Jump to content



Keyboards, keycaps και πως να περάσετε την GPU σας απ'το μπαλκόνι


Recommended Posts

22 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Will Do soon, λογικά αύριο  after work, γιατί τώρα απομακρύνθηκα :p 

 

@BloodMage

 

έκανα ότι καλύτερο μπορούσα με τις φώτο

 

Spoiler

IMG_20240223_205624.jpgIMG_20240223_205644.jpgIMG_20240223_205719.jpg

Είναι ελαφρώς διαφορετικοί τελικά. Το μαύρο είναι του CM

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

@BloodMage

 

έκανα ότι καλύτερο μπορούσα με τις φώτο

 

  Reveal hidden contents

IMG_20240223_205624.jpgIMG_20240223_205644.jpgIMG_20240223_205719.jpg

Είναι ελαφρώς διαφορετικοί τελικά. Το μαύρο είναι του CM

Αψογες ειναι! Cherry ειναι απλα κακη απομίμηση. Της CM δλδ ειναι το σωστο. Καλα δεν το συζηταμε στα χρηματα αυτα (4ε αν θυμαμαι καλα?) ειναι τελειο!

 

btw δεν ξερω πως κρατιεμαι

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

btw δεν ξερω πως κρατιεμαι

Κρατήσου, έχεις :p 

26 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Αψογες ειναι! Cherry ειναι απλα κακη απομίμηση. Της CM δλδ ειναι το σωστο. Καλα δεν το συζηταμε στα χρηματα αυτα (4ε αν θυμαμαι καλα?) ειναι τελειο!

 

Δεν νομίζω πως μπαίνει το ένα στο άλλο. Τσέρι αλλά απ'την λίστα που έστειλες, ποια είναι; ΧDA? Αυτού του πληκτρολόγιου η τιμή ήταν 3.38€, και του άλλου (που καβάτζωσε η γυναίκα), 4.29€. Μιλάμε για αστρονομικά ποσά. 

Το αστείο είναι πως στης γυναίκας, είχε τα έξτρα keycaps (τελικά ήταν το ESC, Spacebar & Enter) και ένα keycap puller 2πλο (που απ'την άλλη θεωρητικά είναι για να βγάζεις τους διακόπτες). Σου δίνω και φωτό απ'αυτό

Spoiler

IMG_20240223_220136.jpgIMG_20240223_220148.jpgIMG_20240223_220220.jpg

 

Σημειωτέον πως και τα 2 είναι με detachable USB-C cable. Φυσικά απλό, but still! 

ΥΓ: Φαίνεται σαν να ΄χω γρατσουνίσει ήδη τα keycaps  μόνο απ'την προσπάθεια να τα βγάλω :hehe: (μόνο στην κοντινή φώτο φαίνεται, με γυμνό μάτι είμαι γκαβός και δεν το βλέπω :p )

ΥΓ2: Νομίζω πως εγώ φταίω γιατί πήγα απο λανθασμένο σημείο να τους βγάλω. Είναι αρκετά σκληροί και δε βγαίνουν με το χέρι (και στα 2), σε αντίθεση με αυτούς του CM

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν νομίζω πως μπαίνει το ένα στο άλλο. Τσέρι αλλά απ'την λίστα που έστειλες, ποια είναι; ΧDA? Αυτού του πληκτρολόγιου η τιμή ήταν 3.38€, και του άλλου (που καβάτζωσε η γυναίκα), 4.29€. Μιλάμε για αστρονομικά ποσά. 

Το αστείο είναι πως στης γυναίκας, είχε τα έξτρα keycaps (τελικά ήταν το ESC, Spacebar & Enter) και ένα keycap puller 2πλο (που απ'την άλλη θεωρητικά είναι για να βγάζεις τους διακόπτες). Σου δίνω και φωτό απ'αυτό

Γιατι? δεν εχουν τον κλασικο σταυρο κατω απο το keycap?. Οχι cherry ειναι. Βασικα δες εδω ισως τα εξηγει λιγο καλυτερα. Η φωτογραφια που δειχνουν ειναι τραβιγμενη απο το προφιλ του keycap γιαυτο ισως σε μπερδευει. 

