Jump to content



Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux


TheLab

Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux :  

183 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από trendy

Κοίτα... και 50 χρόνια να δουλεύεις με linux, δεν μπορείς να λέγεσαι GURU αν δεν μπορείς να στήσεις το netmod, που κυκλοφορούν τόσα και τόσα tutorials στο internet, όπως και επίσημοι drivers. Έχω δουλέψει ISA κάρτα δικτύου με bnc, aui και ethernet και δε λέγομαι GURU και ο άλλος δε δούλεψε το netmod (που έχει tutorials http://www.intracom.gr/helpdesks/netmod/installation/engl_install-guides.htm);

Ε συγγνώμη κιόλας αλλά ξεφτιλίζεται ο όρος πια όταν χρησιμοποιείται αβέρτα.

Κατ'αρχας τον οδηγο τον ειχα βρει και τοτε πρωτος εγω και προσπαθησα να τον ακολουθησω αλλα τιποτα. Επισης και ο ιδιος. Ξερεις το οτι εχουν βαλει tutorial για το στησιμο του netmod δεν σημαινει οτι θα δουλεψει κιολας. Εδω δεν παιζει στα windows πολλες φορες που υποτιθεται οτι ειναι plug n play. Αλλα τι να σου λεω τωρα, εσυ ξερεις απο ISA, στο netmod θα κολλουσες.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι σπαζεσαι τοσο πολυ που ειπα καποιον Guru στο ειδος? θα σου φαει την δουλεια? Τον ξερεις προσωπικα και πιστευεις οτι ξεφτυλιζω τον ορο οταν απευθυνομαι σε αυτον ετσι? Επειδη εγω τυχαινει να τον ξερω, ΝΑΙ, πιστευω οτι ειναι GURU ο ανθρωπος, ειτε σου αρεσει, ειτε οχι. Το αν ξερεις περισσοτερα απο αυτον ποσος με ενδιαφερει. Και τι να λεει που εχεις δουλεψει ISA καρτα δικτυου με BNC? Κι εγω εχω δουλεψει. Σε Windows...ε, και? βλεπεις πουθενα να το κανω θεμα ή να το αναφερω αλλα προς Θεου μην με αποκαλεσετε GURU γιατι ξεφτυλιζουμε τον ορο?

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν παιζει στα windows πολλες φορες που υποτιθεται οτι ειναι plug n play.

Αλλά δεν κατηγορείς τα windows που δε δουλεύει εκεί...

Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι σπαζεσαι τοσο πολυ που ειπα καποιον Guru στο ειδος? θα σου φαει την δουλεια? Τον ξερεις προσωπικα και πιστευεις οτι ξεφτυλιζω τον ορο οταν απευθυνομαι σε αυτον ετσι? Επειδη εγω τυχαινει να τον ξερω, ΝΑΙ, πιστευω οτι ειναι GURU ο ανθρωπος, ειτε σου αρεσει, ειτε οχι.

Σπάζομαι γιατί μεγαλοποιείς τα πράγματα εις βάρος του Linux. Αν λες ότι ο GURU δεν μπόρεσε να στήσει κάτι θεωρητικά απλό, ανάγεις το λειτουργικό σε κάτι δύσκολο που δεν μπορεί να λειτουργήσει ο απλός χρήστης. Το ότι εσένα σου φαίνεται GURU μου φαίνεται φυσιολογικό από τη στιγμή που δεν έχεις ασχοληθεί μαζί του, όπως θα μπορούσαν να σου φαίνονται και πάρα πολλοί άλλοι που απλώς ξέρουν μερικά πράγματα. Τώρα αν εσύ τους θεωρείς GURU είναι δικό σου θέμα, αλλά μην το λες παραέξω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αλλά δεν κατηγορείς τα windows που δε δουλεύει εκεί...

Νομιζεις....

Αρχική απάντηση από trendy

Σπάζομαι γιατί μεγαλοποιείς τα πράγματα εις βάρος του Linux. Αν λες ότι ο GURU δεν μπόρεσε να στήσει κάτι θεωρητικά απλό, ανάγεις το λειτουργικό σε κάτι δύσκολο που δεν μπορεί να λειτουργήσει ο απλός χρήστης. Το ότι εσένα σου φαίνεται GURU μου φαίνεται φυσιολογικό από τη στιγμή που δεν έχεις ασχοληθεί μαζί του, όπως θα μπορούσαν να σου φαίνονται και πάρα πολλοί άλλοι που απλώς ξέρουν μερικά πράγματα. Τώρα αν εσύ τους θεωρείς GURU είναι δικό σου θέμα, αλλά μην το λες παραέξω.

