Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ChrisXP

Φίλε trendy ευχαριστώ για την απάντηση σου, θα μπορούσες όμως να γίνεις πιο κατανοητός.

άνοιξε μια κονσόλα, π.χ. το xterm, και γράψε ως root την εντολή:

lspci

αυτή σου κάνει list τις συσκευές που έχεις στον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 19:48]

άνοιξε μια κονσόλα, π.χ. το xterm, και γράψε ως root την εντολή:

lspci

αυτή σου κάνει list τις συσκευές που έχεις στον υπολογιστή σου.

ή

#> dmesg :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Πως μπορώ να δω από το My Network Places στα win τους shared φακέλους που έχω στο linux;

samba.

το kde έχει configuration του samba κάπου στο kontrol center, αν δεν θες να παίξεις με το smb.conf

στη διανομή που τρέχεις (kanotix αν θυμάμαι), παίζει τεσταρισμένα χωρίς να πειράξεις το /etc/samba/smb.conf αλλά με αυτό που φτιάχνει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς ακριβώς δουλεύει το autoshutdown.

Πάντως για αυτοματισμό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα crontab και το at.

Στο cron βάζετε κάτι να γίνεται ανά ώρα, μέρα, εβδομάδα και μήνα. Με το at ορίζετε κάτι να γίνει σε μία συγκεκριμένη ώρα. Για περισσότερα "man at" και "man crontab".

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια προσπαθω να εγγαταστησω το fedora core 4 και ενω ξεκιναει η εγγατασταση και ενω περνανε γραμμες εντολων μια λεει το εξεις: <0> kernel panic - not syncing:Attempted to kill init!

τι στο καλο ειναι αυτο??? μετα απο αυτο εχει και κατι αλλεσ γραμμες που λενε κατι αλλα αλλα δεν εβγαζα νοημα...δεν ελεγαν κατι σιγκεκριμενο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με το fc4,αλλά το πρόβλημα είναι μαλλον hardware

έχεις κάποιο usb,sata drive κτλπ πάνω;sata controller ίσως;

προσπάθησε να βγάλεις όλες τις usb συσκευές πριν να ξεκινήσεις την εγκατάσταση

σαν τελευταίο tip,αν τίποτα από τα παραπάνω δεν παίξει/ισχύει

δοκίμασε να ξαναγράψεις το cd/dvd σε χαμηλότερη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

μπα ουτε αυτο το διορθωνει...καποιες φορες επιασε αλλες οχι... αμα πιασει τελικα εχω αλλο προβλημα.... μου λεει: must have a / partition to install on .... εχω δημiουργησει ενα παρτιτιον 10γιγα ext2.... τι αλλο πρεπει να κανω,....? αν τελικα το καταφερω και το παραλειψω τι βλακεια που μου βγαινει????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.