Jump to content



Keyboards, keycaps και πως να περάσετε την GPU σας απ'το μπαλκόνι


Recommended Posts

4 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ωραία. Πάμε άλλη ερώτηση 😛

Ξαναμαλακώνουν με κάναν τρόπο;

Καποιοι ριχνουν ειδικο λαδι με σύριγγα μεσα στον διακοπτη ενω τον εχουν πατημενο. αλλα ειναι πολυ κακη ιδεα, εκτος το οτι θα τα κανεις ολα χαλια γυρω δεν θα εχει και αποτελεσμα

οποτε οχι 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ωραία. Μας έκανες την καρδιά περιβόλι. Ρε μεμβράνης και πάλι μεμβράνης! 

δεν θελω να στο χαλασω αλλα και τα μεμβρανης χαλανε. εχω αλλαξει 2 logi k400 εντος εγγυησης που εχω στο σαλονι για το htpc

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

2 logi

Ποτέ δεν παίρνουμε logi. Αυτά ότι και να είναι χαλάνε. Το g910 που είχα πάρει σαν πρώτο μηχανικό πληκτρολόγιο χάλασε λίγους μήνες μετά το πέρας της εγγύησης. Μπες Σκρουτζ και αν βρεις logi προϊόν χωρίς σχόλια χρηστών για βλάβες, σφύρα μου! Τα logi χαλάνε όλα, τα μηχανικά χαλάνε η σαπίζουν με τον καιρό όλα, τα μεμβράνης 70-30 αντέχουν. 😁

Link to comment
Share on other sites

Το Dinovo που είχα πάρει όταν βγήκε, όπως και το Performance MX, γελάνε στο "δεν παίρνουμε logitech γιατί χαλάνε" συνεχίζοντας να δουλεύουν άψογα.

Jokes aside,  "δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά". Το σκεφτόμουν για πληκτρολόγιο, αλλά μάλλον θα πάω σε κάτι όπως αυτά που βλέπω εδώ κατηραμένοι όφεις που με προκαλείτε :p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Arkan έγραψε:

Το Dinovo που είχα πάρει όταν βγήκε, όπως και το Performance MX, γελάνε στο "δεν παίρνουμε logitech γιατί χαλάνε"

Καλά ναι. Κι εγώ είχα ένα logitech g15 πληκτρολόγιο, κι ένα ποντίκι που ούτε θυμάμαι πως το λέγαν, και μιλάμε βγήκαν σκυλιά. Και μάλιστα σε εποχές που εγώ ήμουν πιο πιτσιρικάς, πιο θερμόαιμος, και έτρωγαν και καμιά ξαναστροφη που και που. Κράτησαν πάνω από 10ετια και τα άλλαξα για να πάρω μηχανικά. Και από τότε, κάθε τρεις και λίγο αλλάζω περιφερειακά που χαλάνε 🤣

 

Edit θυμήθηκα τυχαία και το mouse. G5

 

 

3789-1-1.jpg

Logitech-G5-Mouse-Rust.jpg

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

logitech g15

αξεχαστο πληκτρολογιο! aida64 με θεροκρασιες πανω στην οθονουλα ολα τα λ7!!!

10+ χρονια το ειχα και γω. απλα χαλασαν τα W A S D E γιαυτο το αλλαξα και γω. Το Κ70 (1st gen) κρατησε και αυτο μια 10ετια

34 λεπτά πριν, το μέλος sstav έγραψε:

έχετε μιλήσει, προτείνει κάποιο full keyboard  ; 

Δες αυτο χωρις να ξερω τι ακριβως ψαχνεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ωραία. Πάμε άλλη ερώτηση 😛

Ξαναμαλακώνουν με κάναν τρόπο;

Εάν θέλεις, μπορείς να λύσεις τον διακόπτη και να δεις την κατάσταση του ελατηρίου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήμουν στην αναζήτηση πληκτρολογίου, μιας και το αθάνατο Coolermaster Masterkeys PRO L White που είχα κονομήσει από τον διαγωνισμό 13 χρόνων του TheLab, δείχνει την ηλικία του ( αλλά σε καμία περίπτωση δεν πάει "στο καλάθι των αχρήστων" , καθώς θα μείνει στην συλλογή και που ξέρεις τι γίνεται! ). 

 

Επιστρέφω λοιπόν εδώ για να πω πως παρήγγειλα τελικά το Epomaker Ajazz AK820 Pro με Gift Switches και αναμένω να έρθει στις 15 Μαρτίου, αν είναι να πιστέψω αυτό που λέει η Amazon. Η παραγγελία έπεσε προ 10 ημερών, μου φαίνεται πως το "In Stock" είναι κάπως πλασματικό, αλλά ας είναι, αν είναι να'ρθει στις 15. 