Οντως και παρα πολλοι αλλοι μου φαινονται GURU στο ειδος τους, ισως επειδη εγω ξερω παρα πολυ λιγα. ΕΣΕΝΑ ομως δεν σου πεφτει λογος το αν θα το λεω παραεξω ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αν λες ότι ο GURU δεν μπόρεσε να στήσει κάτι θεωρητικά απλό, ανάγεις το λειτουργικό σε κάτι δύσκολο που δεν μπορεί να λειτουργήσει ο απλός χρήστης.

Θεωρητικά απλα ειναι όλα, αλλα οταν δε δουλεύουν τα πράγματα οπως τα λεει το tutorial και αναγκάζεσαι να τρέχεις στους guru, ε τοτε ειναι που σπαζεσαι πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και έναν χρόνο είναι το βασικό μου λειτουργικό και το χρησιμοποιώ για καθημερινή χρήση (προγραμματισμός, λίγο επεξεργασία εικόνας, έγγραφα, Internet κλπ)

Μια και ειπώθηκε για τις συσκευές: όταν είχα πρωτοπεράσει το Mandrake 10.1 είχα ένα ποντίκι DSP της Microsoft (ενσύρματο). Λίγους μήνες μετά παράγγειλα το MX1000 και ανησυχούσα για το αν θα δούλευε. Τελικά δούλεψε μόνο του άψογα χωρίς να χρειαστεί να κάνω τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Χθες, στις 23:20]

Νομιζεις....

οκ

Αρχική απάντηση από jax7480 [Χθες, στις 23:20]

Οντως και παρα πολλοι αλλοι μου φαινονται GURU στο ειδος τους, ισως επειδη εγω ξερω παρα πολυ λιγα. ΕΣΕΝΑ ομως δεν σου πεφτει λογος το αν θα το λεω παραεξω ή οχι.

:hehe: Λόγος δε μου πέφτει, αλλά από τη στιγμή που γράφεις κάτι θα σχολιάζεται είτε θετικά είτε αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 23:11]

Σπάζομαι γιατί μεγαλοποιείς τα πράγματα εις βάρος του Linux. Αν λες ότι ο GURU δεν μπόρεσε να στήσει κάτι θεωρητικά απλό, ανάγεις το λειτουργικό σε κάτι δύσκολο που δεν μπορεί να λειτουργήσει ο απλός χρήστης. Το ότι εσένα σου φαίνεται GURU μου φαίνεται φυσιολογικό από τη στιγμή που δεν έχεις ασχοληθεί μαζί του, όπως θα μπορούσαν να σου φαίνονται και πάρα πολλοί άλλοι που απλώς ξέρουν μερικά πράγματα. Τώρα αν εσύ τους θεωρείς GURU είναι δικό σου θέμα, αλλά μην το λες παραέξω.

Πραγματικά....δεν χρειάζεσαι GURU....αλλά χρειάζεσαι ΣΙΓΟΥΡΑ

1) Τον πορωμένο του Forum

2) Κάποιο άτομο που να έχει δουλέψει καιρό

3) Internet

Ενδεικτικά να σου πώ τα εξής προβλήματα που αντιμετώπισα με το Fedora αυτές τις μέρες....

1)Δεν έβλεπε τα NTFS partitions (δεν βρέθηκε λύση απο τους "ειδικούς" άρα μάλλον θέλει GURU)

2)Δεν εκμεταλλευόταν και τα 100Hz που υποστηρίζει η οθόνη, ήθελε καμιά 10αριά γραμμές κώδικα στο Xorg.conf(άρα χρειάστικα κάποιον γνώστη)

3)Δεν είχε τα ελληνικά Fonts....

4)Ακόμα δεν έχω βρεί πώς να κάνω Switch στα Ελληνικά

5)H επιλογή που Bootarei τα Windows δε δουλεύει(προφανώς επειδή δεν βλέπει το Partition)....

Υπόψη....άν υποθέσουμε ότι ΔΕΝ είχα Internet....ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΛΥΣΕΙΣ?

Ενώ στα Win δεν χρειάστηκα ούτε Manual να ανοίξω.

