Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Για να ξεκαθαρίσω κάτι μη μπερδευτούμε. Στο ντουλάπι που λες δε θα μπουν μέσα αλλά φάτσα και πίσω όπως στο κάδρο. Οχι στο σημείο που είναι το επίπεδο της γωνίας. Κόλλα θα μπει στη φαλτσοκοπή και απλά τα άλλα σε βοηθάνε στο κράτημα. 

 

Εκεί που είναι τα πράσινα και όχι εκεί που ειναι τα κόκκια. Τα κόκκινα ας πουμε ότι είναι το επίπεδο του πάτου του ντουλαπιού απο τη μέσα μεριά

 

 

post-33144-0-80270900-1454329612_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Νίκο λέμε εντελώς διαφορετικό πράγμα. Μισό να δω αν καταφέρω να βγάλω ένα 3D της ανθρωπιάς να στο ανεβάσω

 

edit:

Λοιπόν στη κόκκινη επιφάνεια (κάτω μέρος του εσωτερικού του ντουλαπιού  όπως και το πλαινό με άσπρο, ΔΕ μπαίνουν βίδες με αυτό το jig. Μπαίνουν στα πράσινα όπως σου έδειξα πριν για να λειτουργήσουν σα σφιγκτήρας και να "πιάσουν" τη κόλλα.

 

Αν θες να ενώσεις τα φάλτσα υπάρχουν και άλλοι τρόποι

 

post-33144-0-24375500-1454357571_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ειχε ενδιαφερθεί για το speed square που είχα παραγγείλει με κάτι free points που είχα. Ντάξει σε γενικές γραμμές καλούλι, λίγο χάνει, αλλά για τις δουλειές που το θέλω εγώ προσωπικά με καλύπτει και με το παραπάνω.

 

 

post-33144-0-66511200-1454432409_thumb.jpost-33144-0-15454900-1454432411_thumb.j

post-33144-0-79148800-1454432407_thumb.j

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. :)

Δοκίμασες να κάνεις κάποια γωνία και να την συγκρίνεις με κάποια ρυθμιζόμενη γωνία ή κάποιο παρόμοιο εργαλείο για να δεις αν έχει κάποια διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

δε το δοκίμασα καν βάζω κάτι ράφια αυτή τη στιγμή και με πετύχατε στο διάλειμμα για καφέ :p

 

Δοκιμές το Σ/Κ που θα στήσω και το πάγκο εργασίας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι παλιοί μαστόροι αλλά και οι σύγχρονοι όταν θέλαν να ελέγξουν  μια

"γωνιά" ή ένα θεμέλιο,  εφάρμοζαν τον κανόνα του  3 -4 - 5 και είχαν το κεφαλάκι τους ήσυχο

και το εργαλείο σε χρήση ή.... στο κάδο!

Αγάπη μεγειά το τρίγωνο και απ' ότι βλέπω έχει και την υποδοχή για το ζύγι για να δεις τη κλίση μιας επιφάνειας ! :T:

Πρέπει να φτιάξω και στο δικό μου μια τέτοια!

Άντε καλοδούλευτο ! :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

εφάρμοζαν τον κανόνα του  3 -4 - 5 και είχαν το κεφαλάκι τους ήσυχο

 

 

ε πες τον κιόλας :p

edit:  Αν εννοεις 

3

4

5

 

ακα Πυθαγόρας μη το πεις.

 

Αλλά κατάλαβα μείον 4 μείον 5 :p

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν μάσησα λεει; 5000000000 στροφές πήρε το μυαλό για να νιώσω τι εννοεί ο ποιητής με τα μείον :p

Λέω να δεις που έχει κάποιο άσο στο μανίκι πάλι και με τσιγκλάει :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι παλιοί μαστόροι αλλά και οι σύγχρονοι όταν θέλαν να ελέγξουν  μια

"γωνιά" ή ένα θεμέλιο,  εφάρμοζαν τον κανόνα του  3 -4 - 5 και είχαν το κεφαλάκι τους ήσυχο

και το εργαλείο σε χρήση ή.... στο κάδο!

