Jump to content



Υδρόψυξη για Ryzen 9 7900x


gkatsogr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Έκανα πρόσφατα αναβάθμιση με τα εξής:

Μητρική--> Gigabyte Aorus X670 Elite AX (Rev 1.0)

Επεξεργαστής--> Ryzen 9 7900x

Μνήμες--> Kingston Fury Beast 64GB DDR5 στα 5600

Ανεμιστηράκια--> Corsair LL120 RGB 7 τμχ (τα είχα καημό από καιρό... 😀)

 

και αυτά που είχα ήδη και δεν άλλαξα είναι:

Κάρτα γραφικών--> Gigabyte RTX3090

Τροφοδοτικό--> Corsair ΗΧ1000i

Κουτί--> Cougar MX660-T

NVME No1 (OS) --> Adata XPG Gammix S11 Pro 1TB

NVME No2 (Games)--> Samsung 970 Evo Plus 1TB

HDD No1--> 2TB

HDD No2--> 4TB

Υδρόψυξη--> Corsair H150i Pro (την οποία έκανα συντήρηση και της άλλαξα το υγρό με το EK WATER BLOCKS EK-CRYOFUEL ACID GREEN PREMIX το οποίο ήταν και το μόνο άμεσα διαθέσιμο σε τοπικό κατάστημα)

 

Την υδρόψυξη την είχα πάρει μεταχειρισμένη πριν 3-4 χρόνια αν δεν κάνω λάθος και όντως ήθελε να γίνει συμπλήρωση υγρού γιατί από αυτά που έβγαλα, πήρε συν 35ml και είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει σωστά η πλήρωση του υγρού. 

Η τοποθέτηση έχει γίνει μπροστά στο κουτί και όχι επάνω γιατί δεν με παίρνει με τα ανεμιστηράκια. 

Πάστα έχω βάλει την MX-5.

 

Όλος αυτός ο πρόλογος είναι διότι σε stress test που έτρεξα με το Heavy Load να τρέχει για κάνα 15λεπτο, ο επεξεργαστής έπιασε τους 96 βαθμούς.

Οπότε είμαι υπό σκέψη να αλλάξω υδρόψυξη και είμαι μεταξύ αυτών των 2:

1. Gigabyte Aorus Waterforce X 360

2. Corsair ICUE H150i Elite LCD XT 360

 

Ποια από τις 2 θα μου προτείνατε; Ίσως και κάποια άλλη που δεν έχω κατα νού;

 

Επίσης μέσα στο πάσχα θα αλλάξω και το κουτί και σκέφτομαι να πάρω το Corsair 5000D Airflow (διάβασα το review που είχε κάνει η @karmen1983 

ή αν το επιτρέψει το οικονομικό θα πάω για το  Corsair ICUE 5000T RGB.

 

Αυτά τα ολίγα...

2023-02-12_20-23-11-922.jpg

20230212_210430.jpg

Έγινε επεξεργασία από gkatsogr
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να προσθέσω σε push-pull 2 ανεμιστηράκια (το τρίτο δεν χωράει) από αυτά που έδινε μέσα η υδρόψυξη ώστε να δω αν θα βελτιωθεί η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σίγουρος δεν είμαι, αλλά νομίζω πως αυτή η γενιά επεξεργαστών ότι ψύξη και να βάλεις, πάει σε τέτοιες θερμοκρασίες. Δλδ, όσο ψυχεις εσύ, τόσο περισσότερο μπουσταρει αυτός και απλά "κόβει" όταν πιάσει αυτή τη θερμοκρασία. Εγώ θα σ έλεγα κρατά την υδρόψυξη που έχεις αφού τη συντηρήσες πρόσφατα, και όταν έρθει η ώρα του κουτιού πάρε ένα με όσο το δυνατόν καλύτερο airflow, και όσο το δυνατόν περισσότερες θέσεις για φανς. 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι απολύτως φυσιολογικό (γι'αυτή τη γενιά επεξεργαστών) σε stress test (π.χ. prime 95 small fft) να πιάνεις thermal limit. Τέτοια σενάρια χρήσης δεν υπάρχουν στον πραγματικό κόσμο ουσιαστικά. Ό,τι υδρόψυξη και να βάλεις δεν νομίζω να έχεις άλλο αποτέλεσμα. Έλεγξε τις θερμοκρασίες στα δικά σου φυσιολογικά σενάρια χρήσης π.χ. gaming, cinebench κ.α. Εκεί τι θερμοκρασίες πιάνεις ?

 

π.χ. ο δικός μου 5800Χ3D (που ομοίως μπουστάρει μέχρι thermal limit) πιάνει 75C (τώρα τον χειμώνα) σε cinebench R23. Αν τον στρεσάρω με prime95 small fft τερματίζει 95C. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξω υδρόψυξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικό setup αλλά επειδή είδα και εγώ 95 βαθμούς απόρησα αν όλα είναι οκ. 

