Jump to content


Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Ρε σεις δε θα εμπαινα σε διλημμα αν ηταν dewalt vs einhell vs parkside vs somebody. AEG ειναι τα αλλα και οσο να 'ναι σαστιζω.

Σκεφτομαι οτι επειδη κανει δυναμικο come back μπας και κανει επιθετικη πολιτικη για να ξαναμπει στην αγορα στα φορητα εργαλεια. Γι αυτο ρωταω. Αν ηθελα κατι σε κουζινικο δε θα σας ρωταγα χχαχχαχα

Edit και για τη προταση σε bosch. Δε πα να ειναι απο τη μπλε σειρα, μπαταριας bosch δε παιρνω.

Δεν ειναι τυχαιο οτι κανενας μαστορας που ερχεται στα σπιτια σας για επισκευες δεν κραταει bosch.

Καλη χρυση στα ηλεκτρικα αλλα στο θεμα μπαταριας εχει προβληματα.

Ή σε dewalt σειρα xr θα παω ή θα ψαξω για AEG. Οτι και να ειναι πρωτα θα δοκιμασω και μετα θα παρω. Απλα ψαχνω καποιον με AEG :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποια σειρα και να παρεις θα ειναι καλη! Αλλα υπολογιζε και τον παραγοντα του να επεκτεινεις την συλλογη σου αργοτερα και επενδυσε αναλογα.

Μονο μην παρεις μικρες μπαταριες.Αν δουλεψεις μπαταριες μεγαλης χωρητικοτητας θα δεις πως σου λυνουν τα χερια.

Εγω εχω μπει σε σκεψεις να παρω αυτο http://www.bosch-professional.com/gr/el/gsr-18-v-ec-fc2-34967-ocs-p/ που τα εχει ολα,αλλα δεν το βρισκω σολο (εχω ηδη μπαταριες) με ολα τα εξτρα ακομα.

 

 

Εχω 4 χρονια bosch και δεν εχω κανενα θεμα με της μπαταριες του. Ουτε και στην δουλεια που εχουμε αλλα δυο.

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα δεν εχεις. Το θεμα ειναι να το δεις απεναντι με ενα αλλο. Youtube it γοα να καταλαβεις τι εννοω. Ειμαι και απο κινητο οποτε δε το εχω τωρα.

Bosch εχω αρκετα εργαλεια οπως και μπαταριας και με αυτς εμαθα και επαθα. Αλλα μετα απο εμπειρια με αλλς ξερω να αναγνωριζω τις διαφορες. Και δεν ειμαι και ατομο κολλημενο σε μαρκες. Θελω τα λεφτα που θα δωσω να εχουν αντικρισμα

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταριες στα επαγγελματικα δεν εχουν καμια σχεση με την ερασιτεχνικη σειρα,σε ολες τις μαρκες!

Εχω δοκιμασει αρκετα και εχουν ολες οι εταιριες καλα εργαλεια. Για αυτο σου προτεινα και πριν το Makita,που ξερω τι δουλεια κανει. :)

Απλα αν επενδυσεις σε μια εταιρια δεν λεει να παρεις και απο αλλες μετα.Θα δινεις τσαμπα λεφτα σε εξτρα μπαταριες,ενω με 2-3 μπορεις να δουλευεις ολοκληρη σειρα.

Οσο για το οτι δεν βλεπεις πολλους με bosch ειναι αληθεια,αλλα οχι οτι δεν ειναι καλα τα εργαλεια.

Τα εργαλεια ειναι ακριβοτερα και ο καθενας που βλεπει εργαλεια με τις ιδιες δυνατοτητες σε αλλη εταιρια σχεδον στην μιση τιμη,δεν αγοραζει απλα.

Δεν αγοραζουν ολοι απο το ιντερνετ και ειδικα εδω κατω αν πας σε μαγαζι θα σου πεσουν τα μαλλια απο τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λεμε :) ιδιες δυνατοτητες αλλη τιμη οποτε παμε στο τα λεφτα μου να εχουν αντικρισμα.

Ταβανι δεν υπαρχει στο θεμα εργαλειων οποτε για τη δουλεια που θελω το 200αρι που διαθετω ειναι υπεραρκετο. Ψαχνω το καλυτερο vfm σε αυτα τα λεφτα :)

Ουτε ευρω παραπανω που λενε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Και μιας και είμαι απο pc πλέον!

