Jump to content



Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux


TheLab

Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux :  

183 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris

define τα πάντα. πλάκα κάνεις... το bt878 είναι το standard!

εμένα μου δουλεύει η leadtek με το cx2388 (πιο νέο και αρκετά πιο ασύμβατο).

αν είχες kde, το tvtime σχεδόν σίγουρα πρέπει να στο πιάνει;)

Eυκολα format το βραδακι......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sotiris

define τα πάντα.

το linux έχει αρκετό καιρό περισσότερες δυνατότητες απ'τα win, δεν είναι οι δυνατότητες το πρόβλημά του;)

Το οτι εχει δυνατότητες δε μου λεει κατι, το ξερω οτι ειναι πιο ευελικτο κλπ. Αλλα οταν δεν υπάρχουν πολλά πράγματα, ή για να φτιάξω κάτι πρεπει να τρεξω σε φορουμ, να ρωτάω κλπ, ε δε νομίζω οτι αξίζει στην προκειμένη φάση. Εκτος αν κάποιος εχει άπλετο χρόνο και θελει να κάτσει να το μάθει και να δουλεύει εκει. Αλλα οπως και να το κάνουμε, την ευκολία που έχουν τα windows, το linux δε την έχει. Και αυτό πιστεύω οτι ειναι το πρόβλημα του, πρεπει να γίνεις guru για να μπορέσεις να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν βάζω σαν κύριο λειτουργικό Linux γιατι δεν προλαβαίνω να κάτσω να ασχοληθώ όπως είχα ασχολξθει και έμαθα τα windows. Αλλά μιας και δεν υπήρχε αυτή η απάντηση (grrr@san epifanio) ψήφισα ότι δεν θα παίζει τα παιχνίδια που θέλω (μιας και ξεκινάει και Lineage2 C3 server τωρα στον The-core.gr με rp στοιχεία, αμαρτία θα ήταν να βάλω Linux:P )

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα οτι το αποφευγω, απλα το χρησιμοποιω περισσοτερο για internet,word και για εκπαιδευτικους λογους:D Αυτη τη στιγμη δεν θα μπορουσα να εχω μονο Linux αφου ολο και κανα παιχνιδακι θα θελω να παιξω και το tv tuner δεν αναγνωριζεται κτλ. Βεβαια ολα δειχνουν οτι το linux γινεται ολο ενα και πιο user friendly, αναπτυσεται συνεχως και ολα τα "προβληματα" του αντιμετωπιζονται σιγα-σιγα, οποτε γιαυτο και δεν το αποκλειω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Προσωπικα δεν μπορω να το εχω για καθε μερα γιατι δεν υπαρχουν drivers για το tv tuner... + το οτι περα απο τα word δεν εχω καταφερει να παλεψω τα αντιστοιχα του chemdraw στο λινουξ.

Περα απο αυτο το εχω εγκαταστησει χωρις κανενα προβλημα (τις περισσοτερες φορες :p) , το εχω δουλεψει και αν συνεχισει η MS τις μλκ για "αγοραστε win γιατι αλλιως τερμα το τζαμπα" θα το μαθω και θα "συμβιβαστω" με το open source...

Ουτε θετικη μπορω να ριξω γιατι δεν ξερω την τυφλα μου, ουτε αρνητικη γιατι θελω να το μαθω, και το παλευω λαου λαου (με τον Χατζηνικολαου)

Βασικα οι 3 πρωτες επιλογες πιστευω με καλυπτουν...

Μια απο τα δια και εγω......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wrong method

Είναι το κύριο λειτουργικό μου.

Χρησιμοποιώ τα windows μόνο για μερικές εργασίες στο photoshop και για 1-2 games.

Απο περιέργεια και μόνο, τι προγράμματα χρησιμοποιείς στο linux? Για τι ειδους εργασίες?