Αν προσθέσουμε ότι στην εγκατάσταση του Suse (αφού ξενέρωσα με το Fedora) τα πήρε όλα και τα σήκωσε(έκανε corrupt όλα τα partition του δίσκου....μιλάμε για καταστροφή)

Τέλος είπα να εγκαταστήσω το Fedora στο Laptop μη μου διαλύσει τα άλλα 200GB...

Και για μαντέψτε πώς ήταν η οθόνη εγκατάστασης (Ήταν μάλιστα και το 4 που υποτίθεται είναι ενημερωμένο όσον αφορά τη τελευταία τεχνολογία)....

Έλεος πιά....Ελπίζω το καινούργιο SuSe που είναι απο σοβαρή εταιρία να μήν έχει τα ίδια προβλήματα.

post-728-1416072224,0856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 01:17]

Θεωρητικά απλα ειναι όλα, αλλα οταν δε δουλεύουν τα πράγματα οπως τα λεει το tutorial και αναγκάζεσαι να τρέχεις στους guru, ε τοτε ειναι που σπαζεσαι πραγματικά.

Γιατί, όταν πρωτοέβαλες windows δούλευαν όλα τζιτζί; Γιατί θυμάμαι άτομα που έκαναν πιο συχνά φορμάτ στα windows παρά μπάνιο. Θέμα ασχολίας είναι. Αν δεν έχεις χρόνο ή βαριέσαι δε σου φταίει το linux.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έκανα σε μία μέρα 5 Format το Linux.....

Τουλάχιστον τα βασικότατα πράγματα στα Win πράγματι πήγαιναν τζιτζί.

Υπόψη τα XP Βγήκαν το 2001 άν θυμάμαι καλά.

Οι φετινές διανομές Linux είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να υστερούν στα πιό πάνω προβλήματα που είχαν.

Πάντως τουλάχιστον στα Win δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο να μου εμφανίζει ΣΩΣΤΑ την οθόνη εγκατάστασης στο Laptop.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 01:45]

Πραγματικά....δεν χρειάζεσαι GURU....αλλά χρειάζεσαι ΣΙΓΟΥΡΑ

1) Τον πορωμένο του Forum

2) Κάποιο άτομο που να έχει δουλέψει καιρό

3) Internet

Σε οτιδήποτε καινούργιο χρειάζεσαι βοήθεια. Μην τα συγκρίνεις με τα windows που έχεις φάει τόσα χρόνια πάνω τους.

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 01:45]

Ενδεικτικά να σου πώ τα εξής προβλήματα που αντιμετώπισα με το Fedora αυτές τις μέρες....

1)Δεν έβλεπε τα NTFS partitions (δεν βρέθηκε λύση απο τους "ειδικούς" άρα μάλλον θέλει GURU)

2)Δεν εκμεταλλευόταν και τα 100Hz που υποστηρίζει η οθόνη, ήθελε καμιά 10αριά γραμμές κώδικα στο Xorg.conf(άρα χρειάστικα κάποιον γνώστη)

3)Δεν είχε τα ελληνικά Fonts....

4)Ακόμα δεν έχω βρεί πώς να κάνω Switch στα Ελληνικά

5)H επιλογή που Bootarei τα Windows δε δουλεύει(προφανώς επειδή δεν βλέπει το Partition)....

1) Τι kernel είχε και τι είχε το /etc/fstab

2) Δε μου κάνει εντύπωση, παίζει με τις default ρυθμίσεις

3) http://users.forthnet.gr/her/charosn/redhellas/Tettnang/desktop.png Απ'ότι βλέπω στην έκδοση 2 υπάρχουν, μήπως εσύ δεν τα έβαλες;

4) Το απάντησα στον jpavly σε ένα thread που άνοιξε.

5) goto 1

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 01:45]

Υπόψη....άν υποθέσουμε ότι ΔΕΝ είχα Internet....ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΛΥΣΕΙΣ?

Ενώ στα Win δεν χρειάστηκα ούτε Manual να ανοίξω.

Δεν είπα πουθενά ότι το linux είναι πιο εύκολο από τα windows. Είπα ότι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο παρουσιάζεται.

Και για να στο γυρίσω, αν κάποιος έστηνε windows για πρώτη φορά λες να τα κατάφερνε; Έχω φίλους που με ρωτάνε ακόμα και για αυτό.

