Jump to content



Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux


TheLab

Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux :  

183 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από .38-.45

δε νομιζω.. εχω πολλα παραδειγματα γνωστων και φιλων που στην ερωτηση "πως αλλαζω καρτα γραφικων/ηχου" η απαντηση "ξεβιδωνεις το κουτι, βγαζεις την παλια, βαζεις την καινουργια, το αναβεις, ζηταει cd και πατας συνεχεια next, next, next" αντιμετωπιστηκε περιεργα. ουτε και τωρα η πλειοψηφια του κοσμου ξερει να κανει τοσο απλο. αρα για μενα δεν ειναι το λειτουργικο το προβλημα.

Ναι αλλά πόση ώρα θα σου έπαιρνε να πεις το παραπάνω από το τηλέφωνο στον θειο σου και πόσο να κάνεις το αυτό σε άλλο λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply

Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι τα PC πλέον χρησιμοποιούνται για 3000 χρήσεις και η αγορά πλέον δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτή που ήταν πρίν 10 χρόνια.

Τί σημαίνει αυτό....δεν θα έπρεπε καμία εταιρία να πληρώνει επιπλέον έναν ΕΙΔΙΚΟ σε κάποιο λειτουργικό σύστημα.

Ένα λειτουργικό σήμερα για να είναι επιτυχημένο πρέπει να απευθύνεται στον ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΠΛΟ χρήστη.

Εδώ όπως είπατε δεν ξέρουν να ανοίξουν το κουτί, να βάλουν τη κάρτα και να πατήσουν Next-next-next....όχι...μπες σαν root....μπές στο /xxx/xxx/xxx....άνοιξε το τάδε αρχείο...ψάξε στις 500 γραμμές για αυτές τις 10 και άλλαξέ τες.

Κάτι απλό....κάνεις εγκατάσταση ένα πρόγραμμα....τόσο δύσκολο είναι να σου φτιάχνει ένα Shortcut και να επιλέγεις Installation path? Εδώ το Firefox εγκατέστησα και το έκανε χύμα και έπρεπε να το τακτοποιήσω....άσε που τα άχρηστα Installation αρχεία δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω....

Θα μου πείτε τώρα άλλη φορά γράψε τη Χ άγνωστη εντολή με τους XYZ παραμέτρους....συγγνώμη παιδιά...είμαστε στην εποχή των GUI....ότι γίνεται με κονσόλα απλά είναι ένα βήμα πίσω.

Αν είχα έναν 400GB δίσκο τί θα έκανα???

Το Linux δεν απευθύνεται στον ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ χρήστη ακόμα. Απευθύνεται σε εξιδικευμένο χρήστη που θέλει να κάνει κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο....και έχει επιπλέον κάποια Software που μοιάζουν με τα αντίστοιχα Windows ως εναλλακτική λύση.

Είναι δυνατόν να κάθομαι να σκέφτομαι....θέλω τον Kernel 4.5.2.4.2.1.6.7 ή τον 6.5.2.1.7.6 για να κάνω τη δουλειά μου....ή ποιά Διανομή....κάτσε να κατεβάσω 5 διανομές να τις δοκιμάσω....

Καλώς η κακώς εγώ είχα DSL και δεν είχα κάτι καλύτερο να κάνω και τις κατέβασα....αλλά κάποιος που δεν διαθέτει χρόνο θα κάτσει να δοκιμάζει 3000 διανομές;

Τώρα που το θυμήθηκα....για το Παραμύθι του Security....χτές κατέβασα τα Patches για το Suse 9.2....που παρεπιπτόντως ήταν πολλά περισσότερα απο το SP2...

ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΗΤΑΝ SECURITY UPDATES.....τι ασφάλεια και ιστορίες μου λέτε μετά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 10:47]

Το Linux δεν απευθύνεται στον ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ χρήστη ακόμα. Απευθύνεται σε εξιδικευμένο χρήστη που θέλει να κάνει κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο....

χμ... αυτο δε σε συμφερει να χρησιμοποιεις σαν επιχειρημα.

σε αυτο το φορουμ, δεν πρεπει να ειναι παραπανω απο 10-20 αυτοι που εχουν στησει Linux και το χρησιμοποιουν σε καθημερινη βαση.

κατευθειαν ονοματιζεις ολο αυτο τον κοσμο ο οποιος βαριεται/δεν εχει χρονο να ασχοληθει/εχει μαθει 10-15 χρονια με τα windows/εχει βολευτει με το κλεμμενο λογισμικο/κλπ κλπ κλπ σαν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ χρηστη, ο οποιος μαλιστα μετα τοσα χρονια με τα windows, δεν ειναι καν ΕΞΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 10:47]

Τώρα που το θυμήθηκα....για το Παραμύθι του Security....χτές κατέβασα τα Patches για το Suse 9.2....που παρεπιπτόντως ήταν πολλά περισσότερα απο το SP2...

ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΗΤΑΝ SECURITY UPDATES.....τι ασφάλεια και ιστορίες μου λέτε μετά...

