Jump to content



Keyboards, keycaps και πως να περάσετε την GPU σας απ'το μπαλκόνι


Recommended Posts

Ειρήνη υμίν. Όπως εμείς δεν καταλαβαίνουμε την ανάγκη της γυναίκας να πάρει τσάντα που κοστίζει ένα χιλιάρικο, έτσι και η γυναίκα δεν μπορεί να καταλάβει την ανάγκη μας να πάρουμε την οθόνη του χιλιάρικου. Ο γάμος είναι ένα σύνολο συμβιβασμών και η επιτυχία του κρίνεται από το πόσο ισορροπημένοι είναι αυτοί.

 

Fybo8kcXoAIMmQ1.jpg

  • Like 2
  • Agree 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Επειδή το καταπιέζεις και η γυναίκα βαράει, δε σημαίνει πως είναι το ίδιο για όλους.
Ούτε όμως ότι πρέπει αν είμαστε σατράπηδες "αυτός είμαι κι αν σου αρέσω". Η συζήτηση για αυτό "εφευρέθηκε". Αν κανείς δεν είναι διατεθειμένος να συζητήσει, κάπου έχει γίνει λάθος (either side).

Εκτός κι αν σε ενα ζευγάρι έχει "τα λεφτά σου και τα λεφτά μου". Στο σπιτικό και οι 2 συνεισφέρουν (με οποιονδήποτε τρόπο ), οπότε σε όλα τα θέματα (πρέπει να) τα βρίσκουν.

Δεν έχει

-"Αγάπη μουυυ, πήρα 1600€ μια καρτούλα, ντάξει; Δεν θα φάμε για 2-3 μήνες, δε πιστεύω να σε πειράζει"

-"Όχι , όλα καλά, ήθελα λίγη δίαιτα έτσι και αλλιώς".

 

*Όλα αυτά περί πορτοφολιού κλπ, διαγράφονται αν υπάρχει μια σχετική οικονομική άνεση και δικαιολογούνται εύκολα τέτοιες αγορές.

 

Πρακτικά αυτό που λέω είναι να αγκαλιάζουμε ο ένας τα " φετίχ " του άλλου , να μην είναι μονόπλευρα. Τσέπης επιτρέποντος.

Τωρα μιλας σωστα. 

Προφανως και κανενας λογικος ανθρωπος που δεν του επιτρεπουν τα οικονομικα του δεν θα επαιρνε 1800ων ευρω καρτα και μετα να μην εχει να φαει. Εκει δεν υπαρχει καν λογος να το συζητησεις ουτε με την γυναικα σου και ουτε με κανεναν. Απλα ξερεις οτι δεν υπαρχουν λεφτα που περισσευουν για καρτα/χομπι κλπ κλπ

Αλλα εμεις λεμε για τους παντοφλακηδες που και να εχουν την δυνατοτητα δεν τους αφηνει η γυναικα τους. φοβουνται. Γιατι πολυ απλα δεν εγκρινει πως να το πω, θεωρει βλακεια την ασχολεια μας με τους υπολογιστες. μην το γελατε, ξερω ζωντανα παραδειγματα. 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Τωρα μιλας σωστα. 

Προφανως και κανενας λογικος ανθρωπος που δεν του επιτρεπουν τα οικονομικα του δεν θα επαιρνε 1800ων ευρω καρτα και μετα να μην εχει να φαει. Εκει δεν υπαρχει καν λογος να το συζητησεις ουτε με την γυναικα σου και ουτε με κανεναν. Απλα ξερεις οτι δεν υπαρχουν λεφτα που περισσευουν για καρτα/χομπι κλπ κλπ

Αλλα εμεις λεμε για τους παντοφλακηδες που και να εχουν την δυνατοτητα δεν τους αφηνει η γυναικα τους. φοβουνται. Γιατι πολυ απλα δεν εγκρινει πως να το πω, θεωρει βλακεια την ασχολεια μας με τους υπολογιστες. μην το γελατε, ξερω ζωντανα παραδειγματα. 

Δε φοβόμαστε. Το λέμε, το συζητάμε , και προχωράμε :p

Υπάρχουν και κάποιοι ( πχ εγώ ) που μπορεί να μπορώ να πάρω κάτι αλλά still, το συζητώ , γιατί η πιθανότητα για κάτι εκτάκτο, πάντα υπαρχει, εξετάζω τις συνθήκες. 

Θα κάνω summon τη γυναίκα Ε 😂

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Επειδή το καταπιέζεις και η γυναίκα βαράει, δε σημαίνει πως είναι το ίδιο για όλους.

