Jump to content



Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux


TheLab

Λόγοι για τους οποίους αποφεύγετε το Linux :  

183 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply

Linux 4 ever!

Στο Linux είμαι πολύ καλύτερα από ότι στα ¨παράθυρα¨. Χρησιμοποιώ το FC4 και είμαι τζάμι. Οσο για παιχνίδια παίζω στα Linux το Unreal Tournament και το Quake. Αν θελετε να παίζετε καθε latest κυκλοφορία, δώστε 5 Euro και αγοράστε το Cedega (WineHQ for Games). Θελετε το photoshop ; Wine (Windows Emulator) και τρέξτε ότι θέλετε. Office ? Αντι να δώσετε 200Ευρω για τα MS Office, to Open Office beta που ειναι δωρεάν σας καλύπτει. Αν οχι, καταφύφετε στην παραπάνω λύση του Wine. Internet protection ? Virus ? I do not know this word. DVD Ripping, Multimedia, Hacking (Bash shell)!!! Και που 'στε: 500Μhz 256 Ram και ΦΥΓΑΜΕ!!!!!!!!!!

Αρχάριοι διαλέξτε μια διανομη όπως :SUSE, Mandriva, Fedora Core.

www.linux.gr/articles/windowsvslinux.pdf (το review που είχα κάνει κάποτε)

Link to comment
Share on other sites

απαντηση προς YDimopoulos:

μερικέσ εταιρίες αρνούνται να βγάλουν στο δίκτυο οδηγούς για Λίνουξ (για τουσ δικούς τους λόγους πάντα),δεν τρέχει όμως ;) γιατί υπάρχει το ndiswrapper με το οποίο μπορείς να χρησημοποιήσεις των γουιντοους στο Λινουξ...καλό;;;;...δοκιμασμένο στο λαπτοπ με σχετικά καινούργια ασυρματη κάρτα δικτύου :D μπορείς να το δοκιμάσεις,googlare και θα βρεις πληροφορίες απο που να το κατεβασεις και πως να το εγκαταστήσεις...:D

τι πακετο είναι αυτό με τα Ελληνικά στα forum ρε παιδιά,σαν να γραφω εργασία για τη σχολή μου είναι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ευχαριστήσω για τις υπέροχες αντιλογίες και διαμάχες που κάνετε τόσες μέρες!

Αυτό το thread μέσα από "διαμάχες" εχει μαζεψει τόσες πληροφορίες για το Linuxaki όσο κανένα άλλο thread! :p :P :p

Keep arguing....

γουοκινγκΧεντ καλως μας ηρθες! Please γραψε Ελληνικά το post σου πατώντας το "διόρθωση" κάτω δεξια :T: (Έβαλες βρε το nickname σου Ελληνικά και γράφεις Greeklish?:p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από γουοκινγκΧεντ

apanthsh pros YDimopoulos:

merikes etairies arnountai na vgaloun sto diktyo drivers gia linux (gia tous dikous tous logos panta),den trexei omws ;) giati yparxei to ndiswrapper me opoio mporeis na xrhsimopoihseis drivers twn win sto linux...dokimasmeno sto laptop mou me sxetika kainourgia wireless karta--->doulevei mia xara :D mporeis na to dokimaseis,googlare kai 8a vreis kai plhrofories gia to pws 8a to egatasthseis...:D

επ σε τσακώσαμε.

καλώς ήλθες, διόρθωσε το κείμενό σου από greeklish σε ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Εκανα το λάθος να ψάξω για κάποια εφαρμογή αντίστοιχη του Pinnacle Studio ή του Ulead VideoStudio. (Οπως είπα και παραπάνω εβαλα ενα Suse στην κόρη μου να παιζει με τις φωτογραφίες)

Αφ'ενός δεν υπάρχει τίποτε αξιόλογο αφ'ετέρου ότι βρήκα για να κάνει compile μου εβγαλε το λάδι. Αντε και έκανε compile μετά από 5 ώρες , αφού έβαλα όλα τα κουφά libraries που κυκλοφορούν. Αρχεία avi δεν ανοίγουν , mpg το ίδιο , να μην κάνω λόγο για jpg από την ψηφιακή μηχανή.

Εν ολίγοις , καλά είναι να μην κολλάς διάφορες spyware μπούρδες, να είναι κλειστές όλες οι "πόρτες" και να φοβάσαι λιγότερο να βάλεις τον κωδικό σου στο Internet banking αλλά δυστυχώς έχει αρχίσει και μου την δίνει στα νεύρα η ιστορία.

