Jump to content



Keyboards, keycaps και πως να περάσετε την GPU σας απ'το μπαλκόνι


Recommended Posts

48 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:
EPOMAKER.DE

Experience the pinnacle of keyboard design with the EPOMAKER x LEOBOG Hi75...

 

Υπάρχει preassembled αλλά το μαύρο barebones δύσκολα. 

Επίσης ενώ το ένα υπάρχει με linear το άλλο όχι, τι φάση ασούμε

Και κρίνοντας απ'την τιμή, αξίζει pre-assembled και ας έχεις σκοπό να το αλλάξεις

Ακριβώς. Ότι ναναι δλδ 

Είναι ότι περίσσεψε 

Alli express Θα βρεις το σώμα με 70ε απλά θα αργήσει να σου έρθει 

Το hi75 στην τιμή που παίζει είναι μονόδρομος και κοντράρει στα ίσα boards των 200 ων ευρώ. Απλά δεν μας λένε οι μπαγλαμάδες πότε θα έχουν πάλι φουρνιά 

Έχεις δίκιο ότι αξίζει σε αυτά τα λεφτά το pre assembled ότι και αν φοράει. Αλλά δεν είναι μαύρο 

Το θέλω πολύ αυτό το k/b

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχουν ανταλακτικοι διακοπτες + keycaps για K70 LUX ?

 

τους βαρεθηκα τους brown, θελω κατι πιο clicky.

 

αλλαζουν ή δεν αξιζει? 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

παιδια υπαρχουν ανταλακτικοι διακοπτες + keycaps για K70 LUX ?

 

τους βαρεθηκα τους brown, θελω κατι πιο clicky.

 

αλλαζουν ή δεν αξιζει? 

keycaps ταιριαζουν ολα και ειναι ευκολο να τα αλλαξεις

αλλα διακοπτες μην ασχοληθεις γιατι δεν ειναι hot swap θελει να τα κανεις desolder τους παλιους και solder τους νεους διακοπτες,

59 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Έτσι για την φάση:

 

image.png

για δωκε κανα ινφο. 

βλεπω iso layout στο k/b, σε βολευει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsenΔες και αυτο. Σε σχεση με το Hi75 οι μονες διαφορες του ειναι οτι το Hi8 ειναι και ασυρματο και αλλαζει πολυ λιγο το ντιζάιν και το knob. Και εννοειται ειναι και λιγο πιο πανω σε τιμη το Hi8

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, BloodMage said:

για δωκε κανα ινφο. 

βλεπω iso layout στο k/b, σε βολευει?

 

5€ από το temu τα κουμπάκια. Για όποιον ενδιαφέρεται, σε logi G512 δε ταιριάζει το caps, τα control και το space.

Tο iso κάποιες φορές με εκνευρίζει αλλά και τι α κανς.

Δεν είναι και mac βρετανικό που είχα για χρόνια και σε σχέση με το αμερικάνικο είναι μύλος οι αντιστοιχίες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

θελω κατι πιο clicky.

 

Oh My God Omg GIF by Red, White & Royal Blue

4 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

@tommybertsenΔες και αυτο. Σε σχεση με το Hi75 οι μονες διαφορες του ειναι οτι το Hi8 ειναι και ασυρματο και αλλαζει πολυ λιγο το ντιζάιν και το knob. Και εννοειται ειναι και λιγο πιο πανω σε τιμη το Hi8

Το'χω δει ήδη :p Μπα το hi75 είναι VFM σε σχέση με το Hi8 (για όσα προσφέρουν πάντα). Δεν το θέλω για μένα. Set and forget για την γυναίκα η φάση, οπότε δεν ενδιαφέρει το wireless! Αν δω ότι βολέψουν τα keycaps που πήρα στα παλιότερα, ίσως να μην το χρειαστώ! Αλλιώς, here we go again :p 

Με τους διακόπτες έχω χάσει λίγο τη μπάλα, αν και κλίνω προς 2-3 και θα δούμε αν θα χρειαστεί εν τέλει

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Με τους διακόπτες έχω χάσει λίγο τη μπάλα, αν και κλίνω προς 2-3 και θα δούμε αν θα χρειαστεί εν τέλει

Πιους σκεφτεσαι?

btw αυτους που σου εδωσα τους δοκιμασες?

 

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Πιους σκεφτεσαι?

btw αυτους που σου εδωσα τους δοκιμασες?

