Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

7 minutes ago, karmen1983 said:

Πυρεξ πάρε απο κάποιο μαγαζί Online για το πρώτο. Αλλά οκ πυρεξ για μπογιά; :p

Πάρε πλαστικά για μπογιάδες ή μέτρα με τα απομεινάρια απο κοκα κολα μπυρες κλπ :p

 

Ποιες είναι οι SL μύτες; 

SL  (slot) είναι το ίσιο, το κλασικό κατσαβίδι, έχω όλα τα κατσαβίδια μέχρι το 7…. Έλα που χρειάζομαι μεγαλύτερο…

 

Έκανα edit ίσως δεν το είδατε, είχατε απαντήσει, εξαρτήματα dremel από κινέζο μάγαζα λένε τίποτα? Είδα κάποια που έχουν επίστρωση τιτανίου

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

SL  (slot) είναι το ίσιο, το κλασικό κατσαβίδι, έχω όλα τα κατσαβίδια μέχρι το 7…. Έλα που χρειάζομαι μεγαλύτερο…

 

Έκανα edit ίσως δεν το είδατε, είχατε απαντήσει, εξαρτήματα dremel από κινέζο μάγαζα λένε τίποτα? Είδα κάποια που έχουν επίστρωση τιτανίου

8αρα θα βρεις WERA στο Skroutz

 

Αν θες και άλλες πας σε μαγαζί  εργαλείων  στην αθηνάς και αποκλείεται να μη φύγεις με ότι νουμερο θες.

πριν 20 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

Εξαρτήματα dremel από κινέζο μάγαζα λένε τίποτα? Είδα κάποια που έχουν επίστρωση τιτανίου

μπορει να ειναι καλά δε τα έχω δοκιμάσει αλλά επειδή είναι μικρά/ευθραυστα και ο διάολος έχει πολλά ποδάρια προτιμάω να παίρνω dremel.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Havic έγραψε:

SL  (slot) είναι το ίσιο, το κλασικό κατσαβίδι, έχω όλα τα κατσαβίδια μέχρι το 7…. Έλα που χρειάζομαι μεγαλύτερο…

Για πές μας λίγο και τι θα ξεβιδώσεις / βιδώσεις με αυτό το "τέρας" , μπας και έχουμε καμιά καλύτερη πρόταση! :)

Και κάτι άλλο υπάρχει περιορισμός στο μήκος της κατσαβιδόλαμας, και τι ουρά πρέπει να έχει αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, karmen1983 said:

8αρα θα βρεις WERA στο Skroutz

 

Αν θες και άλλες πας σε μαγαζί  εργαλείων  στην αθηνάς και αποκλείεται να μη φύγεις με ότι νουμερο θες.

μπορει να ειναι καλά δε τα έχω δοκιμάσει αλλά επειδή είναι μικρά/ευθραυστα και ο διάολος έχει πολλά ποδάρια προτιμάω να παίρνω dremel.

καλησπερα B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε με πείθεις :p

Για μικροδουλειες το εχω το dremel :)

Με τον προφυλακτηρα δε θα μπαινει παντου :)

 

Σε αλλους βεβαια μπορεί να φανει χρησιμο και καλα εκανες και το εβαλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Seafalco said:

Για πές μας λίγο και τι θα ξεβιδώσεις / βιδώσεις με αυτό το "τέρας" , μπας και έχουμε καμιά καλύτερη πρόταση! :)

Και κάτι άλλο υπάρχει περιορισμός στο μήκος της κατσαβιδόλαμας, και τι ουρά πρέπει να έχει αυτή ?

Θα γελάσεις… το θέλω για τον σφικτήρα που έβαλα στο λάστιχο του ηλιακού, το SL7 έχει τζόγο αρκετό και επειδή δεν έχω εύκολη πρόσβαση δεν μπορώ να βάλω δύναμη και με τα δυο χέρια, με το ένα αν πάω να βάλω δύναμη να το σφίξω κι’άλλο μου το «πετάει» θέλω μεγαλύτερο κατσαβίδι για να είναι σωστό το μέγεθος ώστε να μην χαλάσω και το κεφάλι και να το σφίξω λίγο ακόμα, τώρα αν είναι SL7.5 ή 8 θα σε γελάσω, για 8αρι μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για να έχει ο σφιγκτήρας υποδογή για τόσο μεγάλο ίσιο κατσαβίδι, τότε θα πρέπει να έχει το κεφάλι της βίδας διαμόρφωση σε εξάγωνο παξιμάδι.

Συνήθως έτσι είναι αυτοί οι σφιγκτήρες/ κολιέδες.

 

Σχετική εικόνα   Αποτέλεσμα εικόνας για σφιγκτήρες σωλήνων

Προτιμότερος βέβαια αυτός με το σταυρωτό κατσαβίδι.

Με το κατσαβίδι παίρνεις τα μπόσικα και με ένα κλειδί ή καρυδάκι σφίγκεις τελικά τον κολιέ!

