Jump to content



Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux


TheLab

Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux :  

183 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τα παιχνίδια κυρίως για μένα. Θα τρέχουν στο wine, αν ναι θα σέρνονται ή οχι κλπ.

Ειδικά τα καινούργια παιχνίδια που θα βγαίνουν ή ακόμα χειρότερα όταν βγούν τα Vista που οι γραφικές βιβλιοθήκες της Μ$ θα αλλάξουν τότε θα πρέπει να ενημερωθεί και το wine ή να βγεί νέο emulator.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 10:33]

Ειχα βάλει κι εγώ το suse καποια φάση σε ενα partition, αλλα πχ οταν ηθελα να κανω κατι, γύρναγα στα windows, για απλά δεν ήξερα πως λέγεται το πρόγραμμα ή και να το έβρισκα, δεν ήξερα πως να το εγκαταστήσω και πως να το χρησιμοποιήσω. Θα μου πείς, αυτα τα τραβάς πρώτη φορά και μετα ειναι νεράκι, αλλά οσο νάναι οι πιο πολλοί βαριούνται :D

Τα ίδια αντιμετώπισα και εγώ την πρώτη φορά με το mandrake 8.2 :D

3 φορές εγκατάσταση για να μπορέσω να δω GUI(out of range η οθόνη,τώρα βέβαια ξέρω ότι boot-αρεις με 800Χ600)

Αν κάποιος κάνει ξεχωριστή εγκατάσταση (όχι σε partition,ακόμα καλύτερα σε ένα μικρό δίσκο) δεν ασχοληθεί στην αρχή με bootloaders

(boot-αρεις από το BIOS το OS που θέλεις) δεν φοβάται να κάνει λάθος (στην χειρότερη περίπτωση ξαναστήνεις το OS και χάνεις 2 ώρες) και έχει διάθεση και λίγο χρόνο να ασχοληθεί,έχει πολλές πιθανότητες επιτυχίας με το Linux.

Από κει και πέρα ας επιλέξει πιά διανομή θέλει,αν θα κρατήσει και τα windows η αν το παρατήσει :)

και κάτι για τα games:

Linux Gamers' FAQ

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν παίζει το Wow

2)Δεν παίζει το Lineage

3) Την τελευταία φορά που δοκίμασα να τα περάσω, χτές....για κάποιο λόγο μου έκανε corrupt το NTFS partition....πάνε τα 80GB τσόντες :(

4)Αν δεν είχα Internet για να ρωτάω τους Guru πώς να κάνω κάτι ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ.

5) Δεν έχει "τσάμπα" software.

6) To γεγονός ότι οι επαγγελματικές εφαρμογές στα Win είναι ΠΟΛΥ καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

1)Δεν παίζει το Wow

2)Δεν παίζει το Lineage

3) Την τελευταία φορά που δοκίμασα να τα περάσω, χτές....για κάποιο λόγο μου έκανε corrupt το NTFS partition....πάνε τα 80GB τσόντες :(

4)Αν δεν είχα Internet για να ρωτάω τους Guru πώς να κάνω κάτι ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ.

5) Δεν έχει "τσάμπα" software.

6) To γεγονός ότι οι επαγγελματικές εφαρμογές στα Win είναι ΠΟΛΥ καλύτερες.

Sorry κιολας αλλα ρωταμε πριν την εγκατασταση..........και κραταμε και μπακαπ τα "σημαντικα" αρχεια...........

Ασχετο 80GB?????U r da master :respect

Link to comment
Share on other sites

Αν και θέλω κάποια στιγμή να το βάλω, δεν το τολμάω. Από μικρός με τα windows τριγυρνάω.:p Γνωριζώ για τα linux, αλλά παρόλα αυτα δεν τολμάω να κάνω το "βήμα".

:cool: Κάποια στιγμή θα το κάνω δεν υπάρχει περίπτωση, απλά θέλει να ασχοληθώ μαζί του και να το βάλω στοχό. Προς το παρόν δεν έχω μυαλό και χρόνο για linux.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

3) Την τελευταία φορά που δοκίμασα να τα περάσω, χτές....για κάποιο λόγο μου έκανε corrupt το NTFS partition....πάνε τα 80GB τσόντες :(

Το linux από μόνο του δεν πειράζει κανένα partition, είτε ntfs είτε fat32.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

μου έκανε corrupt το NTFS partition....πάνε τα 80GB τσόντες :(

Αρχική απάντηση από trendy

Το linux από μόνο του δεν πειράζει κανένα partition, είτε ntfs είτε fat32.

μήπως παίζει καμιά ασυμβατότητα με τις τσόντες; :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι μωρέ δεν τα πειράζει καθόλου τα Partitions....πήγε να κάνει Format το Partition που προοριζόταν για Linux....τελικά πέταξε error και όχι μόνο δεν έκανε Format....αλλά έφαγε και το Τσοντοpartition....