Πόσα ήταν για το λειτουργικό και πόσα για τα προγράμματα όμως? :rolleyes:

Το Linux δεν απευθύνεται στον ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ χρήστη ακόμα. Απευθύνεται σε εξιδικευμένο χρήστη που θέλει να κάνει κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο....και έχει επιπλέον κάποια Software που μοιάζουν με τα αντίστοιχα Windows ως εναλλακτική λύση.

Είναι δυνατόν να κάθομαι να σκέφτομαι....θέλω τον Kernel 4.5.2.4.2.1.6.7 ή τον 6.5.2.1.7.6 για να κάνω τη δουλειά μου....ή ποιά Διανομή....κάτσε να κατεβάσω 5 διανομές να τις δοκιμάσω....

Ναι, δεν απευθύνεται στον χρήστη που κλείνει τον υπολογιστή βγάζοντάς τον απο την μπρίζα, ούτε στον χρήστη που χρησιμοποιεί το dvd-rom tray για να στηρίζει τον καφέ του, ούτε στον χρήση που όταν κολλάει το PC λέει πως φταίει η φωτεινότητα της οθόνης, ούτε...

Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι τα PC πλέον χρησιμοποιούνται για 3000 χρήσεις και η αγορά πλέον δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτή που ήταν πρίν 10 χρόνια.

Τί σημαίνει αυτό....δεν θα έπρεπε καμία εταιρία να πληρώνει επιπλέον έναν ΕΙΔΙΚΟ σε κάποιο λειτουργικό σύστημα.

Ένα λειτουργικό σήμερα για να είναι επιτυχημένο πρέπει να απευθύνεται στον ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΑΠΛΟ χρήστη.

Καμία εταιρία δεν θα έπρεπε να πληρώνει επιπλέον έναν άσχετο που θεωρεί το format λύση-σε-όλα-τα-προβλήματα και όμως πάρα μα πάρα πολλές το κάνουν...

Το Linux όπως είναι τώρα απευθύνεται στον απλό καθημερινό χρήστη. ’λλο αν αυτός ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να ασχοληθεί. Βάζω στοίχημα πως δεν υπάρχει κανένας Windows user (με την εξαίρεση των παραπάνω κατηγοριών) που να μην μπορεί να κάνει τα βασικά στον Konqueror. Απλά οι περισσότεροι φοβούνται και την ιδέα...

Εδώ όπως είπατε δεν ξέρουν να ανοίξουν το κουτί, να βάλουν τη κάρτα και να πατήσουν Next-next-next....όχι...μπες σαν root....μπές στο /xxx/xxx/xxx....άνοιξε το τάδε αρχείο...ψάξε στις 500 γραμμές για αυτές τις 10 και άλλαξέ τες.

Οι λίγες φορές που χρειάζεται να παρέμβεις μέσω κονσόλας είναι κατά την εγκατάσταση drivers για την οθόνη και λοιπές σχετικές περιπτώσεις. Σε όλες τις άλλες που χρειάζεται να επεξεργαστείς κάτι σε αρχείο κειμένου αρκεί ένα διπλό κλίκ για να φορτώσει με το kwrite και μετά μια αναζήτηση. Όλα σε πλήρες γραφικό περιβάλλον.

Κάτι απλό....κάνεις εγκατάσταση ένα πρόγραμμα....τόσο δύσκολο είναι να σου φτιάχνει ένα Shortcut και να επιλέγεις Installation path? Εδώ το Firefox εγκατέστησα και το έκανε χύμα και έπρεπε να το τακτοποιήσω....άσε που τα άχρηστα Installation αρχεία δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω....

Όσον αφορά τον Firefox μάλλον κατέβασες το rpm. Αν κατέβαζες το tar.gz τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο σαφή ;)

Θα μου πείτε τώρα άλλη φορά γράψε τη Χ άγνωστη εντολή με τους XYZ παραμέτρους....συγγνώμη παιδιά...είμαστε στην εποχή των GUI....ότι γίνεται με κονσόλα απλά είναι ένα βήμα πίσω.

’σχετα βέβαια αν μας δίνει απεριόριστες δυνατότητες ε? Ακόμα και στα Windows ένα σωρό σοβαρά προγράμματα δουλεύουν ακόμη σε περιβάλλον DOS και όμως μια χαρά τα καταφέρνουν...

Γενικά chris πολλοί έχουμε διαπιστώσει πως με ότι ασχολείσαι σε διακατέχει ένας τυφλός φανατισμός (βλέπε οξεία-Intelίτιδα). Η προσωπική μου γνώμη είναι να μην ασχοληθείς με το Linux γιατί περισσότερο κακό θα του κάνεις παρά καλό. Προσωπική άποψη πάντα, χωρίς να θέλω να προκαλέσω flamewars.

