Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν κατεβάζω τη διανομή RedHat και επειδή δε θα αναγνωρίσει και αυτό το f200 ξεκίνησα να διαβάζω τον οδηγό από το hellug.gr για να καταφέρω να μπω και από εκεί στο νετ.

quote:Βήμα 1ο:

Εφαρμόζω το patch

http://www.zullinux.it/linux/patch-...accessrunner.gz

Όταν ανοίγω την συγκεκριμένη σελίδα το μόνο που βλέπω είναι κώδικας.Ως εντελώς άσχετος δεν έχω ιδέα τι να τα κάνω αυτόν τον κώδικα.:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender

Λοιπόν κατεβάζω τη διανομή RedHat και επειδή δε θα αναγνωρίσει και αυτό το f200 ξεκίνησα να διαβάζω τον οδηγό από το hellug.gr για να καταφέρω να μπω και από εκεί στο νετ.

quote:Βήμα 1ο:

Εφαρμόζω το patch

http://www.zullinux.it/linux/patch-...accessrunner.gz

Όταν ανοίγω την συγκεκριμένη σελίδα το μόνο που βλέπω είναι κώδικας.Ως εντελώς άσχετος δεν έχω ιδέα τι να τα κάνω αυτόν τον κώδικα.:p

Αυτό είναι συμπιεσμένο αρχείο, κάτι σαν .zip ας πούμε.

Το κατεβάζεις και το ανοίγεις με την εντολή "gunzip arxeio.gz"

Zapotek για δώσε μας το xorg.conf σου να δούμε μήπως εντοπιστεί κάπου το πρόβλημα. Αν και για να στο κάνει σε ένα μόνο account είναι μάλλον ρύθμιση του gnome.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως είμαι από root τώρα (KDE) και δεν έχω πρόβλημα...

Απο τον άλλο account μου έχω πρόβλημα...

Είδα το xorg.conf αλλά δεν είδα τπτ ύποπτο...

Μου την έχει δώσει αν και έχω σεταρει το root account οποτε δεν είμαι εντελώς out of order, τουλάχιστον μπορώ να γράφω στο Eclipse. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αυτό είναι συμπιεσμένο αρχείο, κάτι σαν .zip ας πούμε.

Το κατεβάζεις και το ανοίγεις με την εντολή "gunzip arxeio.gz"

Zapotek για δώσε μας το xorg.conf σου να δούμε μήπως εντοπιστεί κάπου το πρόβλημα. Αν και για να στο κάνει σε ένα μόνο account είναι μάλλον ρύθμιση του gnome.

Το θέμα είναι ότι το αρχείο πρέπει να το γράψω από windows και μετά να το πάω με dvd στο λίνουξ επειδή μόνο έτσι θα καταφέρω να μπω στο νετ :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender

Το θέμα είναι ότι το αρχείο πρέπει να το γράψω από windows και μετά να το πάω με dvd στο λίνουξ επειδή μόνο έτσι θα καταφέρω να μπω στο νετ :p

ε κάντο save as στο δίσκο, και διάβασέ το - αποσυμπίεσέ το από το linux. μην κολλάς :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender

Το θέμα είναι ότι το αρχείο πρέπει να το γράψω από windows και μετά να το πάω με dvd στο λίνουξ επειδή μόνο έτσι θα καταφέρω να μπω στο νετ :p

Το winrar μπορεί να στο ανοίξει, σίγουρα και κάποιο άλλο συμπιεστήρι στα win. Οπότε κατέβασέ το και επεξεργάσου το στα win.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender

Λοιπόν το fedora μου λέει πως δεν έχω ορίσει root partition και δεν μπορει να συνεχίσει την εγκατάσταση.

Πώς ορίζω ένα παρτίτιον ως ροοτ?

Ευχαριστώ

στο tool που φτιάχνει τα partitions του βάζεις σε ένα partition mount point το /

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

Η πλάκα είναι πως είμαι από root τώρα (KDE) και δεν έχω πρόβλημα...

Απο τον άλλο account μου έχω πρόβλημα...

Είδα το xorg.conf αλλά δεν είδα τπτ ύποπτο...

Μου την έχει δώσει αν και έχω σεταρει το root account οποτε δεν είμαι εντελώς out of order, τουλάχιστον μπορώ να γράφω στο Eclipse. :p

ε αφού ο root δουλεύει κανονικά, και όλοι δουλεύουν με τα ίδια x, κάπου αλλού την έχεις κάνει.

φτιάξε ένα account -=zapotek=- rel0@d :p

Link to comment
Share on other sites

Αφού τρέξω το http://www.zullinux.it/linux/patch-2.6.6_20040517_accessrunner.gz

Στη συνέχεια αναφέρει

Ρυθμίζω τον πυρήνα και προσθέτω τις εξής επιλογές

πού είναι αυτός ο πυρήνας και τι εντολή θα τρέξω για να μπορέσω να τον κάνω edit?

(άντε να μπω στο νετ από το καιμένο το fedora :p)

Link to comment
Share on other sites

Οι πυρήνες βρίσκονται στο /usr/src/

Για να δεις ποιον χρησιμοποιείς τώρα γράφεις uname -r

Μπαίνεις μέσα στο φάκελο του πυρήνα και για να τον ρυθμίσεις γράφεις "make menuconfig", κάνεις τις ρυθμίσεις που θέλεις και μετά κάνεις exit, σώζοντάς τον και ακολουθώντας τις οδηγίες στην οθόνη για τη συνέχεια (make all && make modules_install)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.