Jump to content



SSD vs HDD για long term offline backup


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα.

Έχω περίπου 270 GB προσωπικές φωτό και βίντεο.

Βρίσκονται σε δύο εσωτερικούς δίσκους, έναν 2.5 σε laptop και έναν 3.5 σε desktop.

Γίνεται χειροκίνητα συμπλήρωση των όποιων νέων αρχείων 3 με 4 φορές το χρόνο.

Θέλω να φτιάξω άλλο ένα backup το οποίο να είναι offline και ίσως σε άλλο χώρο.

Είναι προτιμότερο ένας εξωτερικός SSD ή HDD; Διαβάζω συχνά ότι οι flash μνήμες είναι ακατάλληλες για long term αποθήκευση.

Δεν θα γίνεται έλεγχος του δίσκου παρά μόνο συμπλήρωση αλλά είναι προφανώς κρίσιμο να είναι εκεί τα αρχεία εάν χρειαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τοσα δεδομενα αλλα για την ιδια χρηση πηρα ενα φθηνο NAS (Asustor 2 bay) με 2 HDD 4TB (raid 1).

Επειδη δε ζηταω δεδομενα συχνα απο το NAS, κυριως μονο αποθηκευω, προτιμησα HDD κ οχι SSD.

 

Ενας αλλος λογος ειναι οτι τα δεδομενα βγαινουν απο το σκληρο ακομα κ αν χτυπησει.

Οι μνημες μπορει να εχουν μεγαλυτερη αξιοπιστια αλλα αν χτυπησει για οποιοδηποτε λογο, νομιζω πως δεν υπαρχει τροπος να παρεις τα δεδομενα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εάν ο SSD είναι συνδεδεμένος σε ρεύμα, δεν έχει πρόβλημα με την διατήρηση δεδομένων. Φαντάσου ότι κάθε κελί είναι ένας μικρός πυκνωτής που σιγά σιγά αποφορτίζεται. Ακόμη και αποθηκευμένος να είναι, οι 3-4 φορές ανά χρόνο μπορεί να μην είναι πολύ, αλλά είναι αρκετό για να μην έχεις προβλήματα τέτοιας φύσης.

Κατά τα άλλα, τόσο από πλευράς κόσστους/GB όσο και από δυνατότητα πιθανής ανάκτησης σε περίπτωση βλάβης, θα προτιμούσα μηχανικό δίσκο για αυτή τη δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δεν εχω τοσα δεδομενα αλλα για την ιδια χρηση πηρα ενα φθηνο NAS (Asustor 2 bay) με 2 HDD 4TB (raid 1).

 

Αυτό σημαίνει μεγάλο κόστος, αλλά το απαγορευτικό είναι ότι σε περίπτωση διάρρηξης -εάν πάρουν ηλεκτρονικά- αλλά και στην απίθανη περίπτωση κεραυνού, θα χάσω όλα τα backup.

Τόσα δεδομένα τί εννοείς; Μήπως μπέρδεψες τα GB με ΤΒ;

 

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ενας αλλος λογος ειναι οτι τα δεδομενα βγαινουν απο το σκληρο ακομα κ αν χτυπησει.

Οι μνημες μπορει να εχουν μεγαλυτερη αξιοπιστια αλλα αν χτυπησει για οποιοδηποτε λογο, νομιζω πως δεν υπαρχει τροπος να παρεις τα δεδομενα.

 

Συμφωνώ 100%.

 

20 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εάν ο SSD είναι συνδεδεμένος σε ρεύμα, δεν έχει πρόβλημα με την διατήρηση δεδομένων.

 

Δεν θα είναι συνδεδεμένος παρά μόνο 4 φορές το χρόνο. Αν αυτό είναι αρκετό τότε προτιμώ SSD.

 

21 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

από πλευράς κόστους/GB θα προτιμούσα μηχανικό δίσκο για αυτή τη δουλειά.

 

Θα πάρω 512GB εξωτερικό που δεν έχει τρομερό κόστος.

 

Επειδή δεν το έχω ξεκαθαρίσει πλήρως στο μυαλό μου, το πρόβλημα με flash memory είναι η συχνότητα τροφοδοσίας με ρεύμα ή το φρεσκάρισμα των δεδομένων;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η χρήση είναι για εξωτερικό offline backup μεγέθους 270GB και ήδη έχεις τα δεδομένα σε άλλα 2 σημεία, σου προτείνω αυτό:

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Δεν είναι "απλό" στικάκι, οι σειριακές ταχύτητές του 600αρίζουν (=όσο θα έπαιρνες και από έναν SATA III SSD. 5 χρόνια εγγύηση και καθάρισες. Έχεις και περιθώριο ~200GB

 

Αν το πλήθος των αρχείων σου αυξάνεται γρήγορα (εφόσον λες φωτογραφίες και video) και θες μελλοντική κάλυψη ως προς χωρητικότητα, πας σε HDD enterprise (για την 5ετή εγγύηση) ή κάποια σειρά "NAS" για τριετή εγγύηση, σε χωρητικότητα όποια αντέχει η τσέπη σου και κρίνεις ότι χρειάζεσαι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εφόσον η χρήση είναι για εξωτερικό offline backup μεγέθους 270GB και ήδη έχεις τα δεδομένα σε άλλα 2 σημεία, σου προτείνω αυτό:

