Jump to content



Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux


TheLab

Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux :  

183 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply

Η θέση μου...

Ενασχόληση με τα windows από το '97, δηλαδή από τα 95-2003, παράλληλα 2 χρόνια junior admin σε windows domain στον noc του πανεπιστημίου Κρήτης.

5 χρόνια στα solaris της σχολής μου

~3 χρόνια με το linux και το wireless.

Νομίζω ότι είμαι σε θέση να συγκρίνω επαρκώς τα λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αρχίζω να αμφιβάλλω για το επίπεδο των windows χρηστών εδώ μέσα. Το ότι χρησιμοποιώ linux δε σημαίνει ότι έχω κάτι με τα windows. Επιλογή μου είναι να διαλέξω το καλύτερο από τη στιγμή που έχω τη δυνατότητα να το κάνω και επιλογή σας είναι να έχετε αυτό που σας αρέσει. Αλλά προτού βγείτε να πείτε κάτι, καλό θα ήταν να ξέρετε τι θα πείτε. Γιατί όπως και να το κάνουμε, αν έχετε 3 μέρες ενασχόληση πριν 3 χρόνια με το linux ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ για το linux, όπως τα ίδια σκ*** ξέρατε την 3η μέρα εναχόλησής σας με τα windows.

:hi:

αυτό είναι το σωστότερο και το επαναλαμβάνω και διαρκώς.

το ότι χρησιμοποιώ / προτιμώ ένα λειτουργικό σύστημα δε σημαίνει ότι δεν ξέρω / αφορίζω ένα άλλο.

προσωπικά ποτέ δεν κάθομαι να πείσω ένα χρήστη να βάλει linux. Οι περισσότεροι μου λένε "θα βάλω linux". [censored]* κι αν βάλεις, [censored] κι αν δε βάλεις. Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει. Τώρα, αν κάποιος χρήστης θέλει κάποια βοήθεια (π.χ. απορία, δεν ξέρει κάτι, θέλει να σετάρει το xyz, δεν ξέρει που πάνε τα 4) ευχαρίστως με όσες γνώσεις έχω, και με όποια βλακεία μου ρθει εκείνη τη στιγμή στο μυαλό, να προσπαθήσω να τον βοηθήσω.

Αλλά να έρχεται να μου λέει "στα win έχω αυτό το πρόγραμμα, και θέλω και στο linux αυτό, αλλά χωρίς εξομοίωση. Γιατί να κάνω εξομοίωση, κρατάω τα win που το παίζουν native" και να περιμένει απάντηση δε θα πάρει. Ας κρατήσει τα win αφού τον ικανοποιούνε για την προσωπική του χρήση. (δικό του πρόβλημα - δικιά του επιλογή).

Μην ακούω όμως ότι το linux είναι ασύμβατο και τέτοια, γιατί τα win είναι συμβατά με το linux? Τα win είναι πιο ασύμβατα από το linux. Το ότι η βάση των χρηστών χρησιμοποιεί έναν τύπο λειτουργικού είναι κάτι που φαίνεται ότι σιγά σιγά θα αλλάξει, καθότι βελτιώνεται διαρκώς η ευχρηστία του linux (όχι η δύναμη, αλλά η ευχρηστία, δηλαδή το κάθε γραφικό υποtool που κάνει κάποια μικροβλακεία). Η ευχρηστία έτσι όπως την αντιλαμβάνεται η πληθώρα των χρηστών και όχι 10-20 κονσολάδες.

Όσον αφορά την υποστήριξη σε drivers, αν μια εταιρία (π.χ. η logitech) δεν κάθεται να κάνει μια ΓΕΛΟΙΑ δουλειά, όπως το assign των extra keys σε κάποια λειτουργία, ένα deamon της πλάκας να τρέχει και ένα γραφικό επίσης της πλάκας και περιμένει τον lineak developer να το φτιάξει, ε το support της είναι για κλάματα.

Η nvidia πάντως το χει πιάσει το νόημα.

Έβαλα το doom3 και έμεινα, ούτε σπασίματα που μου κανε στα win ούτε τίποτα, και η ποιότητα στα 1280*1024 σαν "φωτογραφίες".

*censored = self - moderated

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

junior admin?

ουάου.....

junior γιατί δούλευα ως προπτυχιακός. Admin υπήρχε, αλλά ήταν linuxάς και μου φόρτωσε τα windows workstations και τον advanced 2000 server...

Αρχική απάντηση από DarkSaga

τέλεψες απο κάτω?

επειδή βλέπω Aγγία παρασκευή στο location

Ναι έχω μετακομίσει μόνιμα και περιμένω την ορκομωσία στα τέλη Νοεμβρίου.