Φιλικά, Seeker :flower:

Link to comment
Share on other sites

Seeker

Γενικά chris πολλοί έχουμε διαπιστώσει πως με ότι ασχολείσαι σε διακατέχει ένας τυφλός φανατισμός (βλέπε οξεία-Intelίτιδα). Η προσωπική μου γνώμη είναι να μην ασχοληθείς με το Linux γιατί περισσότερο κακό θα του κάνεις παρά καλό. Προσωπική άποψη πάντα, χωρίς να θέλω να προκαλέσω flamewars.

Φιλικά, Seeker :flower:

Εντυπωση κανει αυτο που του ειπες τωρα και ηταν καπως...Βαρυ

Μου αρεσει λες οτι δεν θες να προκαλεσεις αλλα κατα τα αλλα μολις τον χαρακτηρισες Φανατικο :D

Ετοιμασου τωρα να σου πει και αυτος την προσωπικη του αποψη με το φλογοβολο :nuke: :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

δε βλέπω λόγο να μην εγκαθιστά ο οποιοσδήποτε.

Όντως τα περισσότερα παιχνίδια δεν παίζουν αλλά είναι τόσο εύκολο να έχεις dual-boot που τίποτα δεν σε εμποδίζει να έχεις και τα 2 OS εγκατεστημένα.

Στο Linux θα δουλεύεις, στα Windows απλά θα παίζεις...

Υ.Γ. Linux for teh win....

:worship: :T:

Link to comment
Share on other sites

[Flame Torch on]

Καταρχήν Απλοί καθημερηνοί χρήστες σίγουρα δεν είναι οι αναγνώστες του Thelab που ο καθένας έχει σε κάθε τσιπάκι στο PC του απο ένα Waterblock.

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 18:52]

Πόσα ήταν για το λειτουργικό και πόσα για τα προγράμματα όμως? :rolleyes:

Καμιά 100αριά Security Patches ήταν σίγουρα. Το θέμα είναι ότι τελικά είναι παραμύθι το Security και το ότι δεν χρειάζεται κάθε τόσο Update. Η εγκατάσταση του Linux μου πήρε 1 ώρα και το Update άλλες 2 με 512 Dsl

Ναι, δεν απευθύνεται στον χρήστη που κλείνει τον υπολογιστή βγάζοντάς τον απο την μπρίζα, ούτε στον χρήστη που χρησιμοποιεί το dvd-rom tray για να στηρίζει τον καφέ του, ούτε στον χρήση που όταν κολλάει το PC λέει πως φταίει η φωτεινότητα της οθόνης, ούτε...

Τα Windows όμως απευθύνονται σε αυτούς...γιατί είναι η πλειοψηφία. Γι'αυτό και έχει το μονοπώλιο. Δεν είναι δυνατόν να βάζω USB stick που πλέον ΟΛΟΙ έχουν και είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ και να μη το βλέπει.

Καμία εταιρία δεν θα έπρεπε να πληρώνει επιπλέον έναν άσχετο που θεωρεί το format λύση-σε-όλα-τα-προβλήματα και όμως πάρα μα πάρα πολλές το κάνουν...

Καμία δεν το κάνει, απλά κάποιος άλλος που έχει κάποιες Α γνώσεις ασχολείται με αυτόν το τομέα. Αν κάτι πάει στραβά φωνάζουν έναν, τον πληρώνουν 50 και κάνει φορμάτ και ξεμπερδεύει.

Φαντάσου αν το κάνεις στα XP αυτό που είναι γελοία στη χρήση, τί θα κάνεις στο Linux.

Το Linux όπως είναι τώρα απευθύνεται στον απλό καθημερινό χρήστη. ’λλο αν αυτός ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να ασχοληθεί. Βάζω στοίχημα πως δεν υπάρχει κανένας Windows user (με την εξαίρεση των παραπάνω κατηγοριών) που να μην μπορεί να κάνει τα βασικά στον Konqueror. Απλά οι περισσότεροι φοβούνται και την ιδέα...

Αν τα βασικά που ήθελα να κάνω στο PC ήταν Browsing δεν θα αγόραζα PC αλλά θα πήγαινα σε Internet Cafe. Το Linux αυτή τη στιγμή σε επίπεδο φιλικότητας προς τον χρήση βρίσκεται σε επίπεδα Win95

Οι λίγες φορές που χρειάζεται να παρέμβεις μέσω κονσόλας είναι κατά την εγκατάσταση drivers για την οθόνη και λοιπές σχετικές περιπτώσεις. Σε όλες τις άλλες που χρειάζεται να επεξεργαστείς κάτι σε αρχείο κειμένου αρκεί ένα διπλό κλίκ για να φορτώσει με το kwrite και μετά μια αναζήτηση. Όλα σε πλήρες γραφικό περιβάλλον.

Δεν είναι λίγες. Αμέσως μετά την εγκατάσταση αναγκάστηκα να παρέμβω 4-5 φορές με το καλημέρα.

Όσον αφορά τον Firefox μάλλον κατέβασες το rpm. Αν κατέβαζες το tar.gz τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο σαφή ;)

Όχι κατέβασα το tar.gz. Όσο για τα RPM πάλι καλά που τα κάνει το YaST απο μόνο του και δεν χρειάζεται να γράψω 10 γραμμές απο τη κονσόλα.

