Jump to content



Arctic Freezer 3 AIO - Aξίζει;


GFFermari

Recommended Posts

Ετσι ειναι. Εχω 9 x F12 PST CO. μεχρι 800 στροφες ειναι αθορυβοι και το κουτι ειναι στο μισο μετρο απο το αφτι μου. Σε πολυ xtreme καταστασεις τους εχω βαλει να φτανουν ταβανι 1000στροφες

που και εκει δεν ενοχλουν αλλα το καταλαβαινεις οτι ανεβασαν.  

να σημειωσω οτι τους ελεγχω με το controller αυτο. παιρνεις ρευμα απο ενα sata απαευθειας απο το τροφοδωτικο και συνδεεται ενα καλωδιο που δινει σημα στο cpu fan στην μητρικη σας. και τα. ελεγχεις ολα με το απιστευτο προγραμμα fan control. εννοειται οτι φτιαχνεις curve, mixed curve, graph και κανεις παπαδες 

οποτε δεν σας απασχολει αν η μητρικη σας ειναι καλη στο θεμα αυτο. με 6ε εχετε λυσει το θεμα αυτο

 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω τα ανεμηστήρια από pull που είναι σε push στην μπροστά πλευρά του κουτιού, μπορεί να μπεί tubes up και μένουν λιγότερο από 10 χιλιοστά ανάμεσα στο ψυγείο και την gpu. 

Nα μπώ στον κόπο να τα διαλύσω όλα και να την περάσω;

Νομίζω όμως πως θα ψήνεται η κάρτα λόγω απουσίας airflow. Τώρα την χτυπάει ένας Ρ14.

 

image.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατηθηκες........ουτε εγω θα κρατιομουν

πως ειναι απο τεμπς η καρτα? λογικα δεν πρεπει να εχει θεμα γιατι ειναι γουρουνακι. ειδικα  αν εχεις και ιντεϊκ απο κατω

Link to comment
Share on other sites

Just now, BloodMage said:

Δεν κρατηθηκες........ουτε εγω θα κρατιομουν

πως ειναι απο τεμπς η καρτα? λογικα δεν πρεπει να εχει θεμα γιατι ειναι γουρουνακι. ειδικα  αν εχεις και ιντεϊκ απο κατω

 

Δεν κουμπωσα μπλόκ και τέτοια, απλα μια πρόβα έκανα.

Έτσι όπως το είδα πάντως με βάση τον αέρα που περνάει με και χωρίς το ψυγείο, κόβει αρκετά.

Και δε μου αρέσει και το οτι θα είναι με τους σωλήνες προς τα πάνω.

 

Γενικά, το endeavor αυτό με την 360ΑΙΟ είναι καθαρά στην κατηγορία "δουλειά δεν είχε ο διάολος".  :hehe:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

...αφου δε μαθαινει απο τον αρχοντα μπαλιτσα. Ειδες εμενα να παραγγελνω 360, τη στιγμη που χωραει χωρις θεματα στο κουτι μου? Οχι.

Τα γλιτωσα τα 66 λιρονια.

 

Βεβαια αν επαιρνα 360 μπορει να μου φευγε λιγακι και να γλιτωνα το 1000ικο που ζεσταινεται για οθονη, αλλα τι α κανς.

Anyway.

 

Δεν εχει θεμα η καρτα (αυτη) και ας κοβει οσο θελει το ψυγειο.

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, GFFermari said:

...αφου δε μαθαινει απο τον αρχοντα μπαλιτσα. Ειδες εμενα να παραγγελνω 360, τη στιγμη που χωραει χωρις θεματα στο κουτι μου? Οχι.

Τα γλιτωσα τα 66 λιρονια.

 

Βεβαια αν επαιρνα 360 μπορει να μου φευγε λιγακι και να γλιτωνα το 1000ικο που ζεσταινεται για οθονη, αλλα τι α κανς.

Anyway.

 

Δεν εχει θεμα η καρτα (αυτη) και ας κοβει οσο θελει το ψυγειο.

 

Χρειάζομαι ψυκτρα για το ιντελ συστημα και αντί να πάρω άλλη μια u12a σκέφτηκα αυτή που ήδη έχω να πάει εκεί ενω η 360 που είναι και 50€ φθηνότερη στο gaming pc.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχμ, οι θερμοκρασίες της GPU είναι ίδιες και λίγο καλύτερες τελικά σε load. 1-2 βαθμούς κάτω. Και μάλλον πέφτουν κιαλλο αν βάλω ακόμα έναν exhaust.

Αλλά σε idle είναι αρκετά υψηλότερες, από εκεί που ήταν στους 40° με σταματημένους ανεμιστήρες τώρα τώρα 50αρίζει. 

Εβαλα δοκιμαστικά κάτω έναν P12 Max και τον έχω να γυρνάει λίγο περισσότερο σε idle και load απ τους υπόλοιπους για να έχει κάποιο flow. Εκτός απ αυτό όλα τα fan curves είναι στο default silent. 

