Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Είδες !
Περίπτωση το σύστημα ! :)

Αγάπη πολύ ωραίο βγήκε το βερνίκι, ξανθό μελί, αλλά νομίζω από κοντά θα είναι ένα τόνο πιο σκούρο και ακόμα πιο καλό !

Μ' αρέσει που τα high heels πήραν το "πρώτο τραπέζι πίστα" :p 

Όχι ότι δεν τους πρέπει δηλαδή, χώρια που έμμεσα αλλά σαφώς δινει και δομικά τη γυναικεία υπογραφή ! :)

Στο κάτω κάτω τα αθλητικά,  τα "ψαρεύεις" και με το πόδι ! :hehe: 

 

Νίκο νομίζω ότι με βάση το ότι ήθελε όσο πιο μαζεμένη και αξιόπιστη κεφαλή, καλά έκανε και κόλλησε τον πίρο!

Αμα θέλει να αλλάξει ρουλεμάν, απλά τροχίζει λίγο τη κόλληση και με ένα χτήπημα νε το ζουμπά βγήκε αμέσως ο πίρος!

Ε και μετά ξανά κόλημα, το έχει άλλωστε το θέμα !

Εγώ εκεί που κουφάθηκα είναι η "βουρτσα γυαλίσματος" που έχει και είναι και . . . "φορητή" παναθεμάτη ! :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Τυχαία το είδα αλλά "κόλλησα" !
Άντε να παίρνουμε ιδέες! ! !

Πολύ το πάω το παλικάρι ! ! !

:T:

 

Εχουμε και το παλικάρι από την Κύπρο... κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

Καλησπέρα

Η θερμοκόληση δεν θα σε εξυπηρετήσει σε αυτό που θες να κάνεις. Βραχυπρόθεσμα θα κολλήσει αλλά με τον καιρό θα σε απογοητεύσει.

Ο ευκολότερος και διακριτικότερος τρόπος στερέωσης καλωδίων είναι η ακρυλική λευκή σιλικόνη. Καθαρίζεται με νερό, βάφεται με ακρυλικά χρώματα τοιχοποιίας, και άμα τη στρώσεις καλά, πολύ δύσκολα θα φαίνεται ότι υπάρχει καλώδιο εκεί. Ο τρόπος είναι απλός: τραβάς ένα λεπτό ''κορδόνι'' σιλικόνης πατάς πάνω του το καλώδιο (αν χρειαστεί μισοκαρφώνεις σε 1 - 2 σημεία και κανένα στερεωτικό αν το καλώδιο είναι σκληρό ή έχεις περίεργες γωνίες στο δρόμο που θα διαλέξεις, και τα οποία τα αφαιρείς μετά) και στρώνεις απο πάνω το πλεόνασμα με το δάχτυλο (αν κάπου χρειαστεί έξτρα προσθέτεις) Με αυτόν τον τρόπο η γωνία του τοίχου ''σπάει''ελεφρά και μέσα κρύβεται το καλώδιο. Μετά με το βάψιμο, δύσκολα μπορεί να διακριθεί κάτι. Για τους πιο μερακλήδες δε, μπορείς πάνω απο αυτό να κολλήσεις απομίμηση γυψινης κορνίζας απο φελιζόλ, κάτω απο την οποία περνάει ότι καλώδιο θές (αναλόγως μεγέθους πάντα)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα! αν και δεν έχω τη δυνατότητα να το βάψω μετά τη τοποθέτηση (καθώς είναι σε κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας και υποτίθεται ότι κάποια στιγμή σύντομα θα πρέπει να βαφτεί ούτως ή αλλίως γιατί θα μας πέσει τπτ στο κεφάλι :p ), πιστεύω ότι αν το κάνω προσεκτικά δε φαίνεται παραπάνω απ'ότι φαίνεται το καλώδιο.

και τέλως πάντων αφού βγαίνει με νερό αν γίνει μ@λ@κί@ θα τρίψω :p 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Nameless1 said:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα! αν και δεν έχω τη δυνατότητα να το βάψω μετά τη τοποθέτηση (καθώς είναι σε κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας και υποτίθεται ότι κάποια στιγμή σύντομα θα πρέπει να βαφτεί ούτως ή αλλίως γιατί θα μας πέσει τπτ στο κεφάλι :p ), πιστεύω ότι αν το κάνω προσεκτικά δε φαίνεται παραπάνω απ'ότι φαίνεται το καλώδιο.

και τέλως πάντων αφού βγαίνει με νερό αν γίνει μ@λ@κί@ θα τρίψω :p 

Μπορείς πολύ εύκολα να πάρεις ένα κομμάτι ξεφλουδισμένης μπογιάς απο τον τοίχο, και να το πάς σε ένα μαγαζί με χρώματα να σου φτιάξουν την απόχρωση. Αγοράζεις 1 κιλό απο αυτό (υπολόγιζε γύρω στα 7 €) και με ένα πινελάκι βάφεις όπου είναι η σιλικόνη. Η μόνη μανούβρα είναι ότι πρέπει να ξανα-ανεβοκατεβαίνεις σκάλες για αυτό, αλλά μετά δεν θα φαίνεται τίποτα. Και ας το βάψουν μετά όποτε θέλουν (καλό βέβαια θα είναι να έχεις το νού σου, να επιστήσεις την προσοχή στο ''μάστορα'' για το τι ''περιέχει'' η γωνία, μην τον πίάσει κανένας ''οίστρος'' και σου κάνει το καλώδιο λουρίδες....)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και λίγα λες!  :T:

Το ξύλο είναι απλά . . .  "μαγικό", δεν υπάρχει άλλο υλικό χειροτεχνίας που να μπορεί να το συναγωνιστεί έστω και από μακριά!