’σχετα βέβαια αν μας δίνει απεριόριστες δυνατότητες ε? Ακόμα και στα Windows ένα σωρό σοβαρά προγράμματα δουλεύουν ακόμη σε περιβάλλον DOS και όμως μια χαρά τα καταφέρνουν...

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ούτε 1 σοβαρό σύγχρονο πρόγραμμα που να δουλεύει σε DOS. H κονσόλα θα έπρεπε να χρησιμοποείται σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ περιπτώσεις. Όχι με το καλημέρα 5 φορές μετά την εγκατάσταση.

Γενικά chris πολλοί έχουμε διαπιστώσει πως με ότι ασχολείσαι σε διακατέχει ένας τυφλός φανατισμός (βλέπε οξεία-Intelίτιδα). Η προσωπική μου γνώμη είναι να μην ασχοληθείς με το Linux γιατί περισσότερο κακό θα του κάνεις παρά καλό. Προσωπική άποψη πάντα, χωρίς να θέλω να προκαλέσω flamewars.

Καταρχήν να πώ ότι παραβιάζεις τους κανόνες του Forum προσβάλλοντας την προσωπικότητά μου.Κατα 2ον προσβάλλεις τον άλλον και λές ότι δεν θέλεις να προκαλέσεις. Μάλλον είναι λογική Linux User αυτή γιατί εγώ προσωπικά δεν τη καταλαβαίνω. Σε βρίζω αλλά δεν θέλω να προκαλέσω

Απαιτώ λοιπόν δημόσια συγγνώμη.

Είναι απαράδεκτο να γενικεύεις τις απόψεις μου σύμφωνα με τις προτιμήσεις στις CPU

μου.

Σαν να σου λέω εγώ ότι επειδή είσαι φανατικός της Χ ομάδας ότι σε όλες τις απόψεις σου έχεις παρωπίδες.

Μάλλον εσύ έχεις παρωπίδες και θεωρείς το Linux το άγιο δισκοπότηρο μη δεχόμενος ΚΑΜΙΑ απο τις ΠΟΛΛΕΣ ελλείψεις του με τη λογική "To linux δεν φταίει ποτέ". Φταίνε ή οι χρήστες ή το Hardware. Απο την άλλη στα Win "ΦΤΑΙΝΕ ΠΑΝΤΑ ΤΑ WINDOWS", ποτέ δεν φταίει ο χρήστης ή το Hardware.

Να σου εκφράσω και εγώ την προσωπική μου γνώμη. ’νοιξε ένα λεξικό να δείς τι σημαίνει η λέξη φανατισμός. Σημαίνει προσήλωση σε κάποια ιδέα χωρίς κάποια λογική.

ΕΔΩ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Σου λέω ότι

1) Δεν ξέρεις ποιά απο τις 3542342 διανομές είναι η πιό κατάλληλη.

2) Δεν ξέρεις ποιόν απο τους 354352 kernel να διαλέξεις.

3) Για να κάνεις την ποιό απλή δουλειά όπως να εγκαταστήσεις έναν driver μέχρι να χρησιμοποιήσεις ένα USB stick πρέπει να γράψεις ΚΩΔΙΚΑ!!!!

4) Στο τέλος επειδή ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι ΑΠΛΟ όπως να βλέπει NTFS partitions πρέπει να αλλάξεις διανομή

5) Το μισό Hardware εκεί έξω ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

6) Το 90% των παιχνιδιών ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ

Όλα αυτά φίλε μου είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Εσύ βρίσκεις ένα σωρό δικαιολογίες και δεν δέχεσαι ΚΑΝΕΝΑ απο το παραπάνω. Σε λίγο θα μου πείς τα παιχνίδια είναι για να σπαταλάνε τον χρόνο τους οι πιτσιρικάδες....

2η Συμβουλή λοιπόν. Βγάλε τις παρωπίδες σου. Επειδή κόλλησες έναν Ιό και ένα Spyware που δεν ήξερες να το βγάλεις είπες κάτσε να χρησιμοποιήσω Linux με το οποίο δεν ασχολείται κανείς.

Η πλειοψηφία των Linux χρηστών λένε "Τα χρησιμοποιώ γιατί να είμαι ασφαλής"

Δηλαδή κόλλησαν ένα Spyware και τους έπιασε πανικός.

Όλοι εμείς στα Win γιατί δεν αντιμετωπίζουμε ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα...και άν μία στις τόσες τύχει κάτι δεν μας πιάνει πανικός;

Χωρίς να θέλω να προκαλέσω όπως είπες εσύ πιό πάνω

Φιλικά Chris

[Flame torch off]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα συμφωνήσω....

Δεν είναι δυνατόν να κάτσω να δοκιμάσω όλες τις διανομές LINUX για να βρω ποια θα μου δημιουργήσει τα λιγότερα ή ίσως και καθόλου προβλήματα που σχετίζονται με το hardware που έχω....ΑΝ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΟ θα το έκανα...και εδώ είναι το μυστικό της ενασχόλησης μας με το LINUX.