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που το συμπαθώ πολύ και είμαι υπέρ των open source και free προγραμμάτων δεν το βάζω γιατί όσο να ναι έχω μάθει τόσο καλά τα windows και για να μάθω το ίδιο καλά το linux θα μου πάρει πάαααρα πολύ καιρό. Επίσης είναι το θέμα της συμβατότητας που με καίει πάρα πολύ... Θα μου πείτε "βρίσκεις εφαρμογές για ό,τι θες". Ναι, αλλά όχι τις ίδιες, πράγμα που σημαίνει άλλο τόσο καιρό και για αυτά. Επίσης έχω συμφιλιωθεί με τα win, τελευταία τα προβλήματα είναι ελάχιστα οπότε δεν έχω κάποιο κίνητρο να μεταβώ. Παρ'όλα αυτά, ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όσους το χρησιμοποιούν, το στηρίζουν και βοηθούν στη διάδοσή του...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 15:16]

Απο περιέργεια και μόνο, τι προγράμματα χρησιμοποιείς στο linux? Για τι ειδους εργασίες?

Για τη δουλειά μου επεξεργάζομαι αρχεία με μεγάλη ανάλυση.

Εδώ χρειάζομαι το photoshop των windows.Το Corel Photo-Paint 9,Gimp και ImageMagick που υπάρχουν για to linux είναι κάπως "λίγα" και με περιορισμένες δυνατότητες.

Από κει και πέρα για Audio Editing:Wired,xmms για mp3's,openOffice,gnome cd/dvd creator,K3b (media burnin') και τον κα-τα-πλη-κτι-κό xine player για videos.Έχω ένα μικρό pc (SuSE 9.3) για DHCP server (για πειράματα περισσότερο) και άλλα.

αρκούν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

γενικα ο πιγκουινος κανει θαυματα αλλα μου εσπασε τα νευρα να τον κανω να δει

το ραιδ των παραθυρων και επειδη τελικα δεν τα καταφερα πηρα αλλον ενα δισκο

εκει πηγα να την πατησω γιατι το Grub εγραψε τον βοοτ σεκτορ του ραιδ και οχι του 2 δισκου οποτε εχασα το ραιδ κτλ

τελικα αλλο ενα pc/κατεβαστηρι με πιγκουινο και βλεπω τους δισκους μεσα απο το δυκτιο και ολα οκ

ελπιζω η ιντελ και δωσει στον πιγκουινο οδηγους για ραιδ καποτε

(οποτε απαντησα το 2)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wrong method

Για τη δουλειά μου επεξεργάζομαι αρχεία με μεγάλη ανάλυση.

Εδώ χρειάζομαι το photoshop των windows.Το Corel Photo-Paint 9,Gimp και ImageMagick που υπάρχουν για to linux είναι κάπως "λίγα" και με περιορισμένες δυνατότητες.

Από κει και πέρα για Audio Editing:Wired,xmms για mp3's,openOffice,gnome cd/dvd creator,K3b (media burnin') και τον κα-τα-πλη-κτι-κό xine player για videos.Έχω ένα μικρό pc (SuSE 9.3) για DHCP server (για πειράματα περισσότερο) και άλλα.

αρκούν αυτά;

Αν εσένα σου αρκούν τοτε εμενα μου περισσεύουν :) Νομίζω οτι και στα windows υπάρχουν ανάλογα προγράμματα, σιγουρα περισσότερα, και δε βλεπω το λόγο γιατι θα πρεπει να ψαχτω για να τα βάλω ολα αυτά. Αν εσυ βολεύεσαι , τοτε np, αλλα εαν δε μπορώ να τα έχω ολα σε ενα λειτουργικό, το να τα μοιράζω σε δύο ειναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστέυω ότι εκτός από τα παιχνίδια μας απομακρύνει από τα Linux το γεγονός ότι πρέπει να ψάξεις για drivers και το κυριότερο ότι οι ονομασίες και η οργάνωση του, σε κάποιες εκδόσεις διαφέρει πάρα πολύ από το Windows, με αποτέλεσμα να μας κουράζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Χθες, στις 17:04]

Αν εσένα σου αρκούν τοτε εμενα μου περισσεύουν :) Νομίζω οτι και στα windows υπάρχουν ανάλογα προγράμματα, σιγουρα περισσότερα, και δε βλεπω το λόγο γιατι θα πρεπει να ψαχτω για να τα βάλω ολα αυτά. Αν εσυ βολεύεσαι , τοτε np, αλλα εαν δε μπορώ να τα έχω ολα σε ενα λειτουργικό, το να τα μοιράζω σε δύο ειναι υπερβολή.

Για μένα είναι θέμα επιλογής δεν είναι θέμα αν με βολεύει η όχι.

Κάνω τη δουλεία μου μια χαρά και στα 2.