 

Είναι ένα Keyboard των 60€, σε premium τιμή για την Ευρώπη (60 θα το βρείτε μόνο στο Site τους, και αν πείτε να το πάρετε από κει, τα έξοδα αποστολής είναι...45€, οπότε βγαίνει φτηνότερα από άμαζον 🤦‍♂️ ). Είναι απ'τα πιο budget oriented για ενασχόληση με πληκτρολόγια, πλαστικό casing (όχι απαραίτητα κακό), όμως προσφέρει πραγματάκια που ακριβότερα δεν κάνουν . Προφανώς είναι hot-swappable και μπορείς να πειραματιστείς με διακόπτες και keycaps, να moddάρεις με μερικά κλασικά και προσιτά mods στο εσωτερικό για βελτίωση της αίσθησης πληκτρολόγησης (αν στοκ δεν σου προκαλεί καλή αίσθηση) ,μπλαμπλαμπλα. (αυτός ο άτιμος ο @BloodMage θέλει να με καταστρέψει :hehe: )

 

Θα επιστρέψω με εντυπώσεις, αίσθηση, ποιότητα, καθώς είναι το πρώτο custom, pre-built keyboard που αγοράζω. Το αν θα το κρατήσω στοκ, μένει να φανεί, ας έρθει πρώτα με το καλό! 

 

 

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Εγώ δεν ξέρω τίποτα 

Με τις ταβανοπροκες ασχολούμαι. Καταλάβατεεεεε? 

Επικοινώνησε με @DEADLAZARUS , για το πώς βοηθούν οι ταβανόπροκες να κρύβεις GPUs κι άλλο hardware , στο ταβάνι 🙄

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Επικοινώνησε με @DEADLAZARUS , για το πώς βοηθούν οι ταβανόπροκες να κρύβεις GPUs κι άλλο hardware , στο ταβάνι 🙄

Γατάκι, όταν άλλαζα σαν τα πουκάμισα τα keycaps και τα mousepads πού ήσουν; 

Ενδιαφέρουσα η επιλογή σου, περιμένουμε εντυπώσεις.

 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα.

Υπάρχει ένα ... learning curve, στο θέμα πληκτρολόγηση. Για μένα ήταν περίπου 45 λεπτά (να συνηθίσεις πρέπει το σημείο του enter + το μικρότερο right shift βασικά). Τώρα είμαι ήδη οκ! 

 

Το πληκτρολογιάκι από ήχο, και αίσθηση, δεν μοιάζει με τίποτα από όσα έχω δοκιμάσει. Αρκετά thoccy από μαμά (αλλά επιδέχεται αρκετής βελτίωσης). Παρότι είναι πλαστικό, αυτό είναι αρκετά ποιοτικό πλαστικό, το πληκτρολόγιο ζυγίζει ~820g. 

 

Η πληκτρολόγησή μου δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί σε σχέση με τα υπόλοιπα που'χω χρησιμοποιήσει , μένει όμως να φανεί αυτό. Είναι smooth, ενδιαφέροντα keycaps και διακόπτες από μαμά, αλλά σίγουρα θα υποστεί μετατροπές μετά από κάποιο διάστημα! 

 

Το software είναι λειτουργικό, πλην ελαφρώς δύσχρηστο, όμως χρειάζεται για κάποια πραγματάκια (πχ για να πάρει την σωστή ώρα το LCD Display)! Επίσης, μπορείς να βάλεις custom GIFάκια να παίζουν απ'την οθονούλα, με λίγη δουλίτσα.

Το'χω στο 2.4Ghz mode τώρα (ασύρματο) τώρα και λειτουργεί άψογα, δεν αισθάνομαι latency. Το σύνδεσα και με το κινητό , επιτυχώς, σε λιγότερο από 10 sec. 

 

Επίσης, έρχεται με dust cover και keycap/switch puller. 

 

 

Spoiler

IMG_20240312_180727.jpg

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

...ρε αυτο ειναι ωραιο!! Δε ξερω γιατι αλλα στις φωτογραφιες στο στουντιο δε μου αρεσει.

Εδω φαινεται οπως σωστα ειναι.

 

Σωστο layout. Εγω πηρα βιαστικα το Falchion που εχει το Enter καθετα, αντι οριζοντια.

Τι α κανς. Ανακυκλωση και παμε γι'αλλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Σωστο layout. Εγω πηρα βιαστικα το Falchion που εχει το Enter καθετα, αντι οριζοντια.

US ansi ειναι το οριζοντιο, και οντως ειναι το σωστο. ISO ειναι το καθετο και δεν βολευει καθολου!

23 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τι α κανς. Ανακυκλωση και παμε γι'αλλα.

😂

Σωστος! καθε εμποδιο για καλο! πουλα το ebay και παρε και εσυ το πρωτο σου custom. 

Η διαφορα ειναι σαν να πηγαινεις απο VA σε OLED/QD-OLED

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2024 at 12:22 ΠΜ, το μέλος BloodMage έγραψε:

The vfm king με αρωμα premium και γλυκες νοτες thoccy.

Και ολα αυτα out of the box!

Βεβαια δεν το βρισκεις ευκολα, ειδικα το μαυρο

 

EPOMAKER.DE

Experience the pinnacle of keyboard design with the EPOMAKER x LEOBOG Hi75. Crafted for the discerning user who demands both style and functionality, this keyboard kit is a game-changer in both...

 

Υπάρχει preassembled αλλά το μαύρο barebones δύσκολα. 

Επίσης ενώ το ένα υπάρχει με linear το άλλο όχι, τι φάση ασούμε

Και κρίνοντας απ'την τιμή, αξίζει pre-assembled και ας έχεις σκοπό να το αλλάξεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.