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Δεν είναι "απλό" στικάκι, οι σειριακές ταχύτητές του 600αρίζουν (=όσο θα έπαιρνες και από έναν SATA III SSD. 5 χρόνια εγγύηση και καθάρισες. Έχεις και περιθώριο ~200GB

 

Συγκεκριμένα κοιτούσα αυτό

 

3 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν το πλήθος των αρχείων σου αυξάνεται γρήγορα (εφόσον λες φωτογραφίες και video) και θες μελλοντική κάλυψη ως προς χωρητικότητα, πας σε HDD enterprise (για την 5ετή εγγύηση) ή κάποια σειρά "NAS" για τριετή εγγύηση, σε χωρητικότητα όποια αντέχει η τσέπη σου και κρίνεις ότι χρειάζεσαι.

 

Όχι δεν αυξάνεται γρήγορα, χοντρικά 5-10GB ανά έτος. Μιλάμε για μικρό μέγεθος δηλαδή αλλά θέλω μια έξτρα προστασία που να είναι όσο το δυνατόν πιο "αόρατη" για να μη γίνει στόχος.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Συγκεκριμένα κοιτούσα αυτό

 

Αυτό που κοιτάς α) έχει 2 χρόνια εγγύηση  β) ~400άρια serial απ' ό,τι βλέπω στις κριτικές. (59€)

 

Αυτό που σου προτείνω έχει α) 5 χρόνια εγγύηση και β) ~600άρια serial από τις κριτικές στο amazon που βλέπω. (52€)

 

Νομίζω η επιλογή είναι ξεκάθαρη.

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αυτό που κοιτάς α) έχει 2 χρόνια εγγύηση  β) ~400άρια serial απ' ό,τι βλέπω στις κριτικές. (59€)

 

Αυτό που σου προτείνω έχει α) 5 χρόνια εγγύηση και β) ~600άρια serial από τις κριτικές στο amazon που βλέπω. (52€)

 

Νομίζω η επιλογή είναι ξεκάθαρη.

 

Ευχαριστώ για την πρόταση, θα την έχω οπωσδήποτε υπόψιν. Ωστόσο δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση αλλά η αξιοπιστία εν προκειμένω. Επίσης αυτή η διαφορά στην ταχύτητα δεν θα αξιοποιηθεί διότι θα γράφω σπάνια. Επειδή με τέτοια φλασάκια έχω άσχημες εμπειρίες πιστεύεις ότι έχουν συγκρίσιμη αξιοπιστία;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Αυτό σημαίνει μεγάλο κόστος, αλλά το απαγορευτικό είναι ότι σε περίπτωση διάρρηξης -εάν πάρουν ηλεκτρονικά- αλλά και στην απίθανη περίπτωση κεραυνού, θα χάσω όλα τα backup.

Τόσα δεδομένα τί εννοείς; Μήπως μπέρδεψες τα GB με ΤΒ;

 

 

Δεν ειναι κ τοσο ακριβο, απλα εγω ηθελα κ προσωπικο cloud. Εξαιρετικα απιθανο να παθουν κατι απο κεραυνο κ οι δυο οι δισκοι. Σε περιπτωση κλοπης, δε νομιζω να παρει κανεις HDD των 20€ αλλα κανενα λαπτοπ.

(εχω 180GB δεδομενα αλλα το NAS ηρθε με 2 4TB δισκους)

 

Πριν δω για NAS, κοιτουσα για πιο απλη λυση αλλα παντα με ενα αντιγραφο ασφαλειας.

Μη παρεις απλα ενα ssd/hd enclosure.

Το καλυτερο που βρηκα ειναι το παρακατω.

 

WWW.AMAZON.CO.UK

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Cloud οχι?

 

Είμαι της παλιάς σχολής, εξάλλου είναι μικρός όγκος δεδομένων και δεν αξίζει πιστεύω.

 

30 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δεν ειναι κ τοσο ακριβο, απλα εγω ηθελα κ προσωπικο cloud.

 

Βασικά θέλω κάτι offline και ίσως είναι σε άλλο χώρο, όχι στο σπίτι. Δεν με ενδιαφέρει ο διαμοιρασμός αλλά το backup. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Simon έγραψε:

 

Ευχαριστώ για την πρόταση, θα την έχω οπωσδήποτε υπόψιν. Ωστόσο δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση αλλά η αξιοπιστία εν προκειμένω. Επίσης αυτή η διαφορά στην ταχύτητα δεν θα αξιοποιηθεί διότι θα γράφω σπάνια. Επειδή με τέτοια φλασάκια έχω άσχημες εμπειρίες πιστεύεις ότι έχουν συγκρίσιμη αξιοπιστία;

 

Κατά κανόνα το μήκος χρόνου της εγγύησης ανταποκρίνεται στην αξιοπιστία ενός προϊόντος. memory cells έχουν και τα δύο προϊόντα που συζητάμε. Μεταξύ 5 ετών εγγύησης και 2 ετών ενός "noname" SSD, διαλέγω το πρώτο, ειδικά αν είναι και φτηνότερο. Η ταχύτητα είναι added bonus.  Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.