Δεν χρειάζεται να ψάξεις,όλα τα παραπάνω apps υπάρχουν είτε στο cd/dvd της διανομής, είτε τα εγκαθιστάς (for free) μετά το set-up.

Όποια θέλεις, αυτά που θέλεις χωρίς add-on,spyware,Trojan,worms κ.α

Επειδή όμως το θέμα είναι άλλο δεν θα επεκταθώ εδώ για τους λόγους που το προτιμώ.

Το συζητάμε σε άλλο thread αν θέλεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux

Αρχική απάντηση από wrong method [Σήμερα, στις 00:21]

Επειδή όμως το θέμα είναι άλλο δεν θα επεκταθώ εδώ για τους λόγους που το προτιμώ.

δε νομιζω πως θα εισαι ΟΤ. οι λογοι για τους οποιους το προτιμας, ισως οδηγησουν σε προτασεις και λυσεις (aka οδηγος ναυτιλομενων), που οσοι δεν ξερουν ισως και να μην φανταζοταν οτι υπηρχαν.

Link to comment
Share on other sites

Aν καταφερω να βρω οδηγους για την καρτα tuner θα το βαλω κι αυριο!Παντως ποτε μα ποτε δεν παιζει να το βαλω μονο του!Δεν προκειται να υπαρξουν τοσα προγραμματα οσα υπαρχουν σε windows δυστυχως!Μολις ξεμπερδεψω με κατι δουλειες παντως θα του δωσω παλι μια ευκαιρια γιατι εχει περασει πολυς καιρος και μπορει ολα πλεον να ειναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Είχα προσπαθήσει πριν κάτι χρόνια να το παλέψω λιγάκι...

(Redhat 7.0 νομίζω ήταν...)

Εκείνο που μου έσπασε τα @@ ήταν ότι ποτέ δεν κατάλαβα τι γινόταν με τις εγκαταστάσεις driver, προγραμμάτων...

Μου έλεγε ένας φίλος τρέξε αυτή την εντολή κάνε compile εδώ βάλε το τάδε στον πυρήνα δεν ξέρω γω τι...

Τέσπα...

Θα το ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wrong method

Για μένα είναι θέμα επιλογής δεν είναι θέμα αν με βολεύει η όχι.

Κάνω τη δουλεία μου μια χαρά και στα 2.

Δεν χρειάζεται να ψάξεις,όλα τα παραπάνω apps υπάρχουν είτε στο cd/dvd της διανομής, είτε τα εγκαθιστάς (for free) μετά το set-up.

Όποια θέλεις, αυτά που θέλεις χωρίς add-on,spyware,Trojan,worms κ.α

Επειδή όμως το θέμα είναι άλλο δεν θα επεκταθώ εδώ για τους λόγους που το προτιμώ.

Το συζητάμε σε άλλο thread αν θέλεις. :)

Σιγουρα ειναι θέμα επιλογής, απλά το να πείσεις καποιον που έχει βολευτεί τα windows και εχει ολα τα προγραμματά του εκει το να αλλάξει συνήθειες απλά για να τις αλλάξει, ειναι δύσκολο εως αδύνατον. Ισως εμεις που ειμαστε και καπως πιο εμπειροι να το κάνουμε γιατι μπορούμε να δουμε καποια πράγματα που οι άλλοι δε βλέπουν, αλλα η πλειοψηφία δε θα το κάνει.

Ειχα βάλει κι εγώ το suse καποια φάση σε ενα partition, αλλα πχ οταν ηθελα να κανω κατι, γύρναγα στα windows, για απλά δεν ήξερα πως λέγεται το πρόγραμμα ή και να το έβρισκα, δεν ήξερα πως να το εγκαταστήσω και πως να το χρησιμοποιήσω. Θα μου πείς, αυτα τα τραβάς πρώτη φορά και μετα ειναι νεράκι, αλλά οσο νάναι οι πιο πολλοί βαριούνται :D

Link to comment
Share on other sites

μα δε λεει κανεις βαλε λινουξ ετσι για να εχεις λινουξ , ειναι δωρεαν και ειναι καλυτερο λειτουργικο. Και οσο παει γινεται και πιο ευκολο , δεν εχει καμμια σχεση το λινουξ προ τριετιας με το λινουξ σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.