Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος Nameless1 έγραψε:

Καλημέρα!

 

θέλω να στερεώσω κάτι καλώδια τόσο σε εσωτερικό όσο και σε εξωτερικό χώρο.

μέσα θέλω να περάσω ένα λεπτό καλώδιο tv να εφάπτεται στο σοβατεπί και έξω έχω κάτι καλώδια συναγερμού που με τα χρόνια ξεκολήσανε και θέλω να τα ξανακολήσω πριν έχουμε άλλα :p

 

σκέφτηκα λοιπόν να ψαχτώ για πιστόλι θερμοσιλικόνης. καταρχήν, έχει διαφορά από το πιστόλι θερμοκόλλας? γιατί βρίσκω διάφορα στο νετ και με τις 2 ονομασίες και δε ξέρω τι θα πρέπει να προτιμήσω για τη δουλειά που το θέλω.

είχα ένα της πλάκας πιο παλία αλλά έσταζε σα τρελό, και αργούσε πολύ να ζεσταθεί.

έχουμε κάποια πρόταση σχετικά οικονομική αλλά και ποιοτική πχ με κανά 20άρικο? 

Ευχαριστώ

 

Ηλεκτρολογικό κανάλι δεν σε βολεύει ??

 

πριν 57 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

tumblr_m0wb2xz9Yh1r08e3p.jpg

all time classic patent :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastafari έγραψε:

Ηλεκτρολογικό κανάλι δεν σε βολεύει ??

 

για μέσα όχι, για κάποιο λόγο το σκυλί μου το βλέπει σαν πρόκληση και κάθε μέρα τους βγάζει το καπάκι (χωρίς να το χαλάει όμως, μόνο λίγο στην άκρη) :p:p:p 

είχα δοκιμάσει στο μέσα δωμάτιο και κάθε μέρα έβαζα τα καπάκια οπότε τα έβγαλα και ησύχασα :D

 

έξω θα ήθελα αλλά το καλώδιο περνάει από κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας και θέλω να φάινεται όσο το δυνατό λιγότερο..μιλάμε και για λεπτό καωδιάκι οπότε με θερμόκολλα μάλλον δε θα φαίνεται πολύ..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για έξω λοιπόν για να το προστατέψεις έστω και λίγο υπάρχει το ηλεκτρολογικό μακαρόνι.

Σε εμφάνιση είναι σαν το θερμοσυστελόμενο,πωλείται με το μέτρο και υπάρχει και σε λευκό για να

είναι πιο διακριτικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πέρασμα με το βερνίκι αφού προστατέψαμε το σκαφάκι μας για να το έχουμε σε επόμενη κατασκευή

 

20161124_141335.jpg

 

Μόλις τώρα, το μέλος rastafari έγραψε:

all time classic patent :p

Ακριβώς ! !
Η ίδια old time classic . . .  απορία:

 

Καλά! Μα τι μ@λ@κ@ς είμαι τόσο καιρό, που πετάω τα σκαφάκια το ένα μετά το άλλο !  :wall: 

 

Μπράβο ρε Αγάπη !  :T:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

btw τώρα πρόσεξα οτι είναι αλουμινόχαρτο :p

Η ίδια δουλειά γίνεται και με την χρήση μιας νάυλον σακούλας και φυσικά όταν πρόκειται να συνεχίσουμε τις εργασίες ακόμη

και την επόμενη ημέρα ρολά και πινέλα δεν υπάρχει λόγος να τα πλένουμε!!Τα τυλίγουμε σε μια σακούλα ένα ένα και είναι φρεσκότατα

και την επόμενη ημέρα ακόμη και αν έχουν λαδομπογιά πάνω ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

btw τώρα πρόσεξα οτι είναι αλουμινόχαρτο

Αν δεις στη κουζίνα έκανα τη δουλειά. Μου ήταν πιο εύκολα προσβάσιμο το αλουμινόχαρτο :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδακια ειδα αυτο. Δεν εχω χρησιμοποιησει ξανα οποτε δεν εχω ιδεα απλα αναρωτιεμαι αν θα μπορουσε με καποιο τροπο να χρησιμοποιηθει για φυσημα pc/laptop.

Καπως δηλαδη να προσαρτηθει αερας κτλ.. αν ναι τι θα χρειαστω; (Εν ημουν σιγουρος για το που επρεπε να το ποσταρω οποτε..)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Seek & Find said:

Παιδακια ειδα αυτο. Δεν εχω χρησιμοποιησει ξανα οποτε δεν εχω ιδεα απλα αναρωτιεμαι αν θα μπορουσε με καποιο τροπο να χρησιμοποιηθει για φυσημα pc/laptop.

Καπως δηλαδη να προσαρτηθει αερας κτλ.. αν ναι τι θα χρειαστω; (Εν ημουν σιγουρος για το που επρεπε να το ποσταρω οποτε..)

