

Το ifixit kit είναι το τελευταίο που έχει βγάλει  (Pro Tech Toolkit) το έχω κανα 2μηνο μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα , είναι αρκετά ποιοτικό και ναι με έχει καλύψει so far.

 

Το πήρα απο εδώ

 

https://eustore.ifixit.com/en/Tools/Toolkits/Pro-Tech-Toolkit-oxid.html

 

 

 

 

 

1.jpg

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, karmen1983 said:

Σε άλλα νέα τώρα. Με κάνατε και ζήλεψα και πήγα σήμερα lidl.

Οποιος θέλει πράγματα έχει από όλα και σε ποσότητες στο lidl Δάφνης στην οδο Ηπείρου

 

Πήρα ένα θερμοπίστολο πιο πολύ για τη μακριά μύτη που έχει και ένα σετ από μύτες παρακαλώ επειδή είδα και είχε σετάκι με μύτες robertson που δεν ειχα καθόλου. Ειχε και bit για βιδοθηλιές (είχα τέτοιο αλλά δε βαριέσαι)

Μπήκε όπως είναι μέσα στην εργαλειότσαντα για δύσκολες στιγμές.

 

Και ένα σετ γυαλισματος/στιλβωσης.

 

Α πήρα και μανιτάρια:hehe: 

 

20161115_134309.jpg20161115_134317.jpg

Οι μύτες και το πιστόλι με γαργαλάνε κι εμένα...

Με πιάνει η τσιγκουνιά γιατί δεν πολυχρειάζομαι ίσια / philips / torx και θα τα πάρω για τα πιο εξωτικά, που ίσως δεν τα χρησιμοποιήσω ποτέ :)

 

Εν τω μεταξύ έχει κανείς γνώμη για το αλφάδι με laser που έχει το lidl? Εάν είναι ακριβής ο βραχίονας με το laser και βολεύει και η τρύπα συλλογής σκόνης, ίσως το πάρω και σταματήσω να κοιτάω για χωροστάτη...

Link to comment
Share on other sites

Μηνά δε το έχω δοκιμάσει αλλά ούτε έχω διαβάσει κάτι για το αλφάδι. Στην τιμή που είναι βέβαια δεν ξέρω τι μπορείς να περιμένεις.

Ο χωροστάτης είναι άλλο φρούτο και πολύ χρήσιμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kostas7GTR μετά τα επιβεβλημένα συγχαρητήρια για την υπέρπυκνη οργάνωση, πήρε το μάτι μου και ένα αλφάδι Bosch με laser.

Σε έχει βολέψει το laser περισσότερο από σκέτο αλφάδι? Είμαι ένα βήμα πριν τραβήξω τη σκανδάλη και μαζεύω γνώμες :) Όπως το είδα, αν και ακριβότερο είναι πολύ πιο μαζεμένο από του Lidl.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω αρκετό ενδιαφέρον παίδες σκέφτομαι να σπάσω το θέμα ή τέλος πάντως να ανοίξουν διάφορα θέματα για καλύτερη οργάνωση.

Υπάρχουν γνώμες/απόψεις; 

 

Φοβάμαι ότι με αυτό το ρυθμό και παρόλο που προσπαθώ να κρατάω ενημερωμένο το πρώτο post θα χάσουμε τη μπάλα σε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 5 χρόνια ηλιακός και κατά 90% τρύπησε το καζάνι..... όλα ψεύτικα πλέον.

Αύριο μεθαύριο περιμένω την εταιρία να το δει. Είναι διατεθειμένοι να μου κάνουν αντικατάσταση η θα πιαστούν από παντού για να μην το αλλάξουν; Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, karmen1983 said:

Επειδή βλέπω αρκετό ενδιαφέρον παίδες σκέφτομαι να σπάσω το θέμα ή τέλος πάντως να ανοίξουν διάφορα θέματα για καλύτερη οργάνωση.

Υπάρχουν γνώμες/απόψεις; 

Παρότι το τωρινό σύστημα δεν είναι βολικό για κάποιον που πρωτομπαίνει στο θέμα, νομίζω βολεύει περισσότερο όσους το παρακολουθούν συστηματικά -και είναι αρκετοί.

 

1 minute ago, karmen1983 said:

Νίκο τι εγγύηση έχουν οι ηλιακοί; 

Ειδικά οι χάλκινοι μέχρι και καμιά 30ρια χρόνια. Και οι εμαγιέ δεν είναι ασυνήθιστο να έχουν καμιά 5ετία-10ετία για το καζάνι.