Δεν ήμουν σαφής: η γυναίκα μου δεν κατανοεί για ποιον λόγο πρέπει να δώσω 500 ευρώ για ν' αγοράσω οθόνη/κάρτα γραφικών/επεξεργαστή/κτλ/κτλ/κτλ. Της φαίνεται παράλογο, ακόμα κι αν έχουμε τα χρήματα για να πάρω αυτό που θέλω. Μπορεί να μου πάρει ένα ακριβό κοστούμι, αλλά πιστεύει ότι όποιος ασχολείται με τις ώρες με τα παιχνίδια είναι (ψιλο)καμένος, καθώς κι ότι σπαταλάς, με αδιανόητο κι αδικαιολόγητο τρόπο, τα χρήματά σου/μας αν θες ν' αγοράζεις ακριβά hardware parts.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Δεν ήμουν σαφής: η γυναίκα μου δεν κατανοεί για ποιον λόγο πρέπει να δώσω 500 ευρώ για ν' αγοράσω οθόνη/κάρτα γραφικών/επεξεργαστή/κτλ/κτλ/κτλ. Της φαίνεται παράλογο, ακόμα κι αν έχουμε τα χρήματα για να πάρω αυτό που θέλω. Μπορεί να μου πάρει ένα ακριβό κοστούμι, αλλά πιστεύει ότι όποιος ασχολείται με τις ώρες με τα παιχνίδια είναι (ψιλο)καμένος, καθώς κι ότι σπαταλάς, με αδιανόητο κι αδικαιολόγητο τρόπο, τα χρήματά σου/μας αν θες ν' αγοράζεις ακριβά hardware parts.

Κατάλαβα. Εκεί είναι που πρέπει να γίνει κατανοητό πως τα χόμπι και οι προτιμήσεις σε certain stuff , πληρώνονται. πχ εγώ δε καταλαβαίνω τι χρειάζεται ένα ακριβό κουστούμι 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς να σας το πω στρογγυλεμένα, οπότε θα το πω ωμά. Ακόμη κι όσοι έχουν σκίσει τη γάτα για πισιά-κάρτες γραφικών-οθόνες-σκρίνια, σε κάτι έχουν συμβιβαστεί. Το θέμα είναι να συμβιβάζεσαι σε εκείνα που δε σου κοστίζουν συναισθηματικά και ψυχολογικά και να μη συμβιβάζεσαι σε εκείνα που θεωρείς αδιαπραγμάτευτα.

 

Η "συζήτηση" που λέει ο Κρις είναι για να μπορέσεις να διαλέξεις τον άνθρωπο του οποίου οι συμβιβασμοί είναι συμβατοί με τους δικούς σου. Εναλλακτικά, σε λίγα χρόνια η συζήτηση θα είναι με τον δικηγόρο για τη λύση της κοινωνίας και τη διανομή των κοινών πραγμάτων ή για την κατανομή της άσκησης της γονικής μέριμνας. 🤷‍♂️

  • Like 4
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Ναι ναι.... Ναι.. ναι... Καλό! Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες Λιάκο 

Τα εχω ακουσει απο πολλους. Δεν πιανουν αυτα σε μενα. Οπως ειχα πειθαρχησει εγω ετσι θα πειθαρχησουν και αυτα. Τροποι υπαρχουν ενα σωρο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Δεν ήμουν σαφής: η γυναίκα μου δεν κατανοεί για ποιον λόγο πρέπει να δώσω 500 ευρώ για ν' αγοράσω οθόνη/κάρτα γραφικών/επεξεργαστή/κτλ/κτλ/κτλ. Της φαίνεται παράλογο, ακόμα κι αν έχουμε τα χρήματα για να πάρω αυτό που θέλω. Μπορεί να μου πάρει ένα ακριβό κοστούμι, αλλά πιστεύει ότι όποιος ασχολείται με τις ώρες με τα παιχνίδια είναι (ψιλο)καμένος, καθώς κι ότι σπαταλάς, με αδιανόητο κι αδικαιολόγητο τρόπο, τα χρήματά σου/μας αν θες ν' αγοράζεις ακριβά hardware parts.

 

Και συ ξεκίνα να ασχολείσαι με σκι ή αυτοκίνητα ή φωτογραφία.

Θα καταλάβει οτι οι καρτες γραφικών του χιλιάρικου είναι πολυ οικονομικό χόμπι και όσοι ασχολουνται δεν είναι καθόλου καμμένοι.

[not a relationship advice tho]

 

20 minutes ago, acct said:

Το θέμα είναι να συμβιβάζεσαι σε εκείνα που δε σου κοστίζουν συναισθηματικά και ψυχολογικά και να μη συμβιβάζεσαι σε εκείνα που θεωρείς αδιαπραγμάτευτα.

 

Κάποιες φορές ακόμα και αυτό που είναι εντελώς λογικό σε μια σχέση, μπορεί να κάνει backfire. (sadly I know)

Και κάποιοι ίσως δεν είναι έτοιμοι να διαβούν το δαιδαλώδες μονοπάτι των επιπτώσεων.