Μακροπρόθεσμα, αν είναι να μείνω με αυτό το σεταπ μάλλον θα θέλει κάτι χαμηλόστροφο κάτω, να ρουφάει μέσα απ το psu shroud και να το το στέλνει απευθείας στην GPU.

Kαι πρέπει να βρω βελτιστο curve για την αντλία που από ~70% και πάνω κάνει πολύ θόρυβο.

 

image.png

 

image.png

 

Temps/freqs μετά από περιπου μια ώρα gaming load (cbp 2k77-rt overdrive @ 1440p):

 

1.jpg  2.jpg  3.jpg

 

Conclusion: 

 

Worth it. Ναι αξίζει στα λεφτά που έχει τώρα η Freezer 3. 

 

image.jpeg

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, BloodMage said:

ολα αυτα με η χωρις το πλαινο?

σιγουρα θα ηταν καλυτερα να ειχες και πανω 2 φουρφουρια να βγαζουν τον ζεστο αερα εξω


Με το πλαϊνό και με φίλτρα προσόψεις. 
Χωρίς είναι αρκετά χαμηλότερες οι θερμοκρασίες. 
2 πάνω δε χωράνε δυστυχώς. Μπροστά μόνο κανένα slim αν μπει και πάλι δύσκολα. 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:


Με το πλαϊνό και με φίλτρα προσόψεις. 
Χωρίς είναι αρκετά χαμηλότερες οι θερμοκρασίες. 
2 πάνω δε χωράνε δυστυχώς. Μπροστά μόνο κανένα slim αν μπει και πάλι δύσκολα. 

θελεις κουτακι τελικα. θα πεσουν πολυ οι θερμοκρασιες σου

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Με το πλαϊνό και με φίλτρα προσόψεις. 
Χωρίς είναι αρκετά χαμηλότερες οι θερμοκρασίες

Αυτο σημαινει οτι δεν βγαζεις αερα γρηγορα απο το κουτι. Γιατι δεν μπαινουν 2 πανω? Με 3x120, δυο πανω εναν πισω θα εισαι σωστος.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, fatalara said:

Αυτο σημαινει οτι δεν βγαζεις αερα γρηγορα απο το κουτι. Γιατι δεν μπαινουν 2 πανω? Με 3x120, δυο πανω εναν πισω θα εισαι σωστος.

 

2 120άρηδες μπαίνουν πάνω. Λάθος έκανα.

Νόμιζα επειδή βρίσκει ο 140άρης θα βρίσκει ο και 120άρης.  :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Cyber_Cookie και οσοι ακομα αγορασατε LF3,

 

Ακουγεται η αντλια σας εκνευριστικά πολυ σε idle? Μολις βαλλω load και αλλαξουν οι στροφες εξαφανίζεται ο θορυβος.

 

ειναι συνδεδεμενη με το ενα καλωδιο για ολα και περιμενω το fan hub για να τα συνδεσω ξεχωριστά!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

@Cyber_Cookie και οσοι ακομα αγορασατε LF3,

 

Ακουγεται η αντλια σας εκνευριστικά πολυ σε idle? Μολις βαλλω load και αλλαξουν οι στροφες εξαφανίζεται ο θορυβος.

 

ειναι συνδεδεμενη με το ενα καλωδιο για ολα και περιμενω το fan hub για να τα συνδεσω ξεχωριστά!

Δεν την εχω αλλα πιστευω πως ειναι καλυτερα να την εχεις σε σταθερες στροφες σχετικα ψηλα σε βαθμο που να μην σε ενοχλει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GeorgeVasil said:

@Cyber_Cookie και οσοι ακομα αγορασατε LF3,

 

Ακουγεται η αντλια σας εκνευριστικά πολυ σε idle? Μολις βαλλω load και αλλαξουν οι στροφες εξαφανίζεται ο θορυβος.

 

ειναι συνδεδεμενη με το ενα καλωδιο για ολα και περιμενω το fan hub για να τα συνδεσω ξεχωριστά!

 

Ξεχωριστά τα έχω εγώ, vrm fan στο cpu opt, fans στο cpu fan και την αντλία στο pump header.

Με τα curves που έχω η αντλία πέφτει στο 20% σε idle και φτάνει κάπου 60% σε gaming.

Εντός αυτού του ορίου υπάρχει ένα σημείο στο ~40% (37,5% to be exact) που ακούγεται σαν να συντονίζει η αντλία με κάτι και είναι εκνευριστικότατο το έχω αντιμετωπίσει με το να δημιουργήσω "σκαλί" στο curve μου ώστε να μη μένει εκεί και να πάει απ το 20-30 στο 50-60.

 

Νομίζω πως αυτό που ακούς είναι ακριβώς αυτός ο συντονισμός.

Γιατί από default έχω την εντύπωση πως έχει "idle resting point" το ~40%. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.