Ευτυχώς που υπάρχουν και κάτι μαστόροι σαν αυτόν και "θυμόμαστε" οι νεότεροι πως γινόνταν τα πράγματα κάποτε που φτιάχναν "Παρθενώνες" ! :)

Αγάπη, απλά, respect για την ανάρτηση! 

Link to comment
Share on other sites

Αφού αρχίσαμε τα όνειρα, να το συνεχίσω με ένα άλλο μερακλή !

 

 

 

Δεν είναι πλήρως "χειροκίνητος" αλλά τη λατρεία του για τις ξύλινες συνδέσεις την έχει και με το παραπάνω ! :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εφτασαν πληροφορίες στα υπέροχα αυτιά μου :p ότι θα γίνει ένας οδηγός για να έχουμε φορητή συσκευή φυσήματος με αρκετή αυτονομία.

 

Αν δεν βιάζεστε για να αγοράσετε κάνα blower τότε υπομονή. Θα είναι και πολύ οικονομικό το όλο εγχείρημα ίσως και πιο κάτω από όσο κάνει ένα blower :p 

Και θα "επαναφορτίζεται":hehe: 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 καλησπερα μαστορια. εχει κανεις υποψιν αυτο; http://www.ebay.de/itm/Hug-Flight-Professional-Gasless-Mig-Welder-100A-Flux-Wire-Flux-Wire-Accessories-/142159909760?hash=item2119641380:g:V2gAAOSwNRdYAEVv

 λεω να τολμησω να το παρω ειδικα για κολλησεις σε πιο λεπτα σιδερα και λαμαρινες που το ηλεκτροδιο τις τρυπαει. τι λετε;

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν εχω γνώσεις πάνω στο αντικείμενο οπότε δε μπορώ να σε συμβουλεύσω αλλά όλο και κάποιος θα βρεθεί.

Επίσης, δεν ήξερα ότι υπάρχουν χωρίς αέριο, οπότε από χθες έλιωσα στο youtube ψάχνοντας και είδα ότι έχουν πολύ ενδιαφέρον. Αν το τολμήσεις πάντως πες καμια γνωμη μετά :)  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λίγο έχω δουλέψει μια σύρματος με πολύ απλή κατασκευή και επίσης απλό σύρμα, η οποία δεν έπαιρνε αέριο.

Εντάξει κολλάει δεν λέω και αν παρεις και το κολάι, ακόμα πιο καλά, αλλά θα πρέπει ν χρησιμοποιήσεις σύρμα που να έχει στο εσωτερικό

προστατευτική πάστα που επικαλύπτει την ερυθροπυρωμένη κόληση, και αποτρέπει την οξείδωσή της, τα πρώτα κρίσιμα δευτερόλεπτα!

Το άλλο που είχα δεί σε αυτήν την ηκεκτροκόληση, ήταν κάποια θεματάκια με το σύστημα προώθησης του σύρματος.

Ο μηχανισμός ήταν λίγο "πρωτόγονος" και έγδερνε λίγο το σύρμα, με αποτέλεσμα αυτό να μαγκώνει στο beck.

Το θέμα λύθηκε με μια ελαφρά διεύρυνση της οπής  του  beck.

 

Σαν σύστημα είναι πολύ ενδιαφέρον, το μόνο κακό που έχει είναι το βάρος !

Γι' αυτήν που λες, πρόσεξε τους χρόνους λειτουργίας, π.χ. στα 90Α αναφέρει duty cycle ~10%, αυτό μου φαίνεται πολύ λίγο, αλλά και επιπλέον δεν δίνει

κάποιον μέγιστο χρόνο για συνεχή εργασία (τουλάχιστον δεν το είδα εγώ) .

Το 10% από μόνο του δεν λέει κάτι συγκεκριμένο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου έμειναν αρκετά ρετάλια από τη κατασκευή των βιβλιοθηκών. Οπότε ξεκινάει η επιχείρηση βάζω ράφια να πάνε τα πράγματα από το πάτωμα σε αυτά.

 

Επειδή βαρέθηκα να βάλω τη μελαμίνη στο αμάξι και να πάω στον ξυλουργό να μου περάσει το PVC (βρέχει κιολας γρρρρρ) πήρα βενζινόκολλα και το πέρασα. Θα περιμένω καμια ωρίτσα και θα το φέρω φάτσα με τη μελαμίνη με μία πλάνη. Μέχρι τότε πάω να τα βάλω με τον πέτρινο τοίχο μου :p 

 

20161128_125231.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα οι περτικαλοι είναι για τα μπάζα εντελώς. Είναι η μόνη δουλειά που κάνουν καλά. Βέβαια το κόστος απόκτησης είναι μηδενικό σχεδόν οπότε για σοκοροταινίες και ίσα να σου κράτανε κάτι κάνουν μια χαρά. Πριν να τους πάρω έβαζα χαρτοταινία

 

Είναι αυτοί εδώ αλλά θα τους μοντάρω το μηχανισμό μέσα να γίνουν της ανθρωπιάς

 

http://www.tool4you.gr/index.php/1005447/197/ergaleia-1005-1005/sfigktires-1005-2107/sfigktiras-maragkoy-MM-USA-TYPE-HILKA5205604051297shop

 

Ειναι και καλά τύπου Hilka

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.