Αρχική απάντηση από DarkSaga

και ξέροντας τα όσα ξέρεις προτείνεις αδιάκριτα το linux?

αυτό μόνο πες και με κάλυψες εμένα

Το "προτείνω" δεν είναι σωστό. Μου "ταιριάζει", ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες και τις επιθυμίες μου από ένα λειτουργικό είναι πιο σωστό.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

και ξέροντας τα όσα ξέρεις προτείνεις αδιάκριτα το linux?

αυτό μόνο πες και με κάλυψες εμένα

Διακρίνω μια ειρωνεία?

Μα ακριβώς επειδή ξέρει αυτά που ξέρει το προτείνει!!!

Το προτείνει όμως σε άτομα παρεμφερών γνώσεων έτσι ώστε να μπορούν να το δουλέψουν.

Κάναμε το νήμα σε στυλ "Ποιο λειτουργικό είναι καλύτερο? Linux ή Windows?", το οποίο σε όσα παγκόσμια forums το έχω δει δεν καταλήγει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που επεμβαινω αλλα:

α)τα παιχνιδια που παιζουν σε emulation ειδικα με ΑΤΙ ειναι αρκετα πιο αργα απο τα αντοιστιχα των win γιατι παιζουν σε εξομοιωση και λογο χειροτερων οδηγων(στην περιπτωση της ΑΤΙ)

β)Το οτι παιζουν οι σημαντικοτερες εφαρμογες δεν σημαινει οτι μπορω να βρω οτι παλαβη εφαρμογη θελω και να ειμαι σιγουρος οτι θα κανω τι δουλια μου στο λινουξ(εστω και μεσω εξομοιωσης)οπως ειμαι στα win............

γ)Κανεις μα κανεις δεν σας επεδειξε(και αναφερομαι και στα δυο στρατοπεδα)πιο λειτουργικο να χρησιμοποιησετε αλλα δεν απαξιωνουμε κανενα λειτουργικο απλως γιατι δεν καλυπτει πληρως τις αναγκες μας......Ουτε οσοι ασχολουνται με τα windows ειναι ασχετοι ουτε αυτοι που ασχολουνται με το λινουξ ειναι μουρλοι...........

δ)Το λινουξ ΝΑΙ εχει κανει φοβερες προοδους ΑΛΛΑ συγνωμμη ειναι ασυμβατο οσων αφορα καποια κομματια υλικου(Εκτος αν καποιος εδω μπορει να το κανει να δει την USB καρτα συλληψης βιντεο και το USB modem μου οποτε πασο)

ΚΑΝΕΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ

Απλως καποια καλυπτουν καλυτερα καποιες αναγκες...........(Και αυτη τη στιγμη οτι και να λεμε τα windows καλυπτουν καλυτερα τις αναγκες των περισσοτερων χρηστων)

Απο την αλλη δεν βλεπω τον λογο μια εταιρια που εχει την καταλληλη ΙΤ υποστηριξη να μην εχει λινουξ στα μηχανηματα του web site πχ αφου το λινουξ επιτρεπει πολυ καλυτερα uptime........

Link to comment
Share on other sites

γιατι να κλειδωσει, επειδη 3-5 δε συμφωνουν ο ενας με τη γνωμη του αλλου; ισως να υπαρχουν και αλλοι που εχουν μια διαφοτερικη αποψη για το θεμα.

καθενας εχει τους δικους του λογους για τους οποιους χρησιμοποιει το ενα ή το αλλο, αυτο δε σημαινει ομως οτι επειδη εμενα μου κανει ή δε μου κανει το ΧΥΖ λειτουργικο, πρεπει να προσπαθησω να επιβαλω την αποψη μου και να συμφωνησουν ολοι οι υπολοιποι μαζι μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

:OT: Αν ημουν mod θα του εβαζα λουκετο...

Κυκλους κανουμε, τετοια threads δεν βγαζουν πουθενα...

δεν είναι έτσι, είναι καλό να βλέπεις τα πραγματικά προβλήματα των χρηστών ώστε να ξέρεις καλύτερα ποια είναι η άποψη του μέσου χρήστη (έστω εδώ η άποψη του power user) για το κάθε λειτουργικό;)

Link to comment
Share on other sites

Ζαποτεκ ειρωνεία καμμία απο μέρος μου

προσωπικά βλέπω το linux (απο μακρυά) ως ένα σύχρηστο λειτουργικό

ολίγον σκοτεινό για μένα και για όσους βοηθάω απο τηλεφώνου

με τα windows ξέρω να λύσω και 10μαμακίες

linux δεν θα πρότεινα σε κανέναν που να μην ξέρει πολύ καλά κάτι άλλο

δεν μαθαίνετε έτσι εύκολα

η παραμετροποίηση είναι power είναι εργαλείο

αλλα η αγορα(θύματα? αν σου αρέσει)