Ο μεγαλύτερος λόγος που προβληματίζομαι είναι ότι η τιμή 300 ευρώ που φαίνεται στο σετ της AEG και με τη προσφορά πάει 195 είναι αληθινή. Και τι εννοώ;

Αν τα πάρεις τα ίδια κομμάτια ξεχωριστά και όχι σαν σετάκι φτάνεις τα 420 απλά αντι για 2 μπαταρίες έχεις 4 μπαταρίες. Οπότε μια 300άρα που αναφέρει ειναι λογική τιμή.

http://www.skroutz.gr/s/6163620/AEG-BS-18G2-Li.html?keyphrase=AEG+BS+18+G2

http://www.skroutz.gr/s/6137536/AEG-BSB-18G2-Li.html?keyphrase=BSB18G2

Αρα κάτι που χωριστά κάνει 300 μας το δίνουν 195, είναι AEG οπότε που στο καλό είναι η παγίδα; :p

Να πω ότι τα 3 χρόνια που λέει αποκλείεται να είναι για τις μπαταρίες. Θα πεταχτώ στον Παυλάτο να δω τι θα μου πει όμως για να ειναι σίγουρο. Επίσης, θέλω να τα πιάσω κιολας να δω πως κάθονται στο χέρι. Αλλά επειδή είναι come back ουσιαστικά για την AEG και δεν υπάρχει feedback απο χρήστες που να τα έχουν καιρό, δε θα νιώθω και πολύ καλά σαν beta tester :p. Αν απο την άλλη είναι προσφορά για να πιάσει και πάλι μερίδιο αγοράς και εγώ πάρω το dewalt και διαβάσω μετά απο 1-2 χρόνια ότι δίνουν 400αρα για ένα δράπανο που εγώ θα έπαιρνα 200 θα πηδήξω απο το παράθυρο :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να πάω από κοντά να πιάσω το εργαλείο στα χέρια και να ακούσω τον ήχο του. Πολλές φορές από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις το βάρος και την ποιότητα κατασκευής του. Δουλεύω τα dewalt χρόνια (ρεύματος και μπαταρίας ) και θα ξαναπηγαινα με κλειστά μάτια ξανά εκεί. Πήγαινε όμως εκεί δες αν σου γεμίζει το μάτι το aeg. Ούτος ή άλλος αν κατάλαβα καλά δε θα κάνεις επαγγελματική καθημερινή χρήση οπότε παίζει και τα aeg να είναι πιο καλό vfm για σένα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω και ίσως πάω και σε λιγάκι.

Το θέμα είναι ότι όποια εταιρία επιλέξω τώρα με αυτή θα πορευτώ στη συνέχεια. Θέλω να κάνω μία συλλογή με μπαταρίας (παλμικο, κρουστικο, πολυεργαλειο κλπ) να αφησω στην άκρη τα ηλεκτρικά και το μόνο που είχα στο μυαλό μου ήταν η σειρά XR της Dewalt τα 18volta της. Διάφορα εργαλεία αλλά κοινη μπαταρία και κοινός φορτιστής μη μπλέκω τα μπουτια μου.

Θα δείξει ότι αποφασίσω πάντως θα ενημερώσω και θα πω τη γνώμη μου απο τη χρήση :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πήγα απο Παυλάτο τελικά και μιλήσαμε κανένα μισάωρο. Ήμουν με το ένα χέρι στα AEG και με το άλλο στο πορτοφόλι!
Αν σας πω γιατί δε πήρα τo set της AEG ίσως και να γελάσετε.

Σαν ήχο και σαν πιάσιμο και τα δύο καθόταν πολύ καλά και στο αυτί μου και στο χέρι μου.
Το AEG ήταν λίγο πιο χοντροκομμένο στο πάνω μέρος, αλλά τίποτα σημαντικό.
Στο θέμα αύξησης στροφών είχαν σχεδόν ίδια συμπεριφορά και τα δύο ήταν καλά εργαλεία. Αν τα είχανε βαμμένα μαύρα και σβησμένες τις μάρκες δε ξέρω αν θα καταλαβαινα ότι είναι άλλο προϊόν.