Έχεις χρόνο; Αν ναι τότε το βάζεις.

Αλλά βέβαια όπως ειπώθηκε δεν είναι τίποτα να έχουμε ένα dual boot σύστημα και να πειραματιζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 21:22]

ΕΔΩ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Σου λέω ότι

1) Δεν ξέρεις ποιά απο τις 3542342 διανομές είναι η πιό κατάλληλη.

2) Δεν ξέρεις ποιόν απο τους 354352 kernel να διαλέξεις.

3) Για να κάνεις την ποιό απλή δουλειά όπως να εγκαταστήσεις έναν driver μέχρι να χρησιμοποιήσεις ένα USB stick πρέπει να γράψεις ΚΩΔΙΚΑ!!!!

4) Στο τέλος επειδή ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι ΑΠΛΟ όπως να βλέπει NTFS partitions πρέπει να αλλάξεις διανομή

5) Το μισό Hardware εκεί έξω ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

6) Το 90% των παιχνιδιών ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ

Όλα αυτά φίλε μου είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Ας δούμε την πραγματικότητα...

1) Πού έκανε κακό ο πλουραλισμός; Μάλλον μόνο στο μονοπώλειο που χρόνια τώρα προσπαθεί να περάσει η Microsoft. Κάποτε υπήρχε ο IE και ο Netscape, με τον πρώτο να καπελώνει το internet χάρη στο πλασάρισμά του μέσα στα windows. Τώρα όλοι προσπαθούν να τον ξεφορτωθούν από default και να βάλουν firefox, opera, maxthon ή ότι άλλο είναι καλύτερο.

2) Τον latest stable

3) ΚΩΔΙΚΑ γράφουν οι προγραμματιστές, τον περνάνε από compiler-linker και παίρνουν εκτελέσιμο. Εσύ ένα config file πείραξες, δεν έγραψες ΚΩΔΙΚΑ. (για να μην τρέφεις αυταπάτες ότι έκανες κάτι τρομερό). Και αυτή η δυνατότητα για πείραγμα είναι που δίνει ευελιξία στο linux.

4) Το αν βλέπει ή όχι NTFS είναι θέμα kernel όχι διανομής. Βέβαια συγχωρείσαι λόγω περιορισμένης γνώσης. Αλλά κόψε πια την πιπίλα με το NTFS. ’μα θέλει η MS να το βλέπουν τα υπόλοιπα λειτουργικά μπορεί να βγάλει τον κώδικά του. Αλλιώς να το βάλει εκεί που δε βλέπει ο ήλιος. Δε θα χάσει η ανθρωπότητα το φοβερό FS.

5) Εννοείς τα winmodems ή hardware που εσκεμμένα δε βγάζουν drivers για άλλα λειτουργικά; Εδώ μία κάρτα δικτύου παίρνεις και έχει drivers για HP-UX, που το χρησιμοποιούν πολύ λιγότεροι.

6) Παρομοίως, αν οι εταιρείες δε βγάζουν παιχνίδια για το linux, δεν είναι κάτι που φταίει το linux. Δώθηκε ένα link πιο πάνω από τον seeker νομίζω για τα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει στο linux. Επίσης ολοένα και περισσότερα παίζουν μέσω εξομοίωσης.

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 21:22]

Εσύ βρίσκεις ένα σωρό δικαιολογίες και δεν δέχεσαι ΚΑΝΕΝΑ απο το παραπάνω. Σε λίγο θα μου πείς τα παιχνίδια είναι για να σπαταλάνε τον χρόνο τους οι πιτσιρικάδες....

Θα σου πω κάτι καλύτερο. Αν σου αρέσουν τόσο πολύ τα παιχνίδια γιατί δεν πας να πάρεις ένα Xbox ή ένα PS; Και καλύτερα τα παίζουν και δε θέλουν αναβάθμιση κάθε 1 χρόνο για να παίζουν τα νέα παιχνίδια.

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 21:22]

2η Συμβουλή λοιπόν. Βγάλε τις παρωπίδες σου. Επειδή κόλλησες έναν Ιό και ένα Spyware που δεν ήξερες να το βγάλεις είπες κάτσε να χρησιμοποιήσω Linux με το οποίο δεν ασχολείται κανείς.

Η πλειοψηφία των Linux χρηστών λένε "Τα χρησιμοποιώ γιατί να είμαι ασφαλής"

Δηλαδή κόλλησαν ένα Spyware και τους έπιασε πανικός.

Σε αντίθεση με ό,τι θα ήθελες να πιστεύεις ότι λέει η πλειοψηφία των linuxάδων, ξέρουν τουλάχιστον γιατί το έχουν και δεν το έχουν γιατί έχει ωραία χρώματα, γιατί αυτό τους έβαλε ο τεχνικός στο πρώτο τους pc, γιατί αυτό τους πρότεινε ο γείτονας, γιατί αυτό είδαν στη διαφήμιση κλπ...