Όσο για το Backup όλοι το λέμε αλλά ποτέ δεν το κάνουμε.... :(

Αρχική απάντηση από ea6gka

το λινουξ ειναι λειτουργικο σταλμενο απο το θεο , για αυτο εσβησε τις τσοντες , βλασφημε

Μα και οι τύπισσες στις τσόντες δημιούργημα του θεού είναι :p (βασικά οι σιλικονάτες δεν είναι)

Link to comment
Share on other sites

Οταν για να στησω μια ενα συσκευη δεν θα χρειαζεται να τρεχω σε οτι φορουμ υπαρχει ανα τον κοσμο και δεν θα χρειαζεται να παρω τηλεφωνο τον "καμμενο" του φορουμ, ισως να το δοκιμασω ξανα. Η πρωτη αποπειρα εγινε με το mandrake 8.2. ISDN γραμμη τοτε στο σπιτι, 3 μερονυχτα να προσπαθω να το στησω, μαζι με εναν φιλο GURU πραγματικο. Ε, τελικα δεν δουλεψε. Οποτε δεν ξαναπροσπαθω. Συν του οτι αυτη την στιγμη ειναι λιγο δυσκολο να βαλω linux στο φορητο, γιατι αν δεν υπαρχουν drivers για τις κλασικες desktop συσκευες, ποσο μαλλον για του φορητου.

Απο την αλλη δεν βρισκω τον λογο, μιας και ολες τις δουλειες μου μαζι με τα παιχνιδια τα κανω μια χαρα ανετα στα Windows. Και μην μου πει κανεις για Freeware και open source, γιατι ειναι ζητημα να ειμαστε μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου αυτοι που εχουμε πληρωσει Windows(εγω τα πληρωσα με την αγορα του φορητου).

Link to comment
Share on other sites

Σε λυπάμαι και άρχησα να ανυσηχώ, πάω να πάρω DVD για back up, πάντως το δικό μου το Linux μια χαρά λειτουργεί, και το partition και όλα, να είναι καλά το παλικάρι που μου τα πέρασε!!! :p:tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Για GURU ακούω... Σε τι project έχει συμμετάσχει ο GURU φίλος σου; Πόσες διανομές έχει δουλέψει και για πόσο διάστημα την κάθε μία;

Εγώ που ασχολούμαι γύρω στα 3 χρόνια με linux, μια φορά GURU δε λέγομαι, αλλά με default ρυθμίσεις μου παίζουν όλες οι συσκευές (σε slackware φυσικά). Μην τον κάνετε καραμέλα τον όρο.

Live CD έχεις δοκιμάσει να δεις πόσες συσκευές σου βρίσκει σε laptop και όπου αλλού θέλεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Για GURU ακούω... Σε τι project έχει συμμετάσχει ο GURU φίλος σου; Πόσες διανομές έχει δουλέψει και για πόσο διάστημα την κάθε μία;

Εγώ που ασχολούμαι γύρω στα 3 χρόνια με linux, μια φορά GURU δε λέγομαι, αλλά με default ρυθμίσεις μου παίζουν όλες οι συσκευές (σε slackware φυσικά). Μην τον κάνετε καραμέλα τον όρο.

Live CD έχεις δοκιμάσει να δεις πόσες συσκευές σου βρίσκει σε laptop και όπου αλλού θέλεις;

Μα οπως προειπα δεν ειναι αυτος ο πρωταρχικος λογος που δεν βαζω το linux. Βαριεμαι, ή μαλλον πρωτα δεν εχω τον χρονο και μετα βαριεμαι να καθομαι να πηγαινω σχολειο απο την αρχη.

Οσο για τον φιλο μου, απ'οσο τον ξερω, δεν εχει δουλεψει ΠΟΤΕ με windows(παρα μονο λογω αναγκης στην δουλεια)Ειναι στα 28 τωρα και ασχολειται με υπολογιστες πανω απο 15 χρονια. Πριν το Linux, UNIX.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... και 50 χρόνια να δουλεύεις με linux, δεν μπορείς να λέγεσαι GURU αν δεν μπορείς να στήσεις το netmod, που κυκλοφορούν τόσα και τόσα tutorials στο internet, όπως και επίσημοι drivers. Έχω δουλέψει ISA κάρτα δικτύου με bnc, aui και ethernet και δε λέγομαι GURU και ο άλλος δε δούλεψε το netmod (που έχει tutorials http://www.intracom.gr/helpdesks/netmod/installation/engl_install-guides.htm);

Ε συγγνώμη κιόλας αλλά ξεφτιλίζεται ο όρος πια όταν χρησιμοποιείται αβέρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.