 

Και μια ερώτηση για τη βάση του δράπανου. Βλέποντας τον τρόπο σύσφιξης αναρωτιέμαι αν μπορεί να φιλοξενήσει πχ το επαναφορτιζόμενο Parkside. Με το σχήμα του, τα μόνα σημεία ανάρτησης που υπάρχουν είναι πάνω στο τσοκ (!) ή στον δακτύλιο επιλογής ταχύτητας. Πώς θα μπει εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη όπως το βλέπω δε νομίζω να μπαίνει. Η βάση είναι σχεδιασμένη να πιάνει το "λαιμό" του δραπάνου (λίγο μετά το τσοκ) και είναι για 43mm λαιμό

Δες πχ το ηλεκτρικό που έχω επάνω

 

20161116_124134.jpg

 

Το 14.4 του lidl σαφέστατα και έχει μεγαλύτερο "λαιμό" που ταυτόχρονα ειναι και ο πειλογέας ροπής/διάτρησης

 

20161116_124156.jpg

 

Δεν πιστεύω ότι μπαίνει λοιπόν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

@Kostas7GTR μετά τα επιβεβλημένα συγχαρητήρια για την υπέρπυκνη οργάνωση, πήρε το μάτι μου και ένα αλφάδι Bosch με laser.

Σε έχει βολέψει το laser περισσότερο από σκέτο αλφάδι? Είμαι ένα βήμα πριν τραβήξω τη σκανδάλη και μαζεύω γνώμες :) Όπως το είδα, αν και ακριβότερο είναι πολύ πιο μαζεμένο από του Lidl.

Thanks να σαι καλά :lol:

 

Το laser το συγκεκριμένο κάνει μία συνεχή γραμμή όταν το εφάπτεις στον τοίχο και σε συνδυασμό με το αλφάδι που έχει πάνω, αλφαδιάζεις και τραβάς 

 

3-4 τελείες πχ για να βάλεις τα ράφια ή ότι άλλο θες στο ίδιο ύψος.

 

Το έχω απο το 2009 και μέχρι τώρα μου έχει φανεί απίστευτα χρήσιμο στα μερεμέτια.;)

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kostas7GTR

Ενδιαφέροντα εργαλεία συντήρησης !

Φαντάζομαι ασχολείσαι αρκετά με αυτό και εύχομαι τα καλύτερα ! :)

Το Rigol  τον έκανες 4 χ 100ΜHz ε ?

Ωραίο και εξαιρετικά φτηνό εργαλείο γι' αυτά που κάνει !

 

Σκέφτομαι το compact ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό, το λίγο πιο μεγάλο (0-50V , 0-15A) και θέλω να σε ρωτήσω αν έτυχε να μετρήσεις ripple και noise σε αυτο που έχεις εσύ, γιατί στο site δεν υπάρχουν οι πληροφορίες αυτές (η δεν τις είδα εγώ ! :) ) και κάτι ακόμα όταν δουλεύει με χαμηλά φορτία (πχ 1-2 Α) το πάει τελείως παθητικά , το ανεμιστήρι του είναι ακίνητο?  (Και ότα δουλέυει ακούγεται ? )

Το σκέφτομαι σαν τροφοδοτικό για ανεμιστήρες  στις δοκιμές που κάνω (μεταξύ άλλων) και θέλω να δώ αν και κάτω από ποιές συνθήκες είναι τελείως αθόρυβο για να μην αλοιώνει τις μετρήσεις του θορύβου που κάνω.

Για την ώρα κάνω τη δουλειά μου με Linear τροφοδοτικά που είναι μεν αθόρυβα , αλλά θα μου άρεσε να έχω την ψηφιακή επιλογή της τάσης και μπουναμά μέτση στο ρεύμα και στο φορτίο ! :D

Α και κάτι ακόμα (γιατί είμαι σε χώρο που ο θόρυβος υποβάθρου είναι πολύ χαμηλός ~ 29dB(A) ), όταν δουλεύει παράγει κάποιον ηλεκτρονικό θόρυβο από τα πηνία του?

 

Σε ζάλισα, αλλά μιας και "βρήκα Παπά, είπα να θάψω καμια δεκαριά !"  :p

 

 

πριν 46 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν πιστεύω ότι μπαίνει λοιπόν

Πέρα από αυτό που είναι το πιο βασικό, υπάρχει και άλλο θέμα.

Το ρυθμιστικό της ροπής δεν μπορει να πάρει στρεπτικά φορτία , θα είναι σαν να του λές να αλάξει ρύθμιση ροπής !

Και πέρα από αυτό είναι κωνικό , συνεπώς θέλει ποοολυ πατέντα για να μπεί!

Θέλει λαιμό κυλινδρικό πάνω στο σώμα του δράπανου - όπως τον έδειξες στη φωτό. . .  τέλος!

Διαφορετικά πάμε σε πολύ πατέντα , για να φτιαχτεί ένα φορέας που θα πιάνει το σώμα του δράπανου!

Φέξε μου και γλιστρισα δηλαδή ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.