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 01:45]

Αν προσθέσουμε ότι στην εγκατάσταση του Suse (αφού ξενέρωσα με το Fedora) τα πήρε όλα και τα σήκωσε(έκανε corrupt όλα τα partition του δίσκου....μιλάμε για καταστροφή)

Τέλος είπα να εγκαταστήσω το Fedora στο Laptop μη μου διαλύσει τα άλλα 200GB...

Και για μαντέψτε πώς ήταν η οθόνη εγκατάστασης (Ήταν μάλιστα και το 4 που υποτίθεται είναι ενημερωμένο όσον αφορά τη τελευταία τεχνολογία)....

Έλεος πιά....Ελπίζω το καινούργιο SuSe που είναι απο σοβαρή εταιρία να μήν έχει τα ίδια προβλήματα.

Για το corruption σου απάντησα.

Για το laptop μπορώ να σου προτείνω το slackware ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Εγώ πάντως έκανα σε μία μέρα 5 Format το Linux.....

Τουλάχιστον τα βασικότατα πράγματα στα Win πράγματι πήγαιναν τζιτζί.

Υπόψη τα XP Βγήκαν το 2001 άν θυμάμαι καλά.

Οι φετινές διανομές Linux είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να υστερούν στα πιό πάνω προβλήματα που είχαν.

Πάντως τουλάχιστον στα Win δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο να μου εμφανίζει ΣΩΣΤΑ την οθόνη εγκατάστασης στο Laptop.

Αυτά που λες εσύ μπορώ να τα πω κι εγώ για τα windows και να καταλήξουμε σε φαύλο κύκλο. Πχ ότι έχω φορμάρει 6 φορές τα win σε μία μέρα (που δεν είναι και ασυνήθιστο)

Τα βασικά στο linux μου πάνε τζιτζί.

Το ότι βγήκαν το 2001 δε σημαίνει τίποτα. Generic drivers χρησιμοποιούν στο setup και για μνήμη τη RAM και όχι της κάρτας. Αν το Fedora πήγε να χρησιμοποιήσει driver ειδικά για την κάρτα και δεν ήταν κατάλληλος, φυσικό να χαλάει η οθόνη. Πάντως σε όλες τις distro υπάρχει η επιλογή για console setup.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 02:12]

Σε οτιδήποτε καινούργιο χρειάζεσαι βοήθεια. Μην τα συγκρίνεις με τα windows που έχεις φάει τόσα χρόνια πάνω τους.

1) Τι kernel είχε και τι είχε το /etc/fstab

2) Δε μου κάνει εντύπωση, παίζει με τις default ρυθμίσεις

3) http://users.forthnet.gr/her/charosn/redhellas/Tettnang/desktop.png Απ'ότι βλέπω στην έκδοση 2 υπάρχουν, μήπως εσύ δεν τα έβαλες;

4) Το απάντησα στον jpavly σε ένα thread που άνοιξε.

5) goto 1

1)Δεν ξέρω και δεν θα έπρεπε να με ενδιαφέρει....στα Windows γιατί δεν έχω ανάγκη να το ξέρω.

2)Δεν παίζει με τις Default, όταν πήγα να το αλλάξω είχε επιλογή μόνο μέχρι τα 85 Hz

3)Σε μένα δεν υπήρχαν

4)Ακριβώς αυτό είναι το θέμα...ότι έπρεπε να ρωτήσει

5)Goto 1

Για το corruption σου απάντησα.

Για το laptop μπορώ να σου προτείνω το slackware ;)

Δηλαδή ήταν βλακεία δική μου για το Corruption έτσι; Εγώ τί έκανα...είχαν έναν 200GB Δίσκο και έβαλα το Linux να κάνει ένα Partion 80 για αυτό....

Ξεκινάει λοιπόν να κάνει το Format....πετάει error....και πάεειιιι όλος ο δίσκοος....ακόμα επιμένεις;

Όσο για το Laptop είδες την οθόνη πώς έγινε.....δηλαδή για κάθε PC μου που έχει κάτι το περίεργο πρέπει να αλλάζω διανομή;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κυρίως για παιχνίδια δεν βάζω.Περιμένω ενα φίλο να μου δώσει το παλιό του υπολογιστή και μάλλον εκεί θα κάνω απόπειρα να στήσω λάινουξ για κεντρικό λειτουργικό.Να ξελαφρώσει και ο δικός μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 02:37]

1)Δεν ξέρω και δεν θα έπρεπε να με ενδιαφέρει....στα Windows γιατί δεν έχω ανάγκη να το ξέρω.