 

Τους κλικι ή τους μόνους τους; Θέλω να δοκιμάσω μερικούς (όχι όλους) για να δω πως φαίνονται και αν αρέσουν και στη γυναίκα! Θέλω και τους μόνους τους αλλά περιμένω πρώτα τα keycaps (Τετάρτη θα'ρθουν) και θα κάνω δοκιμές! :D 

 

Σκεφτόμουν, εκτός των Morandi, τους Akko V3 Cream Yellow Pro και τους αρκετά πιο ακριβούς, KTT Bluecheese

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τους κλικι ή τους μόνους τους; Θέλω να δοκιμάσω μερικούς (όχι όλους) για να δω πως φαίνονται και αν αρέσουν και στη γυναίκα! Θέλω και τους μόνους τους αλλά περιμένω πρώτα τα keycaps (Τετάρτη θα'ρθουν) και θα κάνω δοκιμές! :D 

 

Σκεφτόμουν, εκτός των Morandi, τους Akko V3 Cream Yellow Pro και τους αρκετά πιο ακριβούς, KTT Bluecheese

Ποιος τους χ***ει

Spoiler

χαιδευει

τους κλικι? :hehe:

Βασικα βαλε τα oil king & τα morandi στο δικο σου να δεις πως ακουγονται και την αισθηση

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

τους κλικι? :hehe:

 

Ναι. Οι μπλε είναι κλικι , όπως και ένας γαλαζοπράσινος :p Βολεύομαι αλλά οι gift (οι μαμά του ajazz) είναι καλύτεροι θεωρώ! 

Ο Morandi καλύτερος για πληκτρολόγηση , ο Oil King λίγο πιο all around μάλλον, μιας και είχε ίσως λίγο καλύτερο ήχο. Αλλά θα επέλεγα τους Morandi απ'τους δύο

Από τους ήχους που άκουσα γενικά οι Yellow Akko Cream PRo  με κέρδισαν, αλήθεια λέω αλλά αν δεν ακούσω και πληκτρολογήσω, πραγματικά είναι hit&miss!

 

* να σημειώσω πως ακούγονται καλύτερα σε plastic housing οι παραπάνω που λέω! 

Βέβαια επειδή έβαλα τους δικούς σου , νομίζω είναι ανώτεροι in real time στο δικό μου keyb

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Yellow Akko Cream PRo  με κέρδισαν, αλήθεια λέω αλλά αν δεν ακούσω και πληκτρολογήσω, πραγματικά είναι hit&miss!

πολυ καλοι διακοπτες και vfm. Αλλα με μπερδεψες, εννοεις σου αρεσαν πιο πολυ απο Oil king και morandi?

5 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

να σημειώσω πως ακούγονται καλύτερα σε plastic housing οι παραπάνω που λέω! 

ειναι πολυ γενικο αυτο που λες

5 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Βέβαια επειδή έβαλα τους δικούς σου , νομίζω είναι ανώτεροι in real time στο δικό μου keyb

σε σχεση με ?

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

πολυ καλοι διακοπτες και vfm. Αλλα με μπερδεψες, εννοεις σου αρεσαν πιο πολυ απο Oil king και morandi?

6 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Από τους κλίκι μπλε εννοώ. Για να αποκτήσω πλήρη άποψη για Morandi κλπ πρέπει να έχω πλήρες σετ για να πληκτρολογώ, με έναν είναι δύσκολο να καταλάβω 100% (but seems ok) 😜

Ωστόσο, κάτι πρέπει να πάρω ντε, αν είναι να φτιάξω keyb στην γυναίκα (αφού δοκιμάσω με τα παλιά keybs πρώτα, όπως είπαμε )

43 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ειναι πολυ γενικο αυτο που λες

Γιατί βρε; Για τους συκγκεκριμένους (akko yellow pro) κι όπως τους άκουσα σε βίντεο εννοώ. Σε δύο διαφορετικά βίντεο (σε ένα με πλαστικό και σε ένα με αλουμίνιο) άκουσα αρκετά διαφορετικό ήχο. Ίδια keycaps ήταν θαρρώ, θα ξαναψάξω αύριο τα βίντεος! 

 

44 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

σε σχεση με ?

Νόμιζα είναι obvious επειδή μιλούσα για τους Akko Yellow pro. Όλα αυτά πάντα με επιφύλαξη, διότι μπορεί να δοκίμασα τους δικούς σου (εννοώ τους Morandi και Oil King - οι μπλε είχα την εντύπωση πως βγήκαν απ'την εξίσωση απ'την αρχή :p ), αλλά δοκίμασα έναν διακόπτη και τους άλλους, τους άκουσα στο youtube.

 

Μόνο για ήχο μιλάω λοιπόν σε αυτή την περίπτωση, καθώς για πληκτρολόγηση είναι αδύνατον να πω! 

