Jump to content



Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux


TheLab

Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux :  

183 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρκετοί διαμαρτυρόμαστε για την αστάθεια/ασφάλεια των windows και ακόμα περισσότεροι δίνουμε εύσημα στους προγραμματιστές του linux για την εξαιρετική δουλειά που κάνουν.

Γιατί όμως δεν το εγκαθιστούμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply

δε βλέπω λόγο να μην εγκαθιστά ο οποιοσδήποτε.

Όντως τα περισσότερα παιχνίδια δεν παίζουν αλλά είναι τόσο εύκολο να έχεις dual-boot που τίποτα δεν σε εμποδίζει να έχεις και τα 2 OS εγκατεστημένα.

Στο Linux θα δουλεύεις, στα Windows απλά θα παίζεις...

Υ.Γ. Linux for teh win....

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δοκιμασει σαν λειτουργικο σε ενα παλιο laptop που εχω με το cd της Ubuntu. Με ενα βιβλιαρακι για το redhat αγκαλια, λιγο-λιγο καταφερα να κανω απλες δουλιες, αλλα τοσα χρονια με την Μ$, δεν ειναι ευκολο!

Το μοναδικο μου προβλημα ειναι ενα...."Δεν βρίσκω οδηγούς για τα περιφερειακά/συσκευές μου" οπως λεει κ ο τιτλος. Και μιλαω για μια συγκεκριμενη καρτουλα που οπου και αν εχω ψαξει δεν καταφερα να βρω τιποτα. Ειναι μια απλη PCI καρτα τηλεορασης με το ΒΤ 878 chip. Ειναι τουλαχιστον 7ετιας. Αν ξεπερναγα αυτο το προβλημα, πιστευω οτι θα εμενα με το Ubuntu η καποια αλλη διανομη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

δε βλέπω λόγο να μην εγκαθιστά ο οποιοσδήποτε.

Όντως τα περισσότερα παιχνίδια δεν παίζουν αλλά είναι τόσο εύκολο να έχεις dual-boot που τίποτα δεν σε εμποδίζει να έχεις και τα 2 OS εγκατεστημένα.

Στο Linux θα δουλεύεις, στα Windows απλά θα παίζεις...

Υ.Γ. Linux for teh win....

Μπα δεν υπάρχει λόγος να έχεις 2 λειτουργικά. Αφου στα windows μπορεις να κάνεις τα πάντα, γιατι πρεπει να κανεις reboot, να πας στο linux, για να πας στο thelab.gr ? ή για να τσεκάρεις το μαιλ σου?

Η πραγματική σύγκριση ειναι οταν και τα 2 λειτουργικά θα μπορούν να κάνουν τα ιδια πράγματα, τοτε ναι πολλοί θα πανε προς linux, αλλα μεχρι τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μπορω να το εχω για καθε μερα γιατι δεν υπαρχουν drivers για το tv tuner... + το οτι περα απο τα word δεν εχω καταφερει να παλεψω τα αντιστοιχα του chemdraw στο λινουξ.

Περα απο αυτο το εχω εγκαταστησει χωρις κανενα προβλημα (τις περισσοτερες φορες :p) , το εχω δουλεψει και αν συνεχισει η MS τις μλκ για "αγοραστε win γιατι αλλιως τερμα το τζαμπα" θα το μαθω και θα "συμβιβαστω" με το open source...

Ουτε θετικη μπορω να ριξω γιατι δεν ξερω την τυφλα μου, ουτε αρνητικη γιατι θελω να το μαθω, και το παλευω λαου λαου (με τον Χατζηνικολαου)

Βασικα οι 3 πρωτες επιλογες πιστευω με καλυπτουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εγκατεστημένα και τα XP τα Suse 9,2, πολύ ευχαρίστως να είμαι μόνιμα στα Linux αν μου settarei κάποιος το αντίστοιχο του dc++ και τον VPN. Κοινώς είμαι ασχετος και δεν μπορώ να τα κάνω αυτά μόνος μου :p

Link to comment
Share on other sites

drivers 3D και λοιπές πιο περίεργες συσκευές

αν κάποια στιγμή χρειαστεί ο μόνος δρόμος εκμάθησης είναι η πλήρης αντικατάσταση....

στα βαθιά κατευθείαν

ξεκίνησε σαν γρηγορότερο,έπαψε να είνια και δε βλέπω κάποιο προφανή λόγο υπεροχής

πλέον

καλά ντε μη βαράτε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Μπα δεν υπάρχει λόγος να έχεις 2 λειτουργικά. Αφου στα windows μπορεις να κάνεις τα πάντα, γιατι πρεπει να κανεις reboot, να πας στο linux, για να πας στο thelab.gr ? ή για να τσεκάρεις το μαιλ σου?

Η πραγματική σύγκριση ειναι οταν και τα 2 λειτουργικά θα μπορούν να κάνουν τα ιδια πράγματα, τοτε ναι πολλοί θα πανε προς linux, αλλα μεχρι τοτε...

define τα πάντα.

το linux έχει αρκετό καιρό περισσότερες δυνατότητες απ'τα win, δεν είναι οι δυνατότητες το πρόβλημά του;)

Αρχική απάντηση από DarkSaga

drivers 3D και λοιπές πιο περίεργες συσκευές

αν κάποια στιγμή χρειαστεί ο μόνος δρόμος εκμάθησης είναι η πλήρης αντικατάσταση....

στα βαθιά κατευθείαν

ξεκίνησε σαν γρηγορότερο,έπαψε να είνια και δε βλέπω κάποιο προφανή λόγο υπεροχής

πλέον

καλά ντε μη βαράτε

δεν έπαψε να είναι γρηγορότερο.

το kde ποτέ δεν ήταν γρηγορότερο (είναι αρκετά βαρύ) αλλά το πλεονέκτημα είναι η παραμετροποίηση.

π.χ. αν έχω γρήγορο pc βάζω kde, αν όχι βάζω κάτι άλλο;)

Αρχική απάντηση από Myralis

Εγώ έχω εγκατεστημένα και τα XP τα Suse 9,2, πολύ ευχαρίστως να είμαι μόνιμα στα Linux αν μου settarei κάποιος το αντίστοιχο του dc++ και τον VPN. Κοινώς είμαι ασχετος και δεν μπορώ να τα κάνω αυτά μόνος μου :p

όταν λες vpn τι εννοείς?

dc++ = dcgui-qt (valknut το νέο όνομα).

φυσικά παίζει και το dc++ μέσω wine;)

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Το μοναδικο μου προβλημα ειναι ενα...."Δεν βρίσκω οδηγούς για τα περιφερειακά/συσκευές μου" οπως λεει κ ο τιτλος. Και μιλαω για μια συγκεκριμενη καρτουλα που οπου και αν εχω ψαξει δεν καταφερα να βρω τιποτα. Ειναι μια απλη PCI καρτα τηλεορασης με το ΒΤ 878 chip. Ειναι τουλαχιστον 7ετιας. Αν ξεπερναγα αυτο το προβλημα, πιστευω οτι θα εμενα με το Ubuntu η καποια αλλη διανομη.

πλάκα κάνεις... το bt878 είναι το standard!

εμένα μου δουλεύει η leadtek με το cx2388 (πιο νέο και αρκετά πιο ασύμβατο).

αν είχες kde, το tvtime σχεδόν σίγουρα πρέπει να στο πιάνει;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.