Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

Στο suse 10 εννοείς;

Χωρίς να είμαι σίγουρος (γιατί δεν έχω suse) πρέπει να γίνεται (όπως και όλα στο suse) στο YAST. Εναλλακτικά μπορείς να το κάνεις με "cfdisk /dev/hdX" με προσοχή μη σβήσεις κατά λάθος κάποιο partition που έχει πράγματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Παίδες πως θα κάνω το Suse9.3 να λειτουργεί με διπλό κλικ? Μου σπάει τα νεύρα το web style....

όλες οι επιλογές βρίσκονται στο kde control center, με λίγο ψάξιμο θα ανακαλύψεις αρκετά κόλπα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

έχω βάλει το ubuntu 5.10 και ενώ δουλεύω κανονικά ξαφνικά παγώνει το σύστημα και εμφανίζονται στην οθόνη παράλληλες χρωματιστές γραμμές και δεν ειτουργεί τίποτα.Μονο αν κάνω restart χειροκίνητα επανέρχονται τα πράγματα.

Αυτό συμβαίνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα. υποψιάζομαι την κάρτα γραφικών μου...

Υπάρχει κανεις που να έχει συναντήσει το ίδιο πρόβλημα?

υπάρχει λύση?

Σας παρακαλώ πολύ βοηθήστε με...

ευχάριστο!

__________________

P4 2.4Ghz,512 ddr 2700 Ram, 1*80gb maxtor,1*120gb Western Digital,1*200gb seagate,geforce mx 440 64mb,teac dvd player,nec 3520 dvd-r,creative audigy 2 platinum pro on kx drivers,hitachi cm621f crt.

Win XP Pro EN.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω συναντήσει. Υποθέτω ότι μπορεί να φταίνε οι drivers της κάρτας γραφικών σου.

Έχεις κατεβάσει και εγκαταστήσει αυτούς που δίνει η nVidia? (από την υπογραφή σου βλέπω ότι έχεις την GF4 mx 440).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jara

όχι γιατί δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται...οι οδηγίες του site τις nvidia είναι πολύ πολύπλοκες για μένα...

1) ανοίγεις κονσόλα σαν υπερχρήστης (root)

2) πληκτρολογείς init 3

3) σε βγάζει σε περιβάλλον κονσόλας, κάνεις login σαν root

4) πηγαίνεις στο φάκελο που κατέβασες τους drivers π.χ. /home/sotos/Desktop

5) γράφεις sh NVidiaInstaller-81 κλπ κλπ (μπορείς να πατήσεις το tab αφού γράψεις NVI για να μην πληκτρολογείς ένα σωρό γράμματα

6) ακολουθείς τις on-screen οδηγίες

7) σε κονσόλα γράφεις init 5 και είσαι έτοιμος.

Ό,τι δεν καταλαβαίνεις πες μου :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ που απάντησες!:T:

γενικά ασχολούμαι λίγο καιρό με linux και δεν έχω κατανοήσει την κονσόλα και τον τρόπο λειτουργίας της...:blink:

για να μην σε ταλαίπωρο έχεις κάνα link που να τα εξηγεί μέχρι αηδίας....:nerd:

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να γυρίζω από Gnome σε KDE και αντίστροφα?

'Εχω εγκαταστήσει όλα τα πακέτα.

Απλά ξεκίνησα με Gnome και θέλω να δω και το KDE, ώστε να επιλέξω ποιό με βολεύει.

Χρησιμοποιώ, Suse 10 x64

Link to comment
Share on other sites

Πας Log Out->End Current Session, και στην log in screen διαλέγεις Window Manager...

Ρε παιδιά έχω και εγώ ένα πρόβλημα, εκεί που μίλαγα με ένα φίλο στο KDE και ξαφνικά νέκρωσε το πληκτρολόγιο...

Απο root OK, από Gnome OK, από τον user μου μέσω KDE δεν μπορώ να γράψω τπτ...

Any ideas???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.