μια και το θυμήθηκα:

δες εδώ:

http://heroinewarrior.com/cinelerra.php3

και εδώ:

http://www.robfisher.net/video/

Link to comment
Share on other sites

Cinelerra έβαλα , αλλά δεν μπορεί να βάλει jpg στο timeline. Ασε που είναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ αργό στο mpg decoding. Ζορίζεται αφάνταστα.

Κακά τα ψέμματα όλες οι εφαρμογές είναι ερασιτεχνικές (και καλώς έχουν αφού είναι Open Source).

To φτηνό το κρέας..........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Cinelerra έβαλα , αλλά δεν μπορεί να βάλει jpg στο timeline. Ασε που είναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ αργό στο mpg decoding. Ζορίζεται αφάνταστα.

Κακά τα ψέμματα όλες οι εφαρμογές είναι ερασιτεχνικές (και καλώς έχουν αφού είναι Open Source).

To φτηνό το κρέας..........

δεν είναι και πάρα πολλά τα καλοπρογραμματισμένα win προγράμματα.

γενικά στο linux ό,τι χάνεις από -πιθανό- κακό προγραμματισμό, μπορείς να το κερδίσεις από optimization (compiling etc.).

καλό θα ήταν να υπάρχουν πιο πολλά port επαγγελματικών εφαρμογών σε linux, αυτό είναι αδιαμφισβήτητο και πιστεύω στο μέλλον θα γίνει.

το φτηνό κρέας δεν ισχύει πάντα, διότι αντισταθμίζεται από την ποσότητα αυτών που ασχολούνται με το oss (σε αντίθεση με τον πεπερασμένο αριθμό υπαλλήλων που έχει μια εταιρία).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mic31

Το linux είναι σταθερότατο, χωρίς ιούς κλπ, αλλά ξέρει κάποιος εάν υπάρχει κάποια εφαρμογή αντίστοιχης ευκολίας με το CloneDvd για να κάνουμε απεγκατάσταση των winxp?

Τώρα το σταθερότατο αρχίζω και το σκέφτομαι. Οταν μιλάμε για server εφαρμογές τα πράγματα είναι όπως τα λες. Οταν αρχίζει το desktop να μπαίνει στο παιχνίδι......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Τώρα το σταθερότατο αρχίζω και το σκέφτομαι. Οταν μιλάμε για server εφαρμογές τα πράγματα είναι όπως τα λες. Οταν αρχίζει το desktop να μπαίνει στο παιχνίδι......

έχεις δει ποτέ bsod στο linux? σου χει πεθάνει το linux ποτέ? ο kernel είναι σταθερότατος.

αν σου κολλήσει το kde, το σκοτώνεις και το ξανανοίγεις. στα win δεν μπορείς να κάνεις κάτι ανάλογο, μόνο στον explorer μπορείς να τον ξανανοίξεις, αλλά και πάλι ο explorer κολάει πολύ περισσότερο από ότι θα σου κολλήσει ο konqueror ( που δεν είναι και κάτι ζωτικής σημασίας για ένα linux σύστημα ο konqueror;) ).

πάντως indeed, δεν μπορώ να πω ότι π.χ. το kde είναι το πιο σταθερό πράγμα στον κόσμο που χω δει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελενεστε με το KDE υπάρχει και το GNOME...επιλ'εγεις το γραφικό περιβάλλον σου σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου...η αποψή μου;δεν υπάρχει μέτρο σύγκρησης και όπως μας είχε πει ένας καθηγητής: όποιος έμαθε να κ.ανει την δουλειά του σε UNIX(LINUX) ποτέ δεν γύρισε σε DOS(WINDOWS)...το μόνο που χρειάζεται το LINUX:internet και ίσες ευκαιρίες χρόνου με τα windows...επίσης πιστεύω ότι τα παιχνίδια δεν είναι μέτρο συγκρησης για ενα λειτουργικό γιατι είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι του...στο τέλος τέλος το παραδέχομαι τα WINDOWS είναι καλήτερα για να παιζεις παιχνίδια,αν θέλεις να ασχοληθείς με σοβαρά πραγματά μάλλον πρέπει να κοιτάξεις κάπου αλλού :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου αφού τελείωσα με τις σαχλαμάρες και άρχισα να ασχολούμαι με τα σοβαρά, σκέφτομαι να γυρίσω στα windows.