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 21:22]

Όλοι εμείς στα Win γιατί δεν αντιμετωπίζουμε ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα...και άν μία στις τόσες τύχει κάτι δεν μας πιάνει πανικός;

Όντως κανένα απολύτως πρόβλημα. Θυμάμαι και εγώ πόσο εύκολα τους έκανα tweaking μπας και πάνε λίγο πιο γρήγορα. Registry edit...πφφφ πανεύκολα! Καμία σχέση με το να γράφω ΚΩΔΙΚΑ. Και στην ανάγκη (αν γίνει μαλλλακία δηλαδή) πόσο διαρκεί ένα format; 10" το γρήγορο και 30-40΄ το installation και τσουπ έχουμε φρέσκια εγκατάσταση.

Φιλική συμβουλή. Το linux απευθύνεται σε άτομα που έχουν διάθεση να μάθουν, να πειραματιστούν και να ξεφύγουν από την πεπατημένη. Αν δε σας αρέσει, ποτέ μη σώσετε. Συνεχίστε να δίνετε τα λεφτάκια σας στη Microsoft (όσοι δεν είστε τζαμπατζήδες) και να τα παίρνετε όλα στο πιάτο. Στην τελική ούτε σας υποχρέωσε κανείς να το βάλετε ούτε έχει ανάγκη το linux τέτοιων χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 22:51]

Φιλική συμβουλή. Το linux απευθύνεται σε άτομα που έχουν διάθεση να μάθουν, να πειραματιστούν και να ξεφύγουν από την πεπατημένη. Αν δε σας αρέσει, ποτέ μη σώσετε. Συνεχίστε να δίνετε τα λεφτάκια σας στη Microsoft (όσοι δεν είστε τζαμπατζήδες) και να τα παίρνετε όλα στο πιάτο. Στην τελική ούτε σας υποχρέωσε κανείς να το βάλετε ούτε έχει ανάγκη το linux τέτοιων χρηστών.

LOL....το "φιλική" τι το θές βρε;:D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Linux μπορεί να παραλληρηστεί με την μόδα των εγκυκλοπαιδιών στη δεκαετία του 80. ’λλοι πέρνανε εγκυκλοπαίδιες για να τις χρησιμοποιήσουν και άλλοι τις πέρνανε για να στολίζουν το σύνθετο ("ωραία η δομή, μήπως βγαίνει σε πράσινο να πηγαίνει με τις κουρτίνες" και έτσι). Αυτό που με ενοχλεί και το παρατηρώ παντού είναι ότι πάντα πρέπει να είμαστε χωρισμένοι σε δύο στρατόπεδα, Linux vs Windows, Intel vs AMD, ATi vs NVidia, User vs Pixel, Amiga vs Atari, Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός κτλ κτλ. Δεν μπορώ να καταλάβω, δεν υπάρχει κοινός νους, κοινή λογική; Για όνομα του Θεού, Έλληνες ήταν αυτοί που είχαν ανακαλύψει την Χρυσή Τομή, τόσο δύσκολο είναι για εμάς τους απογόνους τους να την ξανανακαλύψουμε και να την εφαρμόσουμε στην καθημερινότητα; Το "Μέτρον ’ριστον" δεν έχει χώρο στη ζωή μας; Συνέχεια πρέπει να είμαστε θιασώτες της μίας ή της άλλης πλευράς και να φοράμε παρωπίδες; Όταν συμμετέχουμε σε διαμάxη δύο αντίπαλων ιδεολογιών, να ξέρετε ότι πάντα εμείς θα είμαστε οι χαμένοι. Wise up....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 21:22]

[Flame Torch on]

Καταρχήν να πώ ότι παραβιάζεις τους κανόνες του Forum προσβάλλοντας την προσωπικότητά μου.Κατα 2ον προσβάλλεις τον άλλον και λές ότι δεν θέλεις να προκαλέσεις. Μάλλον είναι λογική Linux User αυτή γιατί εγώ προσωπικά δεν τη καταλαβαίνω. Σε βρίζω αλλά δεν θέλω να προκαλέσω

Απαιτώ λοιπόν δημόσια συγγνώμη.

Είναι απαράδεκτο να γενικεύεις τις απόψεις μου σύμφωνα με τις προτιμήσεις στις CPU

μου.[Flame torch off]

Αν θεωρείς πως αυτό που είπα είναι βαρύ τοτε ναι ΖΗΤΩ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ γιατί δεν έχω κανένα λόγο να μην το ζητήσω. Ναι, ακούγεται (και ενδεχομένως είναι) βαρύ αλλά σκέψου πως σε όλες τις σελίδες αυτού του thread τα σχόλιά σου ήταν του τύπου "Linux σε 10 χρόνια και αν...". Δεν λέω πως σε μερικά πράγματα δεν έχεις δίκιο, (μάλιστα σε μερικά και λίγα λες) αλλά πρέπει να αναγνωρίζουμε και τα πλεονεκτήματα του Linux που δεν είναι λίγα ούτε για τον hardcore αλλά ούτε για τον απλό καθημερινό χρήστη.

1) Δεν ξέρεις ποιά απο τις 3542342 διανομές είναι η πιό κατάλληλη.

2) Δεν ξέρεις ποιόν απο τους 354352 kernel να διαλέξεις.

3) Για να κάνεις την ποιό απλή δουλειά όπως να εγκαταστήσεις έναν driver μέχρι να χρησιμοποιήσεις ένα USB stick πρέπει να γράψεις ΚΩΔΙΚΑ!!!!

4) Στο τέλος επειδή ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι ΑΠΛΟ όπως να βλέπει NTFS partitions πρέπει να αλλάξεις διανομή

5) Το μισό Hardware εκεί έξω ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

6) Το 90% των παιχνιδιών ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ

1) Προτιμώ να συστήνω ανάλογα με την εμπειρία του χρήστη. Απο εκεί και πέρα πρέπει και μόνος του να δοκιμάσει κάποια πράγματα

2) Δεν χρειάζεται να μπλέκεις, απλά μένεις με αυτόν που έχει η διανομή σου

3) Περίεργο μου φαίνεται... εγώ τόσο στο Mandrake και το Fedora που χρησιμοποιώ απλά συνδέω το USB Stick σε μια USB και το σύστημα το αναγνωρίζει αυτόματα...

4) Και αυτό είναι περίεργο... πιθανόν να έφταιγε η διανομή γιατί εγώ βλέπω κανονικά τα NTFS Partitions...

5) Υπερβολές. Το φαινόμενο περιορίζεται σε Modem και εξωτικά εξαρτήματα. Προσωπικά το μόνο που έχω και δεν υποστηρίζεται απο το Linux είναι ένα no-name εσωτερικό modem των 5 που το πήρα για να το έχω σε περίπτωση που χρειάστεί να αλλάξω κάποιο χαλασμένο modem σε PC με Windows.

6) Δεν είπα το αντίθετο και συμφωνώ. Όμως όσο πάει και βελτιώνεται η κατάσταση και μάλιστα με γεωμετρική πρόοδο (με θετικό λ - για να μην μας την πέσουν οι μαθηματικοί του forum :p)

Εσύ βρίσκεις ένα σωρό δικαιολογίες και δεν δέχεσαι ΚΑΝΕΝΑ απο το παραπάνω. Σε λίγο θα μου πείς τα παιχνίδια είναι για να σπαταλάνε τον χρόνο τους οι πιτσιρικάδες....

2η Συμβουλή λοιπόν. Βγάλε τις παρωπίδες σου. Επειδή κόλλησες έναν Ιό και ένα Spyware που δεν ήξερες να το βγάλεις είπες κάτσε να χρησιμοποιήσω Linux με το οποίο δεν ασχολείται κανείς.

Η πλειοψηφία των Linux χρηστών λένε "Τα χρησιμοποιώ γιατί να είμαι ασφαλής"

Δηλαδή κόλλησαν ένα Spyware και τους έπιασε πανικός.

Όλοι εμείς στα Win γιατί δεν αντιμετωπίζουμε ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα...και άν μία στις τόσες τύχει κάτι δεν μας πιάνει πανικός;

Το αντίθετο μάλιστα. Εγώ πιστεύω πως τα παιχνίδια είναι για ανθρώπους όλων των ηλικιών.

Και φυσικά ΔΕΝ έβαλα Linux επειδή αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τα Windows. Ακόμα και την μιά φορά που αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα (corrupted files στο system32) με πολύ ψυχραιμία ανέκτησα τα πάντα απο ένα Linux LiveCD. Ειλικρινά έχω να κολλήσω ιό 1,5-2 χρόνια και spyware έναν χρόνο. Και ναι, έχω και Windows (εκεί πάνε τα προηγούμενα με τους ιούς και το spyware) γιατί μου αρέσει το Halo και το FarCry.

Η μετάβαση στο Linux τουλάχιστον για εμένα δεν ήταν κίνηση "πανικού". Απλά ήθελα κάτι καλύτερο και το βρήκα ακόμα και σε εποχές που το Linux δεν είχε παρά ελάχιστη σχέση με σήμερα. Μπορεί παιχνίδια να μην έπαιζε αλλά έκανα όλα τα άλλα το ίδιο άνετα. Για να μην αναφέρω πως στα Windows που ο file browser (explorer) δεν έχει tabs εκνευρίζομαι αφάνταστα... Το Linux το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση και δεν έχω κανένα παράπονο (αν εξαιρέσουμε την έλλειψη του FarCry :p)

Πάλι συγγνώμη αν ακούστηκε βαρύ αλλά εσύ και εμείς (οι AMDάδες) έχουμε στο ιστορικό μας πάρα πολλά threads με διαξιφισμούς και ήταν αναπόφευκτο να κάνω μια ταύτιση...:o:p

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 22:51]

Φιλική συμβουλή. Το linux απευθύνεται σε άτομα που έχουν διάθεση να μάθουν, να πειραματιστούν και να ξεφύγουν από την πεπατημένη. Αν δε σας αρέσει, ποτέ μη σώσετε. Συνεχίστε να δίνετε τα λεφτάκια σας στη Microsoft (όσοι δεν είστε τζαμπατζήδες) και να τα παίρνετε όλα στο πιάτο. Στην τελική ούτε σας υποχρέωσε κανείς να το βάλετε ούτε έχει ανάγκη το linux τέτοιων χρηστών.

Αυτό μάλλον ήταν το σημείο που παρεξηγήθηκε. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα πως καλύτερα να μην ασχοληθείς με το Linux όχι κάτι άλλο. Εφόσον σου αρέσουν τα Windows μείνε μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Χθες, στις 21:22]

Καταρχήν Απλοί καθημερηνοί χρήστες σίγουρα δεν είναι οι αναγνώστες του Thelab που ο καθένας έχει σε κάθε τσιπάκι στο PC του απο ένα Waterblock.

στην ελλαδα βρισκεται το 78% των χρηστών του TheLab.gr, και τα περισσοτερα απο τα 3500 μελη δεν εχουν παρα μια βασικη σχεση με τους υπολογιστες.

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 22:51]

6) Παρομοίως, αν οι εταιρείες δε βγάζουν παιχνίδια για το linux, δεν είναι κάτι που φταίει το linux.

το αυτο ισχυει και με τους drivers. αν δεν υποστηριζει η ΧΥΖ εταιρεια τις συσκευες της σε άλλα λειτουργικα πλην windows, δε φταινε τα λειτουργικα και οι προγραμματιστες.

την επομενη φορα που θα αναρωτηθουμε γιατι το 1400αρι αμαξακι μας δεν 300αριζει, ας κατηγορησουμε τη βενζινη.

Link to comment
Share on other sites

Μην χάσεις εσυ :D [με το ζορι linux..... δεν θέλουμε ρε :p:P:P χωρις updates νιωθω μια ανασφάλεια , δεν βγάζω την μέρα πως το λένε ]

Kαι για την λέξη ''βενζινη'' πρεπει να μπει ειδικό scriptaki , να μην ακουγεται τόσο αποτομα , :D να μεσολαβουν τουλάχιστο 3-4 λινκ [σαν imageshack κατι ] και μετά να την βλέπει το υποψήφιο θύμα .

Ολοι για πετρελαιο velvt4fk.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

LOL....το "φιλική" τι το θές βρε;:D

Για 2 λόγους

1) Για να μη μας ζαλίζει τον έρωτα ο κάθε πικραμένος με το linux

2) Γιατί το είπα όντως φιλικά.

Αρχική απάντηση από .38-.45

την επομενη φορα που θα αναρωτηθουμε γιατι το 1400αρι αμαξακι μας δεν 300αριζει, ας κατηγορησουμε τη βενζινη.

Δεν είμαι σίγουρος αν έπιασα τον παραλληλισμό. Το linux δεν υπολείπεται σε κάτι των windows, οπότε αν βγάζανε και εκεί παιχνίδια πιστεύω ότι θα έπαιζαν (αν όχι καλύτερα) εξίσουν καλά. Τουλάχιστον όσα έχουν βγει ως τώρα αυτό δείχνουν.

Link to comment
Share on other sites

το να κατηγορεις το Linux οτι δεν υποστηριζει συσκευες (ενω πρεπει να φροντισει ο κατασκευαστης γι αυτο κι οχι το λειτουργικο) ειναι σα να κατηγορεις τη βενζινη που το 1400αρι δεν 300ριζει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας μή συνεχίσουμε το Flame....

Απλά θα τονίσω 2 ουσιαστικά πράγματα που όντως συμβαίνουν.

Στο Suse 9.2 δεν αναγνωρίζει το USB stick.

Στο Fedora 4 δεν βλέπει τα NTFS partitions, και παρόλο που τους βλέπει στην εγκατάσταση η επιλογή για Mount είναι γκριζαρισμένη.

Στο Suse τους βλέπει κανονικότατα.

Φιλική συμβουλή. Το linux απευθύνεται σε άτομα που έχουν διάθεση να μάθουν, να πειραματιστούν και να ξεφύγουν από την πεπατημένη. Αν δε σας αρέσει, ποτέ μη σώσετε. Συνεχίστε να δίνετε τα λεφτάκια σας στη Microsoft (όσοι δεν είστε τζαμπατζήδες) και να τα παίρνετε όλα στο πιάτο. Στην τελική ούτε σας υποχρέωσε κανείς να το βάλετε ούτε έχει ανάγκη το linux τέτοιων χρηστών.

Βλέπεις ότι έρχεσαι στα λόγια μου. Αν ποτέ το Linux θέλει να χτυπήσει τη Microsoft πρέπει και αυτό να τα δώσει όλα στο πιάτο. Αν είχα απαξιώσει τόσο πολύ το OS δεν θα καθόμουν να κατεβάζω κάθε μέρα και απο μία διανομή. Σήμερα κατέβασα να δοκιμάσω το Suse 9.3 μιας και εκεί βλέπω να καταλήγω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.