2)Δεν παίζει με τις Default, όταν πήγα να το αλλάξω είχε επιλογή μόνο μέχρι τα 85 Hz

3)Σε μένα δεν υπήρχαν

4)Ακριβώς αυτό είναι το θέμα...ότι έπρεπε να ρωτήσει

5)Goto 1

1)Τα windows υποστηρίζουν άλλα fs πλην των κλασσικών fat, fat32, ntfs; Μη με τρελαίνεις τώρα. Αν θες να ξέρεις όλη η υποστήριξη του ntfs στο linux γίνεται με reverse engineering, επειδή η MS το κρατάει επτασφράγιστο μυστικό.

2)Με τις default παίζει. Αν δεν το πειράξεις ή δεν έρθει προσεταρισμένο από το διανομέα παίζει με τις default.

3)οκ

4)Νταξ ρε μεγάλε, σε τόσα άτομα έχω απαντήσει πως να στήσουν δίκτυο στα windows τους. Κι αυτοί δε χρειάστηκαν το internet, ένα φόρουμ και κάποιον που να ξέρει για να μάθουν;

5)σταματάω εδώ τη λούπα :D

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 02:37]

Δηλαδή ήταν βλακεία δική μου για το Corruption έτσι; Εγώ τί έκανα...είχαν έναν 200GB Δίσκο και έβαλα το Linux να κάνει ένα Partion 80 για αυτό....

Ξεκινάει λοιπόν να κάνει το Format....πετάει error....και πάεειιιι όλος ο δίσκοος....ακόμα επιμένεις;

Είχες ένα δίσκο 200GB σε ntfs ολόκληρο. Είπες να κάνει ένα partition 80 για το linux. Φυσιολογικά σου έχασε όλο το δίσκο. Όταν γράφεις στο toc μετά από fdisk του δίσκου χάνονται όλα. Για να δημιουργήσεις νέο partition σε κάποιο δίσκο που έχει λίγο ελεύθερο χώρο χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα σε στυλ partition magic που μετακινεί τα data και δημιουργεί το νέο partition στον ελεύθερο χώρο.

Αν το έκανες έτσι, ναι είναι δική σου βλακεία όντως.

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 02:37]

Όσο για το Laptop είδες την οθόνη πώς έγινε.....δηλαδή για κάθε PC μου που έχει κάτι το περίεργο πρέπει να αλλάζω διανομή;

Σου είπα ότι μπορείς να κάνεις και console setup.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 04:08]

1)Τα windows υποστηρίζουν άλλα fs πλην των κλασσικών fat, fat32, ntfs; Μη με τρελαίνεις τώρα. Αν θες να ξέρεις όλη η υποστήριξη του ntfs στο linux γίνεται με reverse engineering, επειδή η MS το κρατάει επτασφράγιστο μυστικό.

Δεν με ενδιαφέρει αν υποστηρίζουν 100 άλλα...εμένα με ενδιαφέρει να υποστηρίζει NTFS καθότι το 70% των HD στον κόσμο είναι NTFS. Επίσης στο Suse τους βλέπει αλλά δεν κάνει Boot τα Windows γιατί βρίσκονται σε άλλο Controller. Στο Mandrake επίσης αλλά μπαίνει και Windows, στο Ubuntu όχι....

2)Με τις default παίζει. Αν δεν το πειράξεις ή δεν έρθει προσεταρισμένο από το διανομέα παίζει με τις default.

Λέμε δοκίμασα να το πειράξω είχε επιλογή μέχρι 85 Hz ενώ υποστηρίζει 100

4)Νταξ ρε μεγάλε, σε τόσα άτομα έχω απαντήσει πως να στήσουν δίκτυο στα windows τους. Κι αυτοί δε χρειάστηκαν το internet, ένα φόρουμ και κάποιον που να ξέρει για να μάθουν;

Έλεος στα Windows πας "Setup small office network" Next-next-next και στήθηκε...όχι

1)’νοιξε κονσόλα

2)γράψε SU

3)πήγαινε /etc/X11/

4)άνοιξε το Xorg.conf

5)Γράψε 10 γραμμές κώδικα για να σου παίξουν τα 100hz

Είχες ένα δίσκο 200GB σε ntfs ολόκληρο. Είπες να κάνει ένα partition 80 για το linux. Φυσιολογικά σου έχασε όλο το δίσκο. Όταν γράφεις στο toc μετά από fdisk του δίσκου χάνονται όλα. Για να δημιουργήσεις νέο partition σε κάποιο δίσκο που έχει λίγο ελεύθερο χώρο χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα σε στυλ partition magic που μετακινεί τα data και δημιουργεί το νέο partition στον ελεύθερο χώρο.