Στην ουσία όμως επειδή οι εργασίες που κάνω είναι σε σημεία που δεν έχει φως, τα AEG του σετ δεν ειχαν LED.......!@@#$$@# Οποιοδήποτε άλλο AEG ακόμα και το 18άρι που το πουλάνε ξεχωριστά και όχι σε πακέτο είχαν LED

Η διαφορά είναι ένα γραμματάκι στο κωδικό και η διαφορά είναι το LED.

Αυτό είναι με LED http://www.skroutz.gr/s/6137536/AEG-BSB-18G2-Li.html?keyphrase=BSB18G2με το κωδικό AEG BSB 18 G2 LI-152 C
Και αυτό του σετ χωρίς http://www.skroutz.gr/s/7956566/AEG-JP2B18LI-152b.htmlμε το κωδικό LI-152 B


Με το που είδα ότι δεν ειχε LED τα αφησα κάτω με βαριά καρδια και πήρα τελικά το Dewalt. Θα καταχωρήσω τώρα και το κωδικό στο Site για να εχω τη 3ετη εγγυηση.

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις τις συμβουλές και την υπομονή σας με τις παραξενιές μου :)

φωτογραφίες σε λιγάκι :)

 

 

ΥΓ για την εγγυηση και τις μπαταρίες όταν τον ρώτησα κλείνοντας μου το μάτι μου ειπε και για τις μπαταρίες ειναι τα 3 χρονια (το μάτι μάλλον πήγαινε στο ότι η Dewalt αναφέρει "Οι μπαταρίες XR εξαιρούνται από τα 3 χρόνια εγγύησης" )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είπα φωτογραφίες ορίστε και οι φωτογραφίες. Σορρυ για τη ποιότητα αλλά δεν ειχα κουράγιο να το φωτογραφισω με τη μηχανή και τράβηξα κάποιοες απο το κινητό. Τα δραπανα που ειναι δίπλα ειναι το πολυπαθο  PSR12 Bosch και το 14.4 Parkside. Δεν έχουν τεράστιες διαφορές στο μέγεθος, απλά το Dewalt ειναι πιο βαρύ. Αν με συγχύσει κανεις και του το πετάξω στο κεφάλι θα μείνει στο τόπο :p

Ο φορτιστής φορτίζει όλες τις μπαταρίες της σειράς XR απο και κάπως έτσι ένα ακόμα μέλος προστέθηκε στη συλλογή.

Η βαλιτσούλα ειναι πλαστική με μεταλλικά κλιπς και είναι ευρύχωρη. Το μανουαλ αναλυτικό και το register Στο Site για τα 3 χρονια εγγυηση ειναι υπόθεση 1 λεπτού αν έχετε ήδη λογαριασμό, διαφορετικά θέλει 5 λεπτάκια.

 

post-33144-0-02096800-1452959079_thumb.jpost-33144-0-15985000-1452959081_thumb.j

post-33144-0-99857200-1452959082_thumb.jpost-33144-0-58888200-1452959084_thumb.j

post-33144-0-59772500-1452959087_thumb.jpost-33144-0-53793900-1452959089_thumb.j

post-33144-0-49122300-1452959091_thumb.j

 

Σε άλλα νέα το μεσημέρι βρήκα λίγο χρόνο και ασχοληθηκα με κάτι που όλο έλεγα σήμερα θα το κάνω και όλο το άφηνα μιας και το θέμα ανεβασματος και κατεβασματος του ρουτερ στο τραπέζι το είχα λύσει πρόχειρα με ένα γρύλο και έκανα δουλειά. Δεν ηταν και πολύ βολικό όμως, οπότε κάναμε μια μικρή επέμβαση. 

 
Αφαιρέθηκαν τα σκαλοπατάκια στο μηχανισμό βάθους και ανοιξα μία τρύπα στη βάση. Επειδή έπεφτε πάνω σε νεύρο και το ψαχνό που έλειπε ήταν μικρό, ήθελα να το ενισχύσω για να είμαι πιο σίγουρη + ότι έτσι η βίδα θα καθόταν όπως ακριβώς έπρεπε. εκοψα ένα κομμάτι αλουμίνιο και με το πριόνι το έφερα στο σχήμα που ήθελα. Μετά με τη φρέζα έγινε η πατούρα και με μία ντίζα Μ6, μία μούφα και με κόντρα παξιμάδι πλέον το δράπανο μπαίνει στην αλενόβιδα και σηκώνει το ρούτερ κατα βούληση. Αυτό που θέλω να κάνω ακόμα είναι να αντικαταστήσω τη πεταλουδίτσα που μπήκε πρόχειρα για να δω αν δουλευει το όλο σύστημα, με ένα φυτευτό σπείρωμα σε ενα τάκο απο ξύλο.

