Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

Καλημέρα. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον bootloader. Έχω κάνει εγκατάσταση τα linux 10 σε ξεχωριστό δίσκο από τα windows και έχω βάλει τον bootloader στο mbr. Κάθε φορά στην εκκίνηση του bootloader μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα: graphics file "(hd1,2)/boot/message" missing, press a key to continue. Πατώντας ένα πλήκτρο έχει επιλογή για το τί θέλεις να ξεκινήσει αλλά σε μορφή DOS. Πατώντας το suse 10 λέει ότι δεν υπάρχει τέτοιο partition. Πατώντας το windows λέει NLDR missing press a key to restart. Ξαναφορτώνει ο boot loader αυτήν τη φορά κανονικά και μπορεί και μπαίνει και στα linux και στα windows. Έχει κανείς καμία ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

Μπουρδούκλωμα στους boot loaders των win και του linux. Προφανώς έχει γράψει το κάθε λειτουργικό στο mbr διαφορετικού δίσκου και στα εμφανίζει με τη σειρά που κάνεις boot στο bios.

Link to comment
Share on other sites

Kanotix και μετά από 2 μέρες συνεχούς λειτουργίας αλλά απραξίας, (δηλαδή είναι απλά αναμένο 2 μέρες) το cpu load είναι κολλημένο στο 100% και εκτός από το mouse όλα τα άλλα θέλουν πολύ υπομονή για να ανοίξουν.

Γιατί;

Κοίταξα στις εργασίες που τρέχουν και βλέπω πως όλο το cpu load το τρώει το Xorg. Γιατί γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

The directory of kernel headers (version 2.6.13-15-smp) does not match your
running kernel (version 2.6.13-15.7-smp). Even if the module were to compile
successfully, it would not load into the running kernel.

What is the location of the directory of C header files that match your running
kernel? [/usr/src/linux/include]

Τωρα τι κανω, kernel recompilation?

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα: Το Suse9.3 μου έχει πλεόν σπάσει τα νεύρα... μία δεν φορτώνει γραφικό περιβάλλον, τώρα δεν γουστάρει να δουλεψει το ποντίκι με τίποτα...

Λύση: Ξεκινάω να βάλω πάλι Mandriva 2005 SE ... αυτό μου ταιριάζει πιο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Πρόβλημα: Το Suse9.3 μου έχει πλεόν σπάσει τα νεύρα... μία δεν φορτώνει γραφικό περιβάλλον, τώρα δεν γουστάρει να δουλεψει το ποντίκι με τίποτα...

Λύση: Ξεκινάω να βάλω πάλι Mandriva 2005 SE ... αυτό μου ταιριάζει πιο πολύ!

Ουφ! Τι ωραία που είναι τα Mandriva βρε παιδάκι μου.... :D

Είναι να βρεις τι σου ταιριάζει τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

Downgrade τον kernel μεσο Yast απο το DVD. :hehe:

πονάει χέρι κόψει κεφάλι (spc tm).

Αρχική απάντηση από jpavly

Ουφ! Τι ωραία που είναι τα Mandriva βρε παιδάκι μου.... :D

Είναι να βρεις τι σου ταιριάζει τελικά!

το ίδιο ισχύει και για σένα :p:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! Που στο καλό είναι το kppp στο start menu(δεν ξερω καν αν το λενε ετσι)? Το ετρεξα μεσω run φυσικά, θα το βαλω και στο start menu. Απλά αναρωτιέμαι μηπως λείπει και τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.