Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από chriss

Ρε παιδιά, μήπως κατάφερε κανείς να κάνει compile to x.org 7.0;;

To 6.8.99.16 με δυσκόλεψε αρκετά όταν προσπαθούσα να κάνω το ΜΧ1000 να παίζει στο linux. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι δεν κόλαγε σε λάθη στο compile όταν είχα ήδη εγκατεστημένη κάποια προηγούμενη έκδοση από τα packages του slackware. Ίσως αυτό σε βοηθήσει.

Αρχική απάντηση από jpavly

Καλημέρα παίδες! Που στο καλό είναι το kppp στο start menu(δεν ξερω καν αν το λενε ετσι)? Το ετρεξα μεσω run φυσικά, θα το βαλω και στο start menu. Απλά αναρωτιέμαι μηπως λείπει και τίποτα άλλο...

Στο menu internet το έχει εμένα. Αν δεν στο έχει δημιούργησέ το με εντολή "kppp %i %m" για να ξεκινάει.

Αρχική απάντηση από kender

Δε παίζει έτσι θέλει κάτι να κάνεις στον κερνελ που δε κατάφερα ακόμα link

Είναι αρκετά μπελαλίδικο απ' ότι διάβασα, αλλά αφού δουλεύει... πάλι καλά να λέτε. Και την επόμενη φορά να παίρνετε ένα ethernet modem όπως πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

alsaconfig

Αρχική απάντηση από trendy

modprobe snd_emu10k1

Πειράζει που δεν καταλαβαίνω ούτε το ένα ούτε το άλλο? Ούτε το google με βοηθαει... n00b..

Link to comment
Share on other sites

modprobe = φόρτωμα του module της κάρτας (αν δεν είναι ήδη φορτωμένο) ώστε το σύστημα να μπορεί να χρησιμοποιήσει την κάρτα. Αν η κάρτα υπάρχει ήδη στον kernel αυτό δε χρειάζεται, αλλά γενικότερα τις αφήνουμε ως modules.

alsaconf = το τρέχεις ως root και σου ρυθμίζει τα της κάρτας ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Να το εξηγήσω καλύτερα...

Απ'ότι καταλαβαίνω έχει αναγνωρίσει και την SB και την On Board, αλλά παίζει από την on board.

Εγώ θέλω να παίζει από την SB.

lsmod

δες το module της onboard

modprobe -r το module

εναλλακτικά μπορείς με το config του alsa (alsaconf και όχι alsaconfig, κάνουμε και λάθη :p) να ρυθμίσεις ποια να παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Μπορείς να κλείσεις την onboard και από το bios μια και καλή!

και συνεχίζει το troubleshooting με τη μέθοδο "πονάει χέρι κόψει κεφάλι ™" :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Καλημέρα παίδες! Που στο καλό είναι το kppp στο start menu(δεν ξερω καν αν το λενε ετσι)? Το ετρεξα μεσω run φυσικά, θα το βαλω και στο start menu. Απλά αναρωτιέμαι μηπως λείπει και τίποτα άλλο...

Και για να μην ξεχνιόμαστε... ενεργοποιήθηκε μαζί με κανα-δυο άλλα κρυμμένα από τις επιλογές του KDE control center.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Μπορείς να κλείσεις την onboard και από το bios μια και καλή!

δε νομίζω ότι έχει σημασία αν θα την κόψει από το bios.

το linux δεν ασχολείται με το bios.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 00:21]

Να το εξηγήσω καλύτερα...

Απ'ότι καταλαβαίνω έχει αναγνωρίσει και την SB και την On Board, αλλά παίζει από την on board.

Εγώ θέλω να παίζει από την SB.

Σε ένα φιλαράκι που έχει την ίδια κάρτα την ενεργοποιήσαμε ρυθμίζοντας την ως προεπιλογή από τις ρυθμίσεις ήχου στο YAST. Βάλαμε δηλαδή την τιμή ''0''στην καρτά και στην onboard ''1''

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

δε νομίζω ότι έχει σημασία αν θα την κόψει από το bios.

το linux δεν ασχολείται με το bios.

Nαι αλλά εγώ την έκοψα από BIOS, οπότε no more on board, et voilah! Sound Blaster μοναδική κάρτα ήχου οπότε και default!

Link to comment
Share on other sites

Ο sotis δε με πιάνει...

jpavly υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να μην παίζει η onboard κάρτα ήχου, εκτός από το να την κλείσεις από το bios, οπότε και είναι σα να μην υπάρχει πάνω στο pc.

Μπορείς να μη φορτώσεις το module της, να βγάλεις εντελώς το module από το pc, να μην τη βάλεις στον kernel, ή να κάνεις κάτι αντίστοιχο με αυτό που σου είπε ο sotiris. Δεδομένου ότι είσαι noob και αυτά θα ήταν δύσκολα, σου προτείνω κάτι που είναι αρκετά απλό:bigsmile:

Αν νιώθεις ότι το έχεις, στην επόμενη απορία μπορούμε να απαντήσουμε πιο guruδικα.:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αυτήν την κάρτα για wireless μιας και την έδινε η μητρική μου και δεν μπορώ να βρω drivers.

http://www.msi.com.tw/program/products/communication/cmu/pro_cmu_detail.php?UID=608

Επίσης έκανα εγκατάσταση τα SUSE 10 και έκανα μια λάθος ρύθμιση στην κάρτα γραφικών, ποια εντολή πρέπει να γράψω στην κονσόλα για να δω τα settings της.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.