 

post-33144-0-09534300-1452959226_thumb.j

post-33144-0-46114300-1452959220_thumb.jpost-33144-0-15616100-1452959222_thumb.j

post-33144-0-42514900-1452959223_thumb.jpost-33144-0-86103100-1452959224_thumb.j

post-33144-0-45096100-1452959227_thumb.j

 

Αυτά απο μαστορεματα και εργαλεία σήμερα. Πάω να κάνω μερικούς μεζέδες γιατί η παρέα δε καταλαβαίνει απο αυτά  :p

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Νίκο αυτό έχει διαφορετική αρχή λειτουργίας.

Την περιστροφική κίνηση που κάνει δεν την κάνει με την ίδια ροπή και ταχύτητα.

Στην ουσία το μοτέρ στρέφεται με παλμούς, που μεταξύ τους έχουν ένα διάστημα ηρεμίας.

όταν λοιπόν ζοριστεί το μοτέρ γιατί η βίδα ας πούμε μπήκε βαθειά στο ξύλο και έχει αρχίσει να αντιστέκεται πολύ, τότε μπορεί δουλεύοντας παλμικά τον κινητήρα , να περάσει από τα τυλίγματά του πολύ περισσότερο ρεύμα από ότι επιτρέπεται να περάσει στην συνεχή λειτουργία, (και ο κινητήρας δεν κινδυνεύει) έτσι μπορεί να πετύχει πολύ υψηλότερες τιμές ροπής και να σφίξει πολύ πιο δύσκολες βίδες.

Βέβαια αυτό συνοδεύεται και από καλύτερη κατασκευή του πλανητικού μειωτήρα και φυσικά διαφορετικές μύτες (Torsion bits), γιατί τις κοινές τις κόβουν σαν καρότα αν κοντράρουν στο τελείωμα του βιδώματος.

 

Δες στα βιντεάκια περί τίνος πρόκειται....

 

 

 

 

 

Και φυσικά πάντα υπάρχουν και αυτά που τα κάνουν όλα και συμφέρουν, αλλά πονάνεεεεεε!!!!!!!! (στη τσέπη το κερατό μου μέσα! :()

 

https://www.youtube.com/watch?v=i0i9TiztMzM

 

Καλή διασκέδαση ! :D

 

EDIT

 

Τελικά για να μην είναι λειψό αυτό που ειπώθηκε πρίν να διευκρινίσω ότι τα προηγούμενα αφορούν τα δράπανα που διαθέτουν και λειτουργία Impuls (πράγμα που επιτυγχάνεται ηλεκτρικά όπως ήδη είπα) υπάρχει όμως μια πολύ διαδεδομένη κατηγορία κατσαβιδιών τα οποία χρησιμοποιούν τελείως διαφορετική μέθοδο για να πετύχουν μεγάλη ροπή από μικρό μέγεθος.

 

Impact screw drivers

 

Αυτά χρησιμοποιούνται όπου το βίδωμα δεν γίνεται σε ευαίσθητα υλικά και όπου δεν έχουμε πρόβλημα για το που ακριβώς θα σταματήσει η βίδα (είτε γιατί η επιφάνεια που βιδώνουμε είναι άκαμπτη όπως όταν βιδώνουμε ένα μπουλόνι σε μια μηχανή, είτε πρόκειται για βαριά ξυλοκατασκευή όπου δεν μας πειράζει αν βίδα μπει λίγο πιο βαθειά.)

 

Αυτής της κατηγορίας είναι νομίζω και το κατσαβίδι που έβαλες τελικά Νίκο.

 

Η βασική διαφορά εδώ είναι ότι υπάρχει ένας ειδικός μηχανισμός ενός μικρού σφονδύλου ο οποίος έχει δύο δόντια επάνω του που κάνουν εμπλοκή στα αντίστοιχα δόντια ένός αρκετά μικρότερυ σφονδύλου, που φέρει και την υποδοχή για τις κατσαβιδόλαμες.