Καλα σε αυτη την τιμη ειναι hot swap? θα τρελαθουμε! Γενικα δεν πρεπει να βγαινουν ευκολα τα keycap γιαυτο σου εχει και το puller. Απο την αλλη δεν πρεπει να μπαινει και τοσο δυσκολα. Ενταξει μην περιμενεις πολλα σε αυτα τα λ7😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά my bad, μπαίνουν κανονικά το ένα στο άλλο! :p Απλά του νέου είναι σφιχτά. Ίσως απ'τα χρόνια και τα καθαρίσματα στο CM, να έχουν λασκάρει λίγο. 

37 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Καλα σε αυτη την τιμη ειναι hot swap? θα τρελαθουμε!

Δε ξέρω, απ'την εικόνα παραπάνω, καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο; 😮 Δεν κάνω προσπάθεια να βγάλω τον διακόπτη, άσε καλύτερα :hehe: 

Σε αυτή την τιμή περίμενα ότι θα με βαρέσει η τενοντίτιδα, αλλά τελικά με το wrist rest που μου'χε δώσει ο @DEADLAZARUS παλαιότερα και το ύψος που'χει το πληκτρολογιάκι αυτό, βολεύει καλά. Εντάξει ίσως να ερωτευτώ αν πάρω αυτό που έστειλες χτες, αλλά δεν ξέρω, θα κρατηθώ λίγο. Αν μέχρι να μπει το δώρο τον Απρίλη, υπάρχει ακόμη, ίσως χτυπηθεί (αν δεν πάρω ντραμς που ήθελα :bleh: )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τελικά my bad, μπαίνουν κανονικά το ένα στο άλλο! :p Απλά του νέου είναι σφιχτά. Ίσως απ'τα χρόνια και τα καθαρίσματα στο CM, να έχουν λασκάρει λίγο. 

Δε ξέρω, απ'την εικόνα παραπάνω, καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο; 😮 Δεν κάνω προσπάθεια να βγάλω τον διακόπτη, άσε καλύτερα :hehe: 

Σε αυτή την τιμή περίμενα ότι θα με βαρέσει η τενοντίτιδα, αλλά τελικά με το wrist rest που μου'χε δώσει ο @DEADLAZARUS παλαιότερα και το ύψος που'χει το πληκτρολογιάκι αυτό, βολεύει καλά. Εντάξει ίσως να ερωτευτώ αν πάρω αυτό που έστειλες χτες, αλλά δεν ξέρω, θα κρατηθώ λίγο. Αν μέχρι να μπει το δώρο τον Απρίλη, υπάρχει ακόμη, ίσως χτυπηθεί (αν δεν πάρω ντραμς που ήθελα :bleh: )

Το hot swap το υπεθεσα απο το switch puller που ειχε μεσα. Απο την εικονα δεν μπορω να πω με σιγουρια. Δοκιμασε χωρις να βαλεις πολυ δυναμη αλλα αν το φοβασαι αστο, ετσι κ αλλιως σιγα μην αλλαξεις ποτε διακοπτες.

Αμα ειναι να παρεις ντραμς μην κοιτας για k/b. Ξεκαθαρα παιρνει προτεραιοτητα! Ξερεις να παιζεις ? Η θελεις να μαθεις? Απο μικρο παιδι ηθελα να μαθω

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Το hot swap το υπεθεσα απο το switch puller που ειχε μεσα. Απο την εικονα δεν μπορω να πω με σιγουρια. Δοκιμασε χωρις να βαλεις πολυ δυναμη αλλα αν το φοβασαι αστο, ετσι κ αλλιως σιγα μην αλλαξεις ποτε διακοπτες.

Αν πάρω το kb που μου'πες, ποτέ δεν ξέρεις τι θα ακολουθήσει :p Αλλά ναι, αυτά τα έρμα λέω να τα αφήσω όπως είναι, είναι μια χαρά έτσι :p 

 

9 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Αμα ειναι να παρεις ντραμς μην κοιτας για k/b. Ξεκαθαρα παιρνει προτεραιοτητα! Ξερεις να παιζεις ? Η θελεις να μαθεις? Απο μικρο παιδι ηθελα να μαθω

Ξέρω λίγα βασικά πράγματα, αλλά δεν έχω ντραμς να εξασκηθώ. Πλήκτρα παίζω (και μπάσο). Ένα κακό έχω στα ντραμς , είμαι ανάποδος (αριστερόχειρας). Στα ντραμς μόνο. Έτσι έμαθα από μικρός που'χα μια μπάντα και ήταν αριστερός ο ντράμερ μας. Από τότε, όποτε κι αν κάτσω σε κάποιο σετ, παίζω σαν παραπληγικό :hehe: 