ψάχνουν vista like συστήματα

"βάζω το cd και σε μισή ώρα παίζουν τα πάντσ"

προσωπικά έψαχνα καιρό ένα πρόγραμμα να κάνω quick restore

σε desktop συστήματα(όχι το δικό μου)

απο κάποια πράγματα απλά ξενοιάζεις

εξακολουθώ να θεωρώ το linux δύστροπο

δεν ξέρω τις άπειρες δυνατότητες του

απλός χρήστης ήμουν,είμαι και όπως πάω θα είμαι :p

αν και ψάχνω πάντα σκληρό για να χώσω linux

αν κάνει καλύτερη χρήση του x2 να το συζητήσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Παντως μου φαινεται ρε παιδια λιγο αργο το suse 10. Ειναι επειδη του εχω φορτωσει οτι βρηκα μπροστα μου???

π.χ. στο κλικ YAST, κλικ system, κανει 1-2 δευτερα να ανοιξει στο καθε κλικ το παραθυρο... Φυσιολογικο?? Δεν το θεωρω σημαδι αποδοσης μιας που δεν εχω τρεξει καποια εφαρμογη για να δω. Απλα σημαδι "αποκρισης-σπιρταδας" στο λειτουργικο...

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι έχεις βάλει το KDE; Δεν είναι ότι πιο ελαφρύ υπάρχει, ειδικά στις τελευταίες εκδόσεις. Όμως μπορείς με

chmod +t /usr/bin/vi

να κάνεις το vi στην προκειμένη να φορτώνει πιο γρήγορα, επειδή είναι κάτι που χρησιμοποιείς συχνά. Σαν το prefetch των windows ένα πράγμα, με τη διαφορά ότι όντως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να σας πω και την αλήθεια μου... Δεν έβαζα Linux περισσότερο γιατί βαριόμουν να το βάλω και να κάτσω να το μάθω (εδώ βαριέμαι πλέον κάθε φορά που είναι να ξαναπεράσω win). Χθες μου έβαλε ο αδερφός μου στο 2ο PC Ubuntu για να κάνω κάποιες συγκεκριμένες δουλειές (βασικά θέλω να το ελέγχω απο το άλλο PC ενώ το 2ο κατεβάζει) ε και ευκαιρία να κάτσω να το δουλέψω λίγο... Θα σας πω σε... 9999999χρόνια που θα το έχω καταφέρει... :p:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Παντως μου φαινεται ρε παιδια λιγο αργο το suse 10. Ειναι επειδη του εχω φορτωσει οτι βρηκα μπροστα μου???

π.χ. στο κλικ YAST, κλικ system, κανει 1-2 δευτερα να ανοιξει στο καθε κλικ το παραθυρο... Φυσιολογικο?? Δεν το θεωρω σημαδι αποδοσης μιας που δεν εχω τρεξει καποια εφαρμογη για να δω. Απλα σημαδι "αποκρισης-σπιρταδας" στο λειτουργικο...

δεν είναι προαποθηκευμένα συνήθως αυτά που βγάζει, αλλά κάνει live probing.

οπότε λογικό είναι.

(αυτό ισχύει αν μέσα στο system πατήσεις κάτι που θα σου βγάλει το ρολογάκι).

εμένα πάντως αν ανοίξει το yast, το system το δείχνει σε δέκατα.

οδηγούς για την gpu έβαλες?

τι gpu έχεις?

EDIT: Πάντως από τους 63 που ψήφισαν linux, πέρα από εμένα, τον trendy, τον zapotek, τον seeker και 3-4 άλλα παιδιά, δεν έχω δει πολλούς ακόμη να λένε τη γνώμη τους. Κρύβεστε?

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση προς αρχάριους....

Βάλτε SuSE 10.0, για αρχή.

Θα σας φανεί πολύ εύκολο και μετά θα θέλετε να περάσετε μόνοι σας στα ενδότερα του συστήματος και δεν θα χρειαστεί να αλλάξετε και distro.

SuSE for teh Win!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

Μια πρόταση προς αρχάριους....

Βάλτε SuSE 10.0, για αρχή.

Θα σας φανεί πολύ εύκολο και μετά θα θέλετε να περάσετε μόνοι σας στα ενδότερα του συστήματος και δεν θα χρειαστεί να αλλάξετε και distro.

SuSE for teh Win!!!!!

δεν έχεις ανακαλύψει το apt-get ακόμα εσύ :hehe:

debian ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.