 

Spoiler

And then she said... - Meme | Funny pictures, Car guys, Funny

 

 

Mήπως να παμε σε άλλο θεματάκι όμως; 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Δεν ξέρω πώς να σας το πω στρογγυλεμένα, οπότε θα το πω ωμά. Ακόμη κι όσοι έχουν σκίσει τη γάτα για πισιά-κάρτες γραφικών-οθόνες-σκρίνια, σε κάτι έχουν συμβιβαστεί. Το θέμα είναι να συμβιβάζεσαι σε εκείνα που δε σου κοστίζουν συναισθηματικά και ψυχολογικά και να μη συμβιβάζεσαι σε εκείνα που θεωρείς αδιαπραγμάτευτα.

 

Η "συζήτηση" που λέει ο Κρις είναι για να μπορέσεις να διαλέξεις τον άνθρωπο του οποίου οι συμβιβασμοί είναι συμβατοί με τους δικούς σου. Εναλλακτικά, σε λίγα χρόνια η συζήτηση θα είναι με τον δικηγόρο για τη λύση της κοινωνίας και τη διανομή των κοινών πραγμάτων ή για την κατανομή της άσκησης της γονικής μέριμνας. 🤷‍♂️

Ετσι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Κάποιες φορές ακόμα και αυτό που είναι εντελώς λογικό σε μια σχέση, μπορεί να κάνει backfire. (sadly I know)

Και κάποιοι ίσως δεν είναι έτοιμοι να διαβούν το δαιδαλώδες μονοπάτι των επιπτώσεων.

Ειναι μεγαλη κουβεντα και το τι θα ακουσεις εχει να κανει και με τις εμπειριες του καθενος. Τεσπα, μην χαλαμε αλλο το θεμα.

Μια αγκαλια σε Γιωργηδες και Θωμα για αυτα που τραβανε. Παιδια εμεις θα ειμαστε εδω.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Τα εχω ακουσει απο πολλους. Δεν πιανουν αυτα σε μενα. Οπως ειχα πειθαρχησει εγω ετσι θα πειθαρχησουν και αυτα. Τροποι υπαρχουν ενα σωρο.

Ναι ναι ναι ....... 😛

Μέχρι να μεγαλώσει το παιδί και να καταλάβει, θα τραβήξεις μπόλικα... Η δική μου, ξυπνάει με το παραμικρό. Και γενικά με τον ύπνο είναι τσακωμενη. Επομένως, ο θόρυβος των red switches, κάποιες φορές μπορεί να φέρει τρομερές καταστροφές. Δηλαδή, έχει φέρει, όχι "μπορεί" να φέρει. Ναι, κάποια πράγματα που φαίνονται εντελώς παράλογα σήμερα, μπορεί να είναι απολύτως λογικά όταν έρθει ένα μωράκι στο σπίτι, και αντιστρόφως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ναι ναι ναι ....... 😛

Μέχρι να μεγαλώσει το παιδί και να καταλάβει, θα τραβήξεις μπόλικα... Η δική μου, ξυπνάει με το παραμικρό. Και γενικά με τον ύπνο είναι τσακωμενη. Επομένως, ο θόρυβος των red switches, κάποιες φορές μπορεί να φέρει τρομερές καταστροφές. Δηλαδή, έχει φέρει, όχι "μπορεί" να φέρει. Ναι, κάποια πράγματα που φαίνονται εντελώς παράλογα σήμερα, μπορεί να είναι απολύτως λογικά όταν έρθει ένα μωράκι στο σπίτι, και αντιστρόφως. 

Ρε πήρα ένα 60% με κάτι καφέ από το temu και τα σπάει 😂

34 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Mήπως να παμε σε άλλο θεματάκι όμως; 

Ναι, σκοτεινό μπισκότο. 

Αν δε προλαβαίνεις να καθαρίσεις θα το κάνω όταν σχολασω! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

link?

Τεμου.κομ 😂 

Κάτσε στάσου να σου πω. Ήταν απ' αυτά που βγάζει sponsored στο φεισμπουκ. 

4.5€ το πήρα και γελάει ο κόσμος, πραγματικά το 20ρι το δίνεις για πλάκα, είναι πολύ κομπλέ, έχει και επιλογές. 

Στην τεμου ψάξε για αυτό εδώ 

Screenshot_2024-02-21-12-41-16-148_com.facebook.katana.png

Αν είσαι νέος χρήστης παίρνεις αυτή την τιμή , αν πατήσεις από το sponsored link και κατεβάσεις την εφαρμογή από εκεί. 

Μου έχει μέχρι και ανταλλακτικά χρωματιστά keycaps στα gaming keys ( +spacebar) 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.