Το μόνο που θα χρειαστείς είναι το κομπρεσέρ :)

φυσικά και λάστιχο και αντάπτορες (αν θέλεις βάζεις quick release, αλλιώς το βάζεις μόνιμο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Ντε και καλα θελει τετοια κουμουτσα; κατι πιο μικρουλι για μικρο εσωτερικο χωρο; μονο πεπιεσμενος αερας σε σπρευ παιζει; Μη βαρατε..:D

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Seek & Find said:

Ευχαριστω. Ντε και καλα θελει τετοια κουμουτσα; κατι πιο μικρουλι για μικρο εσωτερικο χωρο; μονο πεπιεσμενος αερας σε σπρευ παιζει; Μη βαρατε..:D

Παίζει και κάτι τέτοιο:

http://www.skroutz.gr/s/2957016/Verto-52G505.html

 

Δεν είναι το ίδιο, αλλά για τη δουλειά που το θες είναι μια φτηνή λύση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nameless1 said:

Καλημέρα!

 

θέλω να στερεώσω κάτι καλώδια τόσο σε εσωτερικό όσο και σε εξωτερικό χώρο.

μέσα θέλω να περάσω ένα λεπτό καλώδιο tv να εφάπτεται στο σοβατεπί και έξω έχω κάτι καλώδια συναγερμού που με τα χρόνια ξεκολήσανε και θέλω να τα ξανακολήσω πριν έχουμε άλλα :p

 

σκέφτηκα λοιπόν να ψαχτώ για πιστόλι θερμοσιλικόνης. καταρχήν, έχει διαφορά από το πιστόλι θερμοκόλλας? γιατί βρίσκω διάφορα στο νετ και με τις 2 ονομασίες και δε ξέρω τι θα πρέπει να προτιμήσω για τη δουλειά που το θέλω.

είχα ένα της πλάκας πιο παλία αλλά έσταζε σα τρελό, και αργούσε πολύ να ζεσταθεί.

έχουμε κάποια πρόταση σχετικά οικονομική αλλά και ποιοτική πχ με κανά 20άρικο? 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα

Η θερμοκόληση δεν θα σε εξυπηρετήσει σε αυτό που θες να κάνεις. Βραχυπρόθεσμα θα κολλήσει αλλά με τον καιρό θα σε απογοητεύσει.

Ο ευκολότερος και διακριτικότερος τρόπος στερέωσης καλωδίων είναι η ακρυλική λευκή σιλικόνη. Καθαρίζεται με νερό, βάφεται με ακρυλικά χρώματα τοιχοποιίας, και άμα τη στρώσεις καλά, πολύ δύσκολα θα φαίνεται ότι υπάρχει καλώδιο εκεί. Ο τρόπος είναι απλός: τραβάς ένα λεπτό ''κορδόνι'' σιλικόνης πατάς πάνω του το καλώδιο (αν χρειαστεί μισοκαρφώνεις σε 1 - 2 σημεία και κανένα στερεωτικό αν το καλώδιο είναι σκληρό ή έχεις περίεργες γωνίες στο δρόμο που θα διαλέξεις, και τα οποία τα αφαιρείς μετά) και στρώνεις απο πάνω το πλεόνασμα με το δάχτυλο (αν κάπου χρειαστεί έξτρα προσθέτεις) Με αυτόν τον τρόπο η γωνία του τοίχου ''σπάει''ελεφρά και μέσα κρύβεται το καλώδιο. Μετά με το βάψιμο, δύσκολα μπορεί να διακριθεί κάτι. Για τους πιο μερακλήδες δε, μπορείς πάνω απο αυτό να κολλήσεις απομίμηση γυψινης κορνίζας απο φελιζόλ, κάτω απο την οποία περνάει ότι καλώδιο θές (αναλόγως μεγέθους πάντα)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ καλός αυτός. Και πολύ καλή ιδέα. Ειδες τι βρίσκει κανεις Στέλιο όταν ψάχνει πως να ακονίσει ένα μαχαίρι; :hehe:

 

Η παπουτσοθήκη ή ραφιέρα, πείτε την όπως θέλετε, πήρε θέση και μπήκαν επάνω τα πατούμενα.

20161124_201647.jpg20161124_201700.jpg

 

Να πω βέβαια ότι συνειδητά άνοιξα τις Pocket holes εσωτερικά κάνοντας πιο αδύναμη τη σύνδεση. Η σωστή φορά ανοίγματος στις pocket holes είναι προς το εσωτερικό του ξύλου που θα πιάσει η βίδα και όχι προς το σόκορο, ώστε να έχει περισσότερο ψαχνό. Παρακάτω με σχέδιο τι εννοώ

 

Η πρώτη φωτο δείχνει αυτό που έκανα και η δεύτερη τη πιο δυνατή σύνδεση αφού η βίδα έχει τριγύρω της περισσότερο ψαχνό και απομακρύνεται απο το σόκορο.

 

BBBB.pngaaaa.png

 

Ο λόγος που το επέλεξα είναι γιατί εχω άλλα σχέδια σε ενδεχόμενη μετακόμιση για τη παπουτσοθήκη

Δεν θα χρειαζόταν να βάλω καπάκι για να κλείσω τις τρύπες ή καβίλιες τεσπα

Και τέλος δεν θα ασκηθούν τρελές δυνάμεις οπότε who cares :p 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Τυχαία το είδα αλλά "κόλλησα" !
Άντε να παίρνουμε ιδέες! ! !

Πολύ το πάω το παλικάρι ! ! !

:T:

 

Χάζεψα στο 07:33!!!   Νομίζω ότι δεν έπρεπε να κολλήσει τον πίρο του ρουλεμάν.

@karmen1983  εύγε! Πόσο βαθιά την έκανες;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.