Ωστόσο, έχω άλλο πρόβλημα. Αυτό του χώρου. Ναι, για ηλεκτρονικά τύμπανα λέω, αλλά μου λείπουν 20cm χώρου για να χωρέσουν εκεί που θα τα'βαζα και έτσι όπως έχω τα πράγματα τώρα στο γραφείο, είναι the best way possible! (Μόνο αν πετάξω έξω το γραφείο/PC της γυναίκας θα τα χωρέσω πολύ άνετα :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: 

Για μουσική και μουσικά όργανα, ποτέ δεν είναι αργά, imho! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν πάρω το kb που μου'πες, ποτέ δεν ξέρεις τι θα ακολουθήσει :p

Ακριβως!!! Εκει εχεις απειρες δυνατοτητες!!

 

14 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μόνο αν πετάξω έξω το γραφείο/PC της γυναίκας θα τα χωρέσω πολύ άνετα :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: 

oooops δεν θα παει καλα αυτο 🤣

περα απο την πλακα, πως γινεται παντα να υπαρχει προβλημα χωρου

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος BloodMage έγραψε:

περα απο την πλακα, πως γινεται παντα να υπαρχει προβλημα χωρου

Εύκολα, θέλεις περίπου 1.25μ για να έχεις ένα απλό σετ ηλ.τυμπάνων, με βασικά parts, απλωμένο "τόσο-όσο" (πιο λίγο πας σε ... παιδικό ). Αν είχα ένα ακόμη δωμάτιο, θα χωρούσαν :p 

Χωράνε στην κουζίνα όμως :hehe: 

Oh well! Πως καταλήξαμε απ'τα keycaps στα drumsticks :hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Μάλιστα.....γι'αυτό με στείλανε εδώ.... κατάλαβα....

 

Εγώ είπα για μια 65αρα mini led και μου απάντησαν ένα ....Μπαααααα

 

90 Day Fiance Fighting GIF by TLC

Ξεκινα να βλεπεις αγωνες σε καφε κλπ. Αν σου πει μα μου σου του πες ασε με να παρω τηλεοραση. Αυτο εκανε φιλος που δεν ειχε καν τηλεοραση because wife και βρεθηκε με 65 Sony a80L.

 

 

Οι Gateron οι καφε λενε τιποτα?

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Λεγε.

tactile ετσι? 

 

εδω εισαι

και αν θες silent πας εδω

keygem γιατι ειναι απο γερμανια και ερχονται με dhl μπαμ μπαμ. Ελλαδα δεν προκειται να βρεις τετοια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέτε. Σε corsair k70, παίζει να αλλάζουν οι διακόπτες; Όχι τα κουμπιά, οι διακόπτες! Μου φαίνεται ότι τα κουμπιά που χρησιμοποιώ περισσότερο απ' όλα έχουν σκληρύνει λιγάκι. Και σήμερα άκουγα και ένα σκουικι σκουικι ήχο όταν άφηνα το D. Ισχύει ότι μπορεί να σκληρύνουν με την πολλή χρήση η μλκιες λέω; Αν δεν αλλάζονται, καμία άλλη λύση υπάρχει; 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Δε μου λέτε. Σε corsair k70, παίζει να αλλάζουν οι διακόπτες; Όχι τα κουμπιά, οι διακόπτες! Μου φαίνεται ότι τα κουμπιά που χρησιμοποιώ περισσότερο απ' όλα έχουν σκληρύνει λιγάκι. Και σήμερα άκουγα και ένα σκουικι σκουικι ήχο όταν άφηνα το D. Ισχύει ότι μπορεί να σκληρύνουν με την πολλή χρήση η μλκιες λέω; Αν δεν αλλάζονται, καμία άλλη λύση υπάρχει; 

Εννοειται οτι σκληραινουν. Δεν ειναι τοσο σμουθ οσο οταν ηταν καινουρια. ουτε καινουρια ηταν σμουθ αλλα λεμε τωρα

Δεν ειναι hot swap που σημαινει οτι ειναι κολλημενοι στην πλακετα με καλάι. Αν εχεις κολλητηρι ορεξη και υπομονη μπορεις να τους αντικαταστησεις. Δεν ειναι ευκολο βεβαια. Ειδικα στο να ξεκολλησεις τους παλιους διακοπτες χωρις να κανεις ζιμια στην πλακετα. Χρειαζεσαι και τρομπα που ρουφαει το καλάι

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.