Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

Το partition που δημιούργησες με ποιο πρόγραμμα το έκανες;

Το όρισες ως bootable; Αν όχι κάνε τα εξής:

boot από cd και επίλεξε να σου βγάλει promt

τρέξε cfdisk - fdisk /dev/hdZ ό,τι έχει τέλος πάντων το fc4 για partitioning με Ζ=a, αν ο δίσκος είναι prim.master, b prim.slave, c sec.master, d sec.slave

Πήγαινε στο partition που έχεις εγκαταστήσει το λειτουργικό και όρισέ το bootable.

Αν έφταιγε αυτό λογικά τώρα δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

to TA mou einai to speedtouch 530i...

ελλήνικος plese.

αυτό είναι και router έτσι?

συνέδεσέ το στην κάρτα δικτύου του pc σου και τα υπόλοιπα (αν οι drivers της κάρτας δικτύου δουλεύουν στο linux) είναι απλά θέμα ρυθμίσεων. (ip, subnet mask, gateway, dns).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

ουψ!! σορρυ για τα αγγλικα.... εε δεν εχει οδηγους για τη καρτα δυκτιου μου... μαρβελ γιουκον....δε νομιζω να ειναι ρουτερ

διανομή?

δώσε μου ένα lspci και ένα lsmod από κονσόλα. (κάνε εδώ copy/paste αυτά που θα σου βγάλει).

δοκίμασε να κάνεις ifconfig eth0 up

αν δεν σου σηκώσει το interface σημαίνει ότι δεν έχει μπει ο οδηγός της κάρτας δικτύου.

δεν ξέρεις αν το modem σου κάνει routing?

αυτό θα το καταλάβεις από το αν σου δίνει πραγματική ip στο pc σου ή κάποια ip σε private network (192.168.x.x για παράδειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν έχει μόνο μία έξοδο το modem τότε δεν πρέπει να κάνει και routing. Αν έχει πολλαπλές εξόδους πρέπει να κάνει και routing.

To module της κάρτας σου λέγεται sk98lin.

Αν δεν το βρεις στο lsmod δοκίμασε να το βάsk98lin.λεις με το χέρι πληκτρολογώντας "modprobe sk98lin".

Και φυσικά αφού δε στο βάζει μόνο του το σύστημα κατά το startup βάλε την εντολή αυτή στο κατάλληλο startup script, όπως το /etc/init.d/modules

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ αλλα ειναι η πρωτη μου επαφη με τον πιγκουινο και ολα οσα μου λετε μου φαινονται κινεζικα!!! που να τα κανω αυτα??? σορρυ που δε ξερω αλλα αν ηξερα δε θα ρωταγα!!...τα fedore core 4 εχω...

Link to comment
Share on other sites

α! και κατι ακομα...αν και εχω επιλεξει να μου βλεπει και τους δισκους των windows δεν τους βλεπω.. γιατι?? :( ακομα κατι αλλο...στην επιφανεια εργασιας υπαρχουν μονο εικονιδια των dvd-drives......μα τι στο καλο??? αυτο συμβαινει στο κδε 3.4 στο gnome κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

πατάς alt+f2, πληκτρολογείς xterm και εκεί μέσα γράφεις τις εντολές που σου δώσαμε.

γράφεις τα εξής:


su
βάζεις το pass του root που σου ζητάει
lspci
lsmod

Όσον αφορά τους δίσκους, μπορείς να φτιάξεις και στο KDE εικονίδια "δίσκων" και να τους έχεις στο desktop.

Αν θες να σου πούμε ακριβώς, στις εντολές που έδωσες πιο πάνω πρόσθεσε και την:

cat /etc/fstab

και κάνε copy/paste εδώ αυτά που θα σου βγάλει.

@trendy,

το intracom jetspeed 520 με 1 ethernet κάνει κανονικά routing, αρκεί να βάλεις ένα switch/hub whatevah μπροστά απ'την ethernet.

πιστεύω κάτι ανάλογο θα κάνει και το speedtouch.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

@trendy,

το intracom jetspeed 520 με 1 ethernet κάνει κανονικά routing, αρκεί να βάλεις ένα switch/hub whatevah μπροστά απ'την ethernet.

πιστεύω κάτι ανάλογο θα κάνει και το speedtouch.

Τσίπηδες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

πατάς alt+f2, πληκτρολογείς xterm και εκεί μέσα γράφεις τις εντολές που σου δώσαμε.

γράφεις τα εξής:


su
βάζεις το pass του root που σου ζητάει
lspci
lsmod

Όσον αφορά τους δίσκους, μπορείς να φτιάξεις και στο KDE εικονίδια "δίσκων" και να τους έχεις στο desktop.

Αν θες να σου πούμε ακριβώς, στις εντολές που έδωσες πιο πάνω πρόσθεσε και την:

cat /etc/fstab

και κάνε copy/paste εδώ αυτά που θα σου βγάλει.

:o τελικα σημερα το προσπαθησα μιας και εχω εξεταστικη και δεν εχω και χρονο τοσο πολυ να δοκιμασω πραματα....τελως παντων... τα γραφω αυτα που μου λετε αλλα μου λεει οτι δε ξερει την εντολη lspci καθως πως δεν υπαρχει η διαδρομη cat /etc/fstab ........... ακομα προσπαθησα να μπω στο 10.0.0.138 για να δω τη σελιδα του μοντεμ μου αλλα μου λεει πως μπλοκαριστηκε η προσπαθεια... :( μα γιατι????????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.