Εσένα δεν έχει εξάγωνο κεφάλι η βίδα του κολιέ?

Αν δεν έχει το καλύτερο που έχεις να κάνεις έιναι να τον αλλάξεις με έναν που να έχει, γιατί ακριβώς επειδή δεν μπορείς να εφαρμόσεις μεγάλη δύναμη στο σχίσιμο, αργότερα που θα χρειαστεί να τον λύσεις μπορεί να μην λύνει από οξειδώσεις κλπ.

Ακόμα καλύτερα πάρε έναν αυτού του τύπου:

 

Σχετική εικόνα     Αποτέλεσμα εικόνας για σφιγκτήρες σωλήνων

 

Είναι πολύ καλύτεροι και εφαρμόζουν σε μεγαλύτερη επιφάνεια την πίεση και εξασφαλίζουν καλύτερη στεγανοποίηση!

 

Αν επιμένεις σε μύτη 8 mm μπορείς να βρείς σε κάποια σετ :

 

20161206_010849-large.jpg20161206_010915-large.jpg

 

Σε μεμονωμένα καρυδάκια με ίσια μύτη και φυσικά σε μύτες για impact (χτυπητά) κατσαβίδια:

 

20161206_011019-large.jpg20161206_011057-large.jpg

 

Αυτές βέβαια έχουν μεγαλύτερο εξάγωνο πίσω και θέλουν κάποια adapter για να μπούν σε κλασική υποδοχή κατσαβιδόλαμας.

Οι δυο που σου έβαλκα εδώ είναι 10 και 12 mm.

Ελπίζω να βοηθάνε αυτά, πάντως γνώμη μου είναι αν δεν είναι πολύ δύσκολο , να αλλάξεις σφιγκτήρα !

Καλή συνέχεια ! :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco

 

Είναι σαν την πρώτη foto με τον σταυρό, θα δοκιμάσω με κλειδί δεν είχα παρατηρήσει ότι είναι «παξιμάδι» yes I know, retarded me, νομίζω είχα αγοράσει ένα μικρό κλειδί για το ποδήλατο, ίσως να έχω και πουθενά καρυδάκια, για τις μύτες θα τις πάρω να βρίσκονται, γενικά δεν θέλω κασετίνες έχω γεμίσει με κάποιες μύτες 3 και 4 φορές την καθεμία και δεν τις έχω ακουμπήσει ούτε μια φορά για αυτό ήθελα τεμάχια, για το δεύτερο σφικτήρα θα τον πάρω να βρίσκεται και αυτον και αν με το σφίξιμο δεν έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα θα τον αλλάξω.

 

Μercy bacou που έλεγε και η "γιαγιά μου" :p

 

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν στο LIDL (δεν παίζει αλλά ποτέ δε ξέρεις...) ή στο Praktiker έχουν ασφαλιστική / συγκρατητική κόλλα για βίδες;

By the way, αρκετά πιο ακριβές απ ότι περίμενα (σύμφωνα με το skroutz).

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

κόλλα σπειρωμάτων ψάχνεις; 

Ναι! Απλά δε θυμόμουν πως ακριβώς λεγόντουσαν, οπότε google και μου έβγαλε ασφαλιστική κόλλα για βίδες :p

Λέω και γω, μόνο τόσο μεγάλες ποσότητες έχει, δε παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ τον Ρομπογιαννάκη στα δειληνά. Παύλου Μελά something

Ειχα περάσει απο εκεί πριν μερικούς μήνες και είχε πάρει το μάτι μου μερικές

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πάρε τηλ τον Ρομπογιαννάκη στα δειληνά. Παύλου Μελά something

Ειχα περάσει απο εκεί πριν μερικούς μήνες και είχε πάρει το μάτι μου μερικές

 

Αυτό που δε προλαβαίνω να γράψω και έχω απάντηση. Φοβερή! :T:

 

Θα περάσω από Praktiker (αν και πιο μακριά, μου έρχεται πιο γρήγορα να παώ εκεί) και αν δεν έχει θα του κάνω ένα τηλέφωνο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις μην παραγγείλεις ιντερνετικα να κάτσουν και μεταφορικά. Θα σου βάλω μία μέσα στο πληκτρολόγιο όταν με το καλό το στείλω

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν δεν βρεις μην παραγγείλεις ιντερνετικα να κάτσουν και μεταφορικά. Θα σου βάλω μία μέσα στο πληκτρολόγιο όταν με το καλό το στείλω

Όχι ρε συ, σιγά. Με μια - δύο βόλτες παραπάνω σίγουρα θα βρω κάπου.

Αν δεν βρω κάπου σε λογική τιμή, θα σου πω :)

 

Αα, έχουν και απεργεία τα καράβια κάμποσες μέρες τώρα, σε περίπτωση που δε το γνωρίζεις, αν περίμενεις, έχεις στείλει κάτι προς τα μέρη μας.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.