Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από cherryman

Α αυτό σημαίνει οτι είναι corrupted;

αν δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα στο pc σου (π.χ. μνήμες) τότε ναι.

αλλιώς μπορεί να το "χάλασες" όταν το διάβασες (και να έγινε cοrupted).

Link to comment
Share on other sites

Μετά το apt-get dist upgrade το χάος.

Δεν φορτώνει το γραφικό περιβάλλον, KDE και κατά το "boot" βγάζει 2 μηνύματα λάθους.

ERROR: finding sysfs mount point αυτό πολλές φορές μαζί και το άλλο

devfs_mk_dev: could not append to parent for md/1 έως το md/15

No volume groups found

Αν ξέρετε κάτι ελεείστε τον πτωχό το πνεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET

Φίλε μου sotiri θέλω την βοήθειά σου... θέλω να εγκαταστήσω το Knoppel 0.6 live-cd ( που μου έδωσες ) στον δίσκο μου και δεν βρίσκω WhoTο πουθενά...

... :cry: :help: me!!!

άνοιξε κονσόλα σαν root (αφού φορτώσει) και γράψε knoppel-installer ή knoppix-installer

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού είπα και εγώ να εγκαταστήσω το SuSE 10 όλα πήγαιναν καλά μέχρι που στην εγκατάσταση δεν είδε το ΘΕΙΚΟ usb modem της τελλάς και δεν μπορεί να κάνει γενικώς αυτή τι στιγμή κάποια σύνδεση στο ιντερνετ και δεν έχω ιδέα τι να κάνω για να το δει.

:help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender

Λοιπόν αφού είπα και εγώ να εγκαταστήσω το SuSE 10 όλα πήγαιναν καλά μέχρι που στην εγκατάσταση δεν είδε το ΘΕΙΚΟ usb modem της τελλάς και δεν μπορεί να κάνει γενικώς αυτή τι στιγμή κάποια σύνδεση στο ιντερνετ και δεν έχω ιδέα τι να κάνω για να το δει.

:help: :help:

δώσε σε κονσόλα lspci

και πες μας και το μοντέλο του modem :)

(γενικά τα usb modem είναι ψιλοαπάτη).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender

Είναι το crypto F200 το ίδιο με αυτό που δίνει και η forthnet και απ όσο κοίταξα στο adsl.gr και εκεί είχανε αρκετοί πρόβλημα και δεν βρίσκανε drivers..

Παίζει, και υπάρχει και how-to εδώ:

http://lists.hellug.gr/pipermail/linux-greek-users/2004-December/054479.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από madf

Οι οδηγίες που ακολούθησα αφορούν πυρήνα 2.6.9, προυποθετουν kernel

compilation

σε αυτό να δώσεις σημασία.

μπορείς να δοκιμάσεις κάποια debian based διανομή και να φτιάξεις τα debianized modules μέσω του module assistant που είναι σχετικά βολικός για τέτοιες δουλειές.

πάντως θα χρειαστούν κάποιες μικροαλλαγές αν δεν τρέχεις 2.6.9 (π.χ. το έτοιμο script-άκι που κάτι αλλάζει στο linux-2.6.9/

αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις, γράψου στη λίστα (linux-greek-users, lists.hellug.gr) και ρώτα εκεί να πάρεις απάντηση από κάποιον που θα ξέρει ακριβώς τι παίζει ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [28-11-2005 12:08]

άνοιξε κονσόλα σαν root (αφού φορτώσει) και γράψε knoppel-installer ή knoppix-installer

Τhnx sotiri... ;) και τώρα το ερώτημα: Τα partition θα τα έχω φτιάξει από πριν εγώ; :p ...λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από R@tNET

Τhnx sotiri... ;) και τώρα το ερώτημα: Τα partition θα τα έχω φτιάξει από πριν εγώ; :p ...λέμε τώρα.

τρέξε από κονσόλα το qtparted και φτιάχτα (γραφικό είναι μην τρομάζεις).

μπορεί να στο βγάζει και η εγκατάσταση μόνη της, δεν ξέρω. (στο kanotix το βγάζει πάντως)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα install τα susia τα 10.0.Ολα καλα και ολα ωραια (7 gb λειτουργικο περασα).Κανει ενα restart α ο suse boot loader.ΨΣΣΣΣΣσσσσσσσσ κανω.Μπενω linux του κανω να κλεισει.Οταν ξανανοιξε χασαμε τον boot loader Μπηκε windows,login και μετα απο λιγο blue screen.Χασαμε τον gkrub,τραβηξα εκει ενα repair στα windows παιξανε μια χαρα.Αλλα χασαμε τον boot loader.Και περασα και 7 gb λειτουργικο.

Ο φορητος ειναι acer 5024 και τα windows xp professional english version.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.