Έτσι με την αυτόματη και εξαρτώμενη από την αντίσταση που προβάλει η βίδα, εμπλοκή και απεμπλοκή των δύο αυτών σφονύλων υπάρχει κρούση που κατεύθυνσή της είναι εφαπτόμενη της περιστροφής της λάμας, οπότε όλη η δύναμη κρούσης διατίθεται για να βιδώσει τη βίδα.

 

Τα δυο βίντεο που ακολουθούν είναι πραγματικά αρκετά διαφωτιστικά για το πως δουλεύει ο μηχανισμός αυτός 

 

 

 

Στην αρχή της κίνησης δουλεύει σαν δράπανο απλό και μετά η αντίσταση της βίδας ανασηκώνει το σφόνδυλο, αυτό συνεχίζει να περιστρέφεται και λίγο αργότερα ξαναέρχεται εμπρός αλλά τώρα ήδη έχει _στρεφόμενος από το μοτερ- αρκετή κινητική ενέργεια για να στρίψει λίγο ακόμα την βίδα

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Στελιος το κινηυο δε μου επιτρεπει κατωσεντονα. Νικο κανε το καλο ρε συ και βγαλε μερικες φωτο απο το φαλτσοπριονο. Απο οτι διαβαζω ειναι καλο εργαλειο και κανει αρκετα καλη δουλεια.

Αντε κανε καμια κοπη γιατι κατι μου λεει οτι σε κανα μηνα θα το ξαναβγαλει το λιντλ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εργαλεία συγκράτησης παξιμαδιών συνέχεια.

 

Συνεχίζοντας από το προηγούμενο σχετικό θέμα, έχουμε κάποιες περιπτώσεις που το παξιμάδι πρέπει να μπει σε κάποιο πολύ στενό χώρο, όπου δεν χωράει μα μπει το μαγνητικό ανταπτοράκι και φυσικά ούτε και κάποιο μυτοτσίμπηδο για να κρατάει το παξιμάδι.(π.χ. παξιμάδι μέσα σε κάποιο πριφίλ αλουμινίου)

Για τις περιπτώσεις αυτές καλό είναι να έχουμε υπόψη το εργαλειάκι που ακολουθεί:

 

gallery_33151_779_6929.jpggallery_33151_779_486432.jpg

 

gallery_33151_779_286843.jpggallery_33151_779_367832.jpg
 
Απλά σπρώχνεις εμπρός το μαύρο πλαστικό και αυτό πιάνει το παξιμάδι !
 
gallery_33151_779_540672.jpggallery_33151_779_355452.jpg
 
gallery_33151_779_165514.jpggallery_33151_779_478165.jpg

 

Βέβαια το κράτημα δεν είναι και κάτι το πολύ στιβαρό -καμία σχέση- αλλά παρ' όλα αυτά και για τα μικρά παξιμάδια για τα οποία προορίζεται μια χαρά κάνει την δουλειά του.

Και αν έχουμε θέμα πρόσβασης και από τις δύο πλευρές του σημείου που θα βιδωθεί η βίδα, μπορεί να σταθεί και από μόνο του με το ενσωματωμένο μαγνητάκι του.

 

gallery_33151_779_277104.jpggallery_33151_779_11511.jpg

 
Όπως είπα τίποτε σπουδαίο, αλλά αρκετό για να κρατήσει τα νεύρα μας ήρεμα ! :D

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι... αν τρέμουν τα χέρια σου ψάχνεις μπιχλιμπίδια να κρατάνε τα παξιμάδια. :p

 

Αυτό είναι το αντίτιμο της ...σοφίας (λέμε τώρα :hehe:) !

Κανένας σεβασμός προς την .... τρίτη ηλικία όμως! 

Κανένας ! ! !

Αλλά έννοια σου "Εκεί που είσαι ήμουνα, κι εδώ που είμαι θα 'ρθεις !!! :p

 

Στέλιο τα μισά να μου έλεγε :hehe:

 

Άσε και θα σου τον περιποιηθώ εγώ ! ! !

Δε θα του κοπεί το ρεύμα .....

Θα πάρω το αίμα μου πίσω ! ! ! ! :hehe:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.