1) Για development πρέπει να τραβήξεις του Χριστού τα πάθη, αμα θες c++ όλα καλά, αλλά κανένα ολοκληρωμένο IDE/RAD για client server/n-tier (βλ. Powerbuilder) δεν υπάρχει (και με το Eclipse φτύνεις αίμα)

2) Για amusement, έψαχνα μια ολοκληρωμένη εφαρμογή τύπου Pinnacle Studio ή Ulead Video Studio, δεν υπάρχει

3) Για να κάνουμε ένα παρτυ και να έχουμε δυνατότητες του τύπου Alcatech BPM Studio, δεν υπάρχει

4) Εμπορική εφαρμογή; Ουτε για αστείο

5) Για να κάνεις synchronize με το κινητό σου τα contacts,calendar,e-mail κλπ πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό στο βουντού

6) Εκτυπωτές πρέπει να επιλέξεις με πολύ μεγάλη προσοχή

7) Oracle Management, αλλο βουντού για να παίξει (με τα πολλά έπαιξε)

8) Database tool όπως το toad της Quest Software, δεν υπάρχει (η μάλλον υπήρχε και το αγόρασε η Quest Software)

9) 7.564.123.961 Text editors αλλά κανένας σαν τον UltraEdit

10) Εφαρμογή για barcode labels

11) ΕΑΦΔΣΣ , με τίποτα όμως..........

Αν θέλεις να το βάλεις σε καμμιά γραμματέα να διαβάζει mail και να γράφει καμμιά επιστολή καλό είναι. Η σε κανένα πιτσιρίκι να ζωγραφίζει να ακούει μουσική και να βλέπει φωτογραφίες επίσης καλό. Απο εκεί και πέρα η κατάσταση ζορίζει πολύ και πρέπει να έχεις όρεξη , μεράκι και υπομονή (κυρίως το τελευταίο).

Δεν παραπονιέμαι, το συμπαθώ το έχω εγκαταστήσει εδώ και πολύ καιρό και προσπαθώ να μην γυρίσω πίσω στα win, απλά θέλω να είναι ξεκάθαρο για όσους θέλουν να βάλουν linux. Να ξέρουν τι πρόκειται να βρουν μπροστά τους. Και κυρίως να καταλάβουν ότι δεν απευθύνεται στους χρήστες του "Setup->Next->Next->Finish"

Link to comment
Share on other sites

το windows σύστημά σου το ελέγχεις 100%?

ή απλά όταν δουλέψει κάτι είσαι ικανοποιημένος? (if it works don't fix it).

δηλαδή το να μπω στη registry και να αλλάξω 500 κλειδιά για να κάνω μια μ..λακία δεν μου είναι και ό,τι πιο εύκολο.

εκτός αν έχεις pc χριστουγεννιάτικο δέντρο που αναβοσβήνει όλη την ώρα (μπαλονάκια, reminder's κλπ.). που να θες να κάνεις μια σοβαρή δουλειά και να έχεις το άγχος μήπως σου πεταχτεί καμιά μικρομπούρδα μες τη μέση.

εγώ πάντως προτιμώ να τα σετάρω όλα ΜΙΑ φορά (όσο δύσκολα κι αν είναι) και μετά να τα χω να δουλεύουν, παρά να είμαι όλη μέρα από πάνω.

Τα υπόλοιπα που λες είναι όντως τομείς που το linux είναι ακόμη πίσω. Όπως καταλαβαίνεις ούτε εγώ έχω πρόβλημα να χρησιμοποιώ win, κρίνω τι είναι καλύτερο για τις δικές μου ανάγκες και το βάζω;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl- [29-09-2005 13:34]

Ξεκαθαρο για μενα.Παιζει παιχνιδια? ΟΧΙ. Αν παιξει εδω ειμαστε,ουτε τοσο δυσκολο ειναι ουτε βαρετο

Χρησιμοποίησες λάθος έκφραση φίλε μου. Το linux παίζει παιχνίδια. Το πρόβλημα είναι οτι οι περισσότερες εταιρείες δεν βγάζουν. Έχω ένα ταπεινό μηχάνημα και μπορώ να πω πως οι εκδόσεις των παιχνιδιών για linux παίζουν καλύτερα από οτι στα windows, έχοντας πάντα ίδιες ρυθμίσεις. Το οπτικό αποτέλεσμα είναι ίδιο αλλά τα fps είναι μεγαλύτερα στο linux. Μιλάω για το DOOM3 που στα windows δεν μπορώ να παίξω καθόλου, ενώ στο linux το τελείωσα.

Το WoW το παίζω με wine και πάει επίσης καλύτερα. Το μόνο πρόβλημα δυστυχώς είναι κάποια ψιλά glitches στον ήχο. Πιστεύω όμως οτι με ένα ποιο αξιοπρεπές μηχάνημα αυτό διορθώνεται. Προφανώς ψήφισα τη τελευταία επιλογή .:upside:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.