Jump to content



ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ - ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ


CyBeR_JiM

Recommended Posts

Γεια σας παιδες...

καταρχην καλημερα..

εχω να συστημα περιπου 2 χρονια και ηρθε καιρος για αναβαθμιση...

η ερωτηση μου ειναι τι με συμφερει να βαλω ωστε:

1)βελτιωση γραφικων

2)βελτιωση ταχυτητας

3)περισσοτερος χωρος (HDD)

το συστημα μου ειναι το εξης:

mobo: msi K7N2 Delta-L

cpu: amd athlon XP 2600+

ram: 512ddr 400mhz - kingston

hdd: western digital 80gb - 7200rpm

gpu: msi geforce fx 5200 64mb ( ή 128mb δεν θυμαμαι ακριβως )

εχω υποψην μοθ τα εξης:

ram: +1 [512ddr 400mhz]

hdd: +1 maxtor 160gb

τι θα μου προτεινατε εσεις για mobo,cpu,gpu?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λεφτά σκέφτεσαι να δώσεις? Είναι σημαντικό να ξέρουμε.

Καταρχάς για το σκληρό δίσκο που θες να πάρεις εγώ σου προτείνω Western Digital για ταχύτητα και Seagate για εντελώς αθόρυβη λειτουργία. Έχω δουλέψει με Maxtor 160ρηδες και δε με έχουν αφήσει πλήρως ικανοποιημένο.

Για την αναβάθμιση θα σου προτείνω κάτι φτηνό το οποίο θα σου εξασφαλίσει και ταχύτητα, και καλά γραφικά και καλές προοπτικές μετέπειτα αναβάθμισης.

Για μητρική σου προτείνω την Αsus A8N-SLI, πολύ καλή στην κατηγορία της. Για επεξεργαστή τον Athlon 64 3200 Venice, γρήγορος και αξιόπιστος και αν σου "κάτσει" καλό κομμάτι, πολύ καλός για Overclocking. Για κάρτα γραφικών ανάλογα με τα λεφτά που θες να διαθέσεις προτείνω ή την 6600GT ή την 6800GT από NVidia. Δεν προτείνω ΑΤΙ γιατί σε 3 μέρες βγαίνει το καινούριο της Chip και όλοι αναμένουν τις εξελίξεις. Πάντως αν πας για ΑΤΙ η Χ800XL είναι πολύ καλή. Τέλος αφήνω κάτι σημαντικό: Το τροφοδοτικό. Θες κάποιο καλό τροφοδοτικό, τουλάχιστον 350W αν πας για 6600GT και 400-500W αν πας για παραπάνω. Από μάρκες Chieftec είναι πολύ καλά αλλά αν θες κάτι κορυφαίο πας για Enermax ή Antec ή Heroichi (δεν προτείνω Tagan γιατί άκουσα 2-3 ιστορίες για ανατινάξεις :p :p )

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Saxon αλλα για καρτα γραφικων αν θελεις περιμενε λιγο να δεις τι θα γινει με τις τιμες στην αγορα μετα το πολυαναμενομενο R520 και τα αδερφια του,γιατι θα παρουν τον κατηφορο....

Link to comment
Share on other sites

o A64 είναι μονόδρομος για να μην χρειαστείς να αλλάξεις μνήμες... επίσης και από άποψη αναβαθμισιμότητας το 939 είναι η καλύτερη και πιό μακροπρόθεσμη επιλογή καθώς έχει διάρκεια ζωής τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα σύμφωνα με τα επίσημα roadmaps.

από κει και πέρα αν δεν έχεις πολλά λεφτά καλύτερα να πας στον Α64 3000 και να ρίξεις τα λεφτά της διαφοράς σε κάρτα γραφικών. αν δώσεις και λίγα λεφτά παραπάνω να πάρεις SLI μητρική, μετά αν έχεις λεφτά και θες αναβάθμιση κοτσάρεις και μία δεύτeρη κάρτα γραφικών και είσαι άρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πες μας το μπάτζετ....