Αυτό θέλω να μου εξηγήσεις πως γίνεται πρακτικά, άστο όμως για τη κοπή της πίτας μη γράφεις σεντόνια τώρα. :p

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2016 at 0:02 ΠΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αυτό θέλω να μου εξηγήσεις πως γίνεται πρακτικά, άστο όμως για τη κοπή της πίτας μη γράφεις σεντόνια τώρα. :p

Pythagoreio

 

Νίκο οι διαστάσεις μπορεί να είναι μέτρα, εκατοστά , ότι βολεύει δηλαδή στη περίπτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με αφορμή το παραπάνω  να πω το πόνο μου για τα ελληνικά σχολεία...

σε ασκηση μέτρησης με τον χάρακα και δεδομένου των φωτοτυπιών που μοιράζουν πλέον οι δάσκαλοι ως ασκήσεις για το σπίτι στα παιδιά, υπήρχε το γνωστό ορθογώνιο με κάθετες πλευρές 3εκ και 4εκ και τα παιδιά επρεπε με τον χάρακα να μετρήσουν την υποτείνουσα. Ολα καλά ως εδώ...Λόγω κάποιας σμίκρυνσης στην φωτοτυπία οι πλευρές μετριώντουσαν στα 2,χ εκ και 3,χ εκ αλλά όχι 3εκ και 4εκ.... Μετράει η κόρη μου με το χαρακάκι της και βρίσκει την υποτείνουσα 4,χ ...Την εξήγησα εγώ τι είναι το πυθαγώρειο θεώρημα και ότι αφού η μία κάθετη πλευρα είναι 3εκ και άλλη κάθετη 4εκ τότε η υποτείνουσα θα είναι 5 εκ βρέξει -χιονίσει.... Εσύ, της λέω θα γράψεις 5 εκ και ας μην μετριέται με τον χάρακα 5εκ. Της λέω επίσης ότι θα σας το πει - εξηγήσει και ο δάσκαλος την αλλη μέρα στην τάξη... Ως απάντηση 5εκ έδωσαν 2 παιδάκια..Ο δάσκαλος - παιδαγωγός (μάλλον από 3η δέσμη) ουτε νύξη !!!!! Περιορίστηκε να πει ότι και οι 2 απαντήσεις είναι σωστές...ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΗΜΑ !

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

με αφορμή το παραπάνω να πω το πόνο μου για τα ελληνικά σχολεία...

σε ασκηση μέτρησης με τον χάρακα και δεδομένου των φωτοτυπιών που μοιράζουν πλέον οι δάσκαλοι ως ασκήσεις για το σπίτι στα παιδιά, υπήρχε το γνωστό ορθογώνιο με κάθετες πλευρές 3εκ και 4εκ και τα παιδιά επρεπε με τον χάρακα να μετρήσουν την υποτείνουσα. Ολα καλά ως εδώ...Λόγω κάποιας σμίκρυνσης στην φωτοτυπία οι πλευρές μετριώντουσαν στα 2,χ εκ και 3,χ εκ αλλά όχι 3εκ και 4εκ.... Μετράει η κόρη μου με το χαρακάκι της και βρίσκει την υποτείνουσα 4,χ ...Την εξήγησα, εγώ και όχι ο δάσκαλος, τι είναι το πυθαγώρειο θεώρημα και ότι αφού η μία κάθετη πλευρα είναι 3εκ και άλλη κάθετη 4εκ τότε η υποτείνουσα θα είναι 5 εκ βρέξει -χιονίσει.... Εσύ, της λέω θα γράψεις 5 εκ και ας μην μετριέται με τον χάρακα 5εκ. Της λέω ότι θα σας το πει -εξηγήσει και ο δάσκαλος την αλλη μέρα στην τάξη... Ως απάντηση 5εκ έδωσαν 2 παιδάκια..Ο δάσκαλος - παιδαγωγός (3η δέσμη) ουτε νύξη!!!!! Περιορίστηκε να πει ότι και οι 2 απαντήσεις είναι σωστές...ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΗΜΑ !

Επειδή αναφέρεσαι σε δάσκαλο, υποθέτω η κόρη σου πάει στο δημοτικό. Α) δεν είναι όλοι οι δάσκαλοι από γ δέσμη. Β) δεν διδάσκεται το πυθαγόρειο θεώρημα στο δημοτικο, αλλά στο γυμνάσιο

Ο στόχος της άσκησης ήταν άλλος όπως αναφέρεις, οπότε σωστά έπραξε ο δάσκαλος και δέχτηκε τις απαντήσεις. Εύκολα κάποιοι γονείς γίνονται δάσκαλοι λόγω γνώσεων ανώτερων του δημοτικού, όμως δεν γνωρίζουν τους παιδαγωγικούς στόχους του, ουτε και τη μεθοδολογία να

τους επιτύχουν κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι έτσι όπως λες, όμως στη περίπτωση αυτή η επιλογή του ορθογώνιου τριγώνου είναι λάθος.

Θα μπορούσε να είναι ένα σκαληνό τρίγωνο, ή και να μην ήταν τρίγωνο, και ευθύγραμμα τμήματα έκαναν.

Πιστεύω ότι ο στόχος ήταν να δοθεί μια πρώτη επαφή με τι ιδιότητες των ορθογώνιων τριγώνων (ασχέτως με το εάν θα γινόταν αναφορά στο Πυθαγόρειο Θεώρημα) θα έπρεπε να μείνει η σχέση αυτή σαν καταβολή για μεταγενέστερη επαναπροσέγγιση , σε μεγαλύτερη τάξη!

Άρα .....κάτι θα έπρεπε να αναφέρει ο δάσκαλος, τωρα έμειναν τα παιδια με την απορία πως το 3 είναι ίσον με το 2 !?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και οι μπαταρίες απασχολούν πολύ κόσμο κατα καιρούς καλά θα κάνετε να το ψάχνετε πολύ στα επώνυμα εργαλεία το θέμα μπαταρίας.

Εδώ ελλάδα κάποιες εταιρίες έχουν συγκεκριμένες τιμές στα προϊόντα τους. πχ για τα dewalt που με ενδιαφέρει εμένα πας στο Skroutz πατάς μοντέλο και όλοι έχουν κοινή τιμή.

Το ίδιο γίνεται και με τις μπαταρίες.

 

Για παράδειγμα 

 

παλμικό

http://www.skroutz.gr/s/3370953/Dewalt-DCF895N.html

Μπαταρίες

http://www.skroutz.gr/c/961/spare-parts.html?keyphrase=dcb182

 

Για 2 μπαταρίες ήθελα 108+108=216 ευρώ

Τελικά τις πήρα απο εξω συγκεκριμένα

http://www.amazon.de/gp/product/B008LAFV32?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o00_s00

 

Στα 59.90 το κομμάτι (η τιμή έχει ανέβει λίγο τώρα απο ότι είδα) και με μεταφορικά μου βγήκε 130ευρώ. Περίπου 80ευρω κάτω δηλαδή.

 

KJ41YAG.jpg

 

DkMbR7Q.jpg?1

 

Q5o7AP6.jpg?1

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μονο το δικο μου σαγωνι πέφτει όποτε μιλάει η Καρμεν για τα μαστορέματά της;

Δε θέλω να ακουστεί ρατσιστικό ,αλλά και άντρες οταν τα κανουν τους χαίρομαι και δεν ειναι εύκολο, αλλά οταν βλέπω γυναίκα θέλω να της σφιξω το χέρι ,έχω πάθει πλάκα μιλάμε, φτου φτου φτου[emoji14]

Και η γυναίκα μου ειναι προκομενη, αλλά εσύ είσαι φαινόμενο παιδάκι μου.

Αν ήμουνα άντρας σου θα έπρεπε να χτίσω νοσοκομείο για παιδια με γυμνά χέρια για να αισθάνομαι λίγο άντρας, κυνηγός, ντελικανης.

Και επειδή ο διάολος πολλά ποδάρια εχει:

Αγάπη μου δεν ειναι αυτό που νομίζεις .

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.