 

Εσύ με ποιους είσαι περισσότερο ευχαριστημένος απ'όσους δοκίμασες; 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για να αποκτήσω πλήρη άποψη για Morandi κλπ πρέπει να έχω πλήρες σετ για να πληκτρολογώ, με έναν είναι δύσκολο να καταλάβω 100% (but seems ok) 😜

Ωστόσο, κάτι πρέπει να πάρω ντε, αν είναι να φτιάξω keyb στην γυναίκα (αφού δοκιμάσω με τα παλιά keybs πρώτα, όπως είπαμε )

Ετσι ειναι, συμφωνω! 

9 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιατί βρε; Για τους συκγκεκριμένους (akko yellow pro) κι όπως τους άκουσα σε βίντεο εννοώ. Σε δύο διαφορετικά βίντεο (σε ένα με πλαστικό και σε ένα με αλουμίνιο) άκουσα αρκετά διαφορετικό ήχο. Ίδια keycaps ήταν θαρρώ, θα ξαναψάξω αύριο τα βίντεος! 

Το απαντας μονος σου! 

Δεν βγαινει ετσι συμπερασμα. Γιατι ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα. 

Ενα συντομο παραδειγμα θα σου πω. Αν ειχαμε 2 ιδια kb και σου εκανα μια αλλαγη μονο και σου αφηνα ολα τα αλλα ιδια (πχ το ενα να εχει PC plate και το αλλο Aluminum plate) και του εκανες ενα blind test θα νομιζες οτι εχεις ενα αλλο kb και με αλλους διακοπτες

Εν κατακλειδι ισχυει οτι το πλαστικο case ευνοει γενικα στον thoccy ηχο αλλα υπαρχουν και αλουμινενια που ακουγονται και πιο thoccy απο καιποια πλαστικα. Επισης εχουν σιμασια και τι φοραει το καθε kb και τι μοντες εχουν γινει πανω τους, γιαυτο σου ειπα οτι ειναι πολυ γενικο αυτο που λες. Πχ το το Hi75 παιζει με 2 μοντες και ενα καλο σετ switches και keycaps να ειναι πιο thoccy απο ολα τα πλαστικα kb εκει εξω. Και ενα τελευταιο hint, τα βιντεο στο yt που βλεπουμε εχουν ενα κακο, ειναι τραβηγμενα με διαφορετικα μικροφωνα οποτε μπορει το ιδιο kb να ακουγεται διαφορετικα

16 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

οι μπλε είχα την εντύπωση πως βγήκαν απ'την εξίσωση απ'την αρχή :p )

σωστα νομιζες :hehe:

18 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Όλα αυτά πάντα με επιφύλαξη, διότι μπορεί να δοκίμασα τους δικούς σου αλλά δοκίμασα έναν διακόπτη και τους άλλους, τους άκουσα στο youtube.

 

τεραστια επιφυλαξη θα ελεγα εγω. 

προσωπικη μου αποψη χωρις να εχω πιασει στα χερια μου τα akko, οι morandi kai oil king ειναι καλυτεροι και αποσα διαβαζω στα reviews. χωρις να σιμαινει οτι δεν ειναι καλοι οι akko

21 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εσύ με ποιους είσαι περισσότερο ευχαριστημένος απ'όσους δοκίμασες; 

με μικρη διαφορα νο1 morandi και νο2 oil king

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να βρω κάπου τους morandi δίχως να έχει 15 και 20 € μεταφορικά; Διακόπτες θέλω, όχι ψυγείο 😂

AliExpress βλέπω σε κάποια η τιμή τσιμπάει και απλά δε σου βάζει μεταφορικά. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παίζει να βρω κάπου τους morandi δίχως να έχει 15 και 20 € μεταφορικά; Διακόπτες θέλω, όχι ψυγείο 😂

AliExpress βλέπω σε κάποια η τιμή τσιμπάει και απλά δε σου βάζει μεταφορικά. 

Απο εδω τα πηρα και εγω

 

Screenshot_1.png

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Guys καποιο Pink keyboard για να ταιριαξει με το build της γυναικας χωρις να ξηλωθουμε ασχημα υπαρχει? 

περα απο το χρωμα τι αλλο εχουμε? size/switches/price/barebone or kit etc etc

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Guys καποιο Pink keyboard για να ταιριαξει με το build της γυναικας χωρις να ξηλωθουμε ασχημα υπαρχει? 

Νομίζω στη προηγούμενη σελίδα το hi75 είναι διαθέσιμο σε pink 

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Απο εδω τα πηρα και εγω

 

Screenshot_1.png

Ρε μαν, αυτά τα 13-15 , όλα τα 10+ ευρώ δεν μου κάνουν. Δεν θέλω να πάρω " οκ διακόπτες" και να έχουν πρημιουμ τιμή τελικά επειδή χρεώνουν ότι τους κατέβει. Έχω πάρει κουτί 20 κιλά από Γερμανία με 16€ μεταφορικά , δλδ κάπου λίγο έλεος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.