Μια πρώτη ιδέα:

1.Για βελτίωση γραφικών βάλε καμιά 6600Gt μεταχείρο, γύρω στα 120-130 ευρώ. Αλλιώς καμιά 6600 απλή καινούρια.

2. Για βελτίωση ταχύτητας, βάλε άλλα 512 ραμ (~40 ευρώ) και κλόκαρε και τον επεξεργαστή.

2. Για δίσκο βάλε ένα WD 200άρη με λιγότερα από 100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσα λεφτα θες να δωσεις ,παντως για αναβαθμιση σε αυτο το μηχανημα δεν αξιζει!Εκτος αν αναβαθμιση περιλαμβανει καρτα γραφικων,μητρικη,επεξεργαστη,(και ισως τροφοδοτικο αν χρειαστει).Παρε μονο ενα σκληρο για αρχη αν εχεις προβλημα χωρου και σε κανενα μηνα κοιταζεις ξανα!

Αλλιως ΝΦ4 και venice 3200 η 3000 ειναι η πιο εξυπνη-συμφερουσα λυση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CyBeR_JiM [Σήμερα, στις 16:00]

γυρω στα 500ευρο παιδες

Το συστημα που σου προτεινω εγω ειναι το εξης:

1) CPU

2) MOBO

3) HDD

4) Καρτα γραφικων μια μεταχειρισμενη 6600 GT με 120 ευρω περιπου και πιστευω με αυτη τη συνθεση εισαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε μεταχειρισμένα από εδώ.

Πολλοί αναβαθμίζουν και σκοτώνουν καλά υλικά που είναι ακόμα στην εγγύηση της αντιπροσωπείας.

Πιστεύω θα πετύχεις μητρική NF4 , Winchester 3500+, 6600gt και 2DIMM 512. Προτίμησε τα. Βάλε για πώληση τα δικά σου. Όλο και κάποιος θα τα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

ενα στα γρηγορα απο το mgmanager!!

Aν και καλο θα ηταν να κοιταξεις και τα μεταχειρισμενα!!

Βγηκε λιγο ακριβο αλλα για αυτο ειναι τα budget!(για να τα ξεπερνας!)

Εναλλακτικα αλλαζεις την καρτα με καποια 6600 (απλη για πολυ φτηνια η καποια Χ700προ στα 100 και 120 αντιστοιχα!) η ακομα γινεσαι πιο σχολαστικος σε αυτα που βαζεις στο σκληρο και μενεις με αυτον που εισαι!(και μολις βρεις 100€ παιρνεις νεο!)

post-699-1416072141,6902_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλά ρε παιδιά διαβάζω απαντήσεις λές και ο άνθρωπος έχει κανένα P3 στα 1000,δλδ τι έχει ο 2600???? Μια χαρά είναι το σύστημα σου Cyber_Jim εκτός από την κάρτα γραφικών και αυτό εξαρτάται από το εάν παίζεις παιχνίδια.Η αναβάθμιση πως σου ήρθε στο μυαλό,σου είπε κανένας ξύπνιος φίλος καμιά εξυπνάδα του στύλ "καλά σοβαρά στα 2600 είσαι ακόμα πςςςςςςς που πα ρε,βάλε κανένα 4000 για να γράφεις καλύτερα στο word και το winzip κάνει 0,0002 ms γρηγορότερα(τρόπος του λέγειν μη βγεί κανείς με κανά bench για winzip τώρα!!).Τέσπα τι θές να κάνεις και δε μπορείς να το κάνεις με αυτό το μηχάνημα?Αυτό σκέψου πρώτα,πέστο και θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο οι απαντήσεις που θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia

Kαλά ρε παιδιά διαβάζω απαντήσεις λές και ο άνθρωπος έχει κανένα P3 στα 1000,δλδ τι έχει ο 2600???? Μια χαρά είναι το σύστημα σου Cyber_Jim εκτός από την κάρτα γραφικών και αυτό εξαρτάται από το εάν παίζεις παιχνίδια.Η αναβάθμιση πως σου ήρθε στο μυαλό,σου είπε κανένας ξύπνιος φίλος καμιά εξυπνάδα του στύλ "καλά σοβαρά στα 2600 είσαι ακόμα πςςςςςςς που πα ρε,βάλε κανένα 4000 για να γράφεις καλύτερα στο word και το winzip κάνει 0,0002 ms γρηγορότερα(τρόπος του λέγειν μη βγεί κανείς με κανά bench για winzip τώρα!!).Τέσπα τι θές να κάνεις και δε μπορείς να το κάνεις με αυτό το μηχάνημα?Αυτό σκέψου πρώτα,πέστο και θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο οι απαντήσεις που θα πάρεις.