13900F με SILENT LOOP 2 360mm και mx-4. Σε prime ή cpu-z stress test βλέπω 90 με 95 βαθμούς. Στο πρώτο τεστ έψαχνα ότι δεν έχει γίνει κάτι σωστά στην τοποθέτηση. Μετά όντως και εγώ σκεφτόμουν αν η υδροψυξη του πέφτει λίγη. Το ψυγείο είναι μπροστά στο κουτί τοποθετημένο. 

Πρώτη φορά βλέπω 90+ βαθμούς σε CPU και όσο να ναι μου "κλοτσαει" λίγο 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, last gen AMD/INTEL μπουστάρουν μέχρι thermal limit ό,τι ψύξη και να τους δώσεις (σε stress test). Μετρήστε θερμοκρασίες σε workloads που χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή. Το παλιό overclock που κάναμε manual τώρα το κάνουν αυτόματα οι επεξεργαστές/μητρικές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

τσέκαρε το παραπάνω για το curve optimizer (20 με 30) και το thermal throttle
-----------------
Το κουτι που έχεις γενικά δεν βοηθάει, η πρόσοχη είναι κλειστή, το μόνο μέρος που έχει για εισροή είναι στο κάτω μέρος αν δεν κάνω λάθος.

Όταν κάνεις τις παραπάνω ρυθμίσεις τσέκαρε θερμοκρασίες με την πρόσοψη και χωρίς την πρόσοψη.

------------------------------------------

εκτός από το corsair τσέκαρε και τα παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/40444398/Phanteks-Eclipse-G500A-DRGB-Fanless-Gaming-Midi-Tower-Κουτί-Υπολογιστή-με-Πλαϊνό-Παράθυρο-Μαύρο.html

χωρίς fans

 

https://www.bestprice.gr/item/2157653785/nzxt-h7-flow-black.html?qo=h7&from=cat

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το κουτι οχι την ΑΙΟ. Push pull θα σου δωσει 1-2 βαθμους αναλλογα την αντισταση του ψυγειου.

Για να δεις διαφορα στις θερμοκρασιες πρεπει να αλλαξεις το target απο το bios.

Αυτο μονο αν δουλευεις με τετοια σεναρια στο μηχανημα αλλιως δεν πειραζεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το 5000D μου αρέσει διότι μπορείς να βάλεις επάνω το ψυγείο με push-pull. Συν ότι πρόσφατα έστησα για έναν φίλο με κουτί το 4000D και μου άρεσαν οι χώροι του.

Οπότε θα χώσω λεφτά για το κουτί και θα σας ενημερώσω με τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μικρό Update!

Αφαίρεσα από μπροστά το πλαστικό καπάκι από την πρόσοψη και ουσιαστικά είναι χύμα οι ανεμιστήρες. Σε idle έπεσε η θερμοκρασία κατά 9 βαθμούς με την ίδια θερμοκρασία δωματίου.

 

Το Σ/Κ θα τρέξω Heavy Load και λογικά βάση αυτών που αναφέρατε θα πρέπει και πάλι να πιάσει 95-96. Θα έχω και χρόνο να παίξω λιγάκι και θα σας ποστάρω αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

αν σε idle εχεις -9 σε Heavy Load θα εχεις -15 και ισως παραπανω. Αν παλι πιανεις 95-96 τοτε θα boostαρει παραπάνω ο cpu

το συμπερασμα ειναι ενα. Ειναι πολυ κακο το airflow του κουτιου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Με 1 βαθμό λιγότερο στο δωμάτιο, είχα max 86,4 και στα παιχνίδια που έπαιξα όντως η θερμοκρασία δεν πάει τόσο. 

image.jpeg.d7c97f188cf14f593ac66a50a8c73cc6.jpeg

Η αλήθεια είναι πως το κουτί δεν είναι τελείως άχρηστο όσο αφορά το air flow αλλά φταίει ότι του έχω τοποθετήσει από την έξω μεριά τους ανεμιστήρες και όχι μέσα μαζί με το ψυγείο με αποτέλεσμα να είναι πολύ κοντά στο πλαστικό μπροστά και να μην μπορούν να τραβήξουν πολύ αέρα.

 

Γι αυτό και με το που το ξύλωσα οι θερμοκρασίες καλυτέρεψαν. Τα ανεμιστηράκια τα έβαλα έτσι διότι μετακίνησα το hdd bay του κουτιού προκειμένου να μην είναι πολύ στριμωγμένα τα καλώδια του τροφοδοτικού.

 

Κι επειδή τα μεγάλα παιδιά δεν σταματούν να παίζουν, ποτέ...

 

image.thumb.jpeg.efc3731be2bb17bf30a383f45fcbc5d1.jpeg

Αγόρασα σίτα από αξεσουάρ αυτοκινήτου και του έβαλα μπροστά μέχρι να αγοράσω το Corsair 5000D Airflow.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.