Jump to content



Arctic Freezer 3 AIO - Aξίζει;


GFFermari

Recommended Posts

18 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Ξεχωριστά τα έχω εγώ, vrm fan στο cpu opt, fans στο cpu fan και την αντλία στο pump header.

Με τα curves που έχω η αντλία πέφτει στο 20% σε idle και φτάνει κάπου 60% σε gaming.

Εντός αυτού του ορίου υπάρχει ένα σημείο στο ~40% (37,5% to be exact) που ακούγεται σαν να συντονίζει η αντλία με κάτι και είναι εκνευριστικότατο το έχω αντιμετωπίσει με το να δημιουργήσω "σκαλί" στο curve μου ώστε να μη μένει εκεί και να πάει απ το 20-30 στο 50-60.

 

Νομίζω πως αυτό που ακούς είναι ακριβώς αυτός ο συντονισμός.

Γιατί από default έχω την εντύπωση πως έχει "idle resting point" το ~40%. 

 

Ακριβως αυτο που λες. Εχεις παρατηρήσει σε τι RPM ειναι αυτα που λες? 

 

Καπου διαβασα οτι τα 1100 πρεπει να ειναι το ελαχιστο οποτε εμενα σιγουρα πηγαινει και πιο κατω και "καπου" γινεται αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, GeorgeVasil said:

 

Ακριβως αυτο που λες. Εχεις παρατηρήσει σε τι RPM ειναι αυτα που λες? 

 

Καπου διαβασα οτι τα 1100 πρεπει να ειναι το ελαχιστο οποτε εμενα σιγουρα πηγαινει και πιο κατω και "καπου" γινεται αυτο που λες.

 

~37% ή ~2500rpm περίπου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2024 at 1:12 ΜΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

~37% ή ~2500rpm περίπου. 

 

Λοιπον, ακυρο οτι εχω πει για τον θορυβο της αντλιας. 

 

Δεν κάνει  θορυβο η LF3 ειτε με το μονο καλωδιο ειτε με το τριπλο. 

 

Μολις εβαλα το  fan hub και κοντρολαρα τα παντα ξεχωριστα, θόρυβο κανει το @#$@%! fan του RM650 οταν μία στο τοσο αναβει ο ανεμιστηρας του.

 

Ξενερα ...παμε για RMA.

 

(https://www.reddit.com/r/Corsair/comments/175gng7/fan_issue_corsair_rm750e_weird_annoying_fan_sound/)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα tip για όσους έχουν κουτί corsair 4000d. Δεν χωράει να μπει η 360 ως έχει παρόλο που οι διαστάσεις της είναι οκ για τοποθέτηση μπροστά στο κουτί.

Δηλαδή εγώ για να την τοποθετήσω χρειάστηκε- ο αδερφός μου που το κατέχει-  να ξεπριτσινώσει το κουτί από την πάνω μεριά και να βάλει βίδες με παξιμάδι για να μπει συρταρωτά από πάνω.

Από το πλάϊ  δεν έμπαινε με τίποτα!!!

 

Τέλος καλό όλα καλά! 😀

Έγινε επεξεργασία από biker
  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος biker έγραψε:

Ένα tip για όσους έχουν κουτί corsair 4000d. Δεν χωράει να μπει η 360 ως έχει παρόλο που οι διαστάσεις της είναι οκ για τοποθέτηση μπροστά στο κουτί.

Δηλαδή εγώ για να την τοποθετήσω χρειάστηκε- ο αδερφός μου που το κατέχει-  να ξεπριτσινώσει το κουτί από την πάνω μεριά και να βάλει βίδες με παξιμάδι για να μπει συρταρωτά από πάνω.

Από το πλάϊ  δεν έμπαινε με τίποτα!!!

 

Τέλος καλό όλα καλά! 😀

Εγώ θυμάμαι και το τροφοδοτικό στριμώχνεται εάν δεν βγάλεις τις επιπλέον θέσεις για δίσκους που έχει στο πάτωμα.

Το μόνο που χωράει άνετα είναι αεροψύκτρες...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.