Αν θελει word, excel, ιντερνετ , ακομα και ο Ρ3 @ 1000 φτανει και περισσευει... Ποσο μαλλον ο 2600+. Αλλα αναβαθμιση σημαινει οτι πεταω το παλιο cpu και απλα αγοραζω ενα πιο συγχρονο. Το αν το χρειαζομαι η οχι ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

CPU: Athlon 64 939 Venice 3000+ = 152

Mobo: Asus A8N Sli = 135,85

HDD: Maxtor 120GB SATA = 74,7

RAM: Kingston 1x512MB CL2.5 = 52,5

VGA: Point Of View 6600GT PCI-E = 178,12

ΣΥΝΟΛΟ: 593,17

Οι παραπάνω τιμές είναι τελικές και περιλαμβάνουν Φ.Π.Α. από το κατάστημα www.e-shop.gr

Link to comment
Share on other sites

Χρηστης Τακας, πωληση VGA 6600GT link 130

Χρηστης Σοκι, πωληση Α64 3000+ 939 link 100

Χρηστης blade_pan, μητρικη Gigabyte K8NXP-SLI link τιμη 120

Χρηστης jax7480, μνημες Muskin Red Line UTT 1GB link τιμη 120

Χρηστης DarkSaga δισκοι 80Gb(2 τεμαχια), link, 35 εκαστος.

Οι τιμες ειναι τελικες, χωρις μεταφορικα και ειναι μια προσφορα του thelab.gr

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο jax!!!!

Εντονος ανταγωνισμος με το skroutz.gr!!

@Ματια

Δεν εχει κακο υπολογιστη η αληθεια ειναι ,αλλα περα απο το σκληρο το να παρει καρτα agp τωρα δεν ειναι και οτι καλυτερο!!Και αφου διαθετει 500€ καλυτερα θα ηταν παει σε καινουργιο pc με pci-express και δεν θα χασει πουθενα!!Σε 1-2 χρονια(η οποτε χρειαστε) βαζει και ενα διπυρηνο και καμμια πιο καινουργια καρτα και ειναι κομπλε!Ασε που το μηχανημα αυτο μπορει να φυγει και τωρα χωρις να το σκοτωσει(υπερβολικα)!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CyBeR_JiM

Γεια σας παιδες...

καταρχην καλημερα..

εχω να συστημα περιπου 2 χρονια και ηρθε καιρος για αναβαθμιση...

η ερωτηση μου ειναι τι με συμφερει να βαλω ωστε:

1)βελτιωση γραφικων

2)βελτιωση ταχυτητας

3)περισσοτερος χωρος (HDD)

το συστημα μου ειναι το εξης:

mobo: msi K7N2 Delta-L

cpu: amd athlon XP 2600+

ram: 512ddr 400mhz - kingston

hdd: western digital 80gb - 7200rpm

gpu: msi geforce fx 5200 64mb ( ή 128mb δεν θυμαμαι ακριβως )

εχω υποψην μοθ τα εξης:

ram: +1 [512ddr 400mhz]

hdd: +1 maxtor 160gb

τι θα μου προτεινατε εσεις για mobo,cpu,gpu?

λοιπον θα παρεις αυτα που θες για τωρα .. και οταν θα εχεις περιπου 700 -800 ευρω να κανεις και μια αναβαθμηση σε mobo cpu vga psu αλλα για τωρα περιμενε..

σκληρο δισκο και μια ραμ θες .. βολεψου.. και τα χριστουγεννα που θα εχουν πεσει οι τιμες θα γουσταρεις καλυτερα

:T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.