Αν το έκανες έτσι, ναι είναι δική σου βλακεία όντως.

Έλεος ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ. Λές να του είπα κάνε Fdisk σε όλο το Partition??? Το Suse είχε στο Setup εφαρμογή σαν το partition magic που κάνει την ίδια δουλειά.

Λέμε ότι πέταξε error πάνω στην διαδικασία και έγιναν Corrupt ΟΛΑ....ΔΕΝ ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΑΝ ΟΛΑ....έχει ΔΙΑΦΟΡΑ.

Σου είπα ότι μπορείς να κάνεις και console setup.

και το Console setup έτσι βγαίνει....θέλεις να σου βγάλω και Photo με τη ψηφιακή;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 04:25]

Δεν με ενδιαφέρει αν υποστηρίζουν 100 άλλα...εμένα με ενδιαφέρει να υποστηρίζει NTFS καθότι το 70% των HD στον κόσμο είναι NTFS. Επίσης στο Suse τους βλέπει αλλά δεν κάνει Boot τα Windows γιατί βρίσκονται σε άλλο Controller. Στο Mandrake επίσης αλλά μπαίνει και Windows, στο Ubuntu όχι....

Συγγνώμη αλλά θα περάσει το 70% των δίσκων στον κόσμο από το μηχάνημά σου; Επιπλέον μην τρέφεις αυταπάτες ότι επειδή το έχουν, ας πούμε, οι περισσότεροι δίσκοι είναι και το καλύτερο. Τέλος αυτό το 70% που το βρήκες;

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 04:25]

Λέμε δοκίμασα να το πειράξω είχε επιλογή μέχρι 85 Hz ενώ υποστηρίζει 100

Default ξέρεις τι σημαίνει; Ότι αν δεν είναι σίγουρο για κάτι βάζει την επιλογή που θα παίξει σίγουρα. Η οθόνη σου ας πιάνει και 120Hz, αν δεν το ξέρει θα το βάλει σε μία ανάλυση και ρυθμό ανανέωσης που παίζει σίγουρα.

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 04:25]

Έλεος στα Windows πας "Setup small office network" Next-next-next και στήθηκε...όχι

1)’νοιξε κονσόλα

2)γράψε SU

3)πήγαινε /etc/X11/

4)άνοιξε το Xorg.conf

5)Γράψε 10 γραμμές κώδικα για να σου παίξουν τα 100hz

οκ από εδώ και στο εξής να απαντάς κι εσύ σε αυτούς που ρωτάνε, αφού είναι τόσο εύκολο.

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 04:25]

Έλεος ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΑΣ. Λές να του είπα κάνε Fdisk σε όλο το Partition???

Πίστεψέ με δε θα μου έκανε εντύπωση, όχι για σένα προσωπικά, αλλά γενικά για τα λάθη που μπορεί να κάνει κάποιος.

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 04:25]

Το Suse είχε στο Setup εφαρμογή σαν το partition magic που κάνει την ίδια δουλειά.

Λέμε ότι πέταξε error πάνω στην διαδικασία και έγιναν Corrupt ΟΛΑ....ΔΕΝ ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΑΝ ΟΛΑ....έχει ΔΙΑΦΟΡΑ.

Κάτι παρόμοιο μου έχει κάνει το partition magic 7. Γενικά τη θεωρώ πολύ επισφαλή τη διαδικασία και προτιμώ το καθαρό fdisk.

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 04:25]

και το Console setup έτσι βγαίνει....θέλεις να σου βγάλω και Photo με τη ψηφιακή;

Τότε δεν εννοούμε το ίδιο πράγμα. Σε κανονικό console setup, κι όχι με υψηλή ανάλυση, 16bit χρώμα κλπ ο μόνος λόγος για να έχουν πρόβλημα τα γραφικα είναι να έχει πρόβλημα η κάρτα. Γιατί δε φορτώνεται